Muži pod ochranou

Muži pod ochranou

Sci-fi román odehrávající se v USA, kde následkem viru – „encefalitidy 16“ – pozvolna vymírají muži v pohlavně zralém věku a vlády nad světem se ujímají ženy. V laboratoři se připravuje sérum proti epidemii, kterého však nemá být použito. Merle karikuje extrémní feminizační snahy a různé stránky života současné americké společnosti. Tato kniha vypráví o viru, který se rozšířil v Americe a umírají na něj jen muži ve středních letech. Rozšíří se fáma, že se choroba rozšiřuje pomocí pohlaví. Proto se hodně mužů nechá zbavit svého mužství. Ale ani to nepomáhá, což v důsledku vede k dosazování žen na vyšší pozice. Jedna žena se dostane i do čela Ameriky. Jelikož je velice feministicky založená, začíná muže, kteří chorobu ještě nedostali, uvězňovat do uzavřených táborů, kde mají také hlavní slovo ženy. V jednom táboře se ocitá i doktor Martinelli se svým synem. Protože má zkušenosti v oboru zdravotnictví, je pověřen úkolem vyvinout vakcínu proti zákeřnému viru. Setkává se však s odporem u žen a kastrátů, kteří mu ve výzkumu pomáhají. I přesto si v táboře najde přátele, a jelikož je velice pohledný, některé ženy i přes zákaz prezidentky k němu chovají sympatie. Patří mezi ně i jedna policistka a dokonce i velitelka tábora, která se stýká jen s „vyvolenými“. Dny ubíhají a plodných mužů mimo tábor je stále méně a méně. Prezidentka rozhodne, že muži v táboře musí povinně odevzdávat sperma. Jenomže netuší, že vakcína již byla vyvinuta a doktor společně s policistkou uteče do Kanady, kde zahájí prodej vakcíny. Jenomže mužů ubylo, a tak v novém světě panuje jiná morálka: jeden muž má sice více žen, ale stává se podřadnějším a na nich závislým....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/18906/muzi-pod-ochranou-MBf-18906.jpg 4.2245

Les hommes protégés (1974)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Svoboda

MartinVSE

Co se stane, kdyz muzi rychle vymiraji a k moci se dostanou lesbicke zlomyslne feministky? Obcas jsem mel dojem, ze ctu horror. ;) ale jinak super...

archandelka

Mám ráda Merleho a opět nezklamal. Výborná utopie, na které on je opravdu mistr, a rozhodně to vede k zamyšlení, jak by asi svět vypadal, kdyby se něco podobného opravdu stalo, a jak v každém sebelepším úmyslu je ukryté obrovské riziko, které přináší moc.

Hamec

Počátek diktatury zaviněn souběhem drobností. Nikdo neví komu je možno věřit, které bláboly jsou myšleny vážně a které jen na pošťouchnutí.... atd. Cokoliv navíc je spoiler...

LyttaNeyd

Nejsem úplně feministka, ale o nějaké té rovnosti mezi muži a ženami přemýšlím docela často, a tak mě tahle kniha docela zaujala. No, zajímavá byla, ale že bych po přečtení měla potřebu ji číst znova, to úplně ne.

Příběh byl napsán dobře, lehce se to četlo, ale z nějakého důvodu mi to připadalo takové nerealistické. Možná paradoxně právě zasazením děje do našeho světa. I ten závěr mi přišel přitažený za vlasy – vždyť ty zákony zbavily muže prakticky většiny práv a rovnosti. Je pravda, že emancipace by se mohla ještě trochu posunout, ale tohle rozhodně nebylo řešení, spíš krok zpátky.

Taky nevím, zda ty pomlčky na uvádění přímé řeči byl nápad editora nebo přímo autora, ale proboha, je tak těžké psát uvozovky? Prakticky kdykoli, když se prolínala přímá řeč s vyprávěním, byl to takový zmatek, že jsem si některé pasáže musela číst několikrát. Nehledě na to, že opravdu hodněkrát tam ta pomlčka úplně chyběla, i když to přímá řeč byla. Ke konci už mě to fakt docela rozčilovalo :D

Každopádně, pokud by se nějaká taková encefalitida 16 skutečně objevila, pak doufám, že by se našlo dost žen, které by se za práva mužů postavily, tak jako se i dnes najde hodně mužů stojících za právy žen.

