Tisíc a jedna fraška

Výběr z aforismů, frašek a epigramů populárního polského satirika.

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45917/big_tisic-a-jedna-fraska-YoB-45917.jpg 4.219
Literatura světová, Humor

Vydáno: , Práce

Utwory wybrane, 1977

Kniha Tisíc a jedna fraška

Jaruš7

Je to radost objeví-li se vtipně výstižný aforista.
Perlí slova v hodnotu nebývalou.

Citace :" Politika : Dostihy trojských koní."
"Jeho úspěchy mě potěšily. Byly vykoupeny pořádnou kompromitací."
"Když chceme chytit za srdce - jsou dovolený všechny hmaty."
"Co je tragédie a co komedie, to se pozná časem."
" O jazyku - Pro jazyk je snahou snah - stát se jazýčkem vah."

Bystří mysl za nesmysl.

Transparentní,
ilustrace Jiřího Šalamouna na obálce brožovaného výtisku vševypovídající. Jedním uchem tam, druhým ven. Kapsa prázdná , jak hlava. Pořád je čemu se smát, třebaže mi mnohdy lezou oči z důlků.
Jak by karikatura vypadala dnes?
Šalamoun mě zaujal. Náhodně jsem rozhrnula oponu, copak ukrývá za záhadu? Sbírku aforismů z let 1957 -68.
Citace: Afrika se chystá vstát. Hodně lidí půjde "spát".
Vyvolenec nelásky může chodit bez masky.
Jít v krátkosti pravdě ke kosti.
Jednohubky. Vyber si a ochutnej.

Ithaka

Objeveno v ústeckém antikvariátě na Bělehradské a obratem zakoupeno. Skvělé nejen na cestu vlakem do Prahy, ale i z Prahy. Ostatně, parádní kdykoliv a kdekoliv:

"Ve snu mám několik oblíbených autorů, kteří ve skutečnosti neexistují."
"Básníci, kteří se vypsali, byli pouze tužkami."
"Ani slovníky nesmíme brát doslova."

Hospodyňka
13.03.2019

Vnitřní cenzura lidí je tak nelítostná, že se nedozvíme ani o těch myšlenkách, o nichž víme, že by nás neměly nikdy napadnout...jo tak tohle mi opravdu utkvělo:-)

kamibe
06.06.2015

Sbírku těchto kratinkých veršovaných náhledů do života jsem četla už před lety. Ráda. Odjakživa jsem sbírala citáty a věty, v kterých jsem nalezla nějaké moudro. Tyhle drobné, někdy hladivé, častěji však špičaté proslovy jsem milovala.

eraserhead
20.08.2011

Stanisław Jerzy Lec je pokrevní bratr Jaroslava Haška a Františka Gellnera. Svými krátkými, přesto zcela trefnými, humornými a hlavně moudrými (např. Před udělením Nobelovy ceny za mír - Ať klidně počká dárce, na vítěze v příští válce apod.), postřehy, aforismy, vtipy a moudry nemilosrdně tepe a buší do všeho hloupého, pokryteckého, nesmyslného, nelogického a konzervativního v životě lidském. Prosté pravdy vyřčené prostými slovy. Lec je prostě nevysychající studnou mouder a citátů. Jeho kniha vám určitě zvedne náladu.