Dracula

od:


KoupitKoupit eknihu

Román Dracula je první zpracování upírské legendy do románové podoby. S vkusem, s ohledem na reálie a se znalostí vampyrismu se Stokerovi podařilo vzkřísit v povědomí milionů čtenářů prastarou legendu, provázející lidstvo odnepaměti. Do typicky měšťácké společnosti devatenáctého století, do prostředí viktoriánské Anglie umístil Stoker příběh, v němž s tmou a zkázou zápolí obyčejní lidé, nucení bojovat zbraněmi stejnými jako síla zla - symboly a prostředky čerpanými ze středověkých mýtů. Příběh o hraběti Draculovi, který se ze svého tajuplného hradu ukrytého kdesi v Transylvánii, dostává až do Londýna, kde se proti němu postaví hrstka statečných, vedených starým lékařem Van Helsingem, je vyprávěn stylem deníkových zápisků jednotlivých postav a novinových článků. Samozřejmě od napsání tohoto románu uběhlo mnoho let a dnes už je (nejen) hororová literatura někde zcela jinde. Zejména klasické prvky anglického romantického románu 19. století mohou řadu čtenářů odradit. Přesto však Dracula zůstává napínavým a děsivým románem, který je považován za jedno ze základních děl hororového žánru. Předobrazem hraběte Draculy je historická postava valašského vojvody Vlada, panujícího v druhé polovině 15. století, jehož ukrutnost a krvavé skutky byly tak pověstné, že podle lidového podání byl prý spolčen s ďáblem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29778/dracula-29778.jpg 4.42131
Orig. název:

Dracula (1897)

Žánr:
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Levné knihy
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (330)

Přidat komentář
belerofontes
včera

Nejúžasnější je číst Draculu po návštěvě Rumunska...
Draculu totiž nenaleznete ani v nádherně zrekonstruovaném hradě Bran u Brasova,kam jezdí davy turistů,ani v strmých skalách Cetatea Poenari ruině hradu,kde žil předobraz Draculu-Vlad Napichovač a který je jakousi branou k transfagarašské serpentínové magistrále...
Draculu najdete nejlépe v pustině některého z údolí severního Sedmihradska směřujícím od města Bistrita (údolí Bargau ale i jiné).
Tato divoká místa prakticky bez lidí s rozbitou asfaltkou jsou oblasti,kam Stoker situoval svůj román aniž tam kdy byl.Ale vymyslel to dobře.Opravdu teprve tam má člověk ten správný stísněný pocit umocněn případnou nepřízní počasí,nebo když má auto poruchu či defekt za večerního stmívání.:-))

miluse6322
10. října

Drákula jedna z knih které jsme četla opakovaně. Přestože byla filmově zpracovaná, také muzikálně tak kniha má své kouzlo, které ostatní zpracování nenabízí.

Smardik17
09. října

Před časem na Radiožurnálu, byl zahraniční zpravodaj o zámku Bran v Rumunsku, který je vzorem hradu v příběhu od pana Stokera. Bylo to velmi zajímavé a spjaté s nejslavnějším příběhem Draculi a proto jsem se rozhodl si tuto knihu co nejdříve přečíst. Nelituji a doporučuji. Opravdu mrazivá atmosféra plná napětí.

Anushka1
28. září

Dracula je srdeční záležitost. Ani nevím, kolikrát jsem ji četla. Mám doma dvě vydání. Jednu verzi, v jaké jsem ji kdysi měla půjčenou z knihovny (prostě nostalgie) a nedávno jsem si koupila verzi v černém sametovém obalu se stříbrnými nápisy. Jednoduše nádhera, kterou jsem musela mít ve své knihovně.

Guzzi
20. září

Koupil jsem poslední vydání od Arga v parádním černém sametu, obsahově též velice dobré. Souhlasím plně s uživatelem "Miro.slav" !!!

