Ztracená brána

kniha od:

Ztracená brána https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127544/bmid_ztracena-brana-JHD-127544.jpg 3.9 175
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Ve spletitém podzemí Starého Města řádí záhadné monstrum. Jeho oběti mají na těle zvláštní škrábance. Ke všem napadením došlo poblíž rotundy svatého Kříže. Podle pověstí podobné stvoření útočilo na stejném místě již počátkem 15. století. Pokouší se pachatel napodobit sériového vraha z minulosti, nebo se tajemné zlo vrací? A proč vzápětí umírají další lidé? Souvisí jejich násilná smrt s Voynichovým rukopisem, který se pokoušeli rozluštit? Je na stránkách této nejzáhadnější knihy světa ukryto nějaké strašné tajemství? Nachází se právě zde mapa mystického bratrstva Sat Bhai, zachycující nejtajnější místo neviditelné Prahy?... celý text

Komentáře (53)

Komentáře 53 Recenze 0

icezero
icezero
30.07.2023 3 z 5

Takových souvislostí by se snad na každé historické téma dalo najit hodně. Ale rozhodně tím nechci snižovat čtivost téhle jednohubky.
Na reprízované tv zpracování v podání pana Stracha se rad kouknu

Amneris
Amneris
14.07.2023 4 z 5

Musím říct, že stejně jako v případě prvního dílu, i u druhého dílu se mi více líbilo televizní zpracování v režii Jiřího Stracha. Pan Vašíček píše velmi čtivě a poutavě, ale někdy a pocit, že tomu ještě něco chybí. Rozhodně ale na autorovu tvorbu nezanevřu :-)


Ennie
Ennie
25.06.2023 4 z 5

Taková knižní jednohubka. Film se mi líbil asi o fous víc.

mulderka
mulderka
19.07.2022 3 z 5

Jako, málokdy se přepis původního filmového námětu do knižní podoby vyvede nějak solidně, tak jsem nečekala bůhvíco. Aspoň jsem nebyla příliš zklamaná. Stihla jsem těch pár stránek přelistovat za cca dvě hodinky a musím připustit, že aspoň některé části námětu byly vcelku originální. A to je asi tak všechno, co můžu za sebe pochválit.
Neb kromě záhad, kolem kterých se děj točil a maličko na ně snad i odpověděl, zbývá ještě mnohé k dořešení.
Třeba:
Kam autor chodí na ta šílená příjmení svých postav a proč...
Proč mi dotyčné postavy byly částečně nesympatické a většinou ukradené...
Jak to, že oproti poměrně napínavému TV zpracování knížka vyšla velmi nemastně a neslaně a dočítala jsem ji jen setrvačností...
Proč mají knížka a seriál /pokud si to správně pamatuji/ odlišný závěr...
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na TYHLE záhady mi, pane Vašíčku, prosím odpovězte!!

PS. Hodnocení slabším průměrem se týká výhradně knihy, jsme přece na Databázi knih. Koukat se na Bránu v telce mě bavilo o dost víc.

Pítrs85
Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Málokdy se stane, že je filmová verze lepší než ta knižní. V tomto případě se to Strachovi a spol. povedlo. Ale to nic nemění na tom, že je Ztracená brána fajn knižní detektivka s prvky nadpřirozena, nenáročná, ale o to zábavnější. A Vašíčkovo nadšení a entuziasmus pro vše, co v sobě má aspoň zbla záhadného, mi je vyloženě sympatické. Stejně jako jeho spisovatelský styl.

ditul
ditul
27.04.2022 5 z 5

Napínavý příběh v prostředí Prahy, kde podle legend se nachází brána do jiného světa a toto místo chrání tajné společenství..
*Nejde o tvář, obklopenou listy a pnoucími ratolestmi, které se říká zelený muž a která se často objevuje na různých historických budovách, ale o zobrazení neznámých děsivých tvorů, porostlých hustou srstí. Václav IV. je z jakýchsi důvodů považoval za velmi důležité. V Týnském chrámu jeden z nich dokonce podpírá jeho bustu. Pod sochou královny se zas krčí jakýsi zakuklenec s chlupatýma nohama a s havířským nářadím. Možná je to náznak, že tato stvoření byla spojována s podzemím.
Vědci si s touhle myšlenkou rádi pohrávají. Dokonce připouštějí, že v některých místech došlo k samovolnému průniku. Vysvětlilo by to řadu záhad. Například nevysvětlitelné deště ryb, žab či kamenů, snášejících se z oblohy, anebo nalezení živočichů uvězněných v kompaktní hornině, do níž nikdy nemohli proniknout vlastní silou, by vlastně nebylo ničím jiným než důkazem o přestupech mezi různými realitami. Cosi, co dříve bylo jinde, se náhle objeví u nás a naopak.

