Nonstop

Jaký je vlastně svět, v němž žijí hrdinové Aldissova románu, příslušníci polokočovného kmene Greenů? Má, či nemá nějaké hranice? Proč je rozdělen na nesmírné množství palub? Odkud přicházejí záhadní Obři a Vetřelci? A co je pravdy na pověstech o údajné supercivilizaci na Přídi? Několik lidí se ve snaze najít na tyto otázky odpověď vydá na dalekou cestu. To, co nakonec zjistí, je až příliš fantastické... Nonstop je románovým debutem klasika žánru Briana W. Aldisse a stále zůstává jeho nejpopulárnějším dílem. Důvodem je fakt, že jde o křišťálově čistý příklad dobrodružné science fiction, která je i přes svůj spád něčím víc než jen pouhou zábavou. Zpracoval novým, originálním způsobem oblíbené téma – osudy lidí na velkém kosmickém korábu, jehož let trvá už několik generací....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21308/big_nonstop-tTw-21308.png 4.4687
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Odeon

Non-Stop, 1958

Kniha Nonstop

Margerite

Posloucháno jako audiokniha, starší verze, načtená Jiřím Zavřelem. Malinko pomalejší rozjezd, ale pak už je vyprávění naprosto strhující. Hodně knížce přidává i nádherný překlad. Jen malá odbočka, ve srovnání s většinou současných překladů je opravdu vynikající, propracovaný, atmosférický. Občas lehce zastaralá větná skladba či výrazy, které se ale ke knize vzhledem době jejího vzniku podle mého hodí. Tady by se měli dnešní překladatelé inspirovat, a ne u google překladače, jak tomu bohužel často bývá. Dalším velkým plusem je nádherně načtená audiokniha, napětí v hlase, občas lehká ironie, prostě mistrovský výkon. No prostě tahle knížka má snad jen samé plusy, určitě všem milovníkům sci fi (a nejen těm) doporučuji!!!

Madam.art

Audiokniha, čte Jiří Zavřel. Perfektní scifi s geniálním interpretem. A souhlasím s předešlými komentáři - rozuzlení je překvapivé, poněkud mrazivě.

enymey

Za mně 3-4 hvězdy. Zas až taková bomba, jako jsem čekala to nebyla. Moc se mi líbilo pro mně nečekané rozuzlení a to, jak se pomalu odhalovaly záhady a zákonitosti tohoto světa.

Jarka_rybář

Super kniha, zajímavá zápletka i rozuzlení,

ludek.n

(+ SPOILER) Obrovský generační koráb, řítící se nonstop nekonečným vesmírem, zpustošila kdysi v minulosti neznámá katastrofa. Proto je dnes vesmírná loď už jen džunglí rostlinných ponik a umírající techniky, nepřehledným vrakem kajut a chodeb. Pořád tu ale žijí lidé, kteří nevědí nic o lodi, cestě či jejím cíli. Svět lodi je pro ně stejně skutečný jako kterýkoli jiný. A jak už to v uzavřených společenstvích bývá, najde se člověk, který chce něco víc… Aldiss těží z tématu, které pro sci-fi objevil Robert Heinlein v Sirotcích oblohy, a podobně jako na Vanguardu i zde, i když ve zcela jiných souvislostech, eskaluje poznání pravdy v krvavou apokalypsu. Aldiss pro nás pravdu odkrývá postupně po malých krocích, ale s jasným záměrem a přesvědčivě. S nějakým hloubkovým profilováním či filozofováním si hlavu neláme, za což mu můžeme být jedině vděční, protože děj tím pádem odsýpá jako písek v přesýpacích hodinách a nezadržitelně nás táhne s sebou k cílové metě. Slabí odpadnou a zůstanou jen silní a věrní. Málokterý z Aldissových románů je tak přímočarý a jednoznačný jako právě Nonstop. Půl hvězdy dolů za ten naivní přístup obyvatel Země.

Emberas

Velice nadčasové dílo, které vás uchvátí svým napínavým a barvitým dějem, ale zároveň vás nutí k zamyšlení a k hledání odpovědí na základní filozofické otázky. Vřele doporučuji!!!

Tintinnabulum

Na tu dobu a i na tu dnešní úžasný počin. Škoda jen, že kniha nemá více stránek.

elcapitano

Jsem zde proti všeobecně nadšeným komentářům v menšině, ale upřímně mi to zas jako taková pecka nepřišlo. A asi vím proč: ta kniha je vlastně strašně logická, přehledná a předvídatelná, takový (myšlenkový) model, .. v zásadě mi tam chybí nějaké hlubší emoce, váhání, vnitřní rozervanost atd.. Hm, já vím, to bych ale měl nejspíš hledat v nějakém jiném žánru než ve scifi .. a ano, uznávám, na scifi fakt nejsem expert :)