Update: Až teď jsem se dozvěděla, že šlo o satiru.. Tak teda fajn, no :D

Nomia

Merle ve své top formě. Skvělá sci-fi zápletka s výbornými postavami. Nadvládla žen je opravdu děsivá představa.

OldFirehand
26.08.2017

Excelentná sci-fi politická utópia. Tradične geniálna skladba postáv, originálna zápletka, výborný príbeh.
Is a must.

kalimero007
15.08.2017

Člověk je vtažen do osudových postav v knize. Během čtení utvrzení , že popis šířící se epidemie a její důsledky s mocí žen úplně stačí jen na papíru.

Pavelpi
31.07.2017

Ze začátku nic moc,ale jak děj pokračoval,zvyšovalo se i napětí.Ale ta síla žen zaměřená proti mužům.V dnešní době by se určitě našla nějaká,která by to chtěla praktikovat a protože se dneska všechno hraje na lidská práva,věřím i tomu,že by se toho nějaká skupina mohla chytit a prosazovat to také.Ještě,že ta kniha je psána jako satira a autor to nemyslel vážně.Šlo mu pouze o nerovné postavení žen v USA.A také o důsledky extrémních feminizačních snah některých skupin v USA.

xelzax
19.02.2017

Tato kniha ve mě vyvolala spoustu emocí - cítila jsem hodně vzteku a bezmoci společně s hlavním hrdinou. Totálně absurdní nadřazování jednoho pohlaví nad druhé a z jakého titulu? Stejné emoce jako v případě rasismu - bílá rasa je lepší- a z jakého titulu? Bravurní podobenství, které feminismus vytáčí až na dřeň - nová podoba společnosti, kdy muž je nepotřebné nic, protože ženy se díky vědeckému pokroku (prováděnému mužem zavřeném v koncentračním táboře) blíží k možnosti rozmnožování pomocí klonování.
Doporučila bych přečíst každému "slušnočechovi", který se cítí být lepší než lidé jiné barvy pleti.

Franc
17.04.2016

Mé očekávání zůstala nenaplněna. Tím ale nechci říci, že by šlo o špatnou knihu. Jenom se mi k mé smůle nedostala do rukou v ten správný okamžik.

V doslovu se hovoří o autorově snaze satiricky reagovat na feminizační hnutí v USA, které za jeho éry nabývalo na síle, a snaze nastínit, kam tyto extrémní snahy mohou vést. V tomto směru to autor vzal opravdu od podlahy a na zažitých pořádcích nenachal nit suchou. S rolí muže a ženy ve společnosti zahrál královské šachy. Bohužel pasáže čtivé se téměř pravidelně střídaly s pasážemi, po nichž jsem knihu odkládal znuděn. Možná pro tuto opakovanou ztrátu pozornosti mi mnoho dobrého z této knih zůstalo utajeno.

kacimilek
15.04.2016

Příběh, který mě zaujal tak, že bych to ani nečekala. Jsem asi divná, ale možná bych více ocenila, kdyby to dopadlo mnohem tragičtěji...tak, aby si opravdu každý uvědomil, že ženy a muži jsou si rovni.

betys6914
08.12.2015

Bojím se momentu, kdy se tahle kniha dostane do ruky nějaké šílené feministce a ta se rozhodne její obsah realizovat.

grillica
30.09.2015

Robert Merle je můj oblíbený autor, jeho vypravěčský styl je bezchybný a dokáže snadno vtáhnout do děje, ALE tenhle příběh měl veliký potenciál a přijde mi trochu vyplácaný. Atmosféra byla hmatatelná, přesto jsem čekala větší drama, přecejen, nadvláda žen, smrt tolika mužů.. Daleko lepší zážitek přinese dle mého názoru o tolik řádů lepší Malevil nebo klasika Smrt je mým řemeslem. Taky Výlučná vlastnost člověka nebyla špatná.

lucie.8
29.09.2015

Moc se mi líbí autorův styl psaní a popis absurdní politiky feministek. Poněkud slabší než Malevil a Smrt je mým řemeslem.

zoew
28.04.2015

Ještě horší než Malevil.

