_Knihomolka_ _Knihomolka_ komentáře u knih

Na motorce kolem světa Na motorce kolem světa Vojtěch Lavický

Touto knihou jsem našla dalšího perfektního autora cestopisů :). Vše tu totiž bylo tak, jak má být - sympatický a odvážný cestovatel se skvělým smyslem pro humor, kvalitní popisy daných lokalit a přírodních jevů, nádherné fotografie s popisky na každé straně doprovázené střípky z historie nějakého zajímavého místa a nakonec i užitečné typy a rady pro ty, co by se někdy chtěli vydat na obdobnou cestu. Opravdu to byla skvělá ukázka toho, jak by měla vypadat kniha náležící tomuto žánru.

13.08.2022 4 z 5

Andělé v mých vlasech Andělé v mých vlasech Lorna Byrne

Bez mučení se přiznávám, že pořádně neví, jakým způsobem knihu ohodnotit, jelikož jsem se s takovýmto žánrem ještě nesetkala. Já osobně v Boha i na existenci andělů věřím, ale když jsem to měla takto před sebou na papíře, bylo to, jako když jsem se s tím seznamovala poprvé. Většina věcí pro mě byla nová, s něčím jsem již předtím byla obeznámena a samozřejmě jsem si také odnesla pár užitečných rad do života.
Byť jsem si vědoma toho, že každému takové knihy nejsou chuti, tuto by si měl přečíst každý.

10.08.2022

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Poslední knihkupectví ukazuje druhou světovou válku zase z jiného úhlu. Z úhlu obyčejných lidí, kteří toto období přežili jen díky své statečnosti, velkému štěstí a přenesení se z pohnuté doby do světa příběhů. Zpočátku bylo téma "válka" jen takovou kulisou, zatímco v popředí dominovaly knihy. Když už jsem nějaké té změně po pár dalších kapitolách nedávala moc naděje, autorka vše rázem otočila a milá odpočinková četba byla ta tam. Kniha jako taková není nijak stylisticky převratná, avšak to, co se v ní ukrývá, je přece jen něčím výjimečné...

08.08.2022 2 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Toto je přesně typ literatury, která Vás chytne za srdce a ještě dlouho po jejím dočtení ji, ať už chcete nebo ne, nebudete moci dostat z hlavy. Takhle jsem to měla s Hanou a jsem si téměř jistá, že ani u této to nebude jiné. Opravdu nechápu, jak to paní Mornštajnová dělá. Začne si s vyprávěním z pohledu dcery, které se později začne prolínat s kapitolami, jež jsou zasvěceny jejímu otci, postupně do toho přidá i vývoj celé jejich rodiny, včetně dalších důležitých postav a událostí, a mezitím celému příběhu dodává potřebné napětí, momenty překvapení a také lásku a naději.
Jsem opravdu pyšná, že u nás máme takovou úžasnou spisovatelku.

03.08.2022 5 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Knihy od Caplinové Vás nejdříve zlákají svou skvostnou obálkou a poté si Vás obdobně podmaní tím, co se skrývá uvnitř. I když jsem postupně mezi "romantickými útěky" našla i pár slabších dílů, všechny mají své kouzlo, což je dělá neodolatelnými a také návykovými. To mimo jiné dokazuje i fakt, že bych je mohla číst pořád dokola. Jakmile se totiž pustíte do jakéhokoli dílu ze série, nebudete chtít dělat nic jiného, než sáhnou po dalším :)...

01.08.2022 4 z 5

Pěšky Kolumbií pod rouškou covidu Pěšky Kolumbií pod rouškou covidu Jan Rendl

Tentokrát nás Rendl zavedl do neblaze proslulé Kolumbie, o níž se zmiňoval již ve své první knize. Nicméně tomuto cestopisu to na čtivosti a originalitě neubralo. Autor se naopak více zaměřil na přírodu, než na pobyty u místních, což bylo také částečně způsobeno covidem, který v tu dobu už po několikáté řádil ve větší míře a ani Kolumbii pochopitelně neminul. Byť se právě Rendl v jistých směrech musel omezit kvůli covidovým restrikcím, vypořádal se s tím pěkně a bez větší újmy na zdraví se opět vrátil domů.

30.07.2022 4 z 5

Láska a gelato Láska a gelato Jenna Evans Welch

Podle nadšených ohlasů čtenářů jsem čekala maličko víc, ale i tak kniha splnila svůj účel. Ze začátku mi děj moc neubíhal, pořádně se to rozjelo až od poloviny, ale zato závěr mě moc nenadchl, protože si autorka vzala inspiraci z mnoha dalších románů, takže na mě působil už takovým ohraným dojmem. Navíc hlavní hrdinové mi občas přišli, vzhledem k jejich věku, zděčtělejší, než mnozí jejich vrstevníci.
Většinu těchto jmenovaných nedostatků ale vynahradily zase jiné přednosti této knihy, takže proto ty tři hvězdičky.

