Lele61 Lele61 komentáře u knih

Zepelín na Měsíci Zepelín na Měsíci Ondřej Neff

Povedená, nápaditá a námětově velmi pestrá sbírka 9 povídek známého českého autora. Kvalitativně jde podle mého názoru o vysoce nadprůměrnou knížku. Žádná z povídek totiž není vyloženě slabá a to se cení. Neff má značný vyprávěčský talent a bohatou fantazii. K tomu nejlepšímu patří určitě Hlubina, Poselství pro Agla Mathona, Lov na krysu i titulní Zepelín na Měsíci. Moc se mi také líbila úsměvná Vládní tramvaj. Sbírku určitě doporučuji k přečtení a sám se budu k Neffovým povídkám znovu rád vracet.

17.04.2023 4 z 5

Typické krátké postřehy a komentáře, čili Fulghum tak, jak ho dobře známé. Vtipné, psané s jemnou ironii a přitom hluboce pravdivé. Tohoto autora já zkrátka můžu a pevně doufám, že se mi jen tak neomrzí :-)

16.04.2023 4 z 5

Nezabolí jazyk od dobrého slova: Antologie českého aforismu Nezabolí jazyk od dobrého slova: Antologie českého aforismu Jiří Žáček

Jedná se o výrazný nakladatelský počin. Jde totiž o vůbec první reprezentativní antologii českého aforismu od jeho úplných začátků až po současnost. Představuje tvorbu celkem 66 autorů. Pro příznivce aforismů je to přímo ideální četba :-) Aforismus jako nejkratší literární útvar je u nás bohužel (myslím neprávem) poněkud opomíjený.

16.04.2023 5 z 5

Snídaně šampiónů Snídaně šampiónů Kurt Vonnegut Jr.

Poněkud bizarní, neotřelé, nevšední, mírně chaotické, často absurdní, ale také zároveň velice vtipné a plné jemné ironie - to je typický způsob vyprávění Vonneguta. Neustálý proud myšlenek valící se na čtenáře - tak bych to snad nejlépe charakterizoval. Celé to dohromady však mistrně pranýřuje nedostatky novodobé americké společnosti. Tak právě takový je literární styl tohoto autora. A já jsem mu, musím se přiznat, docela přišel na chuť :-)

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Dle mého názoru určitě nejlepší román Aldisse! Má to perfektní nápad, zápletku, strhující děj, který čtenáře vtáhne a až do konce mu nedovolí vydechnout a k tomu navíc ještě překvapivou pointu na závěr. Jedna z knížek, které jsem už četl víckrát a stále se mi neomrzela. Rozhodně doporučuji k přečtení.

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Skutečně výborná kniha po všech stránkách! Originální nápad, velmi dobré literární zpracování, děj má spád a rychle vtáhne čtenáře, který pak prožívá všechna dobrodružství spolu s hlavním hrdinou "stalkerem" Roderickem. Knihu jsem četl vícekrát a stále se k ní rád vracím. Rozhodně mohu doporučit :-)

16.04.2023 5 z 5

Obchodníci s vesmírem Obchodníci s vesmírem Frederik George Pohl Jr.

Kvalitativně velmi dobrá a docela čtivá sci-fi autorské dvojice Pohl a Kornbluth. Zajímavý námět a dobré zpracování. I když kniha byla napsaná už před 70 lety, tak nějak zvlášť nezestárla a stále se dá bez problémů číst.

Něco je jinak Něco je jinak Ondřej Neff

V době svého vydání docela významný nakladatelský počin pro všechny fanoušky české sci-fi literatury. Dnes samozřejmě už lehce zastaralá. Bylo by vhodné na tuto práci nějakým způsobem navázat.

Cesta do bláznovy zahrady Cesta do bláznovy zahrady Ladislav Szalai

Sbírka 30 kratších povídek slovenského autora s velmi různorodými náměty. Kvalitativně spíše na průměrné úrovni. Podle mě neobsahuje žádnou mimořádnou "pecku", která by čtenáře okamžitě zaujala.

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

I když od napsání těchto povídek uběhla už opravdu pěkná řádka let, tak si myslím, že jsou stále čtivé a mají co říci i současnému čtenáři. To svědčí o velikosti jejich autora.

Hostina mutagenů Hostina mutagenů Eva Hauserová

Sbírka celkem 8 povídek poněkud kontroverzní české autorky. Přiznám se, že mě její literární styl a způsob vyprávění příliš nesedí. Z mého pohledu snesla přísnější měřítko pouze povídka U nás v Agonií. Zbytek je spíše podprůměr. Nevylučuji ale, že určité spíše menší skupině čtenářů se to líbit může.

