Válka s mnohozvířetem

Válka s mnohozvířetem je výrazně dramatičtější, zejména v první polovině, kde lidé bojují s agresivní formou polointeligentního smogu. Téma nepochybně inspirované autorovým dlouholetým pobytem v severních Čechách. Posunutí děje téměř do současnosti přidalo tomuto dílu oproti předchozímu na věrohodnosti. Když se zdá, že je již vyhráno, smog zmutuje do nové podoby, která útočí na psychiku lidí a nutí je k nezřízenému způsobu života. Napadení jsou tak nuceni bojovat sami se sebou. V románu zaznívá i autorův zájem o jógu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60775/valka-s-mnohozviretem-iGZ-60775.jpg 4230
Romány, Sci-fi
Vydáno:, Československý spisovatel

Kniha Válka s mnohozvířetem

Messilina

Tuto knihu jsem četla dvakrát. Poprvé v takovém tom období začátku puberty, tak 12ti let a ohromně se mi líbila, jako sci-fi. Podruhé jsem jí četla v dospělosti a přiznávám jí určitou nedokonalost. Ale faktem je, že na dobu, kdy byla napsaná to bylo nepochybně veledílo.
Už jen tou kritikou, která zde zaznívá.
Samozřejmě, že dnes máme asi jiná měřítka, toho co nás baví. Jenže v osmdesátých letech minulého století nebyl Tolkien a všichni ti autoři, kteří jsou k mání dnes. Sci-fi bylo spíše trpěným okrajovým žánrem.
Viděno i z tohoto úhlu pohledu myslím, že je to jedna z nejlepších knih, jaká v té době vznikla. Ostatně dnes už nevíme, kolik toho musel autor škrtnout. Přeci jen bylo to psáno v dobách cenzury. A kdo ví, jaké měli tehdejší mocipáni názory na to, že si někdo, kvůli něčemu tak zbytečnému, jako je ničení životního prostředí, dovoluje kritizovat průmyslový rozvoj socialistické republiky. Já sama jsem z Děčína, takže si matně pamatuji doby, kdy se kvůli smogu nesmělo ven, nebo kdy na Labi nepluly labutě, ale olejové skvrny.
Myslím, že tato knížka byla ve své době velmi aktuální. Proto byla zřejmě napsaná, aby upozornila na tehdejší stav životního prostředí a přírody, ale hlavně na stav tehdejší společnosti. V osmdesátých letech se nedalo jen tak kritizovat. Co kdyby se v tom poznal někdo mocný. Navíc na to, aby mohla být kniha vydána dohlížely všelijaké komise a kdo ví, jaké byly jejich zásahy do knihy. (Proč jste soudruhu psal to a nenapsal tamto. Přepsat!)
Proto dávám plný počet hvězdiček. Bavila jsem se a myslím, že je to dobrá kniha vzhledem k tomu, co zde mohlo za minulého režimu vycházet.

Predator3313

Podle mě naprosto skvělý nápad a celkem dobré zpracování.
Jak už tu bylo zmíněno, druhá polovina knihy je trochu nudnější a dost pomalu odsejpá, dost jsem se s tím trápil ale dočetl jsem.
Možná bych to trochu zkrátil, když někteří už potřetí změnili barvu, tak jsem si říkal že to je nekonečné :D
První polovina se naopak četla dobře, člověk čekal jak se masit zase změní aby se přizpůsobil.
Konec mi přišel trochu smutný. Jenže říká jen pravdu: Lidé se moc nemění, a i takové katastrofě, které je stmelila, se nakonec vše dostane do starých kolejí.
Pro fanouška Sci-fi je nutné mít knihu v knihovně. Za mě pěkné 4*

sgjoli
15.12.2018

Skutečně mne mrzí, že musím tuto klasiku hodnotit jednou hvězdou. Jednu hvězdu dávám knihám, co jsem nedočetla, a to byl bohužel případ i Války s mnohozvířetem. Sci-fi mám obecně moc ráda a zápletka, s níž Vladimír Páral přišel, mi přišla zajímavá. Kniha se skládá ze dvou částí. Ta první část mne děsně moc bavila, ale ta druhá mi vůbec neseděla a kvůli ní jsem knihu odložila. Druhá část mne nebavila, nečetla se mi vůbec dobře. :-(