Kubajzz
Kubajzz
29.11.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Super, napínavé, mělo to spád. Určitě doporučuji k přečtení.

Mateo67
Mateo67
13.07.2021 3 z 5

Poslouchala jsem, takže se to dalo. Nebýt ale televizního zpracování, asi by mě to bavilo ještě míň. Takto jsem si aspoň představovala známé tváře herců, takže tři hvězdičky to budou. Jinak vše další za mě napsala kattyV :-).

evineckY
evineckY
04.07.2021 3 z 5

Vždy při práci poslouchám buď hudbu, nebo audioknihu. V tomto případě jsem film viděla kdysi dávno, ale rozhodně se mi líbil víc, než kniha.

kattyV
kattyV
30.06.2021 3 z 5

Na začátku výborné, pak přišel okamžik, kdy jsem myslela, že to nedočtu. Všeho bylo moc. Moc postav, ve kterých bylo obtížné se vyznat, moc konspiračních teorií, moc mrtvol. Kvůli velkému množství postav bylo i obtížné si k nim získat vztah, takže když objevili další mrtvolu, lhostejně jsem to vzala jako fakt. Konec to trochu vylepšil, ale zůstala tam podle mého spousta plandajících linek, které zůstaly nedořešené. Třeba, co dcera profesora Haluzky? Prošustruje jeho majetek? Co úžasný dešifrovací program? Osvědčí se a proslaví své tvůrce? Co "chlupáč"? Vrátil se domů nebo zůstal strašit v podzemí? (No, tohle tam možná nějak vysvětleno bylo, ale v tom množství informací mi to mohlo uniknout.)
Sečteno a podtrženo - když o tom nebudete moc přemýšlet, napínavé čtení. Pokud přemýšlet budete, najdete spoustu děr, které vám polezou na nervy.

alabra
alabra
07.06.2021 3 z 5

Dobra odpočinková četba,tajemství, detektivní zápletka, Voynichův rukopis jako historický bonus, kdo víc nečekal, nebyl zklamán, já tak trochu

katallinka
katallinka
06.06.2021 4 z 5

Od knížky jsem bohužel čekala něco trošku jiného. Nicméně námět rozhodně zajímavý a velmi oceňuji historické souvislosti. Takže 3,5 *.

phm
phm
28.08.2020 3 z 5

Namet super, ale autor se vyjadruje dost neohrabane. Konspiracni teorie uchazejici, nicmene standardne vybira a ohyba podpurne argumenty a protichudne tise ignoruje.

Isew
Isew
24.08.2020 3 z 5

S filmovou sérií nemohu srovnávat. Kdysi jsem ji viděla a nepociťuji touhu ji vidět ještě někdy znovu. Úspěšně jsem zapomněla o čem byla, tak mě její dozvuky nerušily od knižní podoby. Napínavý úvod a slušný rozjezd. V určitých pasážích to trochu drhlo a podobná jména na přehlednosti také nepřidala, ale ve výsledku to nebylo špatné. Ale stejně jako filmovou podobu, tak ani knižní už v budoucnu asi nevyhledám.

Pavelpi
Pavelpi
20.07.2020 4 z 5

Celkem slušné,i když filmová série od režiséra Stracha byla o dost lepší.Místy jsem se v ději ztrácel,ale celkem to šlo.

kamila5406
kamila5406
21.06.2020 3 z 5

Kniha dobrá na dovolenou, zajímavá, napínavá, chvílemi utahaná

jprst
jprst
30.05.2020 2 z 5

Kdybych tuhle knihu vynechal, o nic bych nepřišel. Těžkopádné zpracování jinak zajímavého námětu, zbytečné a kostrbaté odbočky použité jako výplň, zkrátka autor umí i výrazně lepší věci.

tlllk
tlllk
26.05.2020 2 z 5

Bčková oddychovka, plná rôznych tajných spolkov, a prešmičiek (typu zmeň v slove PIVO štyri písmená a jedno pridaj a dostaneš LASKU). Aj keď sa dej odohrával v Prahe, nevnieslo to do deja žiadnu atmosféru. Obáva, sa že za týždeň si už na dej nespomeniem...