Miro.slav
18. září

Stokerov príbeh má aspoň podľa mňa dosť ambivalentný charakter. Začiatok je parádny. Cesta na transylvánsky hrad, desivé opisy scenérií, tajuplné náznaky až príde samotné odhalenie. Pokiaľ je Harker na Draculovom panstve, tak všetko má mrazivú atmosféru. Neviem ako je to možné, no takto našliapnutý dej sa v druhej časti zmení na anglicky nudný opis vyšetrovania. Napriek tomuto pokrivkávaniu nám však Stoker na konci pripraví opäť perfektné finále. Pre mňa stále mrazivá a kvalitná kniha. Škoda, že sa dej neodohrával po celý čas v ponurých Karpatoch.

JoSvob
16. září

Podobne jako u Kingova Osviceni miluju tu desivou a husi kuzi nahanejici atmosferu i u Draculy. V pasazich s Draculou jsem se dost bala, na druhou stranu - v nekterych situacich (navazovani pratelstvi a takova mila naivita kolem toho) jsem se zase neubranila pousmani. Co se vsak tyka hororove tematiky, je Dracula naprostym kultem a mam tuhle knizku moc rada.

SSTknihy
04. září

Nemohu než souhlasit s většinou komentářů – miluju tuhle knížku! Nejen, že je úžasně dramatická a napínavá, ale zároveň je to krásný příběh o lásce a přátelství. Škoda, že z většiny filmových zpracování právě tenhle prvek vymizel. Naštěstí jsem knihu poprvé četla už v 80. letech, takže jsem nebyla ovlivněna žádnou vizuální podobou. Dodnes si pamatuju, jak jsem četla před spaním a pak všude viděla ty rudě žhnoucí oči. Ještě teď mě mrazí, když si vzpomenu na tu jedinečnou atmosféru, která mě při čtení obklopovala.

Zuzajda81
03. září

Miluju tu knizku a nikdy me neomrzi ji cist ;)

Booky84
30. srpna

Naprosto úžasná kniha a moje srdcová záležitost.

verjan2
27. srpna

Přečteno téměř jedním dechem (kdyby bylo více času :-). Stokerovi se podařilo výtečně nastolit děsivou atmosféru a perfektně vylíčit charaktery hlavních postav. Pokud by existoval knižní žánr o přátelství, zcela jistě by toto dílo bylo na předních příčkách. Zajímavé bylo, že jsem si během četby vizuálně představoval jednotlivé postavy na základě Coppolova filmu (i když v jeho verzi se charakterově trochu rozcházely).
Navíc toto vydání z roku 2010 (nevím, jak ostatní) má stejný styl a uspořádání jako původní originál z r. 1897. Kdo nečetl, vřele doporučuji!

Archie
20. srpna

Skoda, ze neni takovych knih vic. Magicky atmosfericke - desive neuchopitelnym, dekadentnim, pritom tesknive romantickym zpusobem. Predevsim uvodni upirska selanka hrabete s veznenym Jonathanem, skutecne nema ve sve uhrancive stisnenosti chybu. Kdybych - bohuzel - nevidel Coppolova Draculu drive, nezli se mi tahle zatuchla vec dostala do rukou, jednalo by se o jednu z mych absolutne top knih. Kdo pribeh nezna, tomu tedy sakra zavidim. Napetim bych se zrejme zadavil trsem cesneku.

toni-az
16. srpna

Chápu, že na svou dobu to muselo být přelomové dílo. Nicméně styl psaní mě rozčiloval, stále se tam opakovalo to samé, chlapi se chovali jako slečinky a pořád si brečeli na rameni a hlavně byli strašně natvrdlí. Konec uspěchanej, ale jinak aspoň ten příběh celkem ušel.

Blanchidlo
15. srpna

Četla jsem ji ještě na základce v zimě a vím, že jsem se u toho dost bála :) Dnes mám moc ráda rozhlasovou hru, ačkoli je zkrácená. Těším se, že si ji přečtu znovu a sama jsem zvědavá, jestli se budu bát míň :-D

S1M0NE
10. srpna

Klasické dílo literárního hororu.

Chajda69
07. srpna

Draculu mám rád. Poprvé jsem se s postavou Draculy seznámil prostřednictvím Svobodova muzikálu, který jsem jako malý poslouchal pořád dokola.

