Lele61 Lele61 komentáře u knih

Aforismy pro chytré a chytřejší, ale i pro vás Aforismy pro chytré a chytřejší, ale i pro vás Jan Sobotka

Tematicky uspořádaná sbírka aforismů, Něco je vtipné, trefné a vede k zamyšlení, něco je naopak zase méně vydařené. Celkově hodnotím jako průměr.

05.05.2023 3 z 5

Amatéři Amatéři John Grisham

Povedená sonda do amerického právnického prostředí. Autor sám vystudoval práva, takže moc dobře ví o čem píše. Malá právnická kancelář, ve které pracuje hlavní hrdina David, se pouští do velké právní bitvy. Grisham je výborný vyprávěč, jednotlivé postavy jsou výstižně charakterizovány, děj má spád a vtáhne čtenáře. Určitě doporučuji nejen pro právníky :-)

04.05.2023 4 z 5

Navštivte planetu Zemi! Navštivte planetu Zemi! Jaroslav Veis

Celkem povedená antologie 15 sci-fi povídek světových autorů uspořádaná Jaroslavem Veisem. Mezi autory jednotlivých povídek se objevují i známá jména jako John Wyndham, Robert Silverberg, Henry Kuttner nebo J.G.Ballard. Jak to už u antologii bývá zvykem obsahuje povídky více i méně povedené. Zajímavá četba zejména pro milovníky antologii.

02.05.2023 4 z 5

Stopy neznáma Stopy neznáma Arnošt Vašíček

Další porce nejrůznějších záhad a k tomu stručný nástin jejich vysvětlení z pera známého českého záhadologa Arnošta Vašíčka. Knížka obsahuje také nákresy a fotografické přílohy. Pro milovníky tajemství a záhad vhodná četba.

01.05.2023 4 z 5

Názory na vraždu Názory na vraždu Michal Viewegh

I když jde o novelu, která je vlastně prvotinou Michala Viewegha, přesto patří rozhodně k tomu lepšímu, co autor napsal. Viewegh je podle mě celkově hodně přeceňovaný autor. Tohle se četlo vcelku dobře. Děj je vlastně sledovaný z pohledu několika postav a řeší se vražda mladé učitelky. Místy humorné až ironické počtení. Celkově průměr.

30.04.2023 3 z 5

Tyto pozdější díly dobrodružství Harryho Pottera už mě zdaleka tolik neoslovily. Za nejlepší považuji úplně první díl, který byl takový příjemný a hravý. Ty další už mají na můj vkus příliš "temnou" a chmurnou atmosféru.

21.04.2023 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhý díl severské trilogie Milénium. A musím s radostí konstatovat, že je stejně dobrý jako ten první. Tentokrát autor věnuje větší pozornost představení poněkud tajemné a nekonvenční Lisbeth. Dynamická zápletka, děj, který má spád, schopnost udržet napětí a čtivost - to jsou hlavní přednosti Stiega Larssona.

21.04.2023 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Geralt z Rivie tentokrát jako hrdina celkem 7 povídek. A nutno říci, že velmi povedených. Kvalitní charakteristika jednotlivých postav a čtivost jsou hlavní devizou Sapkowského. Kdybych měl některé z povídek vyzdvihnout, tak to jsou titulní Meč osudu a pak ještě Trochu se obětovat. Ale i ty ostatní jsou velmi dobré.

20.04.2023 5 z 5

Román švédského spisovatele, jehož děj je plný až absurdních situaci, je napsaný vtipnou a zábavnou formou. Hlavní hrdina Alan si ihned získává sympatie čtenářů. Pohodové čtení.

20.04.2023 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

První a zároveň podle mě i nejlepší román veleúspěšné série o mladém kouzelníkovi s charakteristickou jizvou na čele Harrym Potterovi. Představuje nejlepší kamarády hlavního hrdiny Rona a Hermionu a také Školu čar a kouzel v Bradavicích. Má to dobrý nápad, atmosféru tajemna, děj má spád a je to celkově čtivé. Přiznám se, že další díly se mi už tolik nelíbily. Jsou na mě příliš "temné".

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

První díl románové trilogie Stiega Larssona Milénium. Uvádí na scénu hlavní protagonisty celého příběhu Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderovou, kteří tvoří zcela nesourodou dvojici, ale ve finále dovedou výborně spolupracovat jako sehraný tým. Napínavý dobře napsaný příběh. Celkově skvělá knížka (která se po zásluze dočkala filmového zpracování). Stejně tak jako výbornou hodnotím i trilogii Milénium jako celek.

