Ďáblova lest

kniha od:

Ďáblova lest https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/9692/bmid_dablova-lest-8Yi-9692.jpg 4 231
Koupit Koupit eknihu Bazar

Studentka archeologie jen náhodou unikne podivné smrti a je nalezena v posttraumatickém šoku. Zakrvácený oděv a tajemné magické symboly, které jí kdosi namaloval na tělo krví, nasvědčují, že nepůjde o obvyklý kriminální případ. O pomoc při vyšetřování je proto požádán znalec satanských sekt a specialista na okultismus doktor Runa. Pátrání ho přivádí do bývalého benediktinského kláštera v Podlažicích, kde dívka spolu s dalšími studenty a pedagogy pracovala na archeologických vykopávkách. Zatímco policie objevuje další oběti s neznámými symboly na těle, Runa zjišťuje, že stejné magické znaky se nacházely i na nedávno odkrytých hrobech uprostřed kláštera. Hroby navíc neobsahovaly pouze ostatky řeholníků, nýbrž i žen a dětí. Jak závažný musel být důvod, aby byly porušeny přísné předpisy řádu? Šlo rovněž o oběti zločinů? Souvisí jejich smrt před sedmi sty lety se současnou sérií rituálních vražd? Jakou roli při tom hraje kniha, která vznikla za více než zvláštních okolností právě v podlažickém klášteře - Ďáblova bible? A jakou lest nastražil ďábel na ty, kteří mu uvěřili? Mistrně napsaná próza známého autora knih, filmů a dokumentárních cyklů o nadpřirozených jevech, nevysvětlitelných záhadách a legendách umně propojuje napínavý příběh plný dramatických zvratů s odhalováním tajemství jedné z nejzáhadnějších knih světa, pro svou velikost zvané také Kodex gigas.... celý text

Komentáře (65)

Komentáře 65 Recenze 1

baji42
baji42
10.09.2023 4 z 5

Celkem napínavý a čtivý příběh, i když je tam na můj vkus trochu moc toho nadreálna.

Lenka4
Lenka4
07.09.2023 3 z 5

U filmu se divák může bát při vizuálních efektech a rychlý střih mu nedovolí hlubší zamyšlení. Kniha hrůzyplné sny nevyvolá, při hlubším zamyšlení vyjde najevo povrchnost a nedotaženost děje a zcela chybějící psychologie postav.


DuncanIdaho
DuncanIdaho
28.07.2023 5 z 5

Příběh je rychlý, poutavý a bez zbytečných kudrlinek okolo. Jen se mi zdá, že události probíhali moc rychle. Pochybuji, že by vyšetřování šlo v reálu tak rychle. Čtení to bylo ale hezké.

Lele61
Lele61
23.07.2023 4 z 5

Svižně napsaný napínavý příběh s tajemstvím a určitým historickým přesahem, jak je u Arnošta Vašíčka zvykem. Znalec náboženských sekt a magických symbolů doktor Runa pomáhá celkem bezradné policii při řešení série záhadných rituálních vražd. Celá věc souvisí s knihou Ďáblova bible a především s jedním listem, který z ní byl kdysi odstraněn. Román je známý i z povedeného televizního zpracování.

yossarianxxii
yossarianxxii
20.02.2023 4 z 5

Ve světě je známý Erich von Daniken, u nás Arnošt Vašíček. Několikrát jsem byl na jeho přednáškách a autorském čtení a mám ho rád.
Krom knih o záhadách se věnuje i psaní románů plných odkazů a šifer.
Tak jako u Dana Browna řeší tajemství profesor Langdon, tak u Arnošta Vašíčka
objasňuje záhady doktor Runa. Jde o zajímavý příběh, kde se historická fakta a fikce propojují a výsledkem je Ďáblova lest.
Kniha se čte velmi dobře a lze ji přečíst za jeden den.
Na motivy románu natočila Česká televize třídílnou minisérii, kterou režíroval Jiří Strach s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Dále uvidíme Jiřího Dvořáka a Annu Geislerovou v roli vyšetřovatelů.
Kniha je dostupná i v audioverzi, kde se čtení ujal Tomáš Jirman.

