Lele61 Lele61 komentáře u knih

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

Opět Fulghum tak, jak ho všichni už velmi dobře známe. Úvahy, zamyšlení, moudra a postřehy inspirované všedním životem a podané s jeho typickým jemným humorem a nadhledem. Velmi zdařilé :-)

Člověk na konci Člověk na konci Michael Crichton

Byla to kdysi vůbec první Crichtonova knížka, kterou jsem četl. Teď jsem se k ní po čase ještě jednou vrátil a celkem nelituji. I když kvalit autorova nejlepšího románu Kmen Andromeda nedosahuje, pořád je to velmi povedené dílo. Má to totiž všechno, co je potřeba, tedy kvalitní nápad, napínavou zápletku, dále děj, který má spád a k tomu velice solidní literární zpracování. Hodnotím určitě jako nadprůměr.

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Opravdu brilantní knížka. Má to všechny potřebné ingredience: dobrý nápad, napínavý děj a výbornou charakteristiku jednotlivých postav. Autor je k tomu ještě skvělý vyprávěč a má i potřebné odborné znalosti. Podle mého názoru jde určitě o nejlepší Crichtonův román, který byl po zásluze zfilmován. Čtenář se při něm opravdu nenudí.

18.04.2023 5 z 5

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

Tento Vieweghův pokus o kriminální thriller z pražského prostředí se povedl řekl bych pouze částečně. Nelze tomu sice upřít napínavý děj, spád a některé povedené momenty, ale celkově to pořád nějak není ono... Hodnotím jako průměr. Obecně si myslím, že Viewegh je dost přeceňovaný autor. Já osobně ho příliš nemusím.

18.04.2023 3 z 5

Tisíc a jedna fraška Tisíc a jedna fraška Stanislav Jerzy Lec

Vtipné, čtivé, výstižné, zkrátka výborné. Takové drobné "perličky". Stanislaw Jerzy Lec je opravdovým mistrem tohoto žánru.

Pivař a blondýna Pivař a blondýna Daniela Kovářová

Knížku jsem dostal svého času jako dárek od syna, který ví, že se o pivo a věci s ním spojené zajímám. Když mám hodnotit, tak jsem trochu na rozpacích. Je to totiž takový "hybrid" ani beletrie, ani odborná knížka :-) Nicméně je vidět, že Ladislav Jakl je skutečný a opravdový pivní znalec, role Daniely Kovářové spočívá spíše v té úloze "blondýny", která je i v názvu knížky. Celkově mě to nijak zvlášť nenadchlo.

18.04.2023 3 z 5

Aforismy Aforismy Patricie Holečková

Něco je horší (toho je malinko více), něco zase lepší (toho je bohužel malinko méně). Žádné opravdové "pecky" jsem tam sice nenašel, ale není to úplný propadák.

18.04.2023 2 z 5

Slovník české literární fantastiky a science fiction Slovník české literární fantastiky a science fiction Ondřej Neff

Velmi dobrý a potřebný nakladatelský počin. Mapuje celou českou sci-fi od jejich prapočátků až po současnost. Taková česká sci-fi "v kostce". Pro fanoušky tohoto žánru neocenitelný pomocník se spoustou velmi podrobných údajů o celé řadě autorů.

18.04.2023 5 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Jedna z těch lepších Vieweghových knížek dobře známá hlavně z úspěšného filmového zpracování. Film byl v tomto případě lepší než román samotný. Ale žádná velká kvalitativní katastrofa to není, číst se to v pohodě dá a jsou tam i některé dobré vtipné momenty. Dle mého názoru takový průměr.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Výborná velice poetická a čtivá knížka plná "suchého" anglického humoru a jemné ironie. Samozřejmě znám i perfektní filmové zpracování :-) Knížka, která opravdu baví a čtenář se k ní může stále znovu vracet.

