Firma

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Memphiská právnická firma Bendini, Lambert a Locke se specializuje na daňovou problematiku – je malá, nenápadná, ale velice úspěšná. Svým zaměstnancům nabízí možnost rychle zbohatnout, ale také si je pečlivě vybírá. Na seznamu kandidátů se objeví i mladý, chytrý a ctižádostivý Mitch McDeere. Ten nezaváhá a s novým firemním BMW, novým domem a krásnou manželkou Abby se vydá vstříc hvězdné kariéře. Jednoho dne ho však vyhledá FBI a naznačí mu, že velké firemní zisky neplynou jen z legálních obchodů a všichni právníci, kteří chtěli z firmy odejít, zahynuli za podivných okolností…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/55_/5586/-5586.jpg 4.3301
Orig. název:

The Firm (1989)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Ikar (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (40)

Kniha Firma

Přidat komentář
Michaleus
06. ledna

Od “najlepšej Grishamovky” som čakal trochu viac. Prekvapilo ma, že túto umelo naťahovanú dejovú linku mnohokrát ľudia vychvaľujú do nebies a zabúdajú pritom na také Grishamove klenoty ako “Zoznam” alebo nový “Svišť.” Firma nie je zlá kniha, len pri tých očakávaniach čo som mal, som ostal jemne sklamaný.

kristleko
14.11.2018

Zajímavá je Grishamova předmluva čtvrt století po prvním vydání knihy. V roce 1991 to byl druhý literární pokus praktikujícího právníka ze státu Mississippi a poslance tamního parlamentu. Kdyby to prý nebyl úspěch, psaní by byl asi pověsil na hřebík. Leč stal se opak a díky The Firm se John Grisham stal jedním z nejpopulárnějších autorů právnických thrillerů. Na jednu stranu je to hodně napínavý thriller, který vtáhne do děje a prakticky se nedá odložit, bohužel po skvostně gradovaných dvou třetinách knihy přichází závěr, který je místy nelogický a hodně přitažený za vlasy. Ale budiž. Možná daleko zajímavější je totiž vzhled do fungování amerických advokátních kanceláří, kde osmdesátihodinový pracovní týden není nic divného, jakož i Grishamovy úvahy o právnické profesi jako takové, o významu materiálních požitků pro spokojený život a o hranicích mezi legitimní právničinou a krytím špinavých kšeftů. (8/10)

Shindo
03.06.2018

Kniha ku mne doputovala ako akási štafeta od známej, značne opotrebovaná po tom, čo prešla rukami x iných ľudí. Tak som sa začítal.
Grisham je klasika a táto kniha je v podstate kultová, tak som bol zvedavý, čo ma čaká. Nebol som sklamaný. Príbeh právnika, ktorý sa zamestná v takmer dokonalej idylickej práci...až kým na povrch nevylezú špinavosti, situácia sa nezačne zamotávať a milému Mitchovi pôjde ako persone non grata o život. Udržalo ma to v napätí, hlavne v závere.

Uroborus
12.03.2018

Žral som to :)

antonin0999
13.02.2018

Dramatičtěji než závěrečná "akční" část na mě působil začátek a střed knihy. Grishamovou nejsilnější stránkou se zdá být spíše vytváření napětí z pracovního přepětí, stresu a až hysterické snahy hlavní postavy zvládnout vše perfektně. Oproti tomu budování důvěryhodného finiše překazil autor přílišným množstvím shod náhod a čtenář nemilující superhrdiny propadá až do mírně skličujícího slzopádu, protože si spisovatelovy důvěryhodné postavy zasloužily více.

JanzPardubic
31.01.2018

Skvělý právnický thriller. Mělo to napětí, spád a výbornou postupnou gradaci příběhu, kdy mladý právník dochází k poznání o firmě, která se zpočátku jevila tak idylicky.

jarabr
20.12.2017

Kdysi jsem viděl film, který mě hodně chytil. Nedávno jsem si ho pustil znovu a pak jsem si dal knihu. Dá se říct, že to má společnou myšlenku, ale každé je jiné. Řekl bych, že to jak Mitch zvládne situaci ve filmu je lepší řešení než to, jak je to podané v knize, kde mi to přijde trochu nešikovné, protože se stává psancem pro zbytek života.

tulip131
18.09.2017

Poutavé čtení, skvělá zápletka, hlavní hrdina co oblafl FBI a Mafii, přečteno na počkání.

WeeWar
19.08.2017

u mě teda dobrý, fakt jednohubková pohajda, která vás umí odtáhnout od běžných a rutinních činností jako jsou třeba myšlenka na sex, sex, spánek a co horšího, i třeba příprava pracovních podkladů na další den atpd... přeskakoval jsem fakt jen úplně minimálně, fakt v řádu promile až max jednoho procenta, celkový výsledek jsem samosebou tušil, ale též čekal i na zvrat, který tedy jaksi nebyl... ale to neva, i tak je cesta k finále dost zamotaně, čtivě a zajímavě napsaná. Ale že bych tomu dal fiveStar, no to zase nevim. To mi třeba Vyvolávač deště přišel lepší, ale sixStars tu nemáme, takže jen fourStars.

Pedro69
19.08.2017

Skvělá, bez nudných pasáží, prostě měla spád. Filmové zpracování jsem neviděl, tak uvidím.