28.07.2022 2 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Hlavní hrdinka, která se straní plesů, světu šatů, drbů a hledání toho pravého ( jemuž se však na své cestě stejně nevyhne :)) a naopak dává přednost forenzní vědě, jak geniální. Autorka si mě získala doslova od první věty. No koho by nezaujala pitva mrtvoly hned v první kapitole, jež je ještě k tomu vykreslena tak, že se člověku před očima promítá skoro jako film :D? Jinak téma, jímž je pátrání po identitě Jacka Rozparovače, mě moc potěšilo. Proto se nemůžu dočkat dalších Keriíných děl, které se rovněž nesou v detektivním duchu a zaměřují se na fakta týkající se nějaké "známé osobnosti", která se nechvalně zapsala do historie.

25.07.2022 3 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

VAROVÁNÍ: podobně jako u Kavárny v Kodani a Pekárny v Brooklynu se ani u Cukrárny v Paříži neobejdete bez něčeho sladkého při ruce :).
Caplinová je prostě sázka na jistotu. Kniha potěšila, nejednou mi vykouzlila úsměv na rtech a také mě přinutila jít do kuchyně péct :). Já tyto autorčiny romány miluji a mohu tak jen doporučit, protože jsou na léto naprosto ideální četbou.

22.07.2022 4 z 5

Home Body: Mé tělo, můj chrám Home Body: Mé tělo, můj chrám Rupi Kaur

"It's easy to love
the nice things about ourselves
but true self-love is
embracing the difficult parts
that live in all of us."
Tímto už třetí sbírka od Rupi mi ze všech tří přišla nejméně povedená. Nasvědčuje tomu i skutečnost, že jsem se do básní pořádně začetla až od druhé poloviny knihy, což mě mrzelo, protože její verše jsou pro mě balzám na duši. Jelikož je tato kniha zatím poslední z autorčiných výtvorů, neubrání se sbírky porovnání. Dílo Mléko a med se mi zdálo, i když to je v rozporu s hodnocením uživatelů na DK, nejlepší. Následovaly Květy slunce, které na tom byly jen o stupeň hůře, a na poslední místo bych bohužel zařadila Home body.

21.07.2022 3 z 5

Sí, vole! Sí, vole! Pavel Liška

V prvé řadě autory chválím za krásné grafické zpracování, které se jen tak nevidí. To se jim opravdu povedlo. Stejně tak, jako Liškův humor, který čtenáře provázel snad na všech stránkách, a který jsem si také okamžitě zamilovala. Ovšem pak tu byla i stinná stránka v podobě obsahu cestopisu. Ano, sice obstojně popsali místo, kde se zrovna nacházeli, místní obyvatelstvo, kempování, šamanské rituály..., dokonce padlo i pár zmínek o jejich soukromém životě, ale co nějaká ta fakta o Střední Americe? Tato věc mi tu prostě chyběla.
Nicméně jako nenáročné a humorné letní čtení je tato kniha dobrou volbou.

19.07.2022 2 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

"Čeká tě strastiplné rozhodování, Elizabeth. Ode dneška ztratíš jednoho z rodičů. Nevezmeš-li si pana Collinse, nesmíš matce na oči, a vezmeš-li si ho, nesmíš na oči mně."
Na druhý pokus jsem už knihu dočetla. Musím přiznat, že se s nějakým tím odstupem let můj pohled na Pýchu a předsudek, jak jsem očekávala, opravdu trochu pozměnil. Z dříve nudné a ne moc zajímavé knihy se pro mě stala milou a příjemnou oddechovkou, která by rozhodně neměla chybět v žádné knihovně. Tímto se chytám na další romány od Austenové :)...

16.07.2022 3 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

To byla síla. Díky několika přečteným knížkám o této době, jsem už měla představu o dění v koncentračních táborech, ale Mengele, Anděl smrti, mi stále unikal. Po zjištění jeho náplně práce, jestli se tomu sadistickému zabíjení nevinných lidí dá vůbec tak říkat, jsem byla zhnusena. Ani ve snu by mě nenapadlo, co s Židy a ostatními "nepřáteli Němců" prováděl. Doufám, že se v budoucnu tento přístup k lidem, bez jakéhokoli rasového rozčlenění, už nikdy nebude opakovat.

