klarenzi klarenzi komentáře u knih

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Po delší době detektivka, kde jsem pachatele neodhadla do poslední chvíle. Takže to je velké plus. Nicméně i tady se mi zdálo, že už se zkrátka motivy a zvraty opakují. A i tady byly občas situace jen těžko uvěřitelné. Ale to není chyba autora, teď je zkrátka těch detektivek hodně. Takže si od nich musím dát chvilku pauzu. Každopádně, je to super čtení! A jestli máte detektivní thrillery rádi, jděte do toho.

14.10.2020 4 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Na tuhle knihu je tolik odlišných recenzí, že jsem si chtěla udělat obrázek sama za sebe. Je to průměr, který nenadchne, neurazí. Téma feminismu tu pro mě bylo úplně navíc a nudilo mě. Nicméně naopak, téma sexuálního zneužívání bylo zpracováno místy dost mrazivě. Nutno tedy říct, že pár myšlenek a básní mě chytlo za srdce a já si je ještě před vrácením nalistovala znovu.

05.10.2020 3 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

U cestopisů se občas zdráhám. Některé ve mě budí frustraci z toho, že zrovna nikde nejsem. Ale tenhle pocit jsem z tohoto skvostu neměla ani náhodou. @tereza.voriskova napsala nádheru, který pro mě byl balzámem na duši. Nejen že máte pocit, že cestujete taky, ale dojde vám, že život zkrátka není o cestách za hranice. Ale o cestách životních. Nejvíc mě bavily kapitoly Láska, kde se s Terezou názorově potkáváme. Když kdysi hovořila proslov o svobodě na Václaváku, hledala jsem si ho na internetu a poslechla znova. Ale ha! On je i v téhle knize a já se k němu mohu vracet kdykoliv chci.
A jako bonus je ta vazba, ty ilustrace, ta vůně, ten pevný papír.
Do “Dobra druhům” jděte fakt! A nemusíte být dobrodruzi, je to poklidná jízda, která vás nutí se rozplývat a přiblble usmívat.
Láska je❤️

12.09.2020 5 z 5

Respekt: Všechno, co kluci potřebují vědět o sexu a lásce Respekt: Všechno, co kluci potřebují vědět o sexu a lásce Inti Chavez Perez

Jsem moc ráda, že dnešní mladí lidé mají k dispozici knihy jako tahle. Jako máma a sociální pracovník s mládeží jsem si ji také s nadšením přečetla. Moc se za ni přimlouvám, pořiďte jim ji. Je spousta věcí, na které se dospělého nezeptají. Tady je najdou, mladým jazyk a bez zbytečných okecávaček. Co si budem, sexuální výchova na školách (pokud je), není úplně výhra. Proto je super, že máme odborníky, kteří to vezmou za ně. Lidsky, s nadhledem a bez tabu.

07.09.2020 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Dočítala jsem tuhle knihu ve svém ušáku. Manžel mě pozoroval a položil mi otázku: “Proč čteš knihy, u kterých bulíš?” Moje odpověď byla, že tak se pozná dobrá kniha. Budí ve mně emoce. A to tahle rozhodně byla a už teď vím, že v letošním žebříčku přečteného bude hodně nahoře.
Hlavním tématem knihy je domácí násilí, které je ale popsáno ze všech stran a hlavně citlivě. Ta psychologie postav a jejich pocitů byla moc hezky uchopena. Nechci se moc rozepisovat, abych nevyzradila něco, co nechci. Ale jednoduše, moc vám tuhle knihu doporučuji. A ač je téma těžké, tak věřím, že to může být i oddechová četba, protože vtip, sympatické postavy a romantický příběh tu najdete také.

31.08.2020 5 z 5

Tma Tma Sigri Sandberg

Zaujala mě anotace, ale upřímně jsem nevěděla, co přesně mám čekat. Je psána norskou novinářkou, která se, strachu ze tmy navzdory, ubytuje na opuštěném a chladném severu, kde stráví pět dní úplně sama. Udělá tak právě proto, aby se svého strachu zbavila a pochopila, k čemu lidem ta černočerná tma může být. A to se jí přesně povedlo. Kniha je plná postřehů a apelů z dnešní doby, které jsou opřené o rozhovory s nejrůznějšími odborníky. Myšlenka knihy je jednoduchá, být více v souladu s přirozenými jevy, které jsou tu od počátku věků. Lidé utíkají té opravdové tmě čím dál víc. Osvětlujeme se LEDkama, displejem, televizí, lampou. Nemáme tak prostor na kvalitní spánek, což se podepisuje na našem životě. A to je jen jedno z mnoha poselství, které jsem tu našla. Moc dobrá kniha tohle.