16.04.2023 2 z 5

Tvůrci času Tvůrci času Jiří W. Procházka

Spíše průměrná sbírka 8 povídek českého autora balancujícího na pomezí kyberpunku. Více mě zaujaly dvě povídky a to Pražský průnik a Roxnroll. Zbytek se podle mě kvalitativně pohybuje někde na úrovni průměru až podprůměru. Je to autorský styl, který sedne jen určité skupině čtenářů.

Zlatý muž Zlatý muž Philip K. Dick

Po přečtení Dickova románu Ubik jsem byl velmi zvědavý na povídkovou tvorbu tohoto autora a tak jsem sáhl právě po sbírce Zlatý muž. A můžu zodpovědně říci, že jsem rozhodně nebyl vůbec zklamán. Spíše naopak, byl jsem velmi příjemně překvapen :-) Námětově velmi pestrá sbírka 15 povídek dokazuje, že Dick je opravdu "pan spisovatel" v nejlepším toho slova smyslu. Soubor obsahuje celou řadu výborných povídek, z nichž uvedu alespoň titulního Zlatého muže, Černou krabičku, dále Ne v této vazbě a vtipné a humorné Král elfů a Válka s Fnooly. Knížku hodnotím jako výbornou a vřele doporučuji k přečtení. Rozhodně se budu k této sbírce zase rád vracet.

Veřejná společnost SF Veřejná společnost SF * antologie

Antologie celkem 25 krátkých povídek českých autorů. Námětově poměrně pestrá, takže každý čtenář si tam může najít něco podle svého vkusu. Kvalitativně je to tak průměr, najdou se zde jak povídky dobré, tak bohužel i vyloženě slaboučké. Ale taková už je každá antologie přímo ze své podstaty :-)

Juta Juta Josef Pecinovský

Podle mého názoru kvalitní román Pecinovského s velmi dobrým netradičním nápadem a poněkud chmurnější atmosférou, který je napsaný docela čtivou formou. Mě tento příběh zaujal a s chutí jsem se ponořil do děje. Hodnotím určitě jako nadprůměr.

Hvězdy v trávě Hvězdy v trávě Zdeněk Volný

Antologie celkem 25 kratších povídek českých autorů je sice tematicky docela pestrá, ale také kvalitativně dost nevyrovnaná (jak už to u antologií bývá zvykem). Řekl bych, že tak půlka povídek je celkem povedených, ale druhá půlka bohužel podprůměrných až slabých. Je to dáno také skladbou zastoupených autorů, kdy kromě už známých jmen jsou tam i v podstatě úplní začátečníci. Celkově bych knížku hodnotil jako průměrnou. Příliš nenadchne, ale zase ani nijak zvlášť neurazí.

Vejce naruby Vejce naruby Ondřej Neff

Sbírka celkem 23 povídek dnes už klasika české sci-fi literatury. Tematicky pestrá knížka obsahuje samozřejmě povídky výborné (těch je naštěstí více), průměrné i slabší (těch není mnoho). Mě osobně se líbily zejména dvě povídky (Bílá hůl ráže 7,62 a pak Největší vodvaz v dějinách svangu), které jsou vysoce nadprůměrné. Ale ani zbytek sbírky kvalitou neurazí.

16.04.2023 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Podle mého názoru se jedná o vůbec nejlepší knihu Bradburyho s originálním námětem, který čtenáře jednak zaujme a zároveň i hluboce zasáhne. Vždyť pálení knížek je pro každého milovníka literatury nanejvýš zavrženíhodné a představuje absolutní vrchol barbarství! Výborně napsaný román, který čtenáře naplno vtáhne do děje a nutí intenzívně prožíval celý příběh spolu s hlavním hrdinou Montagem. Dokonce bych knížku zařadil do TOP 10 v žánru sci-fi, které jsem zatím měl možnost přečíst. Určitě doporučuji :-)

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Parádní kniha, plná až absurdního hodně specifického humoru. S hlavním hrdinou Arthurem Dentem jsem se celou dobu opravdu výborně bavil :-)

15.04.2023 5 z 5

Ubik Ubik Philip K. Dick

Určitě velmi kvalitní kniha. Velmi zajímavé téma, poměrně spletitý děj. Původně jsem ji četl jako mladík ještě v polském překladu. Nedávno jsem ji četl znovu, tentokrát už v češtině. Dobrý dojem z knihy stále zůstává. Jde zcela jistě o nadprůměrné dílo :-)

15.04.2023 4 z 5