Letiště

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jako ve všech Haileyho románech pronikne čtenář v průběhu napínavého děje do zákulisí prostředí mezinárodního letiště, ochromeného sněhovou bouří, ohrožovaného protesty obyvatel městečka, bouřících se proti nadměrnému hluku. Seznámí se se svérázným kapitánem letu Vernonem, krásnou letuškou Gwen i s podnikavou stařenkou paní Quonsettovou, která dokáže cestovat mezi světadíly jako černý pasažér......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40465/letiste-40465.jpg 4.5328
Žánr:
Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Airport, 1968


více info...
Nahrávám...

Komentáře (53)

Kniha Letiště

mozkit
18. března

Několikrát jsem viděl film, tak jsem se dokopal i ke knize. Bavila. Výborná jak film. Podle mě je dobrý projít filmen i knihou, dobře se doplní.

PeterBahn
26. února

První mé setkání s „Letištěm“ nebylo moc přátelské. Kamarád ze střední školy odmítl jít „ven“ a něco dělat, jelikož byl začten právě do této knihy. Psal se tehdy rok 1981 neb 1982.
Po více, než čtyřiceti letech mu dávám za pravdu!
Kniha se četla velmi příjemně, a i když se dnes píše jinak, tak profesní román ze šedesátých let v podání A. Haileyho má své veliké kouzlo!


Luigi1
21.12.2022

Tak to byla pěkná kniha i film.

ludek.n
04.12.2022

Lincolnovo mezinárodní letiště ve státě Illinois s celým svým mohutným aparátem lidí a techniky, zajišťujících přesun cestujících z jednoho místa na světě do druhého, se stává hlavním dějištěm vzrušujícího dramatu, v němž jde o milionové hodnoty, stejně jako o lidské životy. Arthur Hailey je odborníkem na takovéto organizované kolosy a dokáže je pojmout z mnoha úhlů a z nejrůznějších stran. Zavede nás jak do odbavovací haly letiště s jejím hektickým shonem a pozlátkem, tak i do zákulisí, do obslužných provozů, hangárů, dílen, policejních služeben, jakož i do kanceláří ředitelů. Projedeme se po zasněžené ranveji a neopomeneme navštívit ani palubu letadla, konkrétně Boeingu 707-320B s registračním číslem N-731-TA společnosti Trans America. Hailey do dění zapojí hned zkraje širokou plejádu postav, od zkrachovalého podnikatele D. O. Guerrera, přes osobitého šéfa údržbářské služby Joea Patroniho, kapitána Verna Demeresta až k řediteli letiště Melu Bakersfeldovi a mnoha dalším. Nedělá mu přitom nejmenší vrásky vést jejich osudy od začátku do konce v mohutném propletenci vzájemných vztahů, řešit stejně naléhavě jejich pracovní problémy, zdary a nezdary, prohry a vítězství, jako se zabývat jejich čistě soukromými životy. Odhaluje před námi známý i neznámý svět dopravního letectví, a to takovým způsobem, že hltáte stránku za stránkou a občas zapomínáte i dýchat. Tomuhle opusu nelze než dát plné hodnocení.

Patapuf
11.04.2022

Pěkné čtení.... zajímavé příběhy lidí stejně jako perfektní přehled o situaci v letectví a fungování letiště jako takového.... takové stylové nakouknutí za oponu.... je to kniha ve starém stylu, takže na dnešní poměry tam není tolik napětí a přichází pozvolna, ne jako dnes honem honem... Je to i zajímavý exkurze do uvažování o budoucnosti letectví a jak to nakonec dopadlo... zajímavý je i závěr, kde autor nechal na čtenářovi představivosti jak asi pokračovali životy hlavních aktérů....

Eldar80
30.03.2022

Prostě mě to bavilo. Tak jednoduché to je. Název je zároveň místem děje. Téměř celé se to odehrává na mezinárodním letišti. Tenhle realistický styl psaní mám moc rád. Celá myšlenka je přitom úplně jednoduchá.
Je sice sněhová bouře, ale pokud tak velké letiště nemusíte zavřít, tak je nezavřete. Sledujeme hlavně ředitele letiště, který se snaží, aby fungovalo dál. Další dějové linie střídavě sledují piloty a letušky, dispečery a další zaměstnance.
A do toho se děje víc věcí, které s letištěm souvisí. Díky tomu to nemělo hluchá místa. Co bylo slabší, tak některé zápletky vedlejších linií. Ale v souhrnu se to ztratí. Vše je podřízeno až všední věrohodnosti.
Hailey píše tak, že to prakticky vidíte. Technické pasáže byly začleněny úplně přirozeně. Je vidět, že si s tím pohrál. Je to velmi vyvážené. Prostředí, lidé, vše je normální a relativně uvěřitelné.
Mě se tento literární žánr líbí. Dostanu co čekám. Perfektní čtivost, absence nudy a zajímavé prostředí. Nic dalšího nečekám. Různé společenské problémy jako v jiných knihách tady tentokrát neřeší.
Celé by se to mohlo klidně stát. Děj rychle ubíhá a napětí se stále stupňuje. Je fascinující, že tak tlustá kniha se odehrává v několika málo hodinách. Za sebe doporučuju. Jen počítejte s tím, co je to za žánr. 87,5% 4,5*

Martinique
03.01.2022

Knihu jsem dostala v 15ti letech od strýce, jako jeho nejmilejší knihu. Vůbec mě tehdy nelákalo číst o letišti a tak jsem ji někam založila. Po dalších 15ti letech jsem ji našla, vzhledem k tomu, že strýc před dvěma lety zemřel byla povinnost si ji konečně přečíst. Je napínavá od začátku do konce, pořád se tam něco děje a hlavně jsem ocenila, že jsem se u počtu osob neztrácela kdo je kdo. Takže strejdo, díky za doporučení!

ellescorpio
01.01.2022

Jako první jsem od autora četla Hotel, který mě opravdu nadchnul a Letiště pro mě bylo ve srovnání s Hotelem trochu zklamání. Na druhou stranu je to nesmírně zajímavý pohled do historie, přijde mi úplně neuvěřitelné, že dřív byl zcela normální totálně punkový přístup. Žádná kontrola zavazadel, černí pasažéři, prodej životních pojistek, neskutečná zodpovědnost dispečerů a nulová automatizace.. A přitom to není zas tak dávno!

1