lalela lalela komentáře u knih

Balzamovač Balzamovač Alison Belsham

Skvělá knížka s návodem na výrobu mumie. Ne to je přehnané, ale doslova mě uchvátilo, jak krásně je popsané, jak takovou mumii tvořili, co všechno bylo potřeba. Nahlédla jsem prostřednictvím knížky do kousku starověkého Egypta. Francis měl docela dost práce, zachraňovat Marnii a ještě hledat balzamovače. Detektivka se mi moc líbila, krásně se četla, oba příběhy se prolínaly, vše do sebe krásně zapadalo

06.11.2022 4 z 5

Máma není služka, máma je dáma Máma není služka, máma je dáma Marek Herman

Nádherná, citlivě a něžně napsaná knížka o výchově malých dětí. Po přečtení si ji přiložte na prsa, zavřete oči, a myslete na to, co ve vás zůstalo. Vyloudila mi na tváři blažený úsměv. Je to úžasný manuál pro budoucí rodiče a prarodiče. Svět malých dětí je pohádkový, hravý a opravdovsky upřímný, jen potřebují vedení a kdo si opravdu nevíte rady, nebo tápete, přečtěte si knížku pana Hermana.

15.08.2022 5 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Lilian Landová, zapomenutý příběh disentu. Kolik takových zapomenutých příběhů už je dávno v propadlišti dějin. Všechny bychom si měly připomínat a je dobře, že se čas od času některé objeví. Lída neměla lehký život. Nejšťastnější byla na vesnici u svých prarodičů a pak se musela přestěhovat do Prahy za svou matkou, kterou prakticky vůbec neznala. Matka k ní neměla žádný vztah a po čase putovala Lída k druhé babičce, kterou také vůbec neznala. Ta se jí snažila dát vše, co Lídě nedávala maminka. Ale Lída, nadaná studentka, veselé a hloubavé děvče podepsala chartu. Odmaturovala, a co chvíli s ní potřebovali mluvit soudruzi z stb. V knížce se odvíjí mimo hlavního příběhu Lídy ještě příběhy její matky, tety a známé rodiny. Paradoxně Lída chartistka bydlela u babičky, která učila soudruhy z stb anglicky, Těch paradoxu je v knížce víc. Čtenář si může udělat obrázek, jak se za komunistů žilo těm, na něž byl založen na stb spis, nebo podepsali spolupráci s stb a chodili podávat hlášení na určité osoby. Jak těžké bylo někde něco říct, protože jste nevěděli, jestli na vás není někdo nasazený, jestli nemáte odposlouchávací zařízení v bytě, jestli nejste sledován... Po přečtení jsem přemýšlela, kým, nebo čím by asi Lída v dnešní době byla. Jsem si naprosto jistá, že by rozhodně neseděla doma se založenýma rukama a určitě bychom o ní jistojistě ještě hodně slyšely. Škoda mladého života.

11.07.2022 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Kolik dát knížce hvězd, když znáte Veselí jako město, v knížce poznáváte každý kout, o kterém se píše, Zarazice, Vnorovy, Blatnici, Hutník. I příběh je krásný a ta moravská mluva, prostě top.

31.01.2024 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Opět úžasná kniha. Opět prolínání více příběhů, kteří jedou po vlastní ose. Když už Březinovu knihu čtete, nejde přestat a musíte číst. Skvělé.

06.11.2023 5 z 5

Až ke křížku Až ke křížku Klára Teršová

Skvěle napsaná kniha. Osud Elišky mě moc zajímal. Byla silná do poslední chvíle. Byla silná celý život. Kolik toho musela vydržet, zažít, nakonec i zařídit pro všechny své děti a přeci jen ten, koho milovala nejvíc se jí nejvíc odvděčil. Autorka umí skvěle popsat city, pocity, stavy, myšlenky. Moc hezky se knížka četla.

