Ladislav73 Ladislav73 komentáře u knih

Let do nebezpečí Let do nebezpečí Arthur Hailey

„Sedm set čtrnáct volá všechny stanice! Mayday, mayday, mayday! Jsme v kritické situaci. Ozvěte se! Přepínám.“

Knihu jsem četl v mládí a tenkrát mě úplně pohlitila. Po té jsem přečetl i všechny ostatní autorovi knihy.
Nyní jsem knihu poslouchal ve výborné rozhlasové adaptaci, která je spíše filmem beze obrazu.

12.01.2022 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Peníze si do hrobu nevezmete. Duchové Vánoc vám otevřou oči a odkryjí pravdy, kterým nikdy nechcete uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musíte otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co jste v životě udělali.

27.12.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Moc chutná sladce a je třeba jí ledacos obětovat. Třeba i štěstí většiny národa. Proto přece vznikly diktatury.

Moc však nestačí jen uchopit, je třeba ji i udržet. Diktatura proletariátu má slovo diktatura přímo v názvu, proto není nutné cokoli předstírat.

Situace v Československu se po pokusu o převrat v roce osmdesát devět zhoršila. Režim utáhl šrouby, už se ani nesnažil nic předstírat a rozdělil společnost na ty, kdo rozhodují, a na ty, kdo poslouchají. Kdo se nehodlal přizpůsobit, skončil ve vězení, nebo zmizel.

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Evy Elsnerové, Veroniky Khek Kubařové a Vilmy Cibulkové.

21.12.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

V knize se protínají životy několika generací jedné rodiny. Díky kontaktům dědy Leopolda a Václavově pružné páteři mohl hotýlek fungovat od první republiky přes druhou světovou válku, komunistický režim až po dnešní dobu. Jsou zde popsány chvíle šťastné i nešťastné, poklidné i dramatické, láska i nenávist, zrození i smrt. Příběhy postav se všelijak proplétají a to všechno je napsáno čtivým, srozumitelným a hlavně uvěřitelným způsobem. Ano, takto nějak, v tomto prostředí, jsme tady žili i my, naši rodiče a prarodiče.

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Jaromíra Dulavy.

29.11.2021 5 z 5

Podsvětí Podsvětí Michal Šefara

Kniha Podsvětí je fantasy příběh z Pražského metra a jako fantasy příběh je to potřeba brát. Protože ten, kdo jezdí každý den metrem zjistí, že ho bere jako samozřejmost. Nevidí co se za bezchybným provozem skrývá.
Všechny věci začnou lidí zajímat až tehdy, když se pokazí. Před tím to byly samozřejmosti, ale teprve po jejich konci se lidé probudí. Nastane zmatek a stres. Rychle hledají náhradní věci, řešení, partnery. A když to nejde - hledají se viníci.

V metru se v podstatě nic neděje a toto je fantasy příběh o tom jak metro ožívá.
I když na konci se skoro všechny fantasy události logicky vysvětlí.

Příběh je také o frustraci hlavních protagonistů, kteří nejsou spokojeni se svým životem, prací a milostným životem. O frustraci všech ostatních a hlavně mladých lidí tam nahoře a proto se začnou stahovat dolů do podzemí.

Metro volá ty, co to dole dobře znají, co dolů patří. Aby mohli splynout.

Lidem schází řad, to je jasné.
Jsou zmatení, bloudí jak ovce. Bez cíle. Bez smyslu. Ale brzo budou mít zase řád.
Ale předtím než jim dáme řád, musí zažít pravý opak.

Na začátku byla temnota. A temnota bude i na samém konci.
Temnota je mocnější než světlo. Vždyť temnota tu byla dřív než světlo.
Před Stíny neutečete. Nemůžete utéct před sebou samými.

PS:
Díky Nině jsem se na to známé metro začal zase dívat trochu jinýma očima.
Nechť dobře splyneš.

16.11.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Jsem mlád, je mi dvacet let, ale ze života znám jenom zoufalství, smrt, strach a skálopevnou alianci nejnesmyslnější povrchnosti s propastí utrpení. Vidím, jak národy jsou štvány navzájem proti sobě a mlčky, nevědomě, pošetile, poslušně, nevinně se pobíjejí. Vidím jak nejchytřejší mozky světa vynalézají zbraně a slova, aby se to dělalo ještě rafinovaněji a ještě déle. A spolu se mnou to vidí všichni lidé mého stáří tady i tam, po celém světě, spolu se mnou to prožívá má generace.