19.04.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Úplná totalita, Velký bratr číhající permanentně za zády a pocit totální bezmoci. To je tedy opravdu šílená kombinace. Orwell na tom vystavěl krásný čtivý příběh, který je nadčasový. Dokazuje, že je jednoznačně Pan Spisovatel.

Hledání budoucího času Hledání budoucího času Zdeněk Volný

Antologie sci-fi povídek editorů Jaroslava Veise a Zdeňka Volného obsahuje celkem úctyhodných 51 povídek. Na svou dobu to byla asi docela mimořádná událost. Bohužel vzhledem k roku vydání je zde "povinně" zastoupeno velké množství autorů ze SSSR. Ale je nesporným úspěchem, že se zde mohly objevit i povídky "západních" spisovatelů. Samozřejmě, že v takto obsáhlé knize musí být nutně kvalitativně velmi rozdílné povídky. Takže kromě několika opravdu dobrých, je zde řada průměrných i vyloženě slabých. Kdybych měl vyzdvihnout ty nejlepší "vyzobané" rozinky z celého toho rozsáhlého koláče, tak jsou to: Venku (Brian Wilson Aldiss), Nevěřte Pozemšťanům (Harlan Jay Ellison), Pavučina (John Wyndham), Potěšení pro Váz i celou Rodyna (Jaroslav Veis), Budeme stát za to? (Clifford Donald Simak) a Leonardo číslo dvě (Kirill Bulyčov).

19.04.2023 3 z 5

Vlčí jezdci Vlčí jezdci David Pringle

Sbírka celkem 8 napínavých a dobrodružných povídek různé délky a od různých autorů. Jak už to tak v knížkách podobného typu bývá pravidlem, jsou tu zastoupeny jak lepší, tak i horší práce. K těm nejlepším patří titulní Vlčí jezdci (Wiliam King) a V šedých horách zlato není (Jack Yeovil). Ale i ty ostatní jsou na celkem dobré úrovni. Celek hodnotím jako lehce nadprůměrný. Pro příznivce tohoto žánru určitě solidní četba.

19.04.2023 4 z 5

Planeta záhad: Fakta, otazníky, hypotézy Planeta záhad: Fakta, otazníky, hypotézy Arnošt Vašíček

Záhady, nejrůznější tajemství a neobjasněné jevy a úkazy nás provázejí co je svět světem. Autor se v této publikaci pokouší zmapovat některé z nich a zároveň také nastínit teorie vedoucí k jejich vysvětlení. Pro příznivce "tajemna" určitě zajímavá a poučná četba.

Omyl a jiné povídky Omyl a jiné povídky Ota Pavel

Komplexní soubor těch nejlepších povídek Oty Pavla se sportovní tématikou. Obsahuje celkem 13 povídek vybraných z jeho už dříve vydaných sbírek. Je příjemné mít je všechny pohromadě v jedné knížce. Autor povídky umí skutečně bravurně. Moc hezké čtení.

19.04.2023 5 z 5

Mimozemšťané v Guslaru Mimozemšťané v Guslaru Kir Bulyčov (p)

Velmi vtipný a čtivý sci-fi román. Satirické líčení všech okolnosti spojených s přistáním mimozemšťanů v malém ruském městečku Guslaru. Výborné pro pobavení.

Pondělí začíná v sobotu Pondělí začíná v sobotu Arkadij Strugackij

Velmi zábavně napsané, plné až absurdního humoru se zřetelnými prvky parodie. Takové pohodové čtení. Samozřejmě Strugačtí napsali i lepší věci. TOP je u nich jednoznačně Piknik u cesty.

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Další výborná kniha od Adamse. Celý gejzír neotřelých nápadů a pro něj specifického humoru. Při dobrodružstvích cestovatelů v čase se čtenář rozhodně nudit nebude. Určitě doporučuji.

18.04.2023 5 z 5

Duše plné slov Duše plné slov * antologie

V tomto reprezentativním almanachu najdeme pestré zastoupení nejrůznějších literárních žánru (od povídek, částí románů, básní až po aforismy a bajky) od celkem 85 různých autorů, které spojuje jejich členství v Obci spisovatelů. Je to takový průřez tvorbou žijících českých autorů v jedné publikaci a jako takový určitě stojí za přečtení.

18.04.2023 4 z 5