Ubik

Spása ve spreji, tak by se mohl jmenovat tento originální románový žert od mistra kafkovské Sci-Fi a pronikavého vizionáře groteskní budoucnosti lidstva. Mrtví tu dávají rady živým, a pokud se netřesou o svůj život, obávají se o svou smrt, aby si ji nemuseli zopakovat. Obchod s prodlužováním života po smrti je totiž zatraceně výnosný a velké nadnárodní společnosti si krvavě konkurují. Někdy to ale dojde hodně daleko......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15938/big_ubik-DN7-15938.PNG 4.4271
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Argo

Ubik, 1969

Kniha Ubik

TaNya_

Jsem nadšená a znovu se potvrzuje že PKD je jedním z mých nejoblíbenějších autorů. Nepotřebuju knihu, která mi odpoví úplně na všechny otázky, při takové náloži stačí náznak a já si mileráda domyslím, co tím chtěl Dick vlastně říct. A že toho, hlavně tou poslední stránkou, řekl dost, co? ;)

TERRORDROME
07.11.2021

Dick ide na plné obrátky a pchá do toho všetko čím je známy. Motív z jednej poviedky o hovorení s mŕtvymi ktorý sú zmrazený a "napichnutý na telefón", súboje priemyselných telepatov, antitelepatov, prekogov a podobných "profesií" a nakoniec rozpadávajúca sa realita... či nie? Vždy keď si človek myslí že vie o čom to je, tak príbeh uhne niekam inam, takže prvky ktoré sa zdali byť zásadné sú nakoniec k ničomu a keď sa k nim znova vrátime tak len preto aby sme zistili že sú naozaj k ničomu a pointa je zase úplne inde. Na jednej strane je to presne to čo čitateľ od Dicka čaká a chce, na druhej ale skôr či neskôr začne byť tá neriadená explózia šrapnelov motívov únavná, takže nakoniec som si vôbec nie istý čo si o tom myslím. Čo je u Dicka asi dobre... či nie? Posuvy v čase s vymazávaním potenciálnych následkov, živé bomby, návrat do predošlých foriem, astrálny kanibalizmus a nikde sa nedá zohnať ten blbý Ubik, zázračný prostriedok na všetko od parkiet, cez vlasy až po stabilizáciu (anti)reality. No nekúp to! Dávam tri hviezdičky, lebo bola to fajn frčiaca fantazmagorina, ale zároveň aj rozbitý bolehlav.

Eldar80
27.02.2021

Tohle Dick trochu přehnal. Spojil tři zajímavé věci, ale nepůsobí to dobře jako celek. Budoucnost tak z roku 2072 umístil do roku 1992. Nevadí. Pak je zde mimosmyslové vnímání a bardo smrti z Tibetské knihy mrtvých.
Co se týče nápadů, tak super. Co se týče zábavy, tak je to slabé. Jakoby Dick rezignoval na nějakou čtenářskou přívětivost. V podstatě jsem jen čekal, jak to dopadne. A když jsem si myslel, že se už chytám, tak to bylo stejně jinak.
Klasická beletrie to není a ty nápady to nestačí utáhnout. Prakticky celou knihu jsem nevěděl co si o tom myslet a tak mě to nebavilo. Připomíná to Zelaznyho. Ten se též vyznačoval slabým provedením svých knih.
Rád bych hodnotil líp, ale pak by hodnocení nedávalo smysl. Pro fanoušky Dicka určitě doporučuju. Jsou zde prvky, ve kterých exceluje. Specificky pokročilé technologie a některé jevy z náboženství jako součást reality.
Jenže jaká realita je ta správná? Umíme vůbec rozlišit co je sen a co bardo? Ze snu se aspoň probudíme. A z barda vlastně taky…
Navíc od začátku vše komplikují nadpřirozené schopnosti. Myšlenkově neobyčejné, ale provedení nezáživné. 70% 3,5*

cube6
25.10.2019

Velmi nadhodnocená kniha. Dle mého názoru. Svět, který je tu popisován mě zpočátku oslovil. Moratoria, semivitálové, telepati, prekogové...
Všechno nasvědčovalo tomu, že to bude skvělá kniha. I ta zápletka vypadala slibně. Ovšem jen ze začátku. Hlavní ''hrdina'' mi byl vlastně úplně ukradenej včetně ostatních postav. Tak nezajímavý a otravný postavy nemá ani kdejaká jihoamerická telenovela. Zápletka po chvíli začala nudit a nakonec nejzajímavější postava z celé knihy byl hlavní záporák, kterej tu dostane minimum prostoru. Poctivě dočteno, ale nikdy víc. UBIK? Ne, děkuji.

Hodnocení 4/10

donnadarko
19.06.2019

Geniální.Tohle je prostě jiná liga.Krása pro mysl , fantazii a dušičku...

Ivan F
10.03.2019

Tak som si po dlhom čase doprial P.K.Dicka a smelo môžem napísať, že som si počas celého čítania priadol blahom ako kocúr. Výborne a ešte raz výborne. Dick tentoraz nejde až tak na hranu, ako napr. V troch stigmatách Palmera Eldritcha, ale to mi, napriek tomu, že je to P.K.Dick, nevadilo. Okrem toho názvy, ako Moratórium milovaných bratov, alebo cintorín Prostého pastiera mi neskutočne lahodili. K tomu príbeh, typicky dickovsky zamotaný, mi opäť priniesol tak trošku mišmaš v hlave. Ach jaj, Dick, Dick (prosím neprekladať), kde si na tie svoje nápady chodil? Tam, kde by ma predsa len zaviedol preklad tvojho mena? :-) Si jednoducho ako eskamotér, prevrátiš čitateľovi mozog naruby a potom späť - zážitok skrátka stojí za to.

FireOfFilth
05.09.2018

Moje první kniha od P.K.Dicka, a určitě ne poslední, ale jak se píše v návodu k Ubiku, není dobré překračovat určenou dávku.
Ano, tato kniha pro mě začala poměrně nezáživně, ale pak to přišlo, člověk si zamiloval jednotlivé postavy a nasál jejich charaktery.
Svět, který dost připomíná ještě nenarozený Matrix, který přišel až o 30 let později. V této knize nevíte co je realita a co ne, kdo je živý a kdo ne. Protože v položivotě jsou vlastně všechny bytosti živé, nebo mrtvé?
Člověk si na ke konci knihy řekne, asi je to teda takhle. Po přečtení posledních vět, však dostane nakládačku!
Celkové hodnocení 95%

Rooseman
23.08.2018

Ubik je bezpečný, užívejte dle návodu...

Čtivé, svižné, atraktivní, výmluvné... Těžko hodnotit něco, čemu lze těžce vytknout chybu. Ubik je svůj, nepřetvařuje se, na nic si nehraje. Dokáže vtáhnout do děje a ponechat si vás tam až do samotného konce. Dech beroucí závěr je pak stejně záludný jako celá kniha, která vám nabízí náznaky a přilévá do ohně vaší snahy o rozluštění zápletky, ale nedovolí vám ji poodkrýt. Sympatičtí hlavní představitelé, kteří nejsou sáhodlouze popisování, takže utvořit si o nich obrázek, není zase tak jednoduché, podtrhují pozvolna unášející se náladu celé knihy. Nadčasové dílo nadčasového autora.