Po celá léta bylo naším zaměstnáním zabíjení – bylo to naše první povolání. Naše vědění o životě se omezuje na smrt. Co se má po tomhletom ještě dít? A co se stane z nás?

Přečteno jako audiokniha ve výborném podaní Jaroslava Plesla a to diky ČV 2021 Kniha, která je (byla) v některé zemi zakázaná.

04.10.2021 5 z 5

Jak Anděla viděla anděla Jak Anděla viděla anděla Marie Poledňáková

Přečteno díky ČV 2021 Kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen.
Pokračování série o Vaškovi, ale bez Vaška.
Díky knize jsem pochopil ve filmu některé situace. Hlavně díky popsaným pocitům a myšlenkám dětí, ale i dospělých.
V některých částech jsem si představoval původní herce a v některých zase ty z filmu "Jak se krotí krokodýli". V něčem se mi líbila více kniha a v něčem zase film. Proto doporučuji si přečíst knihu a poté se podívat i na film.

29.09.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Skvělá kniha, kterou jsem poslouchal ve výborném podání Anny Cónové v rozhasovém vysílání. Na to, že to je autořina prvotina, hluboce smekám.
Kniha je prvním dílem plánované trilogie, proto se již těším na další díly:
Druhý díl, který zahrne období let 1921–1945, a závěrečný díl, který zobrazí léta 1945–1970.

„Šikmý kostel vypráví o světě, který zmizel, a všichni jsme na něj zapomněli".
Díky za připomenutí.

13.09.2021 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Kniha o životních volbách. O tom, jak každý den, na každém kroku, dáváme přednost jedné cestě před jinou. Někdy je potřeba si uvědomit, jak rychle letí čas a abychom měli na paměti, o co všechno přijdeme, když si nedáme pozor. Co se vlastně stane, když založíte rodinu a přestanete být ve svém životě nejdůležitějším člověkem. Kvůli komu by jste byli ochotni zemřít a pro koho by jste byli ochotni obětovat život.

Kniha o životních volbách:
Takhle to nefunguje. Nemůžu vyměnit jednu smrt za jinou. Můžu vyměnit jen život za život.

O smrti:
„Vím, kdo jsi.“
„Nejsem smrt.“ NEPLEŤTE si mě s mojí prací.“. „Jen chodím lidi vyzvednout.“

O pocitech:
Studí smrt?  A tak si do batůžku zabalila teplé rukavice – pro jistotu.

O člověku:
Otcové by syny měli naučit, o čem je život, ale tys pro mě byl zklamáním.

Když jsem knížku respektive povídku za pár minut přelouskal na poprvé, ptal jsem se o čem to vlastně sakra je.
Na podruhé jsem už brečel jako malé dítě.
Prostě klasický Backman.

07.09.2021 5 z 5

Horal(ka) Horal(ka) Danka Šárková

Nebyl to špatný příběh, akorát jsem čekal více popisu nového života v Krkonoších jako "Horal(ka)". Tato část tady byla nastíněna velmi stručně a určitě by si zasloužila svoji knihu.

06.09.2021 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Příběhy autorky ze života na slepičí farmě, kde slepičí podnikatel není v žádném případě svým vlastním pánem. Šéfuje mu slepice.
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání paní Jaroslavy Adamové.
Přečteno "konečně" jen díky ČV: Kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty.

23.08.2021 4 z 5

Doktore, tak na zdraví! Doktore, tak na zdraví! Patrick Taylor

Mám rád tuto sérii hlavně proto, že to není detektivka, kterých je teď nějak všude moc.
Tentokrát mi jen trochu chyběl mladý doktor Barry Laverty. Těším se proto na další díly a na celou vesničku Ballybucklebo.

23.08.2021 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

V jistém věku se v podstatě všechny otázky v životě točí okolo jediné věci: Jak žít svůj život?
A člověk také potřebuje, aby ho někdo potřeboval.
Někdy se člověku žije lépe s tím, že neví, kdo je, když aspoň ví, kde je.
A do všech těch sraček, do toho nejhoršího, nakonec pokaždé přijde nějaký sluníčkový příběh.
Kniha o Britt-Marie je takový sluníčkový příběh.
Přečteno a i posloucháno jako audiokniha ve výborném podání Valerie Zawadské.