Jája92
05.08.2017

Další úžasná kniha od mého oblíbeného autora. Kniha se čte sama, zaujme hned od prvních stránek. Ano, není dokonalá, našlo by se zde pár věcí, které mi nesedly, ale Grisham je naprosto jedinečný a jeho styl velmi poutavý a čtivý.

Kerberos
17.06.2017

Dobrá kniha,dobrý film.

Alizon
10.06.2017

Nebylo to spatne, ale od knihy ktera ma byt "kultovni" jsem ocekavala trochu vic. Mozna ve sve dobe to bylo neco vyjimecneho, dnes uz jsou nektere veci trochu usmevne. Do knihy se ctenar rychle zacte ... pretrpi silene pracovni tempo novacka ve firme (opravdu tohle nekdo chce, spat 4 hodiny a riskovat ve 30 infarkt?), no a potom uz se smycka stahuje a plan rysuje. Dej je svizny a tak se ctenar ani nenadeje a je na konci knihy. Konec mi osobne prisel trochu nerealny vzhledem k mistu, kde hrdina nakonec skonci, ale budiz. Knizka je to dobra, ale do knihy vyborne mi neco chybelo, jine knihy od Grishama se mi libily vic.

Atanone
11.05.2017

Velmi dobré,napínavé,mělo to spád.
Zatím jsem se k jiným Grishamovým knihám nedostala,ale těším se

DexterKingman
17.04.2017

Tak toto jsem si užil. Neuvěřitelná jízda!! Firma byla moje první kniha od Grishama a rozhodně ne poslední.

Metroušek
15.02.2017

Tak to byla jízda! Grisham v nejlepší formě.

danny_21
29.01.2017

Velmi povedený příběh z prostředí, které má autor zřejmě perfektně nastudované. I když tady úplně o čistou právničinu nebo rétorické souboje advokátů v soudní síni nejde, vůbec nevadí, že se spíš věnuje tématice finanční kriminality a způsobu praní peněz mafie. Ke konci už Mitchův souboj na všechny strany poněkud ubral na uvěřitelnosti, přesto se mi to ale hodně líbilo a Johnem se určitě vydám na další cestu mezi paragrafy - 80 %

Veeris
20.12.2016

Kniha byla velmi čtivá, děj se mi taky líbil, až na jednu výtku na konec.. Autor mohl vynechat to, že jeden z právníků objevil Mitchova bratra na konci, je potom divné, že po nich ta slavná mafie nešla.. jenom nějaký jeden se tam ochomýtal na pláži.. kde byl zbytek te jejich party, když uz vedeli kde se asi ukryvaji... krom tohoto nedostatku fajn četba..

ThomasRuhe
10.10.2016

Další Grishamův román z právního prostředí. Autor opět potvrzuje, že tohle téma má nastudované a dovede k němu vymyslet poutavý příběh, a ten pak převyprávět. Závěrečné rozuzlení se sice trochu táhne, ale i tak jsem s knihou spokojený.

konicekbily
06.10.2016

Dobře napsaný příběh, ač neuvěřitelné, ale napínavé. Musím se podívat ještě na film.

Honzeecheck
24.08.2015

Díkybohu, že tohle nebyl můj první Grisham. Ne, že by se mi to nelíbilo ale ve výsledku je to takový... obyčejný. Začátek je skvělej, zaháčkování Mitche pomocí haldy peněz a veškerého luxusu, to mi přišlo hodně reálný i když jsem se nemohl ubránit věčnýmu srovnávání, že pracovat 100 hodin tejdně by fakt byla moje noční můra. Jakmile ale dojde ke "zvratu" máme tu jen celkem solidní thriller boje Davida s dvěma Goliášema a celý to ztrácí na uvěřitelnosti. Bavil jsem se celou dobu, bylo to napínavý ale emocionální dopad Přiiznání se jaksi nekonal. Film mě nezajímá už vůbec...

LPG
22.07.2015

Příjemné čtení. Jen nechápu, že se toho tolik prodalo.

Baru1997
19.07.2015

Topovka

lucifuk
25.05.2015

Aj po rokoch si kniha udržala sviežosť a napätie. Veľmi vydarený thriller. A druhá polovica knihy výrazne odlišná od filmu, takže ak máte pocit, že vidieť film stačilo, tak ste na omyle.

dobromilnebojsa
13.01.2015

Slabé 4 H za málo prekvapivý dej ale postavy sú tam vykreslené parádne.

Zorro89
16.12.2014

Skvělá kniha, nenáročné čtení, napínavý příběh začínající právníka, který vyhraje nad zaměstnavateli mafiány a převeze i FBI.

Silverdiamond
15.12.2014

...'doporučuji všem, 'jen víc takových autorů tohoto žánru...'Grisham je pro mě rozhodně jednička!...'

Capinka
12.08.2014

Tak jak jsem všude kolem sebe slyšela, že Firma je kultovní román a super-bezva-nejlepší, tak mě to zarazilo, jak to bylo docela nudné. Čekala jsem od toho asi nějakou větší akci. Ale zase nemůžu říci, že by to byla úplná nuda, takže to byla taková průměrná kniha, která ani nenadchne, ani neurazí.

Kveta59
11.06.2014

Přečteno jedním dechem, jako všechny knížky od tohoto autora.

kirkous
04.06.2014

Knihu jsem četl v angličtině a i když jsem film neviděl, dalo se odvodit, jak bude děj probíhat. Člověk nemusí přečíst mnoho knih tohoto žánru, aby si osvojil zavedená schémata. Ale v každém případě v napětí čtenáře kniha dokázala udržet.