papaja
16.11.2018

Nepovažuji se za milovníka Sci-fi, ale tato kniha se mi v celkovém dojmu líbila. První část byla svižná, druhá část se mi zdála poněkud utahaná. Titul určitě stojí za přečtení, autorovi se podařilo hezky vylíčit lidskou povahu.

tsal
16.11.2018

Vcelku zajímavá kniha, která jediným námětem dokázala zpracovat hned několik témat. Začíná to jakousi ekologickou agitkou, která s přihlédnutím k době vzniku a tehdejšímu přístupu k životnímu prostředí, působí trochu jinak (a snad i trochu komičtěji) než dnes. Toto téma se následně (na můj vkus moc rychle) opouští a vydáváme se na pole drogové závislosti, střetu barbarismu a civilizace, umělého společenského uspořádání a přirozených pudů a instinktů, naší touhy po tom být lepšími lidmi a neochoty se takovými skutečně stát. Druhá polovina mě bavila asi více, protože psychologie jedince šla Páralovi lépe než rozebírání ekologických témat a společnosti jakožto celku. Navíc tam tolik neprosakovalo lezení do zádele režimu. V každém případě autor nadhodil spoustu témat k zamyšlení, která jsou aktuální i dnes a která nejspíš budou aktuální vždy.
Jediné, co mi vadilo bylo přílišné zjednodušování některých situací a vztahů a bagatelizace a plyšovost nebezpečí. Jako kdyby se v dramatických chvílích najednou žánr překlopil do pohádky. Také jsem naprosto bez výčitek přeskakovala AT části.

lapagerie
26.09.2018

Mnohozvíře jsem četla víckrát a čím jsem starší, tím ve mně budí větší "depku". Společný boj lidí proti "masitu" se změní v boj jen mezi lidmi a taky v boj sama se sebou. Někdo mnohozvířeti podléhá ze zvědavosti, jiný z lásky k někomu, někdo pod tlakem okolností, jiný ze zoufalství. A někdo nepodlehne. A kdo je na tom lépe?

Mám ráda Páralovy knihy, některé víc, jiné míň. Ale k téhle už se asi vracet nebudu, depku si radši budu držet od těla.

SSTknihy
04.09.2018

Jedna ze čtyř Páralových knih s tématikou sci-fi (další jsou Romeo & Julie 2300, Pokušení A-ZZ a Země žen). Přiznávám, že Páral kdysi patřil k mým oblíbeným autorům, přečetla jsem všechno, co napsal a díky tomu získala i jistý nadhled nad celým jeho dílem. Ono je vlastně jedno, jestli se jeho příběhy odehrávají v budoucnosti nebo v současnosti. V popředí vždycky stojí vztah mezi mužem a ženou, který má prostě tisíce podob a je nevyčerpatelnou studnicí nových a nových zápletek. Kdo má rád Páralův styl psaní a baví ho nadsázka, nebude se nudit.

Maanna
25.04.2018

Kniha má bezpochyby zajímavý námět a výběr hlavních postav, které již samy od sebe byly zdrojem napětí. To bohužel nejde říci o vedlejších postavách, které jsou často příliš jednorozměrné a těžko uvěřitelné. V částech, kde dostávaly více prostoru, potom děj dost drhl. A rozhodně bych ubrala informací o autogenním tréninku. Ty ostatní "tiskové zprávy" a "odborné komentáře" byly fajn, ale AT už mi po chvíli dost lezl krkem...

