Dobré a ještě lepší jitro

Nedožité sedmdesátiny Fr. Nepila nakladatelství připomnělo knihou, která svého autora nejvíce proslavila – svazkem fejetonů, sloupků a causerií, přednesených v 70. letech v rozhlase, a posléze vydaných knižně pod názvem Dobré a ještě lepší jitro. Akropolis je vydává s předmluvou M. Horníčka, s barevnými ilustracemi M. Bartáka a v původním (nikdy vlastně plně nerealizovaném) typografickém zpracování M. Kopřivy. Připomeňme si alespoň letmou charakteristiku těchto Nepilových promluv, jak ji ve své předmluvě načrtl M. Horníček: "František Nepil je rozený vypravěč, je vypravěč ne snad povoláním, ale posláním. Lidé mu naslouchají, protože ví, co říká, a to, co říká, ví. Je klidný a moudrý, vidí věci a dovede je pojmenovat."...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19917/big_dobre-a-jeste-lepsi-jitro-lD5-19917.jpg 4.6141

Kniha Dobré a ještě lepší jitro

espesita

Milé, zábavné čtení, které pohladí na duši a zavoní "starými dobrými časy" :)

Mahuleno

Na chalupě jsem z knihovny majitele vytáhl knížku Dobré a ještě lepší jitro. Tímto přáním končívalo autorovo pravidelné pondělní čtení na vlnách Českého rozhlasu v pořadu Dobré jitro.
A knížka sama je souborem povídek z tohoto pořadu.
A rozhodně skvělým počinem bylo, svěřit předmluvu Miroslavu Horníčkovi, která podle mne přirozeným způsobem zapadá do stylu vyprávění Františka Nepila.
Mj píše zde o autorovi:
“František Nepil je rozený vypravěč, je vypravěč ne povoláním, ale posláním. Lidé mu naslouchají, protože ví, co říká a co říká, ví. Je klidný a moudrý, vidí věci a dovede je pojmenovat.“
Hezké a výstižné.

A tak si čtu jeho krátké povídky, vlastně mi je čte pan Nepil, protože v duchu slyším jeho „ercpodmanivý hlas“ (úvodní povídka) a je mi líto, že tady už s námi není, nebo, že tady aspoň nemohl být déle. Ale to je prostě život a pan Nepil by na toto téma určitě napsal nějakou povzbudivou a i v tomto případě vtipnou povídku. Pokud to ovšem neudělal a já to nevím.
Moc se mi líbí, že každá povídka končí nějakým moudrým zevšeobecněním, případně jeho přetavením do přání čtenářům.
Já zde ocituji jedno z povídky Orientační závod:

...Vám taky přeji, aby se ve chvíli, kdy už sotva pletete nohama, našel někdo, kdo vás bude vpředu táhnout a vzadu tlačit a ještě k tomu bude říkat bašta, bašta.

Hezké čtení, rozhodně mohu doporučit.

Elea

Jedna z mých milovaných knih na zlepšení nálady.

Pechule

Krásné, milé fejetony. Jsem ráda, že se mi tato kniha dostala do ruky.

Alma-Nacida

Díky 304 za připomínku mého pokladu v domácí knihovně. :) To jsem asi právě potřebovala, ten nadhled, pohlazení a nestydím se říci i útěchu. Divná, divná doba, ještě že je k čemu (a komu) se utéci.
"Jeden z nejkrásnějších životních pocitů je, že za vámi někdo stojí." A ten obrázek k tomu, ten se mi vryl nesmazatelně do paměti. :)

Všechen cukr světa,
bych nemohla vyměnit za přítomnost pana Nepila. To by mě nejen cukráři hnali. Ale vzdala bych se osobně každého gramu přidaného cukru ze své jídelníčku. Na sladké často ujíždím. Jen aby tu pan Nepil stále ťukal do klavesnice.
Při čtení komentářů do mě práskla vzpomínka na časy, kdy jsem četla živoucího spisovatele. Vřelá slova, plná povznášejícího humoru, zaručeně nastolila pohodu, úsměv a pohaslý zrak se zajistřil. Kapitoly vyšperkováné medajlonky s ilustracemi Miroslava Bartáka. To všechno za 22 Kčs. Cifra není zajímavá, ale důležitá a podstatná věc je společná měna Kčs. Slováci pro nás nikdy nebyli a nejsou cizinci.
Teď je mi trochu smutno , z uzavřené kapitoly mého života. Pan Nepil to však všechno vidí s nadhledem, dívá se z nebíčka a přeje nám DOBRÉ A JEŠTE LEPŠÍ JITRO, PS: hlavně v pondělí!
Milí přátelé, knihu mám u ruky, nic prozrazovat se ani nedá. Stáhněte si eknihu a kouzlení začíná ... , dnes pro Vás !

hapac

Fejetony, sloupky, glosy pana Nepila (a pochopitelně i jeho nezaměnitelný hlas) jsou pro mne hotovým balzámem na duši - od něj je vše tak milé a lidské. Kniha začíná krásnou předmluvou pana Horníčka a je doplněna ilustracemi pana Bartáka. Je tu tolik krásných slov, tolik pozitivních myšlenek, tolik vzpomínek. Však ještě než se celá kniha rozeběhne pan Nepil říká: "... na světě je pro každého místa na sluníčku ažaž, jen když si každý aspoň kousínek poposedne".

cibulka 8
26.12.2020

Co jiného vám (nejen) o svátcích tak pohladí duši, jako vlídné vyprávění Františka Nepila. Ať už je to povídka o Medvědu Krumlíkovi, Janu Werichovi či třeba o Senkruvni.