Pianista

Když v srpnu 1939 Hitlerova vojska přepadla bez varování Polsko, život mladého, talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Władysława Szpilmana se změnil k nepoznání: ztratil práci, rodinu i přátele, přežil strádání ve varšavském ghettu i mnohaměsíční ukrývání v bytech svých varšavských přátel a nakonec i varšavské povstání a totální destrukci města. Hned po ukončení války vylíčil Szpilman své zážitky v knize, nazvané původně Smrt města (1946), která však byla vinou polských stalinistů brzy stažena z oběhu a teprve po více než 50 letech vyšla znovu pod názvem Pianista. Pro mnoho lidí, zejména v Německu, se kniha stala senzací tím, co k ní bylo přidáno: poprvé publikovaný deník důstojníka wehrmachtu Wilma Hosenfelda, bez něhož by byl Władysław Szpilman nepřežil poslední týdny a dny války. Podle Szpilmanovy knihy natočil stejnojmenný film slavný americký režisér polského původu Roman Polański: jeho Pianista získal v roce 2002 Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes a byl odměněn dvěma Oskary....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/865/big_pianista-j5T-865.jpg 4.71016
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Academia

Pianista, 1946

Kniha Pianista

IvetaZ

Psychicky náročná četba, a proto mi možná nešlo si příběh snadno odvíjet v hlavě. Oproti tomu bylo za mě filmové zpracování mnohem dojemnější.

ydnac

SKUTEČNÝ PŘÍBĚH.
Číst o válce a jejích hrůzách v dnešní době, za současné situace na Ukrajině, je opravdu něco, co bych si nikdy nepomyslela, že se stane.
Pořád si díky těmto knihám připomínáme děsivé, kruté a nepředstavitelné události. Smrt, chudobu, hlad, zimu, nemoci a přesto, že nelze zapomenout, lze bohužel stále fanatizovat a dezinformovat celé národy.

Tato kniha je vyprávěním o životě pana Szpilmana. O životě za války. O ukrývání, hledání jidla,strachu, ztrátě.
Je to svědectví přeživšího...

Děti byly zavražděny oblíbenou německou metodou: Němci je chytili za nohy a s rozmachem jim rozbili hlavu o zeď.

Nabídl mi, abych hrál v kasinu německého Vernichtungskommanda, kde se večer pánové z gestapa a SS, znavení celodenním vražděním Židů, snažili rozptýlit. Přitom byli obsluhováni lidmi, které měli dříve nebo později také zavraždit.
Takovou nabídku jsem samozřejmě přijmout nechtěl.

KRUTÉ... ANO :-(
Ale člověk nemůže zavírat oči, musí čelit pravdě.

Grety

Člověk těžko volí slova, minimálně chci napsat, že je obdivuhodné, že tam ani po tom všem co prožil, není žádná nenávist..

alexis818

Kniha,která ve vás zůstane.Velmi silný Příběh.Videla jsem i film a ten byl také velmi dobrý.

helusa2

Někdy si sama říkám, proč vlastně ty knihy o holocaustu čtu… Zvláštně se k nim v různých cyklech vracím, byť mi to čtení drásá srdce… Jsem totiž přesvědčená, že je důležité NEZAPOMENOUT!!!
Pianista je kniha bez příkras, patosu, kalkulu… Je to prostě vzpomínka. A proto je tak silná.
A ten dodatek - zápisy z deníku důstojníka wehrmachtu Wilma Hosenfelda - mě dostal naprosto…

Hani77

Velice dobře napsané vzpomínky, dokumentující události ve Varšavě od léta 1939 až do jejího osvobození. Ale je to velice smutné čtení.

sharik
25.12.2021

Pokud jste tohle nečetli, udělejte to. Všichni. Vykašlete se na všechny ty novodobé romány o holokaustu, jejichž autoři často nejspíš jen chtějí vydělat na tom, že číst o hrůzách nacismu je teď prostě móda. Szpilmanova kniha je ale jiná, jde o těsně po válce napsané vzpomínky, u kterých se vám bude zvedat žaludek, cloumat vámi vztek a i silnější povahy možná budou mít na krajíčku. Knihy jako tahle jsou nesmírně důležité. Je to strašně nepříjemné čtení a kdyby byla kniha delší, asi bych ji neustál. Ale opravdu si ji přečtěte. Nejen, aby se nezapomínalo...

rumund
16.11.2021

Neuvěřitelný životní příběh Władysława Szpilmana. Co všechno lze přežít, když člověk bojuje co to jen jde. Velice dobrá kniha, ale film režiséra Polanského, byl natočen ještě s větší bravůrou. Viděl jsem ho několikrát, tak proto mě kniha až ta nepohltila jak jsem předpokládal.