Pozemšťané a mimozemšťané Pozemšťané a mimozemšťané Ivo Železný

Celkem povedená antologie sci-fi povídek 8 různých autorů. Na dobu jejího vydání je velmi netypická společná účast "východních" a "západních" spisovatelů v jednom svazku. Úroveň jednotlivých povídek je však poměrně kolísavá od velice slušných až po vyloženě slaboučké. Pro mě byl velmi příjemným překvapením hlavně Janusz A. Zajdel, naopak hodně slabá mi připadala povídka Jiřího Netrvala. Celkově hodnotím jako takový lepší průměr.

Těšíme se na vás! Těšíme se na vás! Petr Heteša

Knížka obsahuje dvě samostatné povídky od dvou různých autorů napsané na podobné téma a vydané spolu v jednom svazku. Docela čtivé, Veverka se mi líbil o něco více. Celkově hodnotím jako takový slušný průměr.

17.04.2023 3 z 5

Vážení truchlící a ostatní hosté Vážení truchlící a ostatní hosté Ladislav Muška

Celkem dobrý nápad sesbírat takové "perličky". Působí tady opravdu kouzlo nechtěného. I když je to posbíráno na pohřbech, často jsem se u toho docela zasmál a pobavil.

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Bohužel úplně nejslabší román od Viewegha. Zdaleka nedosahuje kvalit jeho ostatní tvorby. Tato kniha mě prostě vůbec neoslovila.

17.04.2023 1 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Hailey tak, jak ho všichni dobře známe, tentokrát na malém "výletě" do nemocničního prostředí. Tento autor má svůj snadno rozpoznatelný, charakteristický a zcela nezaměnitelný styl, který je z velké části založený na detailní znalosti prostředí, o kterém píše. Když k tomu přidáme napětí, děj, který má spád a přesné vykreslení charakterů postav, tak získáme skutečně perfektní koktejl. Čtenář se prostě ani na chvíli nenudí :-)

17.04.2023 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Bradbury je samozřejmě už velký klasik světové sci-fi. O tom není žádných pohyb :-) Jenom podle mého názoru Marťanská kronika (ač je nesporně velmi kvalitní) není tím úplným TOP v jeho tvorbě. Vrcholem jeho díla je totiž román 451 stupňů Fahrenheita.

17.04.2023 4 z 5

Kostky v letu Kostky v letu Ivan Fontana

Sbírka obsahuje více i méně povedené postřehy ze života, takové střípky z mozaiky. Bohužel těch více povedených je trochu méně a těch méně povedených trochu více :-) Pokud by to bylo opačně, knížka by mohla být lepší.

17.04.2023 2 z 5

Miniaturní neřesti aneb Pokoušení aforismy Miniaturní neřesti aneb Pokoušení aforismy Zdeňka Ortová

Jedna z nemnohých ženských autorek v téměř výlučně mužském světě českého aforismu. Dáma se smyslem pro nápad a zajímavé postřehy ze života, vyhledávající různé slovní hříčky a vtipná. Samozřejmě mezi tou spoustou aforismů se najdou i některé slabší :-) Celkově hodnotím jako průměr.

Letiště Letiště Arthur Hailey

Je to asi nejznámější dílo autora i díky filmovému zpracování. Obsahuje vše co Hailey obvykle ve své tvorbě nabízí, tedy detailní a přesné vykreslení prostředí, napínavý děj a velmi dobrou charakteristiku jednotlivých postav. Taková povedená exkurze do světa letectví :-) Výborná kniha od skvělého autora. Rozhodně doporučuji.

Válka s mnohozvířetem Válka s mnohozvířetem Vladimír Páral

Vladimír Páral a jeho lehká exkurze do oblasti sci-fi. Myslím, že velmi nápaditá a povedená. Inspirovaná samozřejmě jemu dobře známým prostředím severních Čech a domyšlená skoro až ad absurdum. Velmi zajímavý nápad, dramatický děj, věrohodné psychologické prokreslení jednotlivých postav a pro autora typické výborné literární zpracování. Co víc si přát :-)

17.04.2023 4 z 5