Hell_Rihova
Hell_Rihova
20.04.2020 4 z 5

Ztracená brána se mi nelíbila tolik jako Ďáblova lest, ale i tak byla opět napínavá a tajemná. Těšila jsem se na své oblíbené postavy, jaký příběh zažijí tentokrát. Někdy mi dělalo problém se orientovat v příběhových liniích, ale to mi na dojmu knihy neubralo.

Ales.BD
Ales.BD
03.04.2020 3 z 5

Kvalitativně podobné jako zábavné slátaniny co píše Dan Brown. Možná i lepší.

Janadvorackova
Janadvorackova
08.02.2020 5 z 5

To ale vůbec není špatné :).
Vlastně je příběh napínavý, čtivý, zábavný, tajemný, zajímavý. A dost dobrý od začátku do konce.

emilieselden
emilieselden
28.01.2020 4 z 5

Velmi napínavá a zajímavá.

Miky88
Miky88
03.01.2020 5 z 5

Arnošt Vašíček je skvělý záhadolog - příběh byl hezky vymyšlen a já ho přečetla jedním douškem. Jakmile se člověk odprostí od filmového zpracování a bere Ztracenou bránu jako zcela neznámý příběh, užije si vše, co dobrý příběh má mít - napětí, tajemno, kladné i záporné postavy. A jako bonus bylo prostředí Prahy - vždycky je příjemné číst knihu z “domácího hřiště”.

Jiřina18
Jiřina18
05.12.2019 2 z 5

První díl Ďáblova lest se četl daleko lépe než Ztracená brána. Rozhodně filmové zpracování bylo o hodně lepší

moničina
moničina
11.10.2019 2 z 5

Seriál Ztracená brána bol vynikajúci, ale kniha ma sklamala. Na rozdiel od knihy Ďáblova lesť tu autor tentokrát použil trochu ťažkopádny štýl a dosť chaotické prevedenie. A ten záver bo o ničom.

Vesmich
Vesmich
02.09.2019 4 z 5

No pěkný to bylo. Viděla jsem seriál, byl tedy docela jiný i Šímová se Sumarou byli trochu jiní, jinak to dopadlo a byli tam jiné postavy, prostě je to docela jiný příběh, akorát Runa je pořád Runa...

sgjoli
sgjoli
09.12.2018 2 z 5

Tematicky zajímavé, ale zpracování bohužel dost slabé. Nevím, jak to autor dělá, že vždycky přijde se zajímavým nápadem, ale nedokáže ho pořádně zpracovat do psané podoby? Ach jo. Tohle je jeden z těch případů, kdy se mi filmové zpracování zdá nesrovnatelně lepší než ta knižní verze. A to neříkám často.

AaronŠvec
AaronŠvec
24.10.2018 4 z 5

Pohodová oddechovka pro milovníky záhad, kterou jsem slupnul jedním dechem. Nesmí se ale brát příliš doslova.

Lukin2
Lukin2
20.08.2018 4 z 5

Přečteno, inu, po dlouhé době vzpomínám, na začátku úžasná zápletka, ale potom to trochu víc bylo propletené s více událostmi doby, času, prostoru. Ne że bych si s tím neporadil, ale doporučuji přečíst před tím asi ještě jinou mystery knihu, abyste se vyznali, ať Vám to dává význam. I trochu toho vhledu do okultna získáte aspoň ale ;) Takže super.

VladiKlaisner
VladiKlaisner
05.08.2018 4 z 5

Minimálně zajímavý příběh záhadologa Arnošta Vašíčka. Kniha byla jiná než TV zpracování, líbilo se mi obojí. Detektivní příběh, kde člověk musí uvažovat trochu jinak. Zajímavé pojetí Prahy s jejími historickými stavbami a podzemními chodbami, odkazy na historické postavy. Např. Gustav Meyrink mě zaujal natolik, že si od něj určitě něco přečtu.

noizcore
noizcore
20.05.2018 4 z 5

Povedené propojení mystiky a detektivního žánru. Na škodu je jen zbytečně velké množství postav, které komplikuje orientaci v ději.

