Příběhy pilota Pirxe

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

„I po padesáti šesti letech, které uplynuly od doby, kdy Stanisław Lem napsal první povídku s Pirxem, je pro nás jeho hrdina vzorem, jak se chovat k automatům a robotům, jež právě začínají pronikat do našich životů. Pirxovy příběhy tak paradoxně teprve po půl století od vzniku nabývají toho pravého významu a jejich hrdina je pro nás čím dál tím směrodatnějším rádcem.“ Ve vesmírném pilotu Pirxovi stvořil světoznámý spisovatel Stanisław Lem, autor kultovních románů jako Solaris, Marťan nebo Nepřemožitelný, jednu ze svých nejzajímavějších postav: snílka toužícího po kosmických objevech, který si díky svému nekonvenčnímu myšlení dokáže poradit v konfrontacích se stroji i lidmi. V devíti povídkách se tak Pirx musí vypořádat například s vesmírnou lodí, jejíž havárie by způsobila katastrofu nesmírných rozměrů, nebo s robotem, který se změnil v nelítostného zabijáka. Vždy jej přitom charakterizuje bytostně lidský náhled na svět, pochopení a víra v člověka i ve stroje. Příběhy pilota Pirxe zahajují řadu nově vydávaných Lemových děl v nakladatelství Plus....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/367550/pribehy-pilota-pirxe-rop-367550.jpg 4.3114
Žánr:
Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Plus
Orig. název:

Opowieści o pilocie Pirxie (1968)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (17)

Kniha Příběhy pilota Pirxe

Přidat komentář
Disease
22.11.2018

Slušně napsané, ale někdy ne úplně logické povídky.

woodward
16.09.2018

Je to překrásná sci-fi klasika. Já si jinak na Lema moc nepotrpím, ale tyhle Pirxovy vyprávěnky miluju. Mimochodem, zjistil jsem nedávno zajímavou podrobnost. Závěrečná povídka, "Vyprávění pilota Pirxe", kde je řeč o setkání s mimozemským vrakem, je námětově prakticky totožná s (asi o 11 let starší) povídkou Arthura Clarka "Kolemjdoucí", i když rozhodně nelze hovořit o plagiátu. Clarke napsal v podstatě kratičkou anekdotu, zatímco Lem to téma uchopil, rozvinul a zasadil do zcela jiného kontextu. Ale dovolím si předpokládat, že jako zdroj inspirace mu Clarkova povídka posloužit mohla...

Meybe-
31.07.2018

Příběhy pilota Pirxe jsou krásnou ukázkou toho, že sci-fi příběhy se dají napsat i bez potoků krve, krvelačných mimozemšťanů, famozních přestřelek, nadpřirozených schopností nebo obřích výbuchů. Něco málo je i zde, ale kniha na tom nestojí a to je dobře. Každá kapitola má něco do sebe a jako celek to působí velmi dobře. Žijeme v době, kdy jsme naučili naše rakety konečně přistávat a Lem to správně tušil již tehdy. Některé věci jsou sice úsměvné, ale příběh to plně vynahrazuje. Dokonce bych řekl, že některé věty jako: „Komu se chce kňučet, ten nemá myslet na hvězdy“ nebo „Nechápu, proč věřili, že sám vstup na oběžnou dráhu promění člověka v anděla" Jsou doslova památné... Celé je to neskutečná a poučná jízda.
Kniha sice obsahuje některé nereálné prvky, není například tak reáliemi vyšperkovaná jako Marťan, ale podle mého názoru je mnohem lepší. Dokonce i Pirx je, tak nějak lidštější než Watney. Je to prostě dobrák od kosti :-D. (Pirx nesnáší, když mu tak někdo říká).
Pokud mne Solaris dostal, tak s pilota Pirxe jsem přímo nadšen a vřele ho všem doporučuji. Uvidíte, že nesklame.

jadran
23.05.2018

Nejsem milovníkem sci-fi a kniha povídek se mi dostala do rukou zcela náhodou (v nemocnici) a od té doby nemohu zapomenout na povídku Soud, kde kapitán Pirx řeší právě ono čím dál tím aktuálnější "potkávání" se a "zápolení" s umělou inteligencí a ona situace, kdy člověk de facto "zvítězí" nad dokonalým androidem díky své lidské slabosti, nerozhodnosti a váhání je pro mně dodnes jednou ze nejlepších myšlenek, které jsem kdy v literatuře objevil....