snimcibdim
10.09.2017

Párala jsem četla v pubertě ještě za totáče - je to pro mě takový socialistický Viewegh.
Tato kniha mi utkvěla, pro teenagera byla docela čtivým podnětem k zamyšlení nad ekologickými tématy a ostatně i nad drogovou problematikou. Nevím, jestli tak může fungovat i dnes, přeci jen současná mladá generace má toho má na výběr víc než my tenkrát. Ale kdyby chtěl někdo mladý doporučit něco z Párala, tak asi řeknu toto a Milence a vrahy.

nycol
06.07.2017

Zajímavá myšlenka, dobře napsané a čtivé.

lushi
25.05.2017

Skvělý námět ekologické katastrofy a jejího postupu do lidského těla. Po strhující první knize se příběh příliš dlouho plácal ve vztazích hlavních postav a druhá kniha už ani není sci-fi, spíš psychologický román o závislosti a morálním úpadku závislých.

Kitty
07.03.2017

Super, vede k zamyšlení.

led.zep
21.10.2016

Vladimír Páral jistě napsal zásadnější knihy, tahle je ale podle mě nejvyzrálejší. Nádherná alegorie.

Petrstik
09.08.2016

Originální román na pozadí sci-fi varující před důsledky ekologické krize a morálním úpadkem člověka.

Pajina68
14.07.2016

Tahle kniha mi taky přijde jako jedna z jeho nejlepších knih. Mnohozvíře mě děsilo, bylo to napínavé a i když sci-fi nemám ráda, v Páralovo knížkách se mi líbí.

LadyKet
25.04.2016

Od Párala je to pro mě nejlepší kniha. Velice se mi líbila a nedočkavě jsem čekala, jak to celé dopadne. Opravdu skvěle vykreslená psychologie společnosti.

3nitka
24.01.2016

Pre mňa najlepšia od Párala. Drsná, bola som z nej smutná.

miro.čtenář
07.01.2016

Za mě výborná kniha. Zvlášť když to člověk nebere příliš doslova a spíš hledá paralely.

Hnědáci tvořili party a vedli různé orgie.

vysypanel
15.04.2014

Multibestia Incorporata si pamatuju dodnes, i když jsem tuto knihu četl 30 years ago :-) Páral jeden ze dvou českých spisovatelů jehož díla jsem přečetl všechna. A nelituji.

Sklenička
17.11.2013

Nedočteno, první část slibovala zajímavou sci-fi, druhá část je hlavně psychologická, což není můj šálek kávy. Námět ovšem zajímavý. Co se stane, když na Ústí nad Labem spadne kondenzovaný sajrajt vzniklý z různých zplodin a organického bordelu, který začíná nabírat jistou kolektivní inteligenci?

mautina7
28.01.2013

Pěkný obrázek společnosti, který ve mě spustil depresi. Opravdu velmi silná kniha..

Lenka Žofka
22.01.2013

sci-fi je to jen částečně...jde spíš donutit lidi zamyslet se sami nad sebou...

p.stranska
20.11.2012

přečtěte si ji hlavně vy, co odhazujete nedopalky, žvýkačky a odpadky na zem...tím, že je ta kniha z českého prostředí, je příběh mnohem sugestivnější

jprst
08.11.2011

Hlavním záměrem není sci-fi, ale otázka, jak dokáže člověk zabojovat , co je a není schopen obětovat, aby zvítězil nad svými zlozvyky a nakonec i sám nad sebou.

katrinn
24.10.2011

.. knížka, která mne fakt zaujala, nemá chybu... je pravda, že jsem jí četla už hodně dávno, ale zase se k ní vrátím...

WEIL
16.08.2011

Jedná se o fantasy, která se moc nechytala.

Senza Jenka

Znečištění, něco jako drogová závislost a lidská slabost. Skvělá kniha.

Alix

Znečištění planety je tak velké, že se ze smogu, prachu a kdoví, čeho ještě, vytvoří jakási masa, s prvky inteligence. Lidstvo brzy přijde na to, jak s ní bojovat, ale tím teprve začnou potíže. Z hmoty se stane prášek, který je ještě nebezpečnější, tím víc, že spousta lidí po něm touží. Charaktery se mění a nastává boj dobra a zla.