Nebeští jezdci

Román o osudech československých vojenských letců v Británii v době druhé světové války. Autor, palubní střelec čs. letectva, v něm zachytil vlastní zážitky z bojů. K úspěchu knihy přispělo i její slavné filmové zpracování (1968).

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15165/nebesti-jezdci-15165.jpg 4.7232
Romány, Válečné, Literatura česká
Vydáno:, Mladá fronta

Joges

Kdysi dávno jsem viděl film. Samozřejmě se mi moc líbil. Teď po letech jsem si dal repete s knihou v ruce. Myslel jsem, že mě stará kniha už ničím nepřekvapí, ale spletl jsem se. Dramatický závěr je tak dobře napsaný, že nezbývá nic, než jen dílo Jánského náležitě ocenit.

Kuffenbach

Už to bude 30 let, co jsem ji objevil u tety v knihovničce.
Ó, jak jsem byl nepřipraven! Slzy se mi kutálely po tvářích, a svět už nikdy nebyl stejný.
Silný příběh, jeden z nejsilnějších...

MichelleS

Autentické prožitky + spisovatelské nadání = skvělá kniha. Filmové zpracování je také výborné, i když některé pocity a myšlenky nedokáže tak dokonale zachytit jako kniha.

Lukasen

Strhující kniha stejně jako její filmové zpracování. Líbilo se mi, že kromě dějové linky (která konstruktem opravdu připomíná romány od Remarqua) Jánský do knihy zakomponoval i techničtější popis letadel, jejich navigaci apod., což při čtení vytvářelo skutečný pocit z letců a umocňovalo celý děj.

Paulus.1987

Předem musím opět poděkovat Levným knihám a nakladatelství Československý spisovatel za znovuvydání Nebeských jezdců po dlouhých 14 letech! Myslím, že v případě tohoto slavného díla je to nehorázně dlouhá doba!
Na román jsem se velmi těšil a moje očekávání byla naplněna. Ze začátku jsem si musel zvyknout na neobvyklý sloh (krátké, úsečné věty), ale obsahová stránka všechno vynahradila. Příběh popisuje snad všechny aspekty války, dobré i špatné - přátelství vojáků na život a na smrt, lásku, hrdost, odhodlání, odvahu, ale i strach, utrpení a smrt. Musím souhlasit, i já jsem z knihy neuvěřitelně cítil E. M. Remarquea, nejvíce snad na konci příběhu. Rovněž mě velmi zaujala postava Prcka, kterou si dovolím označit za jednu z nejkouzelnějších literárních postav (pominu-li možný reálný předobraz). Knihu samotnou považuji za klenot.

"...Mimochodem, tu pásku s nápisem ,Czechoslovakia' na rukávu musíte s Řeřichou nosit? Nebylo by lepší ji odpárat? Víte, je mi to nemilé, až teď jsem si uvědomil vaše riziko. Bez pásky by snad byla větší šance, mluvíte už slušně anglicky a ostatní by vás jistě kryli. Neříkám, samozřejmě, že vás hned na příštím náletu sestřelí, víte ale sám dobře, jak to s námi je."
"Ne, pane, děkuji, my už jsme se o tom s Pavlem dohodli, pásku si necháme. Já zůstanu Čech a Pavel zase Slovák, pane, před vámi i před jiným, i před gestapem."

Mojepočteníčko

Když jsem tuhle knihu zahlédla na e-shopu Levných knih okamžitě jsem po ní sáhla. Název mi byl velmi, velmi povědomý a téma znělo lákavě. Osudy našich československých RAF letců, vycházející ze skutečných vzpomínek autora. Zkrátka a dobře, takový příběh mi rozhodně nesměl v knihovně chybět!

Příběhem nás po celou dobu provází Hezounek, nejmladší z celé skupiny letců. Seznamuje nás s každodenní rutinou své letecké posádky, s drobnostmi, jimiž si společně s přáteli život ve vojenské službě zpříjemňuje a nevynechává ani podrobné líčení leteckých akcí, do kterých je povolán.
A protože svou přezdívku nemá pro nic za nic, asi vás nepřekvapí, že si na základně vyhlédne dívku, do které se hluboce zamiluje. Patricia jeho city opětuje a i když oba žijí v době, kdy jedna jediná vteřina může člověku doslova převrátit život naruby, oba prožívají vztah naplno a plánují společnou budoucnost.
Záhy však přichází ONA vteřina, která běh událostí, Hezounkův život nevyjímaje, zcela změní...

