Nonstop

od:


KoupitKoupit eknihu

Jaký je vlastně svět, v němž žijí hrdinové Aldissova románu, příslušníci polokočovného kmene Greenů? Má, či nemá nějaké hranice? Proč je rozdělen na nesmírné množství palub? Odkud přicházejí záhadní Obři a Vetřelci? A co je pravdy na pověstech o údajné supercivilizaci na Přídi? Několik lidí se ve snaze najít na tyto otázky odpověď vydá na dalekou cestu. To, co nakonec zjistí, je až příliš fantastické... Nonstop je románovým debutem klasika žánru Briana W. Aldisse a stále zůstává jeho nejpopulárnějším dílem. Důvodem je fakt, že jde o křišťálově čistý příklad dobrodružné science fiction, která je i přes svůj spád něčím víc než jen pouhou zábavou. Zpracoval novým, originálním způsobem oblíbené téma – osudy lidí na velkém kosmickém korábu, jehož let trvá už několik generací....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21308/nonstop-21308.jpg 4.5475
Orig. název:

Non-Stop (1958)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (84)

Přidat komentář
lachtan77
16. listopadu

dnes konečně dočteno. Bohužel mi to trvalo týden. Odskakoval jsem si k jiným knihám, protože mě to prostě nechytlo. Dobré téma, ale při čtení jsem si uvědomil, že mě vůbec nezajímá jak to skončí. Ani to co najdou na Přídi. Konec byl trochu lepší proto 3hvězdy

Knišíl
14. listopadu

Doporučuji. Ze začátku jsem byl mírně rozpačitý z prostředí, postav a jejich dialogů atd., ale věřte, že vše má své důvody. Na to jak je kniha "stará", mi příběh připadal překvapivý. No, možná je to mou ne příliš velkou zálibou ve sci-fi (mám rád Bradburyho, P. K. Dicka, za odborníka se ale nepovažuji). Vlastně, když se zeptám někoho, kdo nečte sci-fi, na jeho důvody, většinou mi odpoví, že ho "ty vymyšlené bláboly" nezajímají. Jenže čím víc sci-fi knih jsem zatím načetl, tím víc jsem si jistý, že právě žánr sci-fi je možná ten nejhumanitnější žánr vůbec. I Nonstop je vrstevnatý a moudrý příběh o lidské přirozenosti a touze.

Elea
04. listopadu

Vynikající kniha, krásně se čte, napětí vydrží až do konce.

tonysojka
25. října

Čteno někdy kolem puberty,nikdy jsem na ten skvělý příběh nezapomněl.

Govrid
12. října

Narazil jsem na toto dílo náhodně, ale dostalo mě. Skvěle zpracované, dobře si drží napětí až do konce, postupně odhaluje tajemství světa a co se na něm událo. S lehce dotknutým s fantasy. prostě dokonalá kniha.

špulo
23. července

Takto by sa mali písať knihy. Do 200 strán vtesnať epiku, akciu, tajomno, napätie, dobrodružstvo a - fčul si už nepamätám, bol tam aj humor? Ak áno, je to na 100%. Ak nie, fakt si nepamätám, je to aj tak za 5 hviezdičiek...

bekule
13. července

Výborná sci-fi, od autora jsem četla ještě Pokolení starců a Skleník, každá je jiná ale v něčem si i hodně podobná a všechny tři hodnotím stejně. Ne až tak nereálná temná vize budoucnosti...........ano my lidstvo jsme toho schopní.

Ynhoj
16. dubna

vynikající kniha, čte se jedním dechem !

jaroiva
22. března

netradiční sci-fi, skoro jako detektivka, postupně odhalující "skutečnost"... po dočtení mám pocit, že si budu muset přečít začátek ještě jednou, abych si to užila pořádně s informacemi z konce. Toto se mi stává jen u "časové" sci-fi, u vesmírné se mi to ještě nestalo

PWM
19. března

Myslím, že jsem po ní sáhnul jen kvůli Bornově obálce a pokud si pamatuji, měl jsem matný pocit, že je to jakási méně známá detektivka… Po počátečním zmatení, proč se nějaká detektivka odehrává kdesi mezi nějakými podivnými a pomatenými křováky, a po následném prozření, že používaný jazyk zřejmě není výsledkem chybného překladu, ale autorovým záměrem, jsem této knize postupně zcela propadl. Pro mě Nonstop nepředstavuje jen výbornou a neobvyklou knihu, ale především obrovský mezník a „osvícení“, že žánr sci-fi je ve skutečnosti úžasný a je v něm možné narazit na opravdové perly. SF jsem už zůstal věrný a tak se pro mě knižní svět do jisté míry dělí na dobu před knihou Nonstop a dobu po ní.