Jak jsem zjistil, muzikál si vzal z knihy právě jen toho Draculu. A bylo to dobře, protože jsem měl celý nový příběh před sebou, aniž bych tušil, jak dopadne. Bylo to pro mě adrenalinové a zábavné čtení, několikrát už jsem knihu četl znovu a do budoucna si ji určitě ještě nejednou zopakuji. Jonathan, Mína, Dr. Seward, Quincey Morris a Van Helsing, všichni mi přirostli k srdci a Stokerovo vyprávění mě natolik vtáhlo, že jsem proti Draculovi prakticky bojoval s nimi.

Ve svém žánru, top.

špulo
23. července

Na doporučenie spolužiaka v 8-mej triede ZŠ som knihu čítal v noci, pri sviečkach a pri otvorenom okne. Vydržal som to asi do polovice knihy. Ďalšie 2 mesiace som v noci cestou na záchod rozsvecoval celý byt a v to leto sa v mojej izbe v noci nevetralo. Knihu som dočítal cez deň. Je super. Možno by som si to celé zas zopakoval. Len, vtedy som to rodičom ako tak vysvetlil. Ako by som vysvetlil pol rozsvieteného bytu, o 3-tej v noci dva mesiace v kuse, teraz žene a deťom? ;-))))

mufin
10. července

Klasika, velmi "čtivá", na prázdniny ideální. :)

Simona02
05. července

Výborná klasika! Mrzí ma, že som sa k tomuto dielu dostala až teraz. Nemám prečítané veľké množstvo hororov, ale mám slabosť pre tieto staršie, klasické knižky, ktoré boli pre mňa vo väčšine prípadoch dobrou voľbou. Vyzdvihla by som štýl písania autora, ktorý mi taktiež sadol a príbeh som čítala so zatajeným dychom. Skvelé! Rovnako sa mi na tejto knižke páčilo to, ako autor zbytočne nefantazíroval a nevymýšľal rôzne nerealistické situácie, (i keď bol príbeh jednoznačne fikciou) a snažil sa zakomponovať legendu o slávnom Draculovi do reálneho prostredia, ktoré bolo vykreslené mysticky a čitateľovi doslova naháňalo hrôzu.

patrik0816
20. června

Překvapila mě velikost celého příběhu, jeho ponurost (nečekal jsem to až takové drsné) a také zjištění, že Rowlingová by nejspíše nikdy bez Drákuly Harryho Pottera nenapsala. Ty knihy toho mají společného více než se zdá, stejně jako Voldemort s Drákulou.

Tesinka_Laufey
14. června

Musím říct, že mám mnohem radši filmovou verzi s Hopkinsem. Příběh byl dobrý, ale postavy mi lezly na nervy. Všichni se neskutečně milovali, ctili, byli přáteli po pár minutách...Trochu jsem doufala, že svůj úkol nestihnou.

moominkaa
01. června

Úžasný tajuplný příběh. Další z mých srdcovek, ke kterým se vždy budu ráda vracet!

HerrPilot
25. května

Nu, než se vydám rozsekat, probodnout a pro jistotu i upálit všechny upíry typu ,,Edwardus Twilightus Sexii", musím ještě jako kvalifikovaný lovec upírů se zvláštním zaměřením na upíry lačnící po archivní krvi, napsat posudek na knihu p.Stokera (mimochodem zakladatele našeho klubu).
Tedy kniha zpracovává tématiku vampýrismu na svou dobu velice přesně/sugestivně. Postavy jsou dobové, takže jejich chování může moderním zájemcům o naše povolání připadat jako dosti hloupé, leč hovoříme o konci 19. století.
Reálie geografické jsou vesměs povedené, nadpozemsky atmosférické (ano, oxymoron).
Chování Draculy je vystihnuto poměrně věrně (ano, opravdu se pak začal chovat jako pako, nicméně nezapomeňte, že to pako bylo pořád o dost rychlejší než Vy v den výplaty).
Případ Lucy byl opravdu politováníhodný.
Na závěr, abyste neřekli, že jste se z mého hodnocení nic nedozvěděli, Vám řeknu zajímavost : B. Stoker je také součástí příběhu. Vystupuje pod pseudonymem Van Helsing. Tak, právě jste se dozvěděli něco nového.