27.08.2020 5 z 5

Můj brácha se jmenuje Jessica Můj brácha se jmenuje Jessica John Boyne

Moc hezky zpracované transgender téma. Vše psáno z pohledu mladšího bráchy Sama, který se pere s tím, že jeho brácha Jason se vlastně cítí být spíše Samovou sestrou. A do toho ambiciózní rodiče, kterým se Jasonova situace nehodí, protože na ní zkrátka nemají čas...

18.08.2020 4 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Druhá kniha od Colleen. Dvě dějové roviny. První je na začátku vztahu, kdy je vše růžové a s hvězdičkama. Druhá je po dlouhé snaze otěhotnět, manželské krizi a neplodnosti.
Hlavní hrdinka mi vůbec nesedla, její manžel byl moc fajn, ale místy to pro mě prostě nebylo reálné. Jejich pocity občas hraničily s červenou knihovnou, a to teda nebylo nic pro mě. Říkala jsem si: “No tak už by to s těma “miluju tě” stačilo, ne?”
Příběh jako takový mě ale i tak bavil, myšlenku měl, hloubku taky. Ale čekala jsem to zkrátka lepší. Takže 3,5/5

17.07.2020 3 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Poutavý příběh o malých divných dětech, které ale nejsou vůbec divné. Naopak! Mnohé nás mohou naučit a já je za to miluju :) @klaryctena

15.07.2020 4 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Jsem ráda, že jsem si letos řekla, že dám šanci i českým autorům, kterým jsem se pořád vyhýbala.
Tohle byla skvělá kniha od Petry Dvořákové.
Tři povídky o nejrůznějším pojetí ženského (ne)sebevědomí. Témat, kterých se kniha dotýká, je mnoho. A všechny se mě dotkly, ze všech mě zamrazilo.

15.07.2020 5 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Moc hezký příběh z daleké Aljašky. Starší manželé se po ztrátě dítěte vzdají svého dosavadního života a odstěhují se do aljašské přírody. Ztrátou dítěte trpí oba dva, proto si jednoho večera jen tak postaví ze sněhu malou holčičku. Ráno je ale stavba pryč a do lesa vedou dětské stopy. Hned na to je začne navštěvovat malá holčička, až nápadně podobná té sněhové.
Moc mě bavil nejen příběh, ale také práce s pocity a charaktery postav. Výborná byla i práce s atmosférou příběhu, mrazivá krajina byla skvěle vykreslena a já si ji v dece a s čajem v ruce opravdu vychutnávala.

04.06.2020 4 z 5

Spolubydlící Spolubydlící C. L. Pattison

Tahle kniha mě bavila číst, nicméně jsem nedostala to, co jsem očekávala. Měl to být “mrazivý thriller”. Mrazilo tam možná jednou, když v pokoji Megan zůstalo otevřené okno. Takže jako oddech fajn, ale bát se asi moc nebudete.
Konec jsem tak nějak tušila, ale co mě zarazilo bylo chybné (??) oslovení Sammi v retrospektivní kapitole.

27.05.2020 3 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Kniha Kdo chytá v síti. Je to ségra dokumentu V síti od Víta Klusáka.

Ty jo! Tohle bylo silný.
Moc mě bavilo grafické zpracování i samotné rozhovory.
Moc oceňuji, že autorka dala prostor i jiným lidem než “jen” obětem zneužívání na internetu. Potkáte tu herce z dokumentu, rodiče obětí, odborné pracovníky, predátory.
Pasáže posledně jmenovaných mě zaujaly nejvíce. Bylo pro mě neuvěřitelně zajímavé nahlédnout do hlavy samotným zneuživatelům. Rozhovor, který mnou ještě teď rezonuje, vedl právě predátor s jednou z hereček, která během natáčení V síti představovala 12 letou dívku. A právě tenhle chlap se chytil a začal jí psát. A jako jediný byl ochotný do toho jít a sejít se tváří v tvář.

24.05.2020 5 z 5

Rodičovština -  Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe Rodičovština - Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe Jennifer Lehr

Tuhle úžasnou knihu by měl mít ve své knihovně každý rodič. Opravdu, získala jsi mě od první strany a já díky za to, že takové tituly existují.
Autorka zde pracuje s větami či chováním k dětem, které někdy použil každý z nás. Já sama jsem nás tam s manželem také našla. Jedná se třeba o věty jako “Už jsi velký kluk”, “Řekni promiň”, “Umíš říct děkuji?”, “Šikulka!”... (celý obsah jsem vám vyfotila na druhé fotce).
Troufám si říct, že něco z knihy jste zkrátka použili všichni a vůbec nepřemýšleli, co vlastně dítěti sdělujete, a jak ho třeba můžete poškodit či zmást. A to je právě to, co autorka rozebírá. A vážně se přimlouvám za všechny děti i rodiče, mrkněte do ní, pokud vás to jen trochu zajímá.