Iki1
Iki1
28.02.2018 4 z 5

Celkově se jedná o dobrou detektivku, ovšem jako skeptika mne příliš neoslovily historické výklady propojenosti Čech s Indií a líčení tajných bratrstev přetrvávajících do dnešních dnů.

Riccia
Riccia
17.02.2018 4 z 5

Po Ďáblově lsti, která byla téměř přesným kopírováním televizní trilogie, jsem očekávala opáčko seriálu i ve Ztracené bráně. Ouha - chyba lávky. Děj, postavy, vazby, vztahy - všechno jinak. Třicet stránek mi trvalo, než jsem se srovnala s tím, že bude nejlepší na seriál zapomenout a začít se soustředit na knížku. Četlo se to pěkně, ale bylo to na mne místy až moc pohádkově neskutečné a trošku přitažené za vlasy. I když kdoví, třeba je na autorových teoriích opravdu nějaké to zrnko pravdy.

Rea_Rea
Rea_Rea
25.11.2017 5 z 5

Moje první knížka od Arnošta Vašíčka a myslím, že to byla super volba :) knížka je čtivá, napínavá a má spád.

jaruva
jaruva
21.11.2017 4 z 5

Pro mě ideální četba na dovolenou. A konečně mi došly některé souvislosti, které mi u seriálu unikaly...

Romanka89
Romanka89
10.11.2017 4 z 5

Volně navazující pokračování Ďáblovy lsti. Velmi čtivá, nenáročná detektivka, do poslední chvílie napínavá.

Atlantis
Atlantis
07.07.2017 2 z 5

"Dobrý večer." řekl Pavlota.
"Dobrý." řekl Skruh.
Co se stalo potom, je oba překvapilo.
Konec kapitoly.

"To tedy nevím." řekla Skormová.
"Ale já ano." řekl Brun.
A to ještě nevěděli, co přijde dál.
Konec kapitoly.

"Můžete se na to podívat?" zeptal se Dron.
"Ano." odpověděla Šmondová.
A pak to přišlo.
Konec kapitoly.

Tak nějak takhle vypadá Ztracená brána. Kapitoly mnohdy na půl strany, počet postav se očividně rozhodl překonat všechny díly Game of Thrones dohromady. Jména prakticky nezní česky a jsou si neskutečně podobná, takže mnohdy budete v této ani ne dvousetstránkové knize tápat.
Zakončování kapitol je pak naprostý odpad. Takhle se prostě kniha nepíše. Možná scénář k seriálu, tady to nemá co dělat.
Příběh najednou skončí a vy čekáte na zodpovězení asi sto třiceti dvou otázek, které se ale nedostaví.
Přečteno jen a pouze kvůli čtenářské výzvě.

evickakyticka
evickakyticka
12.03.2017 3 z 5

Docela hodně odpočinková kniha. Trocha tajemna, mystiky, Prahy, nějaké to vyšetřování... Dokážu si knihu představit v brožovaném ohmataném výtisku někde na dovolené, kde se nemusíte příliš soustředit na děj. Ono to nějak plyne i bez vás.

mynamail
mynamail
06.02.2017 2 z 5

Tak jsem začala číst.. a ztrácím se, ztrácím...Nějak se nemohu zorientovat a je to zatím příliš tajemé a nejasné... Na tohle čtení zřejmě budu potřebovat absolutní klid a soustředění. Knížku vyřazuji z Čtenářské výzvy a uvidím, jestli se k ní někdy vrátím.
Teď prostě nedočteno.. :-(

mari.seri
mari.seri
01.02.2017 5 z 5

Ke knize jsem se dostala nejom díky letošní čtenářské výzvě (kniha odehrávající se v Praze). Po přečtení knihy Ďáblova lest jsem věděla, že chci přečíst další knihu od tohoto autora. Opět vůbec nezklamala. Akční děj střídá zajímavý vědecký výklad symbologa Runy, dozvídáme se řadu historických faktů, fikcí, dohadů, nejastností, magie,... Kniha napínavá a čtivá od začátku až do konce, ráno jsem ji začala číst (málem jsem přišla pozdě do práce) a večer něšlo jinak než ji dočíst. Že se liší od seriálu, lépe řečeno že se seriál liší od knihy, mi vůbec nevadilo. Chápu, že pro filmové účely musel být příběh poněkud upraven.