Rodičovština - Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe

Co je to ,,rodičovština"? Zdánlivě nevinné fráze, které rodiče používají v komunikaci s malými dětmi. Představte si, že pochvalou ,,To se ti moc povedlo"! můžete dítěti ve skutečnosti ublížit. A věděli jste, že když potomka nutíte, aby hezky poděkoval, je to ten nejhorší možný způsob, jak ho naučit slušnému chování? Jennifer Lehrová je chytrá, vtipná a nebojácná autorka, která ,,převrátí vzhůru nohama všechny vaše zažité představy o rodičovství." ( Jennifer Jason Leighová). Lehrová opírá svůj dynamický text o výzkumy psychologů, pedagogů a organizací specializujících se na rozvoj dětí a představuje čtenářům vědomý přístup k rodičovství založený na lásce a respektování dítěte jako individuality....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390945/big_rodicovstina-jak-mluvime-s-detmi-a--Uhl-390945.jpg 4.146
Literatura naučná, Rodina

Vydáno: , Mladá fronta, Kristián Entertainment

Parent Speak: What's Wrong with How We Talk to Our Children - and What to Say Instead, 2017

Kniha Rodičovština - Jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe

blackoutzuzi

Tahle kniha mě fakt mile překvapila, rozebírá již tradiční fráze typu "ty jsi šikulka, řekni děkuji, už jsi velký kluk,...", které jsme někdy použili snad úplně všichni (a poukazuje, co je na nich špatně). Každý si v ní najde to svoje, já si "vyzobala" pár myšlenek, se kterými dost souzním a které chci rozhodně aplikovat při výchově prďolky :)

MamaKnihomolka

Tuto knihu jsem si pořídila ze dvou důvodů. Chvílemi mi přišlo, že si se synem ne moc dobře rozumíme a já si s ním kolikrát nevěděla rady a jeden čas se u nás často křičelo, protože syn je silná nátura a formuje se mu osobnost. A za druhé, protože mě hrozně moc oslovila anotace knihy. Vůbec jsem totiž nepomyslela na to, že když dítěti řeknu, že je "šikulka", že bych mu mohla do budoucna i ublížit. A to mě právě hrozně zaujalo. Jak mohou slova jako: "Už jsi velký kluk" nebo " Řekni, promiň" dítě ovlivnit a jak moc.
•••
Kniha je rozdělená do čtrnácti kapitol přesně podle těch výše zmíněných slovních spojení. Každá kapitola se zabývá určitou svízelnou situací, která většině rodičů přijde zcela normální. Člověk totiž snadno zjistí, že díky určitým frázím s dětmi hodně často manipulujeme, ovládáme je, trápíme a i vyhrožujeme a to jen proto, že to samé s námi dělali naši rodiče. Což je velmi smutné.
•••
Při čtení jsem se hodně zamýšlela nad sebou, způsobem výchovy a i se dojímala nad tím, jak krásně umí autorka věci podat a jak se dá i jinak dítěti láska předávat.
•••
Kniha je vytuněná seznamem další literatury ohledně "problémů", kterými se autorka zabývá. Všechny knihy jsou krásně rozdělené podle toho, které vyšly v češtině a které pouze v angličtině. Další tuning je seznam kurzů pro rodiče a to i těch co jsou online! A nesmí ani chybět výběr českých stránek o rodičovství.

Víte, už nad úvodním citátem jsem se dost zamyslela a v tomto duchu je celá kniha.
"Klacky a kameny mohou zlomit kosti, ale slova mohou otřást duší.
Na slovech záleží. Volte je moudře."
•••
Knihu velmi doporučuji všem, kteří mají děti, čekají je nebo se terpve rozhodli mít rodinu. Vážně mi kniha moc dala a jsem ráda, že ji mám v knihovně a můžu do ní kdykoli nahlédnout.

Sandalkar

Cetla jsem knihu dlouho, jak jsem se soubezne snazila pozorovat okoli i sebe pri vsech nasich "rodicovskych poklescich". Tema bylo velmi zajimave, ale ztotoznit se s hlavni radou - vysvetlovat, milovat, ikdyz vam dite zrovna skace po hlave a zase trpelive vysvetlovat, to je fakt vyssi divci. Ale jsme lidi a jde asi o to hlavne zacit.
Nebyl to ztraceny cas, ale znam i mnohem zabavneji napsane knihy pro rodice, co chteji neco delat jinak.

muchomurka

Souhlasím s komentáři zde, že je knížka hodně rozvláčná, ale mně to až tak nevadilo. Jazyk i styl mi sedl, ale je pravda, že ke konci již bylo únavné, jak autorka a její děti všechno úžasně zvládly a její pláč, jak Amerika není nejlepší.
Jinak s principy (většinou) souhlasím, líbilo se mi, že to má podepřené výzkumy a pracemi kapacit. Občas to tedy ale bylo málo do hloubky a některé věci, na kterých bychom měli zapracovat, v knize byly zmíněny jen na okraj a jak to udělat, to už si musíme dohledat jinde.
Řekla bych, že je to fajn knížka na připomenutí si známých faktů, které jsem se dočetla v jiných publikacích, a zde si je osvěžila.

Jupijow
26.05.2021

Jednoduché principy, se kterými jsem se ne vždy dokázala úplně ztotožnit, se často ztrácely v omáčce kolem.

Turmee
25.04.2021

Čekala jsem teda víc. Přestože principy a jednotlivé body jsou jasné, na mě je v knížce až moc "omáčky". Každá kapitola by se dala stručně shrnout do jednoho odstavce. Místo toho je okolo spousta teorie, opakování, příběhů...
Osobně bych ocenila více praktických rad, návodů, ukázek.

Varjohukka
25.04.2021

Doporučuji všem rodičům jako povinnou četbu.

Romanka89
15.02.2021

Skvělá kniha, jedna z nejlepších o rodičovství co jsem kdy četla. Boří všechny zažité a slepě převzaté "hlášky", které nevědomky používáme, aniž se nad tím zamyslíme. Kniha o respektu k dětem, o tom, že nejsou náš majetek, ale mají stejná práva, mají své pocity a city, se kterými ještě neumějí pořádně pracovat, proto jsme tu my, abychom jim pomohli se s nimi vypořádat, ne abychom je za mě trestaly, ať už ignorací, posíláním na hanbu, bitím nebo ztrapňováním před ostatními. Podtitulek mluví jasně, jak mluvíme s dětmi a jak s nimi mluvit lépe. Doporučuji všem rodičům.