Dalgiona
Dalgiona
19.02.2023 5 z 5

není špatné čtení i když 3 dílný film natočený podle této knihy, je možná o trochu lepší. Ale kdo ví? :o)

toni-az
toni-az
29.01.2023 3 z 5

Dějově celkem zajímavé, i když trochu překombinované. Postavy celkem sympatické, kniha poměrně čtivá. Jen tedy mi to z nějakého důvodu přišlo takové jakoby amatérské. Časem mi došlo, že to bude asi zaprvé tím, že je děj strašně rozsekaný do malinkých částí, které se střídají, jako noční můra šíleného střihače seriálů. Zadruhé úplně ploché postavy.

Hlavní padouch odhalen asi v půlce knihy, ti vyšetřovatelé byli strašně tupí, že jim to nedošlo.

ctenar2846
ctenar2846
27.07.2022 4 z 5

A proto se Satan stal matematikem...

Jako proč ne? Četlo se to samo, každou chvilku nějaká záhada, rébus, nápověda nebo vodítko. Kdybych to měl k něčemu přirovnat tak je to taková česká Šifra mistra Leonarda.
Opravdu zajímavá kniha na jedno odpoledne.

lachtan77
lachtan77
14.03.2022 5 z 5

Viděl jsem už několik dokumentárních pořadů od pana Vašíčka a když se mi do ruky dostala tato knížka bylo jasné, že ji přečtu. Navíc jsem se na to těšil, protože co se týká záhad a tajemství je Vašíček ten nejpovolanější. Navíc mám pocit, že se ten chlap tomu věnuje a nebude to nedomyšlený za vlasy přitažený krvavý příběh. To co jsem čekal jsem taky dostal, Vše do sebe dokonale zapadalo až jsem měl chvílema nutkání si číselné srovnání s písmeny ze staré hebrejštiny ověřit stejně tak odkaz na dvojčata. Nakonec jsem to samozřejmě neudělal a dál hltal každé slovo.

ninano
ninano
06.01.2022 4 z 5

Televizní zpracování se mi líbilo přece jen o něco víc. Ale na druhou stranu jsem ráda za každý takový tuzemský počin.

Kubajzz
Kubajzz
29.11.2021 4 z 5

Viděl jsem to v TV a poslechl si taky jako audioknihu. Líbilo se, bylo to napínavé, mělo to spád. Určitě doporučuji.

Trudi806
Trudi806
03.11.2021 3 z 5

Tady jsem trochu bojovala. Zfilmovaná série je nedostižná, no a ona ji vlastně nedostihla ani kniha. Škoda. Asi to prostě nebude má literatura, Browna vyloženě dost nemusím, tohle je dost variace na něj. Anebo mi už jen chyběl moment překvapení.

Amneris
Amneris
03.06.2021 5 z 5

Před lety jsem viděla stejnojmenou trilogii v režii Jiřího Stracha a byla jsem nadšená jak námětem, tak hereckým obsazením. Kniha víceméně kopíruje sérii, ale i tak jde o milé čtení, hlavně styl psaní pana Vašíčka mě hrozně baví.

Kochy84
Kochy84
02.04.2021 2 z 5

Viděl jsem seriál a vzpomínám si, že mě neurazil. Ale jak teď konstatuji, mohl za to spíš um Jiřího Stracha než pana Vašíčka. Ta knížka je vážně špatná. Krátké kapitolky, postavy, které třeští oči a čtenář má přemýšlet nad tím co je tak vyděsilo, hledání symbolů všude a ve všem, místy jsem měl pocit, jako když Zdeněk Troška viděl nějakou italskou bláznivou komedii a řekl si, že to přece zvládne natočit taky. Tak to samé si asi řekl pan Vašíček, když dočetl Dana Browna.
Na druhou stranu, právě toho Browna se taky letos chystám zopakovat a jsem sám docela zvědavý, jestli to taky tak moc zestárlo jako tohle.

Atrament
Atrament
17.12.2020 3 z 5

(SPOILER) Kratičká knížečka, jejíž četbou jsem strávil snad méně času než shlédnutím solidního seriálu s výborným Trojanem. Krátkost a žurnalistická stručnost knížce bohužel škodí, námět by si zasloužil poněkud důkladnější propracování.

