Lele61 Online Lele61 komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Společenstvo prstenu je prvním dílem Tolkienovy fantasy trilogie zasazené do velmi detailně propracovaného světa Středozemí. Poutavý příběh o odvěkém boji dobra a zla a o mocném a zároveň značně temném prstenu, který musí být za každou cenu zničen. Skvělá knížka (i celá trilogie), která se po zásluze dočkala i povedeného filmového zpracování. Nelze než doporučit.

30.06.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Malý princ je naprosto nadčasová klasika, která se nikdy neomrzí. Knížku lze číst opakovaně a stále v ní nalezneme něco nového. Příběh je samozřejmě především o hledání štěstí, o lásce, ale i o morálních zásadách, o dobru a zlu a životě jako takovém.

30.06.2023 5 z 5

Bludiště odrazů Bludiště odrazů Sergej Lukjaněnko

Současná ruská sci-fi od Sergeje Lukjaněnka z prostředí virtuální reality. Nápad z hlavním hrdinou diverem Leonidem, který zachraňuje ztracené hráče uvízlé v propastech Hlubiny sám o sobě není špatný, literární zpracování je také celkem solidní a knížka obsahuje i určitý filozofický přesah. Celkově hodnotím jako takový lepší průměr. V budoucnu si asi zkusím přečíst i jiné knížky tohoto autora.

30.06.2023 4 z 5

Jedná se o doplňkovou publikaci k sérii knih o Harrym Potterovi věnovanou nejrůznějším fantastickým tvorům, kteří jeho kouzelný svět obývají. Solidní četba nejen pro fanoušky HP.

30.06.2023 4 z 5

Petra Buzková Petra Buzková Markéta Matoušková (Zítková)

Knížka o kontroverzní postavě české politické scény Petře Buzkové napsaná ve formě rozhovoru autorky Markéty Matouškové, která je profesí novinářka s Petrou Buzkovou. Záměr se myslím příliš nevydařil.

29.06.2023 1 z 5

Politicka kámasútra aneb Polibte si preference Politicka kámasútra aneb Polibte si preference Miloslav Šimek

Knížka obsahuje jak vtipné dialogy autorské dvojice Miroslav Šimek a Zuzana Bubílková z televizního pořadu "S politiky netančím", tak rovněž některé jejich další krátké satirické glosy se zaměřením na politickou scénu. Docela humorné, pohodové oddechové čtení.

29.06.2023 4 z 5

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Kratičké velmi hravé povídky Zdeňka Svěráka na různá témata přímo ze života jsou prostoupené jeho specifickým jemným inteligentním humorem s náznakem ironie. Stojí za přečtení.

28.06.2023 4 z 5

Vzpomínky Ijona Tichého Vzpomínky Ijona Tichého Stanisław Lem

Humorné příběhy hvězdného cestovatele Ijona Tichého. Mnohdy silně kritické vůči společnosti, satirické a často přímo groteskní, nápadité a napsané se silným filozofickým přesahem. Dle mého názoru určitě stojí za přečtení.

27.06.2023 5 z 5

Jak jsem se mýlil v politice Jak jsem se mýlil v politice Miloš Zeman

Autobiografické politické vzpomínky Miloše Zemana napsané s pro něho typickou ironií a mírnými náznaky sarkasmu. Líčí zde chronologicky jednotlivé etapy své kariéry, a to počínaje od let učňovských, přes léta tovaryšská až po léta mistrovská a rozebírá poměrně detailně své neúspěchy, omyly a chyby, kterých se dopustil. Věnuje se postupnému vývoji vnitropolitických události se zvláštním zřetelem k sociální demokracii jako takové. Ať už se to někomu líbí nebo ne, Miloš Zeman patří rozhodně mezi nejvýraznější osobnosti české politické scény polistopadového období. A na závěr jedna jeho malá glosa za všechny: "Politika je především bojem proti blbosti, a to včetně blbosti vlastní". Kniha rozhodně stojí za přečtení.

26.06.2023 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Vzpomínková kniha Oty Pavla na jeho dětství. Příběh otce Leo Poppera, obchodního zástupce firmy Elektrolux, který je poněkud komplikovanou osobností a jeho synů. Velmi čtivá a pěkně napsaná kniha, která se rovněž prvoplánově dotýká problematiky Židů. Je známá také z filmového zpracování. Mohu doporučit.

