Pokušení A-ZZ

Napínavý a vtipný vědecko-fantastický román vyjadřuje autorovo přesvědčení, že ani technický pokrok a relativní blahobyt nezbaví lidskou přirozenost jejích nedostatků.

Sci-fi ve své realistické podobě. Odehrávající se v blízké budoucnosti. Kontrast běžného ubíjejícího života a dramatických mimozemských epizod.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26661/pokuseni-a-zz-UrG-26661.jpg 4.1108
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Melantrich

SSTknihy

První ze sci-fi čtyřlístku Páralových knih (další jsou Romeo & Julie 2300, Válka s mnohozvířetem a Země žen), odehrávající se v zemi, kde budiž splněno každé vaše přání a skryté touhy. Jenomže nic není zadarmo a na Agale platí víc než kde jinde „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Páralovo oblíbené téma – vztah mezi mužem a ženou – tu přerůstá v otázku toho, co si vlastně přejeme, po čem toužíme, co věříme, že nás udělá šťastnými a hlavně kolik jsme za to ochotni zaplatit. S jasnou formou nadsázky, ale varovným podtextem Páral opět baví. Kdo má rád jeho styl psaní, nebude se nudit.

Sněžková

Pan Páral má pro mě kouzlo. Jeho příběhy se čtou hladce, slova kloužou jako užovky v mokré trávě.
Příběh Agaly, planety, která je schopna nabídnout úplně všechno a taky úplně všechno vzít, je sice trochu scifárna, ale ukazuje, co všechno jsou lidé schopni udělat. Ať už v tom dobrém nebo ve zlém. A taky dokazuje, že lidstvo je sice zkažené, ale když je potřeba, semkne se a vytrvá.

Isew

Četla jsem před maturitou. Vzpomínám si, jak jsem se měla učit maturitní otázky a já raději četla tuhle knížku. Moc hezké vzpomínky.

Hamec
02.10.2017

Hodně dobrý...
Vtipný moment odkazující k době vzniku románu: I v době přileb pro zvýšení IQ, mikroelektroniky, mezihvězdných letů a elektro-aut se vám může stát, že vám zmizí stěrače.

jindra-svita
18.09.2017

Připadá mi, že se v poslední době a explozi stále nových knih a autorů na Vladimíra Párala a jeho vizionářské knihy trochu zapomnělo, a je to škoda. Tuhle knihu už jsem párkrát četla a když jsem si ji znovu vzala teď do ruky, uvědomila jsem si, jak je stále současná. Právě nedávno mluvili někde o tom, co bychom dělali, kdyby teroristé například v Praze hrozili otrávením vody. A přesně tenhle modelový případ tam vlastně Páral má. A hle, po pár desítkách let, a může to být i skutečnost. Ale hlavně - v téhle knize, ale i v jeho jiných, mě fascinuje, jak dokáže vystihnout charaktery a jak se snaží objevit v každém zárodek slušného člověka. A tenhle optimismus v době, plné tv násilí, vražd a mnoha detektivních seriálů, mi velmi lahodí.

Dandulka
02.07.2017

Už je to sice nějakou dobu, co jsem tuhle knihu četla, ale moc se mi líbila. Mám autora moc ráda, v knihovničce mi stojí mnoho jeho knih.

Pajina68
14.07.2016

Jedna z těch hodně povedených knih od Párala.

beluca
27.04.2016

Sci-fi žánr vůbec nevyhledávám, ale tato kniha mně velice pozitivně a mile překvapila a navíc od českého autora :-).

woodward
17.10.2015

Dost netradiční česká scifi, fakt mě potěšila.

Emule
05.05.2015

Páral - a s filozofickým přesahem. Byla jsem příjemně překvapená.

p.stranska
19.12.2014

Při hodnocení jsem trošku váhala...na toto téma už jsem četla silnější příběhy(Pán much), ale Páralův styl mám ráda a krom toho posledních několik stránek příběhu mi šel až mráz po zádech, s jakou bravurou autor trefil podstatu lidské povahy. Dílo si 4 hvězdy určitě zaslouží.

hoopoo
28.09.2014

Klasické dovolenkové čtení (nechť autor promine) - knihu jsem četl aspoň třikrát. Čtyři postavy (2 manželé, studentka a "starší" manažer) jsou pod lákáním od mimozemšťanů z Agaly - dostávají dárky, zážitky, lepší pracovní uplatnění... Kniha je psaná postupně z pohledu všech 4 osob, ak se postupně poddávají případně odporují vábením. Ale jak se říká, nic není zadarmo a nic není tak růžové, jak se na první pohled zdá.
Velmi čtivé. Asi se kouknu po další knize od Párala :)

Ječmínek
15.06.2013

Zpočátku jsem se u téhle knihy trochu nudil, ale pak ... Párala nemusím, ale tahle se mu povedla.

maximka
10.11.2012

Námět mě velice zaujal, zamýšlela jsem se nad tím, čeho všeho je člověk schopen k dosažení svých zájmů. forma se mi už tolik nelíbila.

jprst
19.11.2011

Na většinu lidských vlastností nemá žádný vliv technický pokrok, pocit blahobytu a pohody je navíc dost subjektivní pocit. Autor prostě opět ukázal, že má naše povahové rysy dobře přečtené, a i když jde o sci-fi, nic lidského nebude v budoucnosti lidem cizí.