Příběh je hodně přitažený za vlasy, a plný různých fabulací a prapodivných teorií (proroctví útoku na dvojčata v 'ďáblově bibli' bylo už hodně za hranou stejně tak poslední věta knihy), které jsou specialitou pana Vašíčka. Všechny ty religiózní a gematrické teorie jsou samozřejmě k smíchu, ale když se nad to člověk povznese, tak dostane svižně odsýpající zábavnou jednohubku na jedno odpoledne.

Pozor spoiler!!!!
Pořád mi vrtá hlavou jaký smysl dává, aby na sebe ďábel neustále vymýšlel takové ultrasložitosti jako v této knížce, kdy pomůže mnichovi vytvořit Codex Gigas, přičemž do knihy propašuje magický čtverec, který je potřeba vyplnit krví 36ti obětí, jež je třeba vybrat na základě toho jaké číslo vyjde sečtením číslic jejích jmen a teprve potom může ovládnout svět. Proč ten svět nemůže ovládnout normálně bez této překombinované záležitosti?

Ale je mi jasné že se pohybujeme na půdě náboženství a tam se moc logiky očekávat nedá... :)

Mimochodem v Plzni svého času existovala, možná ještě pořád existuje, kapela Sorath...

trudoš
trudoš
06.11.2020 2 z 5

Šíleně uspěchaná okultní detektivka, která operuje s tolika postavami, že by se i ansámbl Národního divadla zastyděl. To ani nezmiňuji různé změny času a prostředí, jež pouze umocňují celkové zmatenou osnovu. Mít to o pár desítek archů víc, člověk by měl čas se přizpůsobit, ale při dvaapadesáti kapitolách na sto osmdesáti stranách moc prostoru na hrdinství zkrátka není. A je to škoda, protože Arnošt Vašíček se snaží sdělit mnohé, aniž by přitom působil dojmem šílenějšího dvojčete Ericha von Dänikena. Jen to neumí zakomponovat do uvěřitelné zápletky. Většina záhadologických zajímavostí má tak zástupnou roli omáčky, která u hlavního chodu být vůbec nemusela. Holt nadšení pro věc literární řemeslo nenahradí. Taky je, mimo jiné, legrační fakt, že přestože doktor Runa vystupuje v příběhu jako odborník na náboženské symboly, většinu vysvětlování mají na starosti vedlejší figury.
PS – Velice vtipná je analogie zkratky www coby nástroje ďáblova, označeného jeho číslem (viz hebrejská abeceda).

kamila5406
kamila5406
03.09.2020 2 z 5

Kniha průměr nijak mě nenadchla

jankaander
jankaander
16.06.2020

Já nedocetla, neni to můj šálek......

Ales.BD
Ales.BD
10.06.2020 3 z 5

První jsem četl Ztracenou bránu a ta se mi zdála lepší. Tady autor na můj vkus příliš tlačí na pilu. Místo doslovného vysvětlování bych ocenil více tajemna. Jinak svižné a docela zábavné.

Rav3n
Rav3n
11.05.2020 4 z 5

Po dočtení rozsáhlých Hladových her sloh pana Vašíčka v této útlé knížce kvituji s povděkem. Nezaznamenala jsem jedinou, byť krátkou větu, navíc. Přesný, věcný. Příjemné čtení na jeden až dva večery, určené žroutům mystérií a konspirací.

emilieselden
emilieselden
28.01.2020 4 z 5

Absolutně skvělá.

Jiřina18
Jiřina18
05.12.2019 5 z 5

Arnošta Vašíčka mám ráda a tahle knížka se mu povedla

Mirin1349
Mirin1349
10.10.2019 2 z 5

Překvapilo mě, jak se dá takový příběh celkem slušně vykreslit na tak strašně malém počtu stran. Rozsahem to bylo opravdu moc krátké, nestačila jsem se rozkoukat a už byl konec, spád se tomu upřít nedá, ale pár stran navíc příběh snesl. V půlce čtení jsem si pak vzpomněla, že jsem kdysi seriálové zpracování viděla a musím souhlasit s předešlými komentáři, seriál byl opravdu o notný kus lepší, což není dobrá vizitka. Nejsem si jistá, jestli po další knize od autora ještě sáhnu.

Mirka2778
Mirka2778
03.10.2019 4 z 5

Líbí se mi televizní série a byla jsem zvědavá na předlohu.
Záhadologický námět se opravdu povedl. A proto autorovi odpouštím i nějaké ty otřepané fráze a neoriginální floskule.
Do hodnocení nebudu počítat naprosto nevhodný výběr fotografií, které nám odhalí vraha jen při zběžném prolistování, aniž bysme museli příběh číst.

