Andělé všedního dne

Andělé všedního dne

Pro dvaapadesátiletého Karla z pražských Nuslí je úterý 5. září 2006 posledním dnem jeho života, ale to zatím vědí jen andělé… Mladá vdova, učitel autoškoly, sebevrah a čtyři andělé — to jsou možná trochu překvapiví protagonisté nové knihy Michala Viewegha. Nejčtenější současný český spisovatel v ní s obvyklou fabulační a kompoziční bravurou vypráví příběh jediného dne, na jehož konci se tři lidské osudy spojí v jeden. Sám autor novelu charakterizuje jako „svižnou story o lidech, andělích a umírání“ či „knížku o nás všech, jejichž čas je vyměřen, a přesto se stále chováme, jako bychom tu měli být věčně“. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/1217/andele-vsedniho-dne-1217.jpg 3.7515
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Druhé město

jahlina

Četla jsem teď podruhé, protože jsem se nemohla upomenout, o čem to vlastně bylo. A řekla bych, že s odstupem skoro deseti let hodnotím mnohem pozitivněji. Knížka mi vysloveně sedla a jsem ráda, že jsem se k ní vrátila. Trochu smutná a přitom tak skutečná. A to podotýkám, na anděly nevěřím.

JIVaJaH

Já vážně nevím. Některé pasáže k zamyšlení ale celkově nějaký hřejivý nebo zcela špatný pocit z knihy nemám.

TamaraKrejčí

Ikdyž ze života, ale kniha i film, něco jako rychlokvaška??

Klára90

Kniha na jedno odpoledne. Příběh mi přišel jako jedno velké klišé (ale netvrdím, že to je špatně) v tom smyslu, že nikdy nevíme, kdy se se svými blízkými vidíme naposledy a proto bychom si měli vážit každé chvilky a nehašteřit se kvůli maličkostem. Něco na tom je. Minimálně jsem se po přečtení knihy nad tím a i nad sebou samou zamyslela.

Romžiry

Krásné, smutné, ze života.

Sychra69

Pěkné oddechové čtení, ikdyž trochu posmutnělé. Film také pěkný s dobrým hereckým obsazením.

Kerberos

Tentokrát byl film lepší než kniha možná to bylo dobrým hereckým obsazením.

hana6090

Andělé všedního dne mi bohužel moc nesedli. S postavami se čtenář moc neseznámí, protože jim není věnována detailnější pozornost. Přijde mi spíš že je to trochu ve stylu "kvantita, na úkor kvality". Osudy postav se nakonec sice propletly, a přišlo mi to spíš jako taková z nouze ctnost...nebylo to moc promyšlené, spíš jenomrychle vyřešené.

Jana283

Můj nejmilejší Viewegh...

Lianavarova

Ke knize jsem se dlouho přemlouvala a nakonec takový průměr. Bylo to fajn, oddechové čtení na večer. Příběhy zajímavě propojeny a konec mi byl už dopředu jasný. Vtipné a zároveň smutné, zajímavě pojato :)

monulam
15.11.2016

Bohužel tato kniha se mi vůbec nelíbila. Nejraději mám od Viewegha starší knihy jako např. báječná léta pod psa, báječná léta s Klausem. Tato kniha mi tématicky vůbec nesedla.

hejnak
12.10.2016

Jak tu bylo psáno, oddechová krátká knížka.

MakiMel
22.09.2016

Kniha je zajímavě pojatá, andělé jsou poměrně lidsky vykreslení, postavy, jejichž příběhy spolu zdánlivě nesouvisí se nakonec propojují. Kniha je oddechová, ale že by mě příliš nadchla to se říct nedá.

hannah2000
07.07.2016

Velice zvláštně podaný příběh. Nutí člověka k zamyšlení, přehodnocení názoru na běžné věci, vrátí do popředí smutek ze ztráty blízkých a zároveň i otázku, zda i okolo nás v tu dobu dohlíželi nějací andělé. Je to zkrátka smutné vyprávění, protkané spoustou zamyšlení o životě a dumáním o důležitosti či nedůležitosti drobností v životě. Nechybí ani černý humor a surové podání reality s tímto tématem spojené. Příběhy a propojení hlavních postav, kdy se jejich osudy navzájem protnou, dělá samotné dumání o životě čtivým a zajímavým. Knížku asi možná tak úplně nepochopí a neocení ti, kteří neměli podobnou životní zkušenost. Ale já sama za sebe doporučuji. Možná vás příběh osloví a zaujme jako mě.

LuckaH2
15.04.2016

Nádherné, smutné, dojemné, děsivé, krásné....úžasná kniha, mela by být povinou četbou. Užívejme si všeho, co nám život nabízí, nebojme se říkat blízkým, že je máme rádi... Za mě dokonaly námet, krátké, přesto vše říkající a obsahující krásné věti ("Rýžuješ zlato ve stoce, miláčku"...). Díky za takové knihy!