mulderka
22. února

Asi moje první setkání s "dospělou" západní SF. Tehdy ve 12-13 letech to mému mozku, do té doby zvyklému na nenáročné kosmické dobrodrůžo anebo podřadnou českou/sovětskou produkci, dalo trochu zabrat. Teprve později mi došly různé narážky a souvislosti. To tehdejší první vydání, kdovíjakým zázrakem proniklé na náš trh, dodnes odpočívá v mé knihovně. Občas ho s potěšením opráším.
Po těch neuvěřitelných letech za 5 :-)

gingilla
30.12.2017

Brilantné dielo...

Riccia
28.12.2017

Tuto knížku jsem objevila díky Čtenářské výzvě 2017. Potřebovala jsem ještě nějakou knížku z budoucnosti a kolegyně mi přinesla tuhle. Jak sci-fi není úplně "můj šálek kávy", tahle knížka mne dostala. Po trošku pomalejším nástupu se děj dostával do tempa, až se od knihy nakonec nedalo odejít. Skvělý příběh se spoustou přesahů a námětů k zamyšlení. Vřele doporučuji.

qydko
25.11.2017

Sci-fi moc neholduju, ale s touto klasikou jsem neměla sebemenší problém. Kniha mě bavila, ovšem konec byl trochu předvídatelný.

cooperizi123
05.09.2017

nejdříve jsem měl trochu problémy začíst se do děje, ale konec je fantastický

frantisek8863
17.08.2017

Originální nápad a děj knihy vypracovaný už v padesátých letech byl fajn.Přes rozpačitý začátek jsem byl rád, že jsem vydržel do konce. Zajímavá setkání, střety a odhalování mýtů a tajemství odysei generací žijících v lodi při cestě domů bylo v závěru poutavé. Závěr se dal více rozpracovat, nebo z toho mohlo být slušný materiál na další pokračování. Autor mě zaujal a poohlédnu se po jeho dalších knihách.

snupko
17.05.2017

Milujem nadčasové knihy. Obzvlášť obdivujem, ako v nich autor dokáže opisovať technológie tak šikovne, že sa vyhne urážkam prítomnosti, čo je v jeho čase ďaleká budúcnosť a dovolím si tvrdiť, že aj našej budúcnosti. :) Trochu som to napísal myš-maš. Ďalej ma táto šikovnosť privádza k úvahe, či to autor aspoň len tuší, ako jeho dielo nadčasovo skončí. Niekedy som si myslel, že nadčasovosť, je vzdialeným synonymom predvídavosti. Samozrejme nie je to celkom pravda, lebo však predvídavo písať nie je až taký problém, keď sa to tak vezme. Ak si v pohostinstve človek dopraje pár piv v rýchlom slede, druhý nemusí byť prorokom, aby vedel, čo sa stane. Napíše teda, tých pár čiar do bloku, aby to pomohlo pri platbe a predvídavo snáď jednu, či dve navyše. :) Ale napísať niečo v 1958, alebo aj skôr ako veci o Trifidoch, či Vojna svetov a tak, aby to sedelo na ktorúkoľvek dobu to chce um, ale asi skôr hromadu šťastia. Takže, milujem nadčasové knihy a Nonstop je jedna z nich.

Mayaku
23.04.2017

Solidní scifárna o generační lodi, o stupeň lepší než Heinleinovi Sirotci oblohy, s ohledem na komplexnost a propracovanost příběhu. Svého druhu klaustrofobická atmosféra spojená s bezvýchodností a finálností je výborně vykreslena a příběh po počátečním pomalém rozjezdu skvěle graduje a nepoleví až do posledních řádek. Další klasika, která by žádnému příznivci sci-fi neměla uniknout.

yenda1
10.04.2017

"Naše neštěstí z nás udělalo myslitele. Teprve teď, když celá naše daleká pouť neznamená víc než návrat k temnotám, začínám uvažovat, zda mají mezihvězdné výpravy nějaký smysl."


Poněvadž jsem ke knize přistupoval informacemi o ní zcela nedotčen, snadno jsem se vžil do pozice Roye Complaina. Veškerá tajemství jsem odhaloval spolu s ním, má fantazie kreslila příběhy tak neuvěřitelné a divoké, jako díla malíře Mellera. Žízeň po odpovědích sílila a nebyla ukojena, dokud jsem neuzřel poslední písmeno.
Jsem bídný čtenář sci-fi/fantasy, řekl bych až negramot v těchto žánrech, ale Nonstop mne chytil řádně.

