Válka s mnohozvířetem

Válka s mnohozvířetem je výrazně dramatičtější, zejména v první polovině, kde lidé bojují s agresivní formou polointeligentního smogu. Téma nepochybně inspirované autorovým dlouholetým pobytem v severních Čechách. Posunutí děje téměř do současnosti přidalo tomuto dílu oproti předchozímu na věrohodnosti. Když se zdá, že je již vyhráno, smog zmutuje do nové podoby, která útočí na psychiku lidí a nutí je k nezřízenému způsobu života. Napadení jsou tak nuceni bojovat sami se sebou. V románu zaznívá i autorův zájem o jógu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60775/valka-s-mnohozviretem-iGZ-60775.jpg 4261
Dobrodružné, Romány, Sci-fi
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Válka s mnohozvířetem

slaska77

Zajímavá sci-fi, která byla před lety mým velkým poprvé, nejen prvním setkáním s tímto žánrem, ale i první knihou čtenou na mobilu, z dnešního pohledu zcela nepochopitelném displayi staré nokie o úhlopříčce asi 2 palce.... a takhle jsme ještě před pár lety žili. Je to jen 10 let, co bude za další? Na těchto sci-fi podobně jako třeba později čtené Válce s mloky, se mi líbí, že snad nestárnou.

parvitas

Ekologická katastrofa, kde padajú z neba hnusné chuchvalce čohosi, nejakej hmoty, ktorá rastie a požiera odpad a živí sa ním... no a do toho mimomanželské a manželské problémy. Každý s každým... A ľudia sa musia "očistiť", aby porazili toto "mnohozviera". Prvá časť je zaujímavá, resp. začiatok, ale ku koncu ma to prestávalo baviť.

petr_

Jako ve většině Páralových knih, hrdinové bojují se všedností, která se jim dostala pod kůži, aniž to vědí. Žijeme v totalitě, ve světe se zničeným prostředím a jen okrajově víme, že to není v pořádku. Začneme s tím bojovat, něčeho dosáhneme, ale zjistíme, že zlo nevymizelo, ale projevuje se v jiné podobě a ještě horší. Můžeme jenom přemýšlet, jestli někdy lidé dostanou dost rozumu, aby svoje problémy vyřešili správným a účinným způsobem.

Caa
04.06.2019

V patnácti jsem z téhle knihy byla na větvi, po dvaceti letech mě stále bavila, i když mě hodně rušilo střídání ich formy s er formou a neúplné věty, které Páral miluje. Kniha vyniká výbornou psychologií postav a uvěřitelností, obávám se, že přesně takhle by lidstvo k obdobnému problému přistupovalo. Začal by se řešit až po tom, co by mu spadl na hlavu, a okamžitě po pominutí aktuální krize by nastal návrat ke konání, které ji přivodilo. Popis techniky AT byl tak podrobný a dlouhý, až mě štval, ale jsem v pokušení si AT podle něj vyzkoušet ;).

Harry
19.05.2019

Celkem zajímavý nápad, který by se možná někdy mohl stát skutečností - kniha mi připadala místy zdlouhavá a postavy se měnili často podle různých okolností. Připadalo mi, že masitová hmota nějak rychle zmizela, ale na jak dlouho ?

adelinka
01.05.2019

Nikdy by som si túto knihu asi na čítanie sama nevybrala. Dostala sa ku mne asi tak, "že Párala si musím prečítať". Dej ma úplne chytil, taký nadčasový, na zamyslenie sa...... Pri niektorých opisoch mi bolo na g.. fuj. Perfektná psychológia postáv..... No čo povedať... "Ty si ešte nečítal/a Párala?????No to si musíš prečítať..."

Messilina
23.01.2019

Tuto knihu jsem četla dvakrát. Poprvé v takovém tom období začátku puberty, tak 12ti let a ohromně se mi líbila, jako sci-fi. Podruhé jsem jí četla v dospělosti a přiznávám jí určitou nedokonalost. Ale faktem je, že na dobu, kdy byla napsaná to bylo nepochybně veledílo.
Už jen tou kritikou, která zde zaznívá.
Samozřejmě, že dnes máme asi jiná měřítka, toho co nás baví. Jenže v osmdesátých letech minulého století nebyl Tolkien a všichni ti autoři, kteří jsou k mání dnes. Sci-fi bylo spíše trpěným okrajovým žánrem.
Viděno i z tohoto úhlu pohledu myslím, že je to jedna z nejlepších knih, jaká v té době vznikla. Ostatně dnes už nevíme, kolik toho musel autor škrtnout. Přeci jen bylo to psáno v dobách cenzury. A kdo ví, jaké měli tehdejší mocipáni názory na to, že si někdo, kvůli něčemu tak zbytečnému, jako je ničení životního prostředí, dovoluje kritizovat průmyslový rozvoj socialistické republiky. Já sama jsem z Děčína, takže si matně pamatuji doby, kdy se kvůli smogu nesmělo ven, nebo kdy na Labi nepluly labutě, ale olejové skvrny.
Myslím, že tato knížka byla ve své době velmi aktuální. Proto byla zřejmě napsaná, aby upozornila na tehdejší stav životního prostředí a přírody, ale hlavně na stav tehdejší společnosti. V osmdesátých letech se nedalo jen tak kritizovat. Co kdyby se v tom poznal někdo mocný. Navíc na to, aby mohla být kniha vydána dohlížely všelijaké komise a kdo ví, jaké byly jejich zásahy do knihy. (Proč jste soudruhu psal to a nenapsal tamto. Přepsat!)
Proto dávám plný počet hvězdiček. Bavila jsem se a myslím, že je to dobrá kniha vzhledem k tomu, co zde mohlo za minulého režimu vycházet.

Predator3313
18.01.2019

Podle mě naprosto skvělý nápad a celkem dobré zpracování.
Jak už tu bylo zmíněno, druhá polovina knihy je trochu nudnější a dost pomalu odsejpá, dost jsem se s tím trápil ale dočetl jsem.
Možná bych to trochu zkrátil, když někteří už potřetí změnili barvu, tak jsem si říkal že to je nekonečné :D
První polovina se naopak četla dobře, člověk čekal jak se masit zase změní aby se přizpůsobil.
Konec mi přišel trochu smutný. Jenže říká jen pravdu: Lidé se moc nemění, a i takové katastrofě, které je stmelila, se nakonec vše dostane do starých kolejí.
Pro fanouška Sci-fi je nutné mít knihu v knihovně. Za mě pěkné 4*

Ledová bariéra