04.06.2023 5 z 5

Pokoj mrtvých Pokoj mrtvých Franck Thilliez

Neexistuje dokonalý zločin. Jednou nešťastnou příhodou, která končí smrtí se rozjedou kostičky domina. V momentě, kdy jsou všechny dole, kruh se uzavírá. Vymyšlené to bylo dobře, ale jelikož společné peníze kazí přátele. Vigo ani Sylvain netuší, že mají svědka svého podlého činu a od té doby už jim je stále někdo v patách. Skvělá detektivka, musíte číst dál a dál, a pak se doberete k hrůznému konci, který vám doslova vyrazí dech.

04.06.2023 4 z 5

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

Že se ztrácejí děti, které se třeba nikdy nenajdou, jsem věděla, ale že se jejich maminkám říká pomněnkové matky, jsem netušila. O to větší pro mně byla knížka překvapením. Nádherná, citlivě napsaná knížka o rodinách a osudovém míjení. O bolesti ze ztráty dítěte, které někde je a matka ho touží ještě alespoň jednou vidět, nebo si přát vědět, co se s ním stalo. Matka, z jejíhož lůna dítě vzejde je už navždy spjatá s dítětem neviditelnou šňůrou mateřství až do smrti, a měla by mít právo být navždy nablízku svému dítěti.

18.05.2023 5 z 5

... a bude hůř ... a bude hůř Jan Pelc

Skvělá kniha jako sonda do minulosti rebelujících mladých lidí, kteří se bouří totalitě a budovatelské výchově. Chtěly se odlišovat, ale čím? tak dlouhé vlasy a riflové oblečení, vysedávání po hospodách, spekulace o tom, kde sehnat peníze, a to nejlépe co nejvíc, jak se vyhnout práci a přesto mít štempl v občance. A hlavně si nezávazně užívat. Nevím, jak se nyní dívají mladí na tuto knížku, ti mladí, kteří totalitu nezažily, ale i takoví Olinové mezi námi žili, ale nebyli tolik vidět. Děkuji pane Pelci, že jsme mohli nahlédnout i mezi ty Oliny.

10.01.2023 5 z 5

Cesta domov Cesta domov Sebastian Fitzek

Ale ovšem, toto byla jízda. Vůbec nemohu psát, o čem knížka byla, protože bych celou dobu musela spamovat. Kdo chce zažít požitek z knihy, která je napsaná jednoduše tak, že jí budete chápat, ale na další stránce si říkáte jako že COŽE???? knihu jednoznačně doporučuju.

07.12.2022 5 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

V knížce sledujeme celý život Emilky. Po dlouhé době to byla knížka, ve které byla krásně popsaná doba před první světovou válkou až do sametové revoluce. Byla napsaná tak prostě, čtivě, tak jak to bylo, jak se rodilo, žilo i umíralo. Emilčin život byl jedním z mnoha jiných té doby. Měla krásné i když nelehké dětství a na svých bedrech musela nést tolik, kolik pán bůh uznal, že v tomto životě unese. A že ji teda nadělil. Život každého jednoho člověka je nelehký, někdy až překvapivě drsný, ale mnohdy to na těch lidech není vidět, protože život přijímají tak, jak přichází, někdy není lehké se srovnat s některými věcmi, které nám život přináší, ale pro jiné věci musíte žít dál. Tak jako Emilka, která si prožila spoustu zlého i dobrého. Prostě kniha ze života, krásná kniha...

25.11.2022 5 z 5

Krásně napsaná knížka, která nám ukazuje válku z úplně jiné strany. Život jedné velké rodiny v Sudetech, kde jsou namíchání češi i němci. Kniha je útržkovitá, má krátké kapitoly, ale to mi vyhovovalo. Navíc je zde hezky popsáno, jak válku viděli němci a jak ji viděli češi. Jak přemýšlel bohatý továrník a chudí lidé z vesnice. Nejvíc se mi líbilo, jak se za dlouhých zimních večerů lidé bavili vyvoláváním duchů. V té složité době bylo všechno tak nějak jednoduché. Hezky se to četlo a i když je knížka objemná, měla jsem ji přečtenou za dva večery.