13.07.2022 2 z 5

Černá a purpurová Černá a purpurová Wojciech Dutka

Nádherný, srdcervoucí a nezapomenutelný příběh ze druhé světové války, který nyní patří mezi mé nejoblíbenější. Autor si zasloužil můj obdiv již po první kapitole, s čímž jsem se zatím u ostatních knížek setkala jen ojediněle. Líbilo se mi, jak si dal práci s fakty týkající se tohoto období, detailními popisy nejen koncentračních táborů, ale i ostatních důležitých budov, různorodých povah vedlejších postav, ale především složitého vztahu Mileny a Franze. Musím také zmínit, že román byl na své téma až neskutečně čtivý a byl také velkým spouštěčem emocí. S tak skvěle propracovanou knihou jsem se už dlouho nesetkala.

11.07.2022 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

"Life is a funny thing. We only get so many years to live it, so we have to do everything we can to make sure those years are as full as they can be. We shouldnt waste time on things that might happen someday, or maybe even never."
Toto je mé třetí setkání s Collen. Poprvé ani podruhé mě její díla moc neoslovila (9. listopad - nic moc počtení a Odvrácená tvář lásky, která byla téměř o ničem). Autorce jsem však chtěla dát ještě poslední šanci v podobě knihy Námi to končí. Tento příběh jsem kupodivu zhltla za jedno jediné odpoledne. Byl napsán jinak, než ostatní její knihy a nejspíš díky tomu si získal nejen mojí pozornost, ale částečně i mé srdce...

08.07.2022 4 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

"Jestliže se Rusko není schopno stát silnějším, musí učinit ostatní slabšími. A nejjednodušším způsobem, jak ostatní země oslabit, je učinit je podobnějšími Rusku."
Hned po úvodním prologu je znát, že knihu nenapsal žádný laik, nýbrž vysokoškolský profesor, zabývající se dlouhá léta historií. Toto dílo je opravdu perfektním průvodcem dějinami, jejich dopady na nynější mezinárodní a mezilidské vztahy, ekonomiku západu a východu i obecné dění kolem nás. Jsem vděčná autorovi za možnost poznat, prostřednictvím jednotlivých kapitol, především Rusko - pravdivě a bez jakékoli naivity či slitování.

07.07.2022 5 z 5

Lest Lest Sandra Brown

Ze Lsti mám hodně podobné pocity jako ze Zuřivosti. Opět jsem očekávala větší svižnost, napětí a lepší propracovanost detektivní zápletky. Zřejmě proto jsem se ze začátku nemohla pořádně začíst, ale po pár dalších stránkách to začalo být zajímavější, takže to nebylo zas tak špatné. Od poloviny vstupuje do dění i romantika, kterou bych však protentokrát vynechala. Ale to by nebyla Sandra Brown, aby do příběhu nezakomponovala i nějaký ten milostný vztah. To k ní zkrátka patří :).

03.07.2022 3 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Jsem moc ráda, že jsem od knihy dostala odpovědi na spoustu svých otázek a něco nového jsem se zase dozvěděla. Nejdříve jsem se ale obávala toho, že kniha na mě bude moc odborná a bude mít strukturu školní učebnice. V tom jsem se naštěstí mýlila. Autor totiž knihu pojal formou vyprávění určené pro patnáctiletou zvídavou Sofii, takže vše bylo srozumitelné. Také jsem Gaardena obdivovala v tom, že do knihy zahrnul velkou většinu informací (provázené trochou té filozofie), které by měl člověk znát, nebo o nich mít alespoň nějaké to povědomí.

01.07.2022 4 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Krásná letní oddychovka, při níž si člověk připadá, jako kdyby se ocital v Chorvatsku, byl přítomen po boku obou hlavních hrdinů, užíval si jedinečně vykreslenou přírodu a jedl místní speciality. Moje srdce vskutku plesá. Caplinová opět dokázala vytvořila tu, pro ní již typickou, pohodovou atmosféru, kdy člověk nemusí nad ničím extra přemýšlet, nechá se unášet plynoucím příběhem, vstřebává všechny ty úžasné pocity z knihy a vždy se k ní rád vrací. Tato nádherná kniha, včetně celé série, je vhodná pro každého, kdo má rád předvídatelné příběhy, miluje romantiku, cestování a je nadšencem do vaření nebo vášnivým jedlíkem :).

27.06.2022 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Knížka mě zprvu nadchla tím, že vypravěčkou byla smrt, (která se nám, jak jinak, představovala v tom nejlepším světle a vyvracela tak negativní představy a domněnky, které jsme si o ní my lidé vytvořili), avšak obsahově jaksi pokulhávala. Začátek příběhu se mi líbil z celého vyprávění nejvíce, poté to šlo z kopce. Byly zde pasáže a okamžiky, které ani nemusely být zmíněny, válka tu byla většinou nastíněna jen okrajově, a celkově mi příběh nepřipadal až tak čtivý a zajímavý, jak je napsáno v anotaci.

25.06.2022 1 z 5