Firma

Memphiská právnická firma Bendini, Lambert a Locke se specializuje na daňovou problematiku – je malá, nenápadná, ale velice úspěšná. Svým zaměstnancům nabízí možnost rychle zbohatnout, ale také si je pečlivě vybírá. Na seznamu kandidátů se objeví i mladý, chytrý a ctižádostivý Mitch McDeere. Ten nezaváhá a s novým firemním BMW, novým domem a krásnou manželkou Abby se vydá vstříc hvězdné kariéře. Jednoho dne ho však vyhledá FBI a naznačí mu, že velké firemní zisky neplynou jen z legálních obchodů a všichni právníci, kteří chtěli z firmy odejít, zahynuli za podivných okolností…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5586/-5586.jpg 4.3426
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Firm, 1991

Kniha Firma

bigben

Náhodou se ke mně dostala tato knížka, kterou jsem kdysi četla a samozřejmě viděla film. Příběh je dobře napsaný, napínavý a děj pěkně jede...asi se ještě vrátím k další knize od tohoto autora

J. S.

(+ SPOILER) Velice doporučuji tuto knihu (faktická poznámka - delší dobu čtu - možná lze říci studuji -vydání této knihy v angličtině - tedy nejsem nějaký odborník, ani nejsem znalec českého překladu této knihy, ale ...). Domnívám se, že tato kniha může zaujmout nejen nadšené čtenáře napínavých příběhů. Když se člověk zamyslí na straně jedné nad tím, co ta kniha popisuje a na straně druhé nad tím, co vidí kolem sebe - např. jako občan České republiky ..., tak může dospět ke zjištěním, resp. úvahám (analogiím), ze kterých se mu možná udělá až nevolno.
Těch zajímavých momentů je více (možná zvláště - ale nejen - pro právníky), nicméně pokud si mohu dovolit uvést příklady - SPOILER:
1) Třeba nástup nadšeného pracovitého nováčka do kolektivu, kde se zaměstnavatelé tváří seriózně, jsou nároční, ale zároveň laskaví a slibují úspěch a bohatou odměnu za velké pracovní nasazení (v tomto případě v právnické firmě), přitom však poctivá a zároveň náročná práce není to, na čem je fungování daného kolektivu (firmy) založeno.
2) Dále je zajímavé zamyšlení nad tím, zda některá právnická povolání (nikoho se nechci dotknout, to jen přemýšlím), a to třeba i ve státních službách, nenabízejí (tady v ČR například nebo i jinde) hromadu peněz lidem ochotným přivřít oči nad kdovíčím, resp. podílet se na kdovíčem, výměnou za to, že tito lidé budou ochotní budovat spíše iluzi než realitu fungujícího práva a spravedlnosti...
3) Také je zajímavá úvaha (analogie), že člověk může někdy nastoupit do určitého zaměstnání, kde s ním určití lidé jednají zdánlivě narovinu a zároveň ho tito lidé a celý "regiment" kdovíkomu sloužících přisluhovačů všemožně špehují, odposlouchávají a snaží se ovládat pro účely, které nejsou - z velké části - ani legální, ani morální (prostě špína).
Na závěr si dovoluji vyjádřit názor, že předmětná kniha je opravdu zajímavá, a že analogií a podnětů k zamyšlení je tam celá řada.

tittanie

Už loni jsem si říkala, že jsem dlouho nečetla nic z právnického prostředí, tak jsem si vzala dvě knížky od Grishama. Z Vyvolávače deště jsem byla opravdu nadšená a tak jsem se pustila do čtení této knihy.
A musím říct, že jsem zklamaná. Prvních asi 150 stran se jenom řešil nástup do firmy, nuda. Pak to začalo být zajímavé, ale ztrácela jsem přehled, když utíkali před ... vlastně všemi. Nejlépe číst s mapou nebo přeskakovat, kde kdo kam jede. Trochu jsem čekala, že na konci bude nějaký nečekaný zvrat, který ale nepřišel, no asi mi to nevadilo.

ellescorpio
29.10.2021

Re-reading po mnoha a mnoha letech. Poprvé jsem ji nadšeně četla někdy po miléniu jako teenager (a tenkrát tedy ty technologie nepůsobily jako za krále Klacka) a moc se mi líbila i dnes. Za mě nejzdařilejší Grishamovo dílo. Cca půlku knihy jsem měla jako audio, Martin Písařík to namluvil úžasně a fakt jsem si to skvěle užila. Pro mě je to srdcovka️

oskli
06.10.2021

Moji rodiče Grishama milují a doporučovali mi ho už na gymplu. Já ho objevila až teď po čtyřicítce, ale musím jim dát za pravdu. Poslouchala jsem jako audioknihu a okamžitě jí propadla. Pokud se oprostím od toho, že je to trochu moc americké, nereálné, supermanské, a budu se věnovat jen dojmu z knihy, která je extrémně napínavá, skvěle napsaná a čtenáře úplně pohltí, musím dát pět hvězd :-)

borsalino_csfd
28.08.2021

Film jsem neviděl, začal jsem s knihou. Příjemná, velmi čtivá oddychovka, ovšem neškodilo by trochu příklonu k realitě a ubrat supermanských schopností hlavnímu hrdinovi. Ale jinak zdařilé, musím zkusit další kus.

playada
19.05.2021

Teda, dostat se do takové situace, děkuji pěkně !! A teď babo raď ! Napětí po celou dobu. Kdo se chce bát, čtěte!!

evineckY
27.04.2021

Kniha je o trochu lepší, než film, který jsem kdysi viděla, protože tam byly změny.
Je o tom, jak grázli si myslí, že jsou nedotknutelní a jak je všechny převeze mladičký právníček po škole.
Tentokrát jsem poslouchala audioknihu ,která byla moc dobře načtená