Pozemšťané a mimozemšťané

Antologie vědeckofantas­tických povídek autorů z Československa, Polska, SSSR, USA, Švédska a Velké Británie. Fredric Brown - V tom někdo zaklepal na dveře Janusz A. Zajdel - Právo na návrat William Tenn - Venuše a sedmero pohlaví Jiří Netrval - Styx Sam J. Lundwall - Nic pro hrdiny Frederik Pohl - Tunel pod světem Arkadij a Boris Strugackij - Druhá invaze Marťanů (Deník poctivě smýšlejícího občana) John Wyndham - Pak přijde čas a muž se musí usadit...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17714/pozemstane-a-mimozemstane-17714.jpg 4.2106
Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno, Svoboda

Kniha Pozemšťané a mimozemšťané

Greenfingers
01.03.2020

Dávám sice přednost zahraničním antologiím sci-fi (mým favoritem je Peter Haining), přesto však sbírka povídek sestavená panem Železným se mi líbila natolik, že jsem si ji pořídil do své knihotéky.

knihyKeMne
03.11.2019

Nářez. Bylo to jako číst několik výborných knih po sobě; musela jsem si po každé povídce dělat povinnou přestávku na to, abych ji v sobě nechala dostatečně doznít. Stejně tak jsem po téměř každé povídce měla pocit, že chci přečíst od daného autora i celé jeho další dílo. Velmi povedený výběr.

pismeno
21.09.2018

Tato sbírka mě definitivně uvedla do světa sci-fi. Nebyla mou první sci-fi knížkou, či povídkou, ale přenesla mě tam. A v tom absolutně "Právo na návrat". Destilovaná čistota sci-fi, reáliemi, plným dějem, myšlenkovým poselstvím. Polský autor, je těžké vyniknout v zemi Lema, ... ale stojí za pozornost i jeho jiné věci. Ostatní ovšem také velmi dobré a momentální žebříček (zejména mezi Sedmero pohlavím a Nic pro hrdiny?) by záležel na momentálním zaměření a náladě. Na dolním konci by byl Netrvalův Styx, myslím že prvotina. Asi ne špatná povídka, určitě myšlenkou, ale konkurence ostatních povídek byla příliš silná. Za ním Strugačtí, kteří mají mnoho nosného, ale toto, co to vlastně bylo? .. v této sbírce .. ne, raději ne. Prý u nich úlitba režimu. Ani tim si nejsem jist, protože to ani jako prorežimní agitka nedávalo smysl. Fakt nevim.

swamp
09.01.2017

Povedená sbírka sci-fi povídek autorů nejen z komunistického bloku, ale například i z Velké Británie či USA. Velmi vydařená, některé povídky mě opravdu dostávaly do kolen.

AlienZen
22.12.2016

Tako kniha ve mě zanechala velice zajímavé pocity.Poprvé jsem jí přečetl tak nějak na půl a po částech. Některé povídky či útržky mi zůstaly v hlavě a přečetl jsem si je pořádně, znovu.Od té doby jsem knihu přečetl asi devětkrát. Je to už skoro pět let nazpátek.Velice mě zaujala povídka A pak přijde čas a muž se musí usadit(jestli to píšu správně) na mě byla docela silná a dostala mě do určitého stupně deprese a smutku.Jelikož ztráta planety a život jinde...Zkrátka jsem se v tom dokonale viděl.
Dále mě nadchla povídka Nic pro hrdiny. Je to zajímavý humor a hrozně mi připomíná dědu když mi něco vypráví. Zkrátka zajímavý příběh o jedné zvláštní bizarní planetě a stroji,který ji vládne a vytváří. :-D Na to nezapomenu.
Povídka Právo na návrat (tuším že to je ta o těch dvou mimozemšťanech)mě zaujala asi nejvíce. Hezký klidný příběh. Nemám co bych vytknul.Četl jsem jí třikrát po sobě. Byl jsem tak zaujatý představou prostředí, že mi místy unikal příběh. :-)
Povídka Styx byla také hodně silná.Vžil jsem se do hrdinů, taky bych nevěděl zda-li vstoupit či nikoliv.Moc bych si to přál ale na druhou stranu....Zanechala ve mě dost otazníků.
Zbytek už mi přišel takový okrajový, ovšem líbilo se mi tam všechno. Na to jak ke to stará sbírka tak to má kvalitu a pro mě velmi ceněná knížka. Bohužel jí už nemám.

Zlobson
13.09.2016

Celkem slušná stará (tedy ještě poctivá) scifárna. Žádné "hlubokomyslné psychologické výlevy" alá Mike Resnik, kde scifi = 1 raketa v několika větách a zbytek spíš špatná beletrie (Kirinyaga).
Bohužel jsou některé povídky trochu poplatné době svého vzniku (jak jinak, málokdo dokáže napsat scifárnu nadčasově (včetně Hugo/Nebula awardistů) - byly napsány v letech cca 1950-75.

Jako teenagera mě dostávala povídka Styx a Právo na návrat, dnes mám dost našlápnuto na 50, takže bych upřednostnil povídku Nic pro hrdiny. Nejlepší humorná scifi, co jsem kdy četl. Ovšem uznávám, že pro plné vychutnání tohoto mistrovského kousku Sama Lundwalla je asi potřeba armádní zkušenost. Povinná době poplatná sovětská vsuvka bří Strugackých se mi hnusila už tenkrát a dnes není o moc lepší.

Jinak bych to charakterizoval spíš na scifi / (napětí nebo humor). Rozhodně nic pro feministky, na ty tam číhá plukovník Starý Držkoun i s Robodruhem. ;-) V dnešní bídě s nouzí o pořádnou scifárnu můžu doporučit, pokud akceptujete výše uvedené.

humberto
02.02.2015

První povídka mě zaujala, druhá šla, ale pak už to šlo jen z kopce. Autoři psát umějí, ale dnešnímu čtenáři už to prostě přijde spíš směšné.
A má feministická duše utrpěla značný otřes..

Liina
08.09.2013

Hodně dobrá sbírka povídek.... Vracím se k ní dodnes.

Autoři knihy

Ivo Železný