kulatina kulatina komentáře u knih

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Velmi pěkné podaný silný příběh matky, která si adoptovala cikánecku, její původ tutlala celý život a s jeji mentalitou bojovala pořád. V příběhu se střídají dvě roviny, z pohledu autorky v průběhu výchovy dcerky a současné padesátileté ženy, ktera ztratila iluze a ideály, která hledá odpověď na otazku "Kde se stala chyba?"

20.02.2021 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Akční příběh, kdy člověk musí být pořád ve střehu, aby mu něco neuniklo. Kdo čte pouze před usnutím, jako já, už na pokraji sil :-) tak mu to přijde překomplikované, ztrácela jsem se v ději s přeplácanými akcemi. Do půlky knihy jsem se ztrácela ve jménech, a na začátku kapitol, o kom je řeč. Bavil mě okolnosti DarkWebu, ale jinak bych komplikovaný děj události o dost zjednodušila.

08.02.2021 2 z 5

Sama bych se v nebi bála Sama bych se v nebi bála Ludmila Janáková

Opět přínosné vyprávění o dalších osudech sourozenců, které má autorka v pěstounské péči. V hlavní roli tentokrát nejmladší Eliška, která má rysy Aspergerového syndromu. Vše je stejně jako v minulém díle podáno zpětným popisem událostí od převzetí Elišky z dětského domova do jejich prvních školních let. Kniha je čtivě napsána, má (bohužel) jen 144 stran, a je za chvili přečtena.

17.01.2021 5 z 5

Dary se přece nevracejí Dary se přece nevracejí Ludmila Janáková

Klobouk dolů, paní spisovatelko, psycholožko, pěstounko a maminko. Vaše zpověď o výchově problémových děvčat by měla být povinná literatura pro přípravu pěstounů, pro studenty psychologie, i pro dospívající děti v pěstounské péči. Jak je Váš příběh podaný lidským přístupem!
Nápravu "divokých zvířátek" a jejich proměnu v normální děvčata, která se zařadí mezi ostatní děti, jste zvládla dokonale. Je neskutečně, s jakou odvahou jste se dala do výchovy takhle velkých dětí a jak dlouho jste je napravovala. Sama mám v pěstounské péči malou holčičku, a ještě z "toho" není venku. Láska, pevné objetí a pocit bezpečí. Ano, je to za pět hvězdiček.

13.01.2021 5 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Příběh mi bohuzel připadal nereálný, čas od času autor nakousl zajimavou myšlenku, kterou vsak nerozvinul a zpětně se k ni nevrátil. Připadalo mi to překomplikované, chaotické a v závěru knihy, kdy bylo jasné "kdo vyšel z budovy" jsem chtela knihu odložit. Měla jsem pocit, že příběh je určen dospívajícím dětem, a zřejmě nemám dost fantazie pro jeho pochopení.

04.01.2021 1 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Dobře vymyšlený příběh, který udržuje čtenáře celou dobu v napětí. Trochu jsem se otřásla ke konci, když byl prozrazen viník toho všeho, dokonce jsem si chvíli pohrávala s myšlenkou, že je to blbost, ale stejně jsem četla dál a zpětně hodnotila autorovy myšlenky, jak nás už v průběhu tohoto schizofrenního děje na tuto variantu připravoval.. Tedy nakonec oceňuji kombinační schopnosti autora, mě tedy zmátl dokonale. :-)

22.12.2020 4 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Jak příjemně se to četlo, ani chvíli jsem se nenudila. Autorka nezklamala, příběh plný životních dramat bere Lou jako součást svého žití tentokrat v prostředí New Yorku. Díky svému širokému srdci a bezelstné povaze se nakonec i pro ni vše v dobré obrátí, a příběh končí trochu s otevřeným koncem, co kdyby se autorka ještě rozhodla pokracovat v další knize... já bych po ní určitě sáhla. Nějak se nemůžu od Louisy odloučit.

09.12.2020 4 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Ke knize jsem přistoupila s velkým očekáváním. Po přečtení pár desítek stran knihu s nechutí odkládám. Šokuje mne podání knihy, styl otráveného vyprávění, dlouhé depresivní věty, žádná přímá řeč, jakoby si autorka v rychlosti psala deník, a po letech ho vydala jako knihu. Styl psaní je pro mě nepříjemný, jakoby opovrhovala čtenářem. Jak často jsem si vzpomněla na autorku Torey Hayden s knihou Spratek a všema ostatnima, to bylo jiné čtení. Sama jsem pěstounkou holčičky cikánečky a věřte, jsou i krásné příběhy a šťastné konce. :-)

19.11.2020 1 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Román o nelehkém životě mladé, životem zkoušené porodní báby v Americe ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Autorka střídá aktuální běh událostí s vyprávěním jejího života v mládí, je zde popisován život před a po krachu na burze stejně jako rasové boje, tedy útoky na lidi černé rasy nebo povstání nezaměstnaných. Kniha je celkem čtivě nzapsána, občas jsem se ztrácela v množství postav, a leckdy mne nebavily politické pasáže. Celkově mne kniha obohatila, a mohu napsat, ze se mi i celkem líbila.

