Dobré a ještě lepší jitro

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nedožité sedmdesátiny Fr. Nepila nakladatelství připomnělo knihou, která svého autora nejvíce proslavila – svazkem fejetonů, sloupků a causerií, přednesených v 70. letech v rozhlase, a posléze vydaných knižně pod názvem Dobré a ještě lepší jitro. Akropolis je vydává s předmluvou M. Horníčka, s barevnými ilustracemi M. Bartáka a v původním (nikdy vlastně plně nerealizovaném) typografickém zpracování M. Kopřivy. Připomeňme si alespoň letmou charakteristiku těchto Nepilových promluv, jak ji ve své předmluvě načrtl M. Horníček: "František Nepil je rozený vypravěč, je vypravěč ne snad povoláním, ale posláním. Lidé mu naslouchají, protože ví, co říká, a to, co říká, ví. Je klidný a moudrý, vidí věci a dovede je pojmenovat."...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19917/dobre-a-jeste-lepsi-jitro-lD5-19917.jpg 4.6114
Žánr:
Fejetony, eseje, Literatura česká
Vydáno:, Novinář
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Kniha Dobré a ještě lepší jitro

Přidat komentář
1amu
13. února

Kouzelník se slovy a větami začal jako reklamní textař. Asi to bylo dobré, že začal úplně na jiném pólu, aby se postupně přibližoval národu (řečeno s nadsázkou), ale jinak nedovedu nazvat onu kouzelnou chviličku v pondělí ráno před osmou, kdy se z rádia ozval jeho nezapomenutelný hlas. A vždy nám byla dána od pana Nepila perla. On sám říkal, proč si zvolil pro ty vstupy pondělí : "Víte je o hodně více lidí, kterým se nechce v pondělí vstávat, natož jít do práce a já k nim patřím také. Proto jsem zvolil pondělky". Bylo to kouzelné, kdo mohl (já bohudík ano) nechal práce a jal se poslouchat jeho typický hlas . Povídání nebylo tak dlouhé, ale byl to povolený doping s tím, že se všichni posluchači ke konci vyprávění těšili, co zábavného uslyší za týden. Krásný pozdrav do nebe pane Nepile, moc mi scházíte !

surikata246
29.10.2018

Glosy a vyprávění Pana Nepila jsem vždy ráda poslouchala v rádiu a stejně tak nebo ještě více jeho knihy,většinu jsem už četla a vždy je to milé.

Lessana
10.08.2018

Nádherná oslava češtiny, rodnej zeme a jej (neprikrášlených a predsa ľúbených) obyvateľov! Nemohla som si pomôcť, ale pri čítaní mi znela v ušiach česká hymna s popisom tých krásnych lučín, skalín a sadov, toho zemského ráje... Veľmi sa mi ráta, že každý fejtón má pekne uzavretý oblúk, ako aj mravoučný tón jednotlivých fejtónov, ktorý je taký neobyčajne láskavý, že sa musí dostať do každého srdca a nikto ho ako mravoučný neberie. Pretože podané vtipným aj (seba)ironickým spôsobom plným spomienok a zážitkov to vyznieva ako nežné pohladenie a pripomenutie toho najľudskejšieho v nás. Verím, že s týmito textami sa muselo lepšie vstávať a začínať deň :).

pagac17
05.08.2018

Čtu poprvé autora fejetonů. Tato jeho publikace mě velmi zaujala, humorným způsobem podal situace a názory na jednotlivá dění doma i ve světě. Nakonec kniha je ještě doplněna vtipnými texty Vladimíra Renčína

cukrovka
22.07.2018

Milé a příjemné příběhy plné laskavého humoru.

110022
22.02.2018

Fejetony v podání pana Nepila nikdy nezklamou a vždy se u nich velmi dobře bavím:-). Doporučuji!!

Magdalena5
20.01.2018

tak jsem zkoumala, jestli je to poslední Františkova kniha, paní Nepilová to psala na přebalu 1. vydání knihy, tak se toho držím

jan6775
14.12.2017

mám rád tuhle odlehčující četbu a František ji uměl.