Neuvěřitelně atmosferické prostředí, jehož uzavřenost a stísněnost bičuje touhu vzít do rukou svářečku, propálit si otvor a podívat se za oponu do míst, kam už dlouho nevkročila lidská noha.

Ale opravdu nevkročila?

Garak
04.04.2017

Parádní a originální sci-fi.

Jiri4444
24.03.2017

Nejlepší sci-fi, co jsem kdy četl, dobrá zápletka i rozuzlení, napínavé od začátku až do konce, rád se ke knížce i vracím, prvně jsem jí četl v roce 1989 :)

Flipper
09.02.2017

"Prostor pro Vaše ego"
Svižná púť vesmírnou loďou, kde nikto nevie čo sa deje s celou plejádov referencií na Freuda a Junga a paradoxne veľmi slabo rozvinutými postavami. Skombinovať priestor vesmírnej lode, kde sa ľuďia, zvieratá a rastliny vymkli kontrole a kde neustále prebieha akýsi urýchlený Darwinov prírodný výber s akčným dejom prežil bez zreteľnej či viditeľnej ujmy aj po polstoročí. Kniha má švih a číta sa rýchlo až by človek nostalgicky čakal druhú časť, no práve v tej otvorenosti a kombinovateľnosti dejov je krása. Osobne som fandil krysám :)

Hellrampage
24.01.2017

"Smrt je ta nejdelší část lidského života."

Výborné sci-fi - na to, v ktorom roku vzniklo, klobúk dole. Zo začiatku čitateľ musí veľmi dobre čítať medzi riadkami a rozmýšľať, do akej dimenzie nás to autor vtiahol a aké bizarné sú jeho predstavy. V strede knihy už budete približne vedieť plán autora, kto sú vlastne obri, Greeni a Votrelci. Na konci všetko do seba krásne zapadne a vám sa zodpovedajú skoro všetky otázky. Škoda, že kniha skončila tam, kde skončila, bol by som za pokračovanie, no na druhej strane by som nechal záver otvorený taký, aký je, aj keď som z neho nebol nadšený. Ak by vás odradil už hneď začiatok a bol by na vás príliš zložitý, všetko je jednoduchšie, než na prvý pohľad vyzerá. K postavám som sa nevedel prispôsobiť - môj vzťah k nim sa niekoľkokrát počas knihy menil, no Royovi Complainovi som držal palce, pretože tam z nich bol asi najnormálnejší (až na tie jeho výbuchy zlosti). Úplne najhoršie je potom niekomu vysvetľovať, o čo sa v knihe jedná, aby ste danému človekovi nevyspoilerovali nejaký fakt. Najlepšie vysvetlenie asi je: "Prečítaj si anotáciu". :) 90%

"Lepší je ďábel, kterého dobře znáš, než ten, kterého neznáš vůbec."

Solgeon
21.11.2016

Moc rád se k této knize vracím - škoda, že není delší.

ManželéMannovi
27.09.2016

Moc pěkná kniha - základ pro fanouška SF.

Mann

mitko
10.09.2016

Rozhodne zaujímave a netradičné scifi, kde Aldiss výborne popísal napätú atmosféru lodi posiatej džungľou. Začiatok bol síce ťažší na čítanie, kvôli nie zrovna sympatickým hlavným protagonistom a jednoduchosti kmeňa ale akonáhle sa vydali na púť, začal autor pomaly objasňovať okolnosti ich života (veľmi pomaly) a po príchode do cieľa to už začal na nás sypať a od knihy sa už nedalo odtrhnúť. Pointa bola dobrá (nie zas niečo, čo by ma prikovalo do stoličky) ale menším logickým kiksom sa tam aj tak nedokázal vyhnúť, ale ta atmosféra bola vynikajúca a hlavne je z toho cítiť poctivé nostalgické scifi.

martin3420
13.08.2016

Nádhera, povinnost pro každého fanouška sci-fi. Slupnete to jak malinu.

RunRun
24.07.2016

Četl jsem již velmi dávno, a pak ještě 2x. Pro mne je toto nejlepší sci-fi román, který jsem doposud četl.

Ewiczka_areebah
19.06.2016

na to ze jsem se na tuhle knihu netesila po predchozich knihach tohoto autora ale nakonec jsem se do ni pustila hlavne kvuli zvedavosti -co se tolika lidem na tomhle panu spisovateli libi?
A asi mu zacinam prichazet na chut..skvele napsane,napinave..originalni..

Andrea81
13.06.2016

Tohle je opravdu úplně bezchybně napsaná parádní knížka. A to sci-fi moc nemusím.