Andělé všedního dne

Andělé všedního dne https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1217/bmid_andele-vsedniho-dne-652a969b01795.jpg 4 789 126

Pro dvaapadesátiletého Karla z pražských Nuslí je úterý 5. září 2006 posledním dnem jeho života, ale to zatím vědí jen andělé… Mladá vdova, učitel autoškoly, sebevrah a čtyři andělé — to jsou možná trochu překvapiví protagonisté nové knihy Michala Viewegha. Nejčtenější současný český spisovatel v ní s obvyklou fabulační a kompoziční bravurou vypráví příběh jediného dne, na jehož konci se tři lidské osudy spojí v jeden. Sám autor novelu charakterizuje jako „svižnou story o lidech, andělích a umírání“ či „knížku o nás všech, jejichž čas je vyměřen, a přesto se stále chováme, jako bychom tu měli být věčně“.... celý text

Luca84
21.01.2016 4 z 5

Spousta negativních komentářů, ale mně se to líbilo. Zase trochu jiný pohled na život / smrt a proč ne? Stačí trochu popustit uzdu fantazii... ;)

jprst
18.01.2016 1 z 5

Tak po téhle knize si hodně dlouho, a možná už vůbec, dalšího Viewegha nepřečtu.

aninka.b
08.01.2016 1 z 5

Složitý a nezajímavý děj. Kniha se mi vůbec nelíbila. Jediné plus za formát.

Peleus
29.09.2015 2 z 5

Páni, to byl ale blábol!..

Všechno dokážu pochopit. Průměrné, nanicovaté, vyčerpané, dlouhodobé vztahy, šedivé životy s každodenní pracovní rutinou a španělské ptáčky k večeři, stejně jako touhu propašovat do textu (naprosto zbytečnou, dle mého názoru, neb pro příběh nemá žádnou hodnotu a význam) nevěru (autor se evidentně musí alespoň psaním vyrovnávat s tou vlastní).

Ale jak k tomu chudák ženská přijde, že musí zmanipulovaná vyšší mocí provést jistou sexuální činnost (ještě kdyby tak bylo naznačeno, že o to stojí, ale ono jaksi není) a ještě riskuje, že skončí na JIPce?

Pozitivní však je, že se jako všechny Vieweghovy knihy, i tato se čte rychle a stránka svižně střídá stránku.

P.S. Andělé všedního dne mi připomněli, jaký byl důvod, proč jsem už dávno od tohoto autora nic nečetl.

Sisi11
29.09.2015 2 z 5

Čtení na jedno odpoledne strávené u kávy. Ale... s některými tvrzeními a názory tedy opravdu nesympatizuji. Na příběhu mi nejvíce vadí hlavně pohrdavé postoje andělů a jejich neustálé souzení lidí (až mě to uráží).

Mám pocit, že si Viewegh vzal téma, kterému nerozumí a na které nestačí jeho mysl. Jeho andělé se nechovají jako andělé, ale jako lidé a přitom mají plné pusy Vieweghových názorů - A to je něco, co absolutně nemá smysl.

romankrasa
28.08.2015 4 z 5

I přes všechny nedostatky knihy, bych rád řekl, že se jedná o svižný příběh, byť předvídatelný, který si užijete. Místy vás pobaví, někde rozesmutní, ale ve verdiktu vychází, že za přečtení rozhodně stojí.

Damato
05.06.2015 2 z 5

Přečetla jsem ji , nemám ve zvyku " nedočítat", ale už se k ní určitě nevrátím.

Marika Vanova
03.06.2015 5 z 5

Včera jsem zhlédla filmové zpracování a moc pěkné, doporučuji na to kouknout. Andělé v podání našich herců - výborný zážitek.

MartinkaS
29.05.2015 1 z 5

souhlasím s @livana je to první kniha od Viewegha, která mě nebavila... škoda čekala jsem víc

812kopretina
29.04.2015 5 z 5

Krásně se mi četla, má více dějových rovin, ovšem vše se prolíná a proplétá, spolu souvisí :).
V knize je zachycen náhled na život z různých úhlů pohledů a jeho podstatu, hodnotu a krásu.

