Muži pod ochranou

Sci-fi román odehrávající se v USA, kde následkem viru – „encefalitidy 16“ – pozvolna vymírají muži v pohlavně zralém věku a vlády nad světem se ujímají ženy. V laboratoři se připravuje sérum proti epidemii, kterého však nemá být použito... Merle karikuje extrémní feminizační snahy a různé stránky života současné americké společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/18906/muzi-pod-ochranou-hyf-18906.jpg 4.2278

Les hommes protégés (1974)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Svoboda

Kniha Muži pod ochranou

Morsie

Sen většiny dnešních feministek!

A přiznejme si, realita zas tak odlišná není. Sice muži po stovkách nevymírají a ti přeživší nejsou "pod ochranou", nicméně být dnes mužem (potažmo heterosexuálním bělochem), je skoro trestný čin.

Velice znepokojivá kniha, která úzce koresponduje s dnešní dobou. Sexistické myšlenky, které nebyly nikdy vyřčeny, špatné pohledy, pohyby! To jsou neodpustitelné prohřešny a příkoří pachaná na dnešních ženách! Těmi zvrhlými, falocentrickými šovinisty s mrzkými myšlenkami - muži, jež třeba ženě otevřou dveře, nebo jí pomůžou do kabátu.

Možná že je Merleho kniha zařazená mezi sci-fi, ale mně bohužel přijde až moc odrážející současnost.

Vlado7778

Toto bola kniha mojej mladosti, miloval som ju.

ber-tram

Copak vyjadřování má literát zmáklé – hrdina vědátůrek podmanivě sebezpytující, hloubavě analyzující každý pohled, dotek, zvednuté obočí... jen kdyby posledních 30 stran neslátal do křivé grotesky jakýsi středoškolák v chvatu, aby slohovku odevzdal před zvoněním!
A příběh...? Konstrukce o hegemonii žen. Přičemž internovaný vědátůrek po každé dychtivě pokukuje a každá na něj potají letí. Ubryndaně trapné.
Myslím, že náš Páral neměl zapotřebí se pro svoji suverénní Zemi žen nijak inspirovat, natožpak u Merleho. 3/19

Andi

Takže. Ten doslov kdo psal nevím, ale byla to spíš slátanina. Jediné s čím jsem souhlasila byl fakt, že tohle dílo bylo jen jinak zobrazující fašismus, ono je jedno jestli jsou aktérkami ženské nebo chlapi.
Nakonec z toho vzniklo to samé co dělali chlapi ženským po staletí jen naopak.
Myslíte si snad, že tak by bylo dobře?
Tohle by vedlo k naprosté degeneraci mužského pohlaví. Žádné nároky, motivace, mateřský pud? Cože? Chlapi se o nás přece mají starat, ne my o ně ...
Ne, i ony dámy samy by nakonec přišli na to, že ani tak to nepůjde. Ani tak nebude společnost vzkvétat k míru. Ve světě kde má jedno pohlaví nad druhým navrch nevede nikam jinam než do dalších sraček, páč druhé pohlaví bude chtít svou svobodu zpátky.
Jinak chlapy jsem ale nelitovala ani trochu, sorry.
Jinak opět jedno z těch děl co nevím jestli hodnotit vysoko (nápad, čtivost) nebo podprůměrně, protože - nepravděpodobnost - , ale toš, je to sci-fi. Dávám 4.

OdvaznyMladyMuz

Občas mám problém udržet pozornost. Merle je ovšem znamenitý vypravěč, takže jakmile si mou pozornost získá, už ji neztratí. Proto se mi jeho knihy čtou s příjemnou lehkostí. Platí to i pro toto dílo v němž epidemie encefalitidy 16 obrátí společnost naruby. Muž je nedostatkové zboží. Sex je vnímán jako přežitek a téměř tabu. A i přesto jde vlastně nakonec hlavně o něj.

Janadvorackova
11.09.2018

Výborná kniha, super příběh.
Asi mi připadá super, že jsem ženská. Být muž, tak se fakt bojím.

Příběh není nechutný, chlípný, není v tom porno, i když sex ano, spousta narážek, i výpověď znásilněného starce, (chudák).

Muže v plodném věku postihne epidemie a umírají. Imunní jsou malí kluci, pohlavně nedospělí a starší muži, kteří už tak nějak... nemůžou tak často.

Hlavní hrdina je lékař a vědec v plodném věku. Má malého syna a s ním je umístěn do takového VIP městečka. Tam směřují muži, kteří jsou schopni nějak přispět společnosti, v jeho případě třeba i nalézt lék na nemoc.

A ženy jsou všude. Ve vládě, ve vedení firem, jsou z nich vědkyně a policistky, vojandy a všechmy, tedy většinou, jsou to lesbičky, nebo jsou tak nadržené (pamatujete, jak to bylo ve filmovém Draculovi?) - "Slečna Lucy je nadržená jako jeptiška, co žila deset let v klášteře, kde neměli svíčky :)."
Nemohla jsem si to odpustit :).

Autor rozpletl příběh do takové sympatické pavučiny a předvídal chování společnosti i jednotlivců. Vystavěl jednotlivé příběhy a nezapomněl na nejrůznější, ze situace plynoucí "lahůdky." Třeba jak dopadly prostitutky, jaké zajímavé erotické hračky byly v kurzu. Jakým způsobem se chránili muži, kteří nechtěli zemřít a co z toho vzešlo.

Knihu jsem poslouchala (hned po Malevilu). Nemůžu si pomoci, autor, ač píše vlastně o samých nepříjemných a nehezkých věcech, dokáže je podat tak, že se na ty jeho scénáře snad už i těšíte -:))).

hippiesak
30.08.2018

jak tu někdo psal: "to bych od holek nečekal" :-D tak souhlas :)
Jako super knížka, mám rád tento styl post-apokalyptickýho světa a ke všemu světa, kde se stane to, co se stalo tady v této knize :) Já si to užíval, jak to samotné sci-fi, tak tu lehkou erotiku, která byla velmi vkusná a celou tu kniha tak správňácky doplňovala a škoda, že bylo jen těch 380 stran, fakt jsem se bavil :) Chtěl jsem víc. Vložil bych dalších 100 až 200 stran do cca 2/3 knihy :)
MOŽNÝ SPOILER: ta postava Jackie mi byla nejmilejší... :) muhehe

kalache
03.06.2018

...to bych od holek nečekal...

feminismus antiutopie, dystopie

Robert Merle