02.05.2020 5 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Příběh amišské dívky Katie, která je obviněná z vraždy svého novorozeného syna. Příběh Ellie, obhájkyně Katie... Neskutečně zajímavá sonda do prostředí amišské kultury a soudních procesů. Jodi Picoult mě nepřestane udivovat tématy, které si ve svých knihách vybírá. Navíc vše zpracuje tak, jak kdyby se vybraným tématem zabývala celý život. Je to pro mě nejlepší a nejoblíbenější autorka, kterou hltám jak blázen. Je to opravdová poctivka, kdy své knihy obohacuje svou neskutečnou přípravou, která z ní dělá autorku s velkým A.

16.04.2020 4 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

V mé knihovně má své místo už dlouho, ale až teď jsem ji konečně přečetla. A díky za to. Román založený na skutečných událostech, které se odehrály na Islandu v 19. století. Dívka jménem Agnes je odsouzena za vraždu dvou mužů. Než má dojít k samotné popravě, je svěřena pod dohled do rodiny komisaře Jona. Jako kněze, který ji bude připravovat na její nešťastný osud, si vybere mladého pomocného kněze, kterému nikdo moc nevěří. Pomalu se prodíráme celým příběhem, který je neuvěřitelně realisticky napsaný. Jedná se o autorčinu prvotinu a za to obrovská poklona. Dlouho jsem nečetla knihu, která by dokázala tak skvěle vykreslit atmosféru prostředí. Jako bych stála na zeleném kopci a sledovala, co se to na tom Islandu krucinál děje. Cítila jsem vítr, sníh, vlhko, snad i trochu rybinu :D
Pokud bych měla k něčemu přirovnat, dílo mi trochu připomínalo Zázrak od Emmy Donoghue. A ke konci ještě jedno doporučení, nečtěte si doslov autora před dokončením knihy. Já to udělala a zkazila si úplný prožitek.

15.04.2020 5 z 5

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

Další společenské téma, které Jodi bravurně zpracovala. Téma potratů je (nejen) v Americe velmi kontroverzní. Přesto není popsáno tak, aby autorka soudila jednu či druhou stranu. Svým způsobem chápete každou postavu příběhu, či nad ní alespoň dlouze přemýšlíte. Asi jako u každé Jodiiny knihy. Jediné s čím jsem měla problém bylo retrospektivní vyprávění, proto půl hvězdy dolů. Ale zkrátka skvělý příběh od jedné z mých nejoblíbenějších autorek. @klaryctena

26.03.2020 4 z 5

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Autorovu knihu Najděte si svého marťana už jsem vychvalovala. Tohle je jeho další titul Jsi tam, brácho?
Spolupracoval na něm s terapeutem Jiřím Haldou, který kromě Je toho také jeho kamarád a pravidelně spolu po telefonu vedou nejrůznější bráchovské diskuze, odtud také název knihy.
Diskuze jsou o výchově dětí, o dětských duších, o rodičích, o mámě, o tátovi. A já zase mohu napsat prostě jenom “ach”... Už zase jsem podtrhávala a srdíčkovala jak blázen. Už zase mi mluvili z duše, už zase jsem musela přemýšlet a přehodnocovat, protože se stále učíme být dobrými rodiči i lidmi. Moc tohle doporučuji vám všem. Už kvůli těm prckům. Ať už je máte, nebo těm budoucím ???? @klaryctena

06.03.2020 5 z 5

DigiDetox DigiDetox Matěj Krejčí

Co se knihy týče, nebyla to moje první digitálně detoxikační četba. Ale řadím ji rozhodně mezi ty kvalitní. Většina pro mě bylo spíš takové opáčko, ale není na škodu připomínat si podstatné. Odnáším si ale i spoustu nového a některé věci jsem začala praktikovat hned během čtení. @klaryctena

02.03.2020 4 z 5

Sbohem, plínky! Sbohem, plínky! Penny Warner

Průměrná kniha, kde mě štvalo časté opakování tipů a informací. Nicméně pár triků si určitě odnáším, takže nelituji přečtení. @klaryctena

26.02.2020 3 z 5