26.06.2023 5 z 5

Co jsem to proboha udělal? Co jsem to proboha udělal? Robert Fulghum

Další Fulghumovy drobné postřehy mapující běžný obyčejný život. Opět vtipné, optimistické a velmi čtivé. Zbývá jen konstatovat, že ani tentokrát autor nezklamal :-)

22.06.2023 5 z 5

Příběhy pilota Pirxe Příběhy pilota Pirxe Stanisław Lem

Příběhy vesmírného pilota Pirxe, který si v každé i nejzapeklitější situaci ví rady, určitě patří k tomu nejlepšímu z Lemovy povídkové tvorby a jsou i po mnoha letech od jejich vzniku nadčasové. Možná je to právě tím, že hlavní představitel Pirx je zejména hluboce lidský.

21.06.2023 4 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Knihu jsem četl již několikrát a stále se přitom výborně bavím a nacházím tam něco nového. Zároveň je nutno ocenit opravdu vynikající překlad do češtiny Antonína Přidala. Je tam tolik překrásných jazykových hříček :-) Rozhodně všem doporučuji k přečtení.

20.06.2023 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Soubor drobných zamyšlení a kratičkých fejetonů Marka Ebena je celý prodchnutý laskavým humorem a také patřičným nadhledem. Celkově jde o velmi příjemné pohodové a oddechové čtení, které však čtenáře zároveň nutí i k zamyšlení nad některými všedními věcmi. A ještě k neobvyklé vazbě (kroužkový blok) a výzvě samotného autora musím podotknout, že jsem absolutně NIC nepovažoval za nutné z knížky vytrhnout a zůstala tak ve zcela původním stavu :-)

20.06.2023 5 z 5

Pokušení A-ZZ Pokušení A-ZZ Vladimír Páral

Páral na dalším "výletě" do oblasti žánru sci-fi, tentokrát představuje čtenářům planetu Agala. Opět vydařené, vtipné, podané s mírnou nadsázkou a také lehce filozofické (i když si osobně myslím, že jeho Válka s mnohozvířetem je ještě malinko lepší). Mám tohoto autora a jeho specifický styl psaní zkrátka rád.

19.06.2023 4 z 5

Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky Mafie po česku aneb Jeden den Bohuslava Panenky Zdena Frýbová

Reálné drobné i větší kriminální nešvary v Česku za dob hlubokého socialismu aneb "mafiáni" Barry a Karry v akci. Vcelku zajímavě napsáno, čtenář se rozhodně nudit nebude.

28.05.2023 4 z 5

Firma Firma John Grisham

Znovu je tady Grisham a s ním také samozřejmě americké právnické prostředí. Tentokrát vypráví příběh mladého a ambiciózního Mitche. Románu, jak je u autora ostatně dobrým zvykem, nechybí nápad, stupňované napětí a akce. Konec se sice dá celkem předvídat, ale ani to nijak neubírá knížce na čtivosti.

21.05.2023 4 z 5

Tandaradei! Tandaradei! Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski se nám zde představuje jako povídkář ve sbírce celkem 5 povídek. A je to zajímavé a poutavé čtení. Dvě z těchto povídek jsou ze série o zaklínači Geraltovi (Konec světa a Poslední přání) a čtenáři už je jistě znají z jiné sbírky. Zbývající tři povídky jsou pak mimo Geraltův cyklus. A musím říct, že jsou také povedené. Třeba V kráteru po bombě s motivem zajímavé alternativní budoucnosti a nebo až téměř horrorovi Muzikanti pojednávající o démonech ukrytých v jiné realitě. Závěrem mohu konstatovat, že Sapkowski není jen a pouze autorem ságy o bělovlasém zaklínačovi, ale i velmi dobrým autorem povídek.

17.05.2023 5 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Hailey se v tomto románu věnuje světu peněžnictví a amerických bank. Zase jako obvykle předvádí brilantní znalost prostředí, o kterém píše. K tomu přidává výborně zvládnutou charakteristiku postav, zajímavou zápletku a svižný a napínavý děj. Celkově jde o velmi čtivou a poutavou knihu, jak už je u tohoto autora zvykem. Příliš nevadí ani fakt, že kniha byla napsaná už před řadou let. Stále má čtenáři co říci.

10.05.2023 5 z 5

Večerní zprávy Večerní zprávy Arthur Hailey

Hailey tentokrát představuje pronikavou "sondu" do amerického televizního prostředí. Román se strhujícím dějem, velmi zajímavou zápletkou, jako vždy skvělou detailní znalosti popisovaného prostředí a umně charakterizovanými postavami. Co víc si může čtenář přát :-)

09.05.2023 5 z 5