Dadula118
01.03.2015 3 z 5

zvláštní...téma je zajímavé,ale na co tam jsou ty andělé?nepřišlo mě,že by to těm umírajícím v poslední hodiny nějak ulehčovali...nevím,přemýšlím..

Pavgem
21.02.2015 3 z 5

Tako kniha je dobrá a myslím, že je to trochu jiný Viewegh, než jindy. Člověka nutí přemýšlet, kdy a kde na něj čeká ta jediná jistota, která chodí s kosou. A taky o tom, že člověk má žít naplno, protože právě dnešek je prvním dnem zbytku našich životů a nikdy již nebudeme mladší, než dnes. Pochopitelně je to kniha krátká, dalo by se to rozpracovat, ale to už je ve stylu psaní pana Wiewega. Taky je zde několik dobrých hlášek, které stojí za to si poznamenat i do vlastní paměti - třeba: "V boha nevěřím, ale chybí mi.", nebo "Životní pravdy nejde vyslechnout."

livana
13.02.2015 3 z 5

poprvé co mě od Viewega moc nebavilo

Val
15.01.2015 5 z 5

Podle mě krásná knížka. Přečteno jsem měla za jeden den . Nerozplakala mě, ale dostala se vším všudy. Začetla jem se hned na úplném začátku a ani orientace mezi postavami nebyla problém. Příjemně překvapil i film. Myslím, že je kvalitou srovnatelný s knihou. Oceňuji též luxusní herecké obsazení. Doporučuju knihu i film. :-)

Daris
04.01.2015

Úžasná. Tuto knihu miluju, dostala mě. Smutná, ale trefná. O tom, jak často uvěžume nad zbytečnostmi, aniž si uvědomuje, že to důležitější bereme jako samozřejmost a zanedbáváme.

ZÓNA
02.01.2015 4 z 5

Ještě jsem nikdy nic od Viewegha nečetl. Měl jsem hodně kritických poznámek od své ženy, jak dobrých, tak především špatných. Přesto mi tuto knihu doporučila. Děkuji jí za to. Ne, že bych touto knihou byl okouzlen, ale přesto mě dostala. Je krátká, útlá, ale lidská a smutná. Ale možná, že takový je i život sám. Krátký, smutný a tak trochu upachtěný. Kdo z nás poznal takovou lásku jako Ester ? Knize chybí větší rozmach. Více té šťávy a o něco více popisu. Více se dozvědět o postavách. Dovedu si představit, jaký by to byl román, kdyby místo původních 150 stran měl tak zhruba 350. To by byla nádhera!!!

666
02.01.2015

přečteno za jeden den, žádný zvláštní zážitek to ve mě nezanechalo, i když možná nejzajímavější, co jsem od Viewega přečetla

Michaela91
27.12.2014 3 z 5

pro mě docela nezáživné téma, stejně jako film... nenáročné za den přečtené

ivet1
26.12.2014

Přečetla jsem ji během dvou dnů. Mohu však říct, že už bych ji znovu necetla. Dost zvláštní pojetí smrti.

Graenn
21.12.2014 2 z 5

Chtěla jsem něco čtivého na večer či dva. Opět mě však Viewegh zklamal. Námět knihy je zajímavý, ale měla jsem pocit, jako bych pořád na něco čekala nebo něco postrádala - co teda vlastně ti andělé dělají? Proč si neustále stěžují a není vysvětleno na co? Proč v knize není kapitola z pohledu čtvrtého anděla? Zaujal mne v podstatě jen příběh Ester a popis umírání jejího manžela. Je pravda, že tu a tam se našly věty, které mě donutily se zamyslet na během světa, ale celkově jsem měla problém knihu dočíst.

partnerské vztahy hledání smyslu života

Michal Viewegh
česká, 1962
2002  80%Báječná léta pod psa
2006  70%Účastníci zájezdu
2010  56%Biomanželka
1994  66%Výchova dívek v Čechách
2007  73%Andělé všedního dne

Kniha Andělé všedního dne je v

Přečtených1 399x