opic 12
24.04.2018

Z palubního deníku 18.4.20 ...
Jestlipak se stihnu vrátit domů na svátky.Nic není jako dřív.Rutina.
Nitra astronautů jsou vrtkavá.Letím si vesmírem a je mi smutno.Jsem sám jen se svým svědomím.Letím si a dělá se mi špatně.Žádný poryv větru téměř žádné vibrace,jen cítím hluk tahu trysek a cvakání chytrých přístrojů.Vykouknu z okna a vidím téměř úplný hovno.Rozmazené kotoučky hvězd.Prázdná raketa a já uvnitř.Prázdnota nicota samota,jen mé myšlenky.Vzpomínky na minulost,když robot zarytě mlčí...co vlastně dělám ? Letím a nebo pluji.Tak či onak,jsem každopádně v prostoru kosmu.Takový je život vlka.Moře hledá svůj druhý břeh tak jako já...býval jsem Pirxem.
...a Pirx je pravověrným a původním co dříve bývalo Sci-fi.Lem je toho důkazem.Pár retro momentů nechá nádech dobývání kosmu a jako celku nostalgickou auru.At už si strávil mnohdy chvíli na Měsíci ve stínech kráterových středových pahorků nebo ve společnosti téměř vždy spolehlivých Robotů,jistě mi dáš za pravdu,že spolehlivě funguje i po tolika letech.Bez výstřelů nebo krvelačných hord mutantních bytostí v rytmu světelných mečů.Neotřesitelné Lemovy vize jsou tu dál.K pobavení i zamyšlení.Psychologičtější,lidštější vesmír bez příkras a berliček.

...z archivu osobního Pirxova průvodce
...za úsvitu expanze vesmírných cest
...pamět robota třídy NUEVO PpP 2018 ...přenosový záznam...konec...

JiříŠkorpík
11.12.2017

U prvních dvou povídek jsem nepochopil proč vlastně chtěl být Pirx pilotem kosmické lodě. Chová se v nich dost nesympaticky respektive autor z něho dělá průměrného žáka akademie, který chce jen tak prolézt, ale vyzní to tak, že takové žáky společnost potřebuje, protože ti nejlepší při skutečných testech zklamou. Další povídky jsou mnohem lepší, na druhou stranu polovina z nich nemusela být sci-fi, ale odehrávat se v dnešním světě například na oběžné dráze v sojuzu nebo raketoplánu. Většinou se řeší nějaké nehody, které Pirx vyřeší a u robotických povídek řeší etické normy strojů. Pro mě zklamání.

bouncer
28.10.2017

Spíše minimalistické sci-fi, které sleduje příhody celkem obyčejného pilota. A v tom je krása téhle povídkové knihy. Skvělý úvod do Lemovy tvorby.

Mahuleno
28.07.2017

Bez vesmírných monster a jiných efektních možností udrží Lem pozornost čtenáře skvělým vyprávěním, popisem kosmické "krajiny" na planetách a planetkách, popisem zdánlivě běžných událostí v kosmickém prostoru.
Velmi často se věnuje vztahu, mohu-li to tak nazvat, lidí a robotů. Robotům leckdy ponechává, či přisuzuje, vyšší úroveň, než pouhému mechanismu. To mi velmi imponuje - robotovy akce často nejsou vedeny jen binární volbou mezi jedničkou a nulou, ale Lem (potažmo Pirx) jim přiznává jistou míru inteligence. V povídce Lov je zřejmě rozhodovacím procesem Setaura jednoduchá etika, vycházející z prvního zákona robotiky (Isaack Asimov) - neublížit člověku!
Ještě větší míru lidských vlastností dává Lem robotu Andalovi v povídce Neštěstí. Hledaného Andala najdou rozbitého pod skálou: "...Pirx nepovažoval za nutné dělit se s ostatními o vlastní názor na celou událost. Byl si jist, že Andal není obětí žádného defektu, že to, co se stalo, nemá nic společného s nějakými monokrystaly nebo mnestrony, protože copak on, Pirx, byl také obětí defektu, když tak strašně chtěl zdolat tu stěnu? Andal byl prostě svým konstruktérům podoben víc, než oni byli ochotni přiznat...byl vytvořen pro řešení těžkých úloh, to znamená ke hře, a tady se mu naskytla hra ne ledajaká - a se sázkou nejvyšší."
Pravdou je, že ne všechny povídky mě zcela zaujaly, ale ty, které ano, dělají z Příběhů pilota Pirxe skvělou knihu.