14.08.2021 5 z 5

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

Dračí zuby je poutavé a zároveň poučné čtení plné faktů z oblasti paleontologie. V knize se efektivně mísí příběh s historickými a vědeckými fakty. Kostru příběhu tvoří jedna z nejpozoruhodnějších událostí v historii vědy, takzvaná „válka o kosti“. Zároveň se jedná o dobrodružnou výpravu na Divoký západ, která je zábavná a má spád.
Čtení jsem si užil.

09.07.2021 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Ed Kennedy je devatenáctiletý
taxikář, místní povaleč, vzor prostřednosti, sexuální nicka, ubohej karbaník A ještě k tomu ke všemu magnet na ujeťárny.
A přesto je to kluk , kerý se dokáže sebrat a udělat něco, pro ty jiné lidi. Když to dokázal on, tak potom je toho možná schopen každý. Každý třeba dokáže žít za hranicemi svých schopností.

„Víš, říká se, že existuje bezpočet světců, kteří nemají nic společnýho s církví a skoro žádný povědomí o Bohu. Ale Bůh prý tyhle lidi provází, aniž by o tom vůbec věděli.“
„Ty jsi jedním z těch lidí, Ede"

Přečteno v rámci čtenářské výzvy 2021: Kniha, která má na obálce srdce.

18.06.2021 5 z 5

Bílá komnata Bílá komnata Vojtěch Matocha

Úžasna série, kterou jsem si hodně užil, i když nejsem cílová skupina. Autor se zřejmě při popisu Prašiny inspiroval prázdnými domy jako je např. prazdný Desfourský palác a jiných, kterých je v Praze mnoho.
Už se těším na filmové zpracování, které se již připravuje.

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Matouše Rumla.
Dopuručuji.

13.06.2021 5 z 5

Poklad Cagoulardů Poklad Cagoulardů Vladimír Fiala

Kniha, kterou jsem znovu objevil díky Databázi knih a také kvůli "Koroně", kdy byly zavřené knihovny a já musel hledat mezi starými a zapadlými knihami.
Četl sem kdysi dávno a byl jsem mile překvapen zajímavým příběhem poplatným své době.
Mimo jiné, je zajímavý i historický pohled na tehdejší život v Československu.

27.05.2021 4 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Dobrodružný a napínavý děj plný záhad a tajemství, který nedá čtenáři vydechnout.
Při čtení Prašiny mám podobný pocit, Jako bych hrál počítačovou hru.
Čtení spíše pro mládež a dospělé než pro děti.
Děti by mohly mít zlé sny, jak je někdo honí po Prašině ;-).

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Matouše Rumla.
Dopuručuji.

27.05.2021 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Prašina je ostrov uprostřed města, který je světem sám pro sebe. Je to svět plných křivolakých uliček, různých zákoutí, temných sklepení, prazdných domů ukrývajících stará tajemství a hlavně dobrodružství, která jsem spolu se svou dcerou (12) poslouchal jako audioknihu ve výborném podání Matouše Rumla.

Dcera si Prašinu velmi oblíbila a já následně taky.
Prašina odtrhla nachvíli dceru od mobilu a sociálních sítí a teď venku spolu procházíme oblast mezi Václavákem a Vinohrady a hledáme předobraz Prašiny.
Tato kniha je nejen pro kluky a holky, ale i pro dospělé.
Doporučuji.
PS : Naše Babi (76) na naléhání dcery poslouchala Prašinu taky a nakonec, oproti nám, na jeden zátah dala všecny tři díly, které si moc užila.

02.05.2021 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Celý svět oceňoval naši operaci. Nikdo jiný nedokázal udeřit tak vysoko do německé hierarchie. Dokázali zlikvidovat jejich číslo tři, hlavu celé říšské bezpečnosti. Tohle všechno se podařilo jen díky těm mužům – oni vlastně zachránili budoucnost naší země.

Pohled na "Atentát" z obou stran.

„Strach je reakce. Odvaha je rozhodnutí.“

22.04.2021 5 z 5