Knihu Nebeští jezdci jsem četla ihned poté, co jsem si ji přinesla domů. Nemohu tvrdit, že by byla špatně napsaná, přesto mě čtení zhruba do poloviny přespříliš nebavilo. Ano, vnímáte jejich nesnadný život, prožíváte strach i napětí ve chvílích, kdy je celá posádka ve vzduchu, pousmějete se v okamžiku, kdy je skupina zase zpět a něčím se baví. Zkrátka JEN čtete a čtete dál bez větších emocí.
Pak ale přijde zvrat. Malá chvilka, kdy se nadechnete a při výdechu jen překvapeně zavrtíte hlavou. A to budete dělat až dokonce knihy, protože začnete nad celým příběhem intenzivně přemýšlet. Mě osobně asi nejvíc ze všeho udivovala odevzdanost, s jakou hlavní hrdina přijímal svůj náhlý úděl.
Po přečtení knihy jsem shlédla i stejnojmenný film a musím se přiznat, že se mi vůbec nelíbil. Některé pasáže byly úplně jinak nebo zcela vynechané a to mě prostě rozčilovalo. Rozumím, že v tehdejší době asi nebylo tolik možností, jako máme dnes. Ale...

Ačkoli jsem s románem tak trochu bojovala, určitě vám Nebeské jezdce k přečtení vřele doporučuji! Možná po jeho přečtení zjistíte, že v těžkých chvílích stojí za to zatnout zuby a brát život takový, jaký skutečně je...

Jája92

Strhující kniha, jedna kapitola lepší než druhá, u některých jsem tajila dech, obzvlášť u těch posledních. Výjimečné dílo, které zasluhuje čtenářovou pozornost.

Dant76

Zajímavý příběh vyprávějící o životě bombardovacích letců RAF za druhé světové války. O životě v zázemí i v boji.

jan7760
29.09.2017

silna kniha...

Boby17
06.09.2017

Super knížka o našich bombarďácích v řadách RAF. To je klasika, kterou každý zájemce o toto téma musí přečíst! Také filmové zpracování má svoji kvalitu. Bez váhání všech pět hvězd.
Z knih o našich stíhačích jednoznačně doporučuji Jak se plaší smrt od Antonína Lišky https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/jak-se-plasi-smrt-174341

jadran
27.08.2017

Metal Messiah napsal komentář, ke kterému se skutečně dá dát jenom palec nahoru, protože snažit se napsat cokoliv podobného by bylo naprosto zbytečné. Nicméně, nedá mi, než připomenout autora Nebeských jezdců a doporučit, aby si každý, koho kniha chytila za srdce, našel něco víc o Richardu Husmannovi, o jeho životě nejenom za války, ale také po ní a vlastně až do relativně předčasné smrti. Dudu (stejně jako já) cítí z Janského Nebeských jezdců Remarquea. Protože jak Jánský tak Remarque psali o svých zážitcích a přitom bez jakékoliv exhibice. Nebyli to propagandisté ani filozofující spisovatelé, kteří svá rozsáhlá a bohužel dost často i přeceňovaná díla tvoří pouze jen a jen na základě životů těch druhých. Proto jsou Nebeští jezdci, ale třeba i Velký cirkus nebo Na západní frontě klid nebo Válečný pilot tak autentické. Ti, kdo tyhle (a pár dalších, ale zas tolik jich není...) knihy psali, je totiž prožili....slova jako hrdinství, povinnost, víra ve spravedlnost a bůhvíco ještě totiž znějí nějak tak prázdně v konfrontaci s jejich lidskými příběhy.

xdafcax
05.07.2017

"Víš, tam nahoře, vyprávěl mi táta, tam sídlí Velký Manitou a chová stádo koní, modrých koní. Ti koně nejsou obyčejní, mají zlatá kopyta. Nikdo je neosedlá, nikdo je zkrotit neumí, jen nebeští jezdci..."
Neskutečně silný, autentický zážitek, je tato kniha.

druzickaster
23.03.2017

Výborně napsáno, jinak to říct nejde. Film jsem viděl a je taky dobře natočený, ovšem kniha je kniha. Všichni hrdinové druhé světové si zaslouží úctu a hlubokou poklonu. Když si v knize přečteme co všechno zkusili, jaký je zázrak, že ty jatka vůbec někdo přežil. A na druhou stranu byly rudé bestie schopné tyto hrdiny zavírat do koncentráků a mučit je dál. Neskutečné a neomluvitelné.

3DD!3
23.01.2017

Depresivní válečná jednohubka o tom, že pomáhat se nevyplácí. Strohé vyprávění nabízí pohled na druhou světovou válku z mrazivého sedadla jednoho střelce, který utekl z Čech k Britům a začal na nacisty z letadla házet pumy. Jeho názory, jeho první lásku a další banální věci naruší uprostřed příběhu zvrat, který posune celou knihu o kus dál. Od půlky hodně intenzivní věc, která ani na chvilku nezabředne v protiválečné kritice. Skvělé.

nikikostadinova
14.09.2016

Líbilo se moc, až mně mrzí že více nerozumím letadlům :-). Ale jinak velmi kvalitní kniha, popisující osudy letců.

KLADIK
22.07.2016

Četl jsem jí už jako chlapec a po letech se k ní vrátil. Taky jsem chtěl být pilot. Nebezský jezdec.Je to srdcovka. Jak je již psáno asi nej české dílo tohoto žánru. Viděl jsem taky film myslím , že tam hrál Hrzán, ale nevím jistě.
Doporučuji přečíst krása!!!

Attomica
23.06.2016

Krásný, ale i velmi smutný příběh...