21.08.2022 4 z 5

Ratajský les Ratajský les Aleš Palán

Nevyhledávám moc knížky, kde jsou různé dějové linie, ale do této jsem se začetla, neboť jsem kdysi četla jakýsi článek o vraždě komunistické funkcionářky Anny Kvášové, a pak mi to vše do sebe začalo zapadat. I když je kořen příběhu v knize skutečný a další děj smyšlený, člověk až žasne, co vše se dělo po válce. Nebyly sice koncentrační tábory, ale udávalo se, lidem se zabíraly majetky, v popředí stál vždy ten, kdo měl dříve nejméně. O tom všem je kniha Aleše Palána. Je tak poutavě napsaná, že nešlo nečíst dál a dál. Nakonec se dozvíte, že vše, co se dělo v roce 1952 sahá až do roku 2014 a nic z toho není uzavřené. Nakonec se kolo osudu uzavře, pomalu, ale po skoro 60 letech uzavře.

08.07.2022 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Četla jsem, dočetla a opět zůstala v zamyšlení, co všechno se může odehrávat mezi lidmi. Pak jsem zjistila, že přes vesničku, ve které paní Sosnarová bydlí jezdíme co 14 dní na chalupu. Musela jsem se tam zastavit a tu paní vidět a mluvit s ní. Byl to pro mě nezapomenutelný zážitek. Nedá mi to nevyjádřit se k tomu, jestli je kniha vymyšlená nebo ne. Tolik knih je vymyšlených a lidi je hltají. Já tuhle taky hltala a střídavě jsem u ní brečela, ono to totiž nešlo, nebrečet. Je to hodně silná kniha

20.12.2021

Rytíř ve zlaté zbroji Rytíř ve zlaté zbroji Jude Deveraux (p)

obvykle nečtu romantické knihy, ale tuhle jsem už přečetla několikrát a stále jsem fascinována, jak krásně je napsaná, fascinována příběhem, který plyne, že na konci knihy chci, aby pokračovala dál. U této knihy se vždycky dokážu tak moc vžít do děje, že se mnou doslova cloumají emoce.

06.11.2017 5 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Byla to moje večerní jednodubka, ale nádherná. A když napíšu, že jsem půl knížky proplakala, nebudu lhát. Nejdřív jsem si říkala, taková pohádka, umřete a probudíte se v nebi, houpete se na duze, proháníte se s jednorožci, potkáváte dávno zemřelé blízké, tak si počtu, jak to v nebi chodí. Ale přísahala bych, že autorka v tom nebi určitě byla, já ho taky tak viděla, ty barvy, které ani všechny nedokážu popsat, hudba, pocity.... a pak buch a z pohádkové jednohubky je příběh, co příběh...pro mě absolutní bomba, v tu chvíli jsem totiž začala plakat a se slzami v očích dočetla celou knížku. A to nejsem plačka. Tak nádherně napsanou knížku jsem dlouho dlouho nečetla, bylo to složité, celý Bářin krátký život a zároveň tak jednoduché, kdyby jen tušila, co udělat a jak to udělat. Jo a až já jednou budu v nebi, nebudu chtít zámek pro barbíny jako Bára, já chci malinkatý domeček obrostlý břečťanem a vistárií, kde bude můj hafan, co je už za duhovým mostem a pod třešní si budeme všichni celé dny povídat. Ale to už bude asi jiná knížka. Nicméně knížka Kde končí nebe zůstává mojí srdcovkou.

03.06.2024 5 z 5

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

A mě se knížka líbila...v každé kapitole nějaké překvápko. Jinak nápad na knížku bezvadný, i když mi to trochu připomínalo stepfordské paničky.

10.04.2024 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Opět Bryndza a opět nezklamal. Hezky se to četlo a mělo to spád.

12.12.2023

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

V každé Březinově knížce se prolíná více příběhů a to mě moc baví. Nejlepší je, že na konci knihy se vlastně všechny spojí do jednoho a pak teprve pochopíte. Skvělé čtení.

06.11.2023 4 z 5

Volající Volající Jonathan Dylan Barker

Takový trošku neuvěřitelný příběh ze země neuvěřitelných možností se spoustou zápletek. Trochu mě kniha bavila a trochu nebavila. Líbilo se mi, jak měl autor promyšlený příběh Bernieho, zato Jordan byla ukázková mrcha.

06.10.2023 4 z 5