Tisíc a jedna fraška

Tisíc a jedna fraška https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45917/bmid_tisic-a-jedna-fraska-YoB-45917.jpg 4 25 7

Výběr z aforismů, frašek a epigramů populárního polského satirika.

Literatura světová Humor
Vydáno: , Práce

Utwory wybrane , 1977

Lele61
18.04.2023 4 z 5

Vtipné, čtivé, výstižné, zkrátka výborné. Takové drobné "perličky". Stanislaw Jerzy Lec je opravdovým mistrem tohoto žánru.

kolacky
30.12.2022 4 z 5

"I na symboly vrhají se moli."
"Nemusí být elita to, co přejde přes síta."
"Kam míří život? Tam, kam ty. Pokud jdeš."
"Uvědom si, že když někomu vyrazíš z ruky pero, může se chopit pušky."

"Nejsi sám. Samota bolí.
Za rohem tě čeká člověk. Ne sám.
S holí."

"Anketu můžeme začít i slovy:
Co soudí hrdina románu o autorovi?"

Jaruš7
29.05.2021 4 z 5

Je to radost objeví-li se vtipně výstižný aforista.
Perlí slova v hodnotu nebývalou.

Citace :" Politika : Dostihy trojských koní."
"Jeho úspěchy mě potěšily. Byly vykoupeny pořádnou kompromitací."
"Když chceme chytit za srdce - jsou dovolený všechny hmaty."
"Co je tragédie a co komedie, to se pozná časem."
" O jazyku - Pro jazyk je snahou snah - stát se jazýčkem vah."

Bystří mysl za nesmysl.

Ithaka
19.01.2021 5 z 5

Objeveno v ústeckém antikvariátě na Bělehradské a obratem zakoupeno. Skvělé nejen na cestu vlakem do Prahy, ale i z Prahy. Ostatně, parádní kdykoliv a kdekoliv:

"Ve snu mám několik oblíbených autorů, kteří ve skutečnosti neexistují."
"Básníci, kteří se vypsali, byli pouze tužkami."
"Ani slovníky nesmíme brát doslova."

Hospodyňka
13.03.2019 4 z 5

Vnitřní cenzura lidí je tak nelítostná, že se nedozvíme ani o těch myšlenkách, o nichž víme, že by nás neměly nikdy napadnout...jo tak tohle mi opravdu utkvělo:-)

kamibe
06.06.2015 5 z 5

Sbírku těchto kratinkých veršovaných náhledů do života jsem četla už před lety. Ráda. Odjakživa jsem sbírala citáty a věty, v kterých jsem nalezla nějaké moudro. Tyhle drobné, někdy hladivé, častěji však špičaté proslovy jsem milovala.

eraserhead
20.08.2011 5 z 5

Stanisław Jerzy Lec je pokrevní bratr Jaroslava Haška a Františka Gellnera. Svými krátkými, přesto zcela trefnými, humornými a hlavně moudrými (např. Před udělením Nobelovy ceny za mír - Ať klidně počká dárce, na vítěze v příští válce apod.), postřehy, aforismy, vtipy a moudry nemilosrdně tepe a buší do všeho hloupého, pokryteckého, nesmyslného, nelogického a konzervativního v životě lidském. Prosté pravdy vyřčené prostými slovy. Lec je prostě nevysychající studnou mouder a citátů. Jeho kniha vám určitě zvedne náladu.

aforismy epigramy životní moudrost

Stanislav Jerzy Lec