18.11.2020 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Uff. Příběh klukovské party pohledem jednoho z nich, se prolíná ve dvou rovinách, střídá se rok 1986, kdy klukům bylo 12 a pohled dnešní doby dnešních čtyřicátníků. Příběh ačkoliv psaný lehkou rukou, tak je překomplikovaný, ztrácela jsem se ve jménech chvíli psaných přezdívkami a chvili jejich skutečnými jmény. Příběh postrádá napětí, místo KDO TO BYL? mě napadalo jen KDY UŽ BUDE KONEC. Připadalo mi to jako kdybych pořádala kousek masa s pořádnou zeleninovou oblohou, a i když mám zeleninu ráda, tak vůbec neubývala já pořád ne a ne se dostat k masu. Zkrátka všeho moc prostě škodí. Dávám za tři.

02.11.2020 3 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

Krásná pohádka pro dospělé, a krásná změna po všech těch trihllerech a těžkých příbězích. Humorně podaný příběh kluka, co vystudoval veterinu a zacal svoji praxi v horách mezi farmáři a jejich dobytkem.

04.10.2020 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

(SPOILER) Kniha se mi do poloviny velmi líbila, pěkně rozvíjející příběh, byla jsem napnutá, ale netušila jsem, že jde o duchařinu, takže když došlo na "opravdového ducha" tak jsem byla překvapená, a jak jsem realisticky založená, tak zklamaná, přešla mě chuť do čtení. Příběh jsem dočetla silou vůle, dávám za 2, ale už se nikdy ke čtení příběhů o duchách nevrátím.

24.09.2020 1 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

První polovina knihy popis drsného zivota na Aljašce v 70tých letech, vlastní příběh viděný očima divky je zajímavý, ale zatlačen do pozadí, je rozvláčný, vždy po padesáti stránkách jsem mela pocit, ze knihu odložím. V polovině knihy začal konečně příběh vystupovat do popředí, dostal spád, ale pak přišel konec, který jsem nečekala, který je nereálný a škoda, příběhu vzal na zajímavosti.

03.09.2020 4 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Dvě sestry, každá s jinými zkušenostmi, jedna odstrkovaná, druhá milovaná, po smrti matky zůstávají s otcem, který je zavrhnul. Začíná 2.světová válka, a příběh obou děvčat se vyvíjí pro každou jinak. Děj knihy se promítá v těchto dvou rovinách, a sice vyprávěním jedné z nich, zpětné po padesáti letech. Kniha je psaná poutavě, doplňuje naše historické znalosti podané ženským pohledem, a nenechá vás v klidu do posledni stránky. Zaslouží si plný počet.

18.08.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Kniha se mi líbila, ale musela jsem si zvyknout na styl vyprávění, přímá řeč se objevuje zřídka. Jde o osudy jedné rodiny, počínaje před 1. světovou válkou, a konče po sametové revoluci. Hlavni osobou je žena, později její dcera a vnučka a její rodina. Kniha připomíná serial "Vyprávéj", ale je mnohem dramatičtější. V postavách jsem se dost ztrácela, skoro jsem si chtela rozkreslit, kdo kam patří. :-) Jinak obrovske plus za vykreslení našich dějin v minulém století, klobouk dolů paní Mornštajnová, moc se mi Vaše dílo libilo.

05.08.2020 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha je rozdělená do kapitol, kde se střídají dvě časové linie, pohled DCERY, a pohled OTCE, i když jde víceméně o vyprávění, přímá řeč se objevuje méně, kniha je ale zajímavě napsaná, a když jsem se konečně sžila s tímto stylem psaní, propadla jsem příběhu, děj vrcholil a já byla v očekávání emocí, ale příběh náhle skončil. Chybělo mi delší vygradování děje, a pozvolné ukončení příběhu, emoce, které v této situaci prostě musely nastat a které člověk očekával a těšil se na ně, aby mohl také uronit slzičku. Škoda.

26.07.2020 4 z 5

Smrtící intriky Smrtící intriky Arnaldur Indriðason

Pěkně napsaný psychothriler, pěkně popsaná závislost lesbické ženy na své lásce, a kam až může taková závislost dojít.

17.07.2020 4 z 5

Kdy? Kdy? Victoria Laurie

Zajímavý příběh s lehkou detektivní zápletkou. Člověka mrazí, když si představí mít takovou schopnost, a nevědět, jak s ní naložit.

20.05.2020 4 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Pěkně podaný příběh z 2. světové války silné a krásné ženy z prostředí Osvětimi a následně ruskeho gulagu na Sibiři. DÍKY (!) autorce, že svou čtivou formou nám umožnila si uvědomit, jaký je náš život v míru a jaké kolikrát řešíme malicherné problémy.

19.04.2020 4 z 5

Ochutnávačka Ochutnávačka V. S. Alexander

Příběh z válečného prostředí přímo ze sídla na Berghofu, kde byla rezidence Adolfa Hitlera na Obersalzbergu, součást Orlího hnízda.. Příběh je podán očima jedné z jeho 15ti ochutnávaček, a čtenáři se poskytne pohled na válečná léta německými obyvateli. Rozhodně se čtenář poučí, a stoji za to si ho přečíst.

11.03.2020 4 z 5