AngelA1
05.04.2016

Až po shlédnutí filmu jsem tak nějak pochopila souvislosti mezi jednotlivými postavami. Jinak je kniha velmi oddechová.

Netopyr07
04.03.2016

To já nechcu skončit jako sebevrah :-D

lencisko
01.02.2016

Pro mně zajímavá knížka, příběh mně docela pohltil. Líbilo se mi propojení několika životních příběhů v jeden. A nechci skončit jako Marie :-)

Luca84
21.01.2016

Spousta negativních komentářů, ale mně se to líbilo. Zase trochu jiný pohled na život / smrt a proč ne? Stačí trochu popustit uzdu fantazii... ;)

jprst
18.01.2016

Tak po téhle knize si hodně dlouho, a možná už vůbec, dalšího Viewegha nepřečtu.

aninka.b
08.01.2016

Složitý a nezajímavý děj. Kniha se mi vůbec nelíbila. Jediné plus za formát.

Peleus
29.09.2015

Páni, to byl ale blábol!..

Všechno dokážu pochopit. Průměrné, nanicovaté, vyčerpané, dlouhodobé vztahy, šedivé životy s každodenní pracovní rutinou a španělské ptáčky k večeři, stejně jako touhu propašovat do textu (naprosto zbytečnou, dle mého názoru, neb pro příběh nemá žádnou hodnotu a význam) nevěru (autor se evidentně musí alespoň psaním vyrovnávat s tou vlastní).

Ale jak k tomu chudák ženská přijde, že musí zmanipulovaná vyšší mocí provést jistou sexuální činnost (ještě kdyby tak bylo naznačeno, že o to stojí, ale ono jaksi není) a ještě riskuje, že skončí na JIPce?

Pozitivní však je, že se jako všechny Vieweghovy knihy, i tato se čte rychle a stránka svižně střídá stránku.

P.S. Andělé všedního dne mi připomněli, jaký byl důvod, proč jsem už dávno od tohoto autora nic nečetl.

Sisi11
29.09.2015

Čtení na jedno odpoledne strávené u kávy. Ale... s některými tvrzeními a názory tedy opravdu nesympatizuji. Na příběhu mi nejvíce vadí hlavně pohrdavé postoje andělů a jejich neustálé souzení lidí (až mě to uráží).

Mám pocit, že si Viewegh vzal téma, kterému nerozumí a na které nestačí jeho mysl. Jeho andělé se nechovají jako andělé, ale jako lidé a přitom mají plné pusy Vieweghových názorů - A to je něco, co absolutně nemá smysl.

romankrasa
28.08.2015

I přes všechny nedostatky knihy, bych rád řekl, že se jedná o svižný příběh, byť předvídatelný, který si užijete. Místy vás pobaví, někde rozesmutní, ale ve verdiktu vychází, že za přečtení rozhodně stojí.

Damato
05.06.2015

Přečetla jsem ji , nemám ve zvyku " nedočítat", ale už se k ní určitě nevrátím.

Marika Vanova
03.06.2015

Včera jsem zhlédla filmové zpracování a moc pěkné, doporučuji na to kouknout. Andělé v podání našich herců - výborný zážitek.

MartinkaS
29.05.2015

souhlasím s @livana je to první kniha od Viewegha, která mě nebavila... škoda čekala jsem víc

812kopretina
29.04.2015

Krásně se mi četla, má více dějových rovin, ovšem vše se prolíná a proplétá, spolu souvisí :).
V knize je zachycen náhled na život z různých úhlů pohledů a jeho podstatu, hodnotu a krásu.

Dadula118
01.03.2015

zvláštní...téma je zajímavé,ale na co tam jsou ty andělé?nepřišlo mě,že by to těm umírajícím v poslední hodiny nějak ulehčovali...nevím,přemýšlím..

Pavgem
21.02.2015

Tako kniha je dobrá a myslím, že je to trochu jiný Viewegh, než jindy. Člověka nutí přemýšlet, kdy a kde na něj čeká ta jediná jistota, která chodí s kosou. A taky o tom, že člověk má žít naplno, protože právě dnešek je prvním dnem zbytku našich životů a nikdy již nebudeme mladší, než dnes. Pochopitelně je to kniha krátká, dalo by se to rozpracovat, ale to už je ve stylu psaní pana Wiewega. Taky je zde několik dobrých hlášek, které stojí za to si poznamenat i do vlastní paměti - třeba: "V boha nevěřím, ale chybí mi.", nebo "Životní pravdy nejde vyslechnout."