Nahnilaruka
28.03.2015

Zajímavý scifi/politický román, vyniká především jasnou a pronikavou satirou současného sociálního a vládního systému nejen v USA, ale na celém světě, a to i přes to, že byl napsán už v 80. letech minulého století. Život hlavního hrdiny Martinelliho prochází obdobím ve kterém naráží na "netypické" situace, některé přivedené až na hranici absurdnosti. Veškerá satira vychází z reálných podkladů a můžeme je jasně nalézt a vidět i v současnosti. Naprosto obrací mužské a ženské role, zažité zvyklosti, zvyky a tradice.

Autorův styl je velmi poutavý, originální, místy strhující. Postavy a prostředí jsou vykreslovány do velkých detailů, což umožňuje čtenáři si vytvořit přesnou představu a lépe pochopit myšlenky autorovi. Děj však není nikterak spádovitý, je lineární bez výrazných dějových zvratů postrádající větší napětí. Ani konec negraduje, spíše naopak, s poklidem uzavírá děj a satiru feministického hnutí s možností dovedení těchto myšlenek do krajních mezí.

Co mě na tomto díle mrzí je to, že si autor nedokázal více pohrát s myšlenkou ohledně ekonomické situace. Říká, že ženy dokázali zastat veškeré mužské profese a nahradit je. To je zcela pravděpodobné a nezle tomu nic vytknout, avšak za předpokladu, že celková populace se zmenší téměř o +- 40% si nedokážu dost dobře představit, jak se ženy (či konkrétně vedení podniků/vláda) dokáží efektivně vyrovnat s tak obrovskou ztrátou pracovní síly. To musí zákonitě vést k vysokému hospodářskému propadu a z nějž mohl autor vytěžit další zajímavé situace.

Dlouho jsem přemýšlel, kolik * dát, ale na tu poslední pátou přeci jenom něco chybí. Je to dáno asi lineárností a určitou snadnou předvídatelností děje. 90%

poetree
03.03.2015

Mně se to moc líbilo, Malevil byl samozřejmě lepší - v jistém smyslu katastrofy a stísněného prostoru se témata podobaly..., mám moc ráda Merleho styl psaní, dokáže mě chytit a nepustit...

hemerková
26.02.2015

Očekávala jsem trochu víc napětí. Chvílemi jsem napnutá byla ( například, když byl hlavní hrdina ve vile ředitelky ústavu), ale jinak jsem četla od Merleho daleko lepší knihy- Malevil , Dědictví otců, V rozpuku mládí, Mé dobré město Paříž, Výlučná vlastnost člověka- všechny tyto díla jsem četla jedním dechem, takže nechápu, proč mě tahle kniha moc nezaujala.

Zlosynus
11.08.2014

čekal jsem něco jiného, možná trochu víc akce a o hodně víc sexu (chi chi) každopádně to není vůbec špatné :-) čte se velmi lehce

Missty.
11.02.2014

Opět Merleho umění ukázat člověku jak by to vypadalo kdyby... Krásné čtení.

glombas
10.02.2014

Je to rozhodně skvělá kniha se zajímavým koncem, který mě přinutil k zamyšlení. Nicméně nějaká třešnička mi tam chyběla, co by mě přinutila dát 5.

fialka voňavá
08.06.2013

Emancipace žen, slouží zde k tomu, aby předvedl ničivé politicko-společenské důsledky snah žen. Ženy získávají převahu nad muži i vlivem nemoci encefalitida 16 (nemocný ztratí vědomí a upadne do kómatu), tato nemoc vznikne z aktivního pohlavního života. V táboře, kde žili neměli televizi ani tisk. Sexuálně přitažlivé ženy jsou zde v časopisech nahrazeny mužskými manekýny. Muži hromadně vymírají, ti, co přežívají se nechávají kastrovat a nekastrátům odebírají sperma, aby se mohlo uměle oplodňovat i za 15 let. Jedna firma začne vyrábět i gumové nafukovací muže. Je zde vyslovena otázka rasizmu. Kniha končí tak, že mužové již nejsou zavrhováni úplně, ale jsou nepotřební. Zajímavá sci-fi kniha.