ZajDa37
08. května

Hrabě Dracula...jak já jsem mu fandil. Ano, doopravdy jsem mu fandil a v duchu si přál, ať už konečně skoncuje s celou skupinou okolo Van Helsinga. Neříkám, že bych je přímo neměl rád, jenom mi přibližně od poloviny knihy začali lézt docela dost na nervy, tím jak byli ctnostní a věřící a ušlechtilí a milující a tak dále. To alespoň Dracula se i přes to, že byl upír, choval víc jako normální člověk.
Ale jinak, tahle kniha už dnes, v době kdy je člověk už otupen televizním a filmovým násilím a strašením, nemůže být považována za horor jako dřív. To ovšem neznamená, že by nějak došlo ke ztrátě její kvality, to vůbec ne. Jenom se tak posunuly meze toho, co je pro nás strašidelné, že dnes už je Dracula pro nás více než děsivým příběhem spíš dobrodružnou knihou. Ale velice dobrou dobrodružnou knihou.
Možná to teď vypadá, jako že si protiřečím, když řeknu, že hlavní postavy byly až moc nekriticky zobrazené, a zároveň to je dobře napsaná kniha. Jenže to si neodporuje. Tři mušketýři jsou přece také až příliš jednoznačně kladní hrdinové, a přitom nám to nebrání říct, že to je výborná kniha.

Hotovson
14. dubna

100% Naprosto strhující!

Kam se na to hrabou všechny filmový zpracování.

Knížka a fantazie - nic víc neni zapotřebí.

Renek
13. dubna

Famózní klasika. Dostal jsem se k ní až po mnoha shlédnutích různých filmových adaptací a naprosto chápu, proč se z knihy stal bestseller. Do děje je člověk vtažen prakticky ihned, deníková forma je neojedinělá a působivá. Číst knihu v noci při svíčce dokáže pořádně rozvířit fantazii. Díky pane Stoker.

irskádívka
28. března

První horor, který jsem četla snad před patnácti lety a dodnes ho mám ráda. Četla jsem ho v době, kdy Stmívání bylo ještě v hlavě své autorky a Dracula, to byl ten opravdový úpír. Hrozivý, vypočítavý, krvežíznivý, smrtící a neuvěřitelně strhující.
Při čtení knih jsem se bála v noci otevírat okna, zuby jsem si nečistila před zrcadlem (protože v něm upíři přece vidět nejsou).
Navzdory datu vzniku, je kniha moderní, zajímavá a dokáže svého čtenáře chytit pevně, až se ani nemůže nadechnout. Nádherná kniha a krásný čtenářský zážitek.

Hathor89
18. března

Po knize jsem sáhla, protože jsme se žáky četli ukázku v čítance … A výsledek hodiny? Žáci požadovali zařazení knihy na seznam doporučené literatury a já litovala, že jsem po příběhu nesáhla dříve (ale ono je tolik knih, které by člověk chtěl zhltnout). Upíři jsou dnes velmi populárním obchodním artiklem, ale tyto starší příběhy nám jsou nějak bližší (i ve srovnání s reklamou na Stmívání). Chvilku mi trvalo, než jsem se srovnala s tím, že se jedná o deníkové záznamy a dopisy, ale nakonec mi přišlo úžasné, jak se z útržků každého účastníka skládá děsivý příběh, první svého druhu. Autor perfektně vykresloval atmosféru strachu, popisy postav, krajin, pocitů. Jen ten konec mi připadal nějak odfláknutý a moc rychle ukončený, stejně tak se změnila doba, takže vztahy byly na můj vkus naivní. Ale to nic nemění na dokonalosti tohoto starého příběhu.

Synysterka
18. března

Tak tato kniha patří k mým nejoblíbenějším a psaní formou deníku se mi moc líbilo.

RemiBlack
16. března

2018/12
Bylo to fajn, ale na druhou stranu mě to nějak nenadchlo. Čteno ve slovenštině. 3,5*


TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

upíři Drákula zfilmováno gotické romány romantika tajemno viktoriánská fantastika anglická literatura

Autor a jeho další knihy

Bram Stoker

Bram Stoker
irská, 1847 - 1912

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených55x
v Přečtených3172x
v Čtenářské výzvě267x
v Doporučených248x
v Knihotéce1119x
v Chystám se číst495x
v Chci si koupit101x
v dalších seznamech18x