Galadwen
Galadwen
01.10.2019 3 z 5

Neurazí, ale ani nepřekvapí, čte se dobře a rychle. Jako oddechovka pěkné a víc jsem od toho ani nechtěla. Kdysi jsem viděla TV minisérii, už si ji moc nepamatuju, ale mám dojem, že na rozdíl od Ztracené brány celkem doslovně kopíruje děj knihy. Fotky z filmu v knize mne docela rušily, na tenhle druh "ilustrací" si úplně nepotrpím.

Amitiel76
Amitiel76
27.09.2019 4 z 5

Jak už tu bylo řečeno mockrát pode mnou, v tomto případě, je lepší filmové zpracování, než samotná knižní předloha. Seriál je super. Viděla jsem ho již několikrát.... Tak že při čtení této knihy, mi doslova běžel před očima. Viděla jsem podrobně scénu za scénou. O to víc, mě samozřejmě četba bavila. Otázkou pak zůstává, zda by tomu tak bylo i v případě, že bych nejdříve sáhla po knize....
Zpracování poněkud jednodušší. Ploché. Autor tu vsadil na děj, a s postavami moc nepracuje....Ale jako předloha pro film, perfektní.
Autor je opravdu hlava. Už jen ten nápad. Ta myšlenka... úžasné. Všechno působí až moc reálně, a logicky... děsivě.

Sasha001
Sasha001
26.09.2019 5 z 5

Po knize jsem sáhla jen kvůli tomu, že jsem viděla seriál. No... Je pravda, že postavy jsou nevykreslené a někomu, kdo neviděl seriál to může vadit. Na druhou stranu já v postavách viděla seriálové herce a celé seriálové prostředí, a proto mi to ani nevadilo. Každopádně pokud někoho kniha zklame či tolik nezaujme, doporučuji si pustit seriál, kde je dějová linie prakticky totožná.

moničina
moničina
02.09.2019 4 z 5

Kniha sa mi páčila, texty boli napísané jednoducho. Avšak nie som si istá, či by ma kniha tak bavila, ak by som predtým nevidela seriál, ktorý bol skvelý a počas čítania sa mi dej odvíjal paralelne so seriálom. Jednoznačne, seriál je lepší, aspoňčo sa týka vykreslenia pováh kriminalistov a Runu.

tabaluga
tabaluga
03.08.2019 3 z 5

Seriál jsem neviděla, ale kniha byla zajímavě napsaná, kdy se hodně střídala nějaká akce.. budu si muset seriál pustit, jelikož dějově to opravdu nemělo chybu. Musím říci, že v knize mi chyběla taková propracovanost. Postavy byly nevykreslene, neměly pořádnou hloubku a to mi pak připadá kniha nereálná, v podstatě jako když se dívám na televizi a není moc možností nad tím uvažovat..další knihy od autora zřejmě číst nebudu i když námět se zdá být velmi zajímavý..

Miky88
Miky88
03.05.2019 5 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem taky viděla seriál, tak mi kniha příjde jako doplnění toho, co jsme si mohli jen domýšlet. Mě osobně kniha přišla čtivá - naopak jsem měla nutkání zůstat doma a číst si a číst si. Nevadili mi ani fotky - naopak mi to dokreslovalo děj, protože pořád jsem měla postavy zafixované ze seriálu. Určitě bych knihu doporučila všem, co mají rádi tajemno, záhady a navíc se rádi dozví něco navíc. A Ďáblova bible je "velká" záhada.

soupik2012
soupik2012
08.01.2019 2 z 5

Hm.. tak ani nevím jak začít. Postavy jsou nevykreslené, nelze se s nikým ztotožnit ani někomu fandit. Samotný příběh není nic originálního a pachatele jsem uhodla asi v polovině knihy. Aby docílil autor většího napětí, nutí policisty k naprosto nelogickým krokům. Audioknihu čte pan Jirman dobře a také mohu pochválit hudební podkres. Ale tím má chvála končí.