Jane007
05.06.2016

Knížku jsem četla se staženým žaludkem, hrůzou v očích a strachem. Neznám smutnější a děsivější knihu, než je tato. Přesto ji doporučuji.

Pardubičák
22.01.2016

Prostě super!

marekpreucil
04.01.2016

Dobrý moc.

trudoš
22.12.2015

Nebeští jezdci nejsou románem, jehož základ by byl v nosné dějové zápletce. Podobně jako v případě Hlavy XXII se i zde jedná o střípky různých scén, které sem tam vrcholí nějakým tím nečekaným zvratem. Zdaleka se však nejedná o sérii akčních soubojů bojových letadel. Těch je tu nečekaně málo, a možná o to víc jsou silnější. Samozřejmě na rozdíl od Josepha Hellera, Filip Jánský nehýří tolik humorem ani antimilitarismem. Což je pochopitelné, když vezmeme v potaz obsazení Československa německou armádou. Přesto se nedá říci, že by autor válku bral jako nějaké úžasné dobrodružství - právě naopak, dlouho jsem nečetl tak smutnou a bezútěšnou knihu jako je tahle. Je to melancholický příběh z války, který vám dá možnost se na konflikt podívat zase jednou trochu jinak a přitom pořád stejně.
Celkově z vyprávění čpí neskutečná nostalgie nad dobou nebezpečnou i krásnou, obrovský smutek nad ztracenými kamarády a především nezlomný optimismus v dny příští. A hlavně láska k letadlům a létání vůbec.

MP91
20.08.2015

Strach - vyzařuje ze stránek a kompletně pohltí čtenáře. Strach, odkud se vynoří granát a zda zasáhne letadlo. Strach, kdy sedí v kantýně a čekají, kdo už se nevrátí. Strach, kdy se odhrne opona a velitelé představí další místo náletů. Strach z Německa, kterému za celou Evropu mohou něco vracet jen skupiny těchto odvážlivců. Dlužíme jim za mnoho. Autorovi zcela jistě aspoň za připomenutí hodnot, které jsou v životě opravdu důležité - bratrství, odvaha a obětavost.

Působivá kniha. Vlastní příběh dovedený téměř k dokonalosti díky znalosti prostředí. Počáteční a konečná pasáž extrémně působivá a napínavá, střední se mírně táhne, ale snad jen proto, že je čtenář z první třetiny knihy tolik naladěn.

kilometr
16.06.2015

Prostě nádherná kniha,kterou je zbytečné hodnotit.To se musí číst!Mistrovské dílo.100%.

deiwi
09.05.2015

Zřejmě nejlepší kniha o našich letcích, kterou jsem zatím četl. Doporučuji :)

Sandik
04.04.2015

Největším kladem Jánského knihy je drobnokresba všednodenních zkušeností příslušníka RAF za druhé světové války. Právě v této poloze je Jánského kniha nejsilnější a je možná trochu škoda, že autor cítil potřebu do této drobnokresby ještě vkládat velký dramatický příběh. I tady Jánský používal jako předlohu zkušenosti své, svých přátel a druhů v RAF. Kniha je tudíž svého druhu koláží, a to koláží velmi umně sestrojenou. Problém je v tom, že Jánský přecejen nebyl spisovatel a tak působí části příběhů, které sám neprožil a jen vnímal jako divák (a nebo prostě zkonstruoval pro udržení děje), poněkud slaběji než pasáže, které vycházejí z jeho bezprostřední zkušenosti. To se týká především poněkud zkratkovitého závěru knihy, který je na jedné straně příliš útržkovitý, nesouvislý a přitom poněkud neuvěřitelný (především onen výlet do Londýna a románek s ošetřovatelkou). Nejsilnější Jánského knihou by nepochybně byly prostě vyprávěné vlastní příběhy a vzpomínky. Je veliká škoda, že podobná životopisná kniha nevznikla a žel už vzniknout ani nemůže... Celkový dojem: 80%

Dudu
21.01.2015

Cítil jsem z toho trochu Remarquea a moc se mi to líbilo.

Kaaatka1999
23.11.2014

Podle mě nejlepší kniha o válce od českého autora...

Rade
27.10.2014

Nesmírně působivé, drsné, silné...

kacimilek
27.10.2014

Dost tragické a přitom nadčasové dílo. Někdo se prostě nedokáže ponaučit z chyb svých předků a sám podobné chyby dělá. Můžeme jen doufat, že další generace na tom budou o trochu lépe...

Kent2004
16.09.2014

Co o této knize napsat? Snad jen to, že je to opravdový příběh o skutečných lidech, příběh pravdivý a také krutý. Přesto se čtenář nedokáže od knihy odtrhnout. Já měl možnost tuto knihu "poslouchat" v podání skvělého vypravěče - Davida Novotného. Strhující příběh, který nenechá nikoho na pochybách o tom, jak to bylo během války těžké a že život jedince v té době nic neznamenal. Každý byl ochoten nasadit svůj život za správnou věc a obětovat se pro svou zem i pro kamaráda. Příběh o odvaze a přátelství, ale i o odvrácené straně těchto lidských hodnot.