kattyV
17.02.2013

Další z mých oblíbených knih. Ukazuje, jak jakýkoliv i původně dobrý názor (v tomto případě názor, že ženy jsou stejně dobré jako muži), když je převedený do extrému a prosazovaný despoticky, se stává naprosto špatným. V knize se ostatně názor, že ženy a muži jsou si rovnocenní přehoupne do názoru, že muži jsou úplně špatní, je dobře, že všichni umřou, a že ženám bez nich bude lépe. Což je ještě absurdnější než názor, že žena patří k plotně a nemá právo do ničeho kecat. Ale ony se oba ty extrémy vzájemně ovlivňují a bez toho druhého by nemuselo dojít k tomu prvnímu. Takže zkusme se na VŠECHNY jedině správné názory dívat obezřele, pokud jejich autor neuznává právo na názor odlišný, ať už jde o náboženství, ekologii, feminismus nebo globální oteplování. Kniha ukazuje, že jakýkoliv extrém je nebezpečný.

ondrash77
12.02.2013

Amerika, a vlastně celý svět, má problém. Mužskou populací se začne šířit vir, který je
vzápětí označován jako encefalitida 16. Ženy, chlapce a starce nechává bez povšimnutí, za oběti mu padají pouze muži v produktivním věku.

Pokud přežijí, jedinou možností jak si zachránit život, je kastrace. Netrvá dlouho a reprodukce schopní muži jsou na pokraji vyhynutí. Jak jde čas, ženy ovládnou veškeré důležité posty a ve společnosti zavládne ženský rasismus. Na post presidenta Spojených států amerických usedne žena, která svými extrémními feministickými postoji nastolený protimužský rasismus ještě podporuje. Recenze je tady: http://www.kniznistrepy.cz/2013/02/12/muzi-pod-ochranou/

kota
12.01.2013

Další Merleho postkatastrofická.. trochu jde strach z toho, jak jsou nátury mužů a žen od sebe odlišné a jak jsou ženy v krizových suituacích jakoby krutější, ráznější než chlapi.. Autor vystihuje atmosféru po útoku viru tak, že by se to opravdu mohlo velice podobně seběhnout i v reálu..

Ikkju
29.01.2012

S touhle knihou padla moje představa o tom, jak by bylo krásné žít jako (téměř) jediný chlap ve světě žen x)

eraserhead
05.09.2011

Vzpomínáte si na polské komediální sociální sci-fi Sexmise? Tak věřte, že proti tomuhle to byl jen velmi slabý odvar. Ač je to hlavně právě ona sociálně genderová studie jedné možné budoucnosti se všemi jejími omyly a chybami, vycházejícími např. z marx-leninské diktatury "proletariátu", zde upravené a aplikované na jakousi diktaturu dřívějšího utlačovaného. Robert Merle v této futuristické v podstatě antiutopii, respektive dystopii, skvěle vystihl základní premisu - patriarchát je ve své podstatě totalitní a diskriminační, tedy na hovno, ovšem matriarchát takový může být také. Nejde o sociální či genderový původ člověka, ale o jeho přístupu k moci. Můžeme si, jakožto hrdí nositelé penisů, uspokojeně oddechnout při myšlence, že takhle by to bylo, kdyby to bylo obráceně, jenže na druhou stranu, Merle svou knihou nekritizoval ani feminismus ani ženy jako takové, ale patriarchát a právě onen přístup k moci dle hesla - moc korumpuje, absolutní moc korumpuje absolutně. Navíc, ač by se to na první pohled nezdálo, i muži a jejich machistický přístup dostává v knize často na frak. O tom všem tato opravdu výborná kniha je.

mejsatvar
09.02.2011

dobre cteni, i kdyz mi prijde situace nerealna..beru v potaz, ze kdyz byla kniha napsana, zenska emancipace byla velmi aktualni a obavana..

Mignard
10.01.2011

Zajímavá a nápaditá kniha nutící k zamyšlení.

Kaženka

Úžasný obrázek společnosti naruby - až děsivý!