Metla
Metla
04.12.2018

Nebudu hodnotit, jelikož pro člověka, jenž viděl seriál, je tahle kniha úplně zbytečná. V průběhu padesáti stran jsem dospěla k názoru, že Vašíčkův styl psaní mě nudí, zápletka se od seriálové verze podstatně neliší a ono zdánlivě luxusní provedení titulu mne převelice sralo. Odmítám použít korektnější výraz, byl by nepatřičným eufemismem. Co mě totiž definitivně utvrdilo v závěru sáhnout po jiném románu, byly tuhé, špatně se obracející stránky s nesmyslným podtiskem, který akorát navýšil cenu a v praxi nepříjemně odváděl pozornost od textu. Žádám vydavatele, aby si podobné experimenty vetknuli do esovité kličky (s výjimkou případů, kde má podtisk grafické či jinak logické opodstatnění) a ponechali generacemi čtenářů osvědčené černé na bílém, děkuji.

takana
takana
08.11.2018 3 z 5

Dá se to číst, průměrná kniha.

medvídě
medvídě
16.08.2018 4 z 5

Znám filmové zpracování a tak jsem se po čase dostala i ke knize, která je velmi podobná. Jen bych v knize čekala trochu více myšlenek hlavních hrdinů.
Jinak je příběh zajímavý a čitelný, ale něco mi tam prostě chybělo ...
Jistě si přečtu i další 2 díly o této hlavní trojici.

Sova15
Sova15
06.06.2018 4 z 5

Viděla jsem seriál a ráda jsem sáhla po krásně naspané knížce.

Whobey
Whobey
09.04.2018 4 z 5

U této knihy mě mrzelo, že charaktery nebyly nijak hlouběji propracované, celkově to nedokreslovalo děj příběhu. Kniha je psaná dost stroze, stručně, což v tomto případě není ale úplně na škodu.

Až na ten konec (který mě teda neoslnil) to však mělo spád a střídáním dějových linek budila kniha i napětí. Ačkoliv to není kniha, kterou bych si zrovna koupila, aby mi zdobila knihovnu, myslím, že za přečtení stojí. Já se určitě k tomuto autorovi vrátím, neboť v rámci české tvorby představuje pan Vašíček něco nového a jiného než sto padesát tisíc stejných knih od Viewegha. :)

metrolog
metrolog
29.03.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Autor podle mého názoru má sice trochu problém ve spojení možného reálného děje s tou mysteriozní nadstavbou, takže to nepůsobí tak věrohodně jako knihy některých jiných autorů. Ale jak už jsem napsal, kniha se mi líbila a doporučuji ji všem, kteří se o tuto kategorii literatury zajímají.

KuroHaru
KuroHaru
22.01.2018 4 z 5

Jako malá jsem hltala knihy Arnošta Vašíčka o záhadách z celého světa a teď po dlouhé době jsem sáhla i po jeho beletrii. Kniha mě bavila, byl to příjemný zážitek na jeden večer. Dozvěděla jsem se docela dost o satanistickém pojetí světa, křesťanské odpovědi na něj i o židovské mystice. Byly to vlastně všechny záhady a konspirační teorie, které se daného tématu týkají, zasazeny do příběhu, který byl podle mého hodně dobře vystavěn a propleten. Jen způsob psaní mi přišel trochu jalový, ale nijak mi to nebránilo sfouknout knihu na jeden zátah.

Riccia
Riccia
06.01.2018 5 z 5

Skvělá knížka. Často se stává, že kníha napsaná podle scénáře filmu není úplně "to pravé". (Nebo byl film podle knížky?) Tady mi přijde, že knížka je skvělým doplňkem. Kromě čtivého děje nabízí ještě nahlédnutí pod pokličku dění v televizní sérii - nabízí historické souvislosti, které ve filmu člověk nemohl tušit. Knížka navíc přináší mnohem víc informací k největší rukopisné knize světa - Codexu gigias. Díky této nejdůležitější "rekvizitě" je tato knížka v tomto roce obzvlášť "na ráně". Knihami, hnihovnami i knihovníky se to tu jen hemží a dvojnásobnou radost z ní mohou mít i všichni nositelé jména Eva, Michal, Iveta, Evita, Petr, Lenka, Luděk, Dan , Pavel, Kryštof, Klára, Lukáš nebo Vítek.

Poeta.kno
Poeta.kno
20.12.2017 3 z 5

Celou knihu jsem měl pocit, že čtu film a ne příběh. Možná za to částečně můžou i fotografie z filmu.