Veru1992
18.07.2017

Jedna z mých srdcovek. Miluji styl psaní F.Nepila a jeho příběhy jsou plné humoru, který je nám všem tak blízký a myslím, že pobaví každého, jelikož se každý, alespoň v jednom z příběhu najde :-)

Danka1975
16.07.2017

Tahle knížka na mě koukala celé dětství z matčiny přeplněné knihovny (a byla čelem, stále si to pamatuju :-))). A jsem taková ostuda, že k její četbě jsem se dostala až teď, kdy se bez mučení přiznám, že jsem měla "krizi" :-). .a šla jsem do ní z dlouhé chvíle (prostě nebylo co číst :-)). . .Jak milé, jak pohodové, jak nostalgické, pohladí po duši. A předmluva od Horníčka taky super. . (jen nevím, co by pan Horníček říkal na dnešní uspěchanou dobu teď :-( ).
Doporučuji se zastavit a udělat si radost s touto útlou knížkou, kdy ale rozhodně kvalita nad kvantitou vátězí.
.
PS. .. . .a to jeho mluvené slovo (myslím F. Nepila), jsem milovala

Karborund
10.06.2017

Kniha naplněná vůní bezstarostného dětství,obyčejného lidství a vzácného chytrého humoru.Po každém přečteném fejetonu jsem se pousmál, zamyslel a uvědomil si kolik obyčejných a všedních věcí dokáže udělat člověka šťastným.

110022
24.05.2017

Výborná, milá, humorná kniha pana Nepila, která mě moc bavila. Určitě si od autora ještě něco přečtu.

Briv
13.02.2017

Při takovéto četbě mám dojem, že mě knížka obejme a mě je najednou moc dobře. Nějak víc lidsky. Mám pocit, že ty příběhy mě dokážou zasáhnout tak, aby i ve své krásné obyčejnosti ve mě dokázaly najít to lidštější a hezčí. Asi to ani neumím dobře popsat. Promiňte, ale přečtěte si jí.

magnolia
22.01.2017

Tak to byl návrat ke knížce z vlastní knihovny (mám 1.vydání a byla jsem šťastná, když jsem si ho tenkrát koupila). A byla to krása, tedy pořád je a nechám si ji na nočním stolku, ta knížka totiž hladí... i na dobrou noc.

TheCiko5
13.02.2016

Mé první setkání s panem Nepilem dopadlo fantasticky. Ani si neumím představit, jak musí být těžké psát o obyčejných věcech a zároveń se neobestřít zrádnou rouškou každodennosti. Vyprávění je jemné, slušné, pokorné a místy až stydlivé, což ve mně budí dojem, že pan Nepil byl velmi rozmýšlivý a vážený člověk. Kniha překypuje vlídností, která pomalinku odkapává na jednotlivé kapitoly. Je to úsměvné připomenutí lidské zapomětlivosti, hlouposti a onoho rčení, že "všichni jsme holt lidi..."
Malinkaté mínus je za "historickou pasáž", kterou bych vzhledem k dramaturgii celé knížky uvedl dříve.

Magráta
04.01.2016

Když čtu cokoliv od Nepila, mám pocit, že naslouchám jeho četbě. Je mi s ním dobře.
Kdysi v dětství jsem byla na besedě s tímto milým člověkem a navždy mi utkvěl v hlavě a srdci.

Roman04
01.08.2013

Skvělá kniha plná laskavého humoru, navíc obohacená nádhernou češtinou.

Skjaninka
09.06.2013

Strašne krásne a milé fejtóny, ktoré pobavia, poučia, vykúzlia úsmev a zaručia dobré a ešte lepšie (nielen) jitra.

Zuzaa
26.03.2013

V době akčních, strhujících a napínavých knih je tohle prostě milé. Jednoduše milé a to není zrovna málo!

Wendysek
13.01.2013

Člověk se doslova vžije do atmosféry let minulých :o)

Smyl
17.06.2012

Kniha pro příjemný start do dne. Stačí pár povídek a jitro je dobré a ještě lepší.

Mikiem
09.02.2012

Dobrá kniha,docela jsem se i nad pár příběhy zasmála a v něčem mi i poradila:o)

jprst
13.11.2011

Kniha pro chvíle, kdy nálada není zrovna nejlepší a kdy se nedaří, co se má. Chybí tomu sice Nepilův přednes, ale ani tak se z toho neztrácí jeho moudrost, klid a nadhled.

Autor a jeho další knihy

František Nepil

František Nepil
česká, 1929 - 1995

všechny knihy autora

Kniha Dobré a ještě lepší jitro je:

v Právě čtených1x
v Přečtených169x
v Čtenářské výzvě14x
v Doporučených14x
v Knihotéce73x
v Chystám se číst27x
v Chci si koupit2x