kklepkaa kklepkaa komentáře u knih

Jen 27 dnů Jen 27 dnů Alison Gervais

Tak tohle je jedna z nejlepších knih v tomhle žánru co jsem za poslední dobu četla a to nepřeháním. Neni to bůh ví jak hlubokomyslný ani nic podobnýho. Jen prostě romantický příběh dvou středoškoláků prodchnutý prvky fantasy (a to já rozhodně můžu). A i když si už většinou na něco takovýho připadám stará, tak tentokrát se tenhle pocit nedostavil. Co mi totiž většinou vadí na podobných knihách je to, kdy se autorka snaží navodit nějakou situaci, která působí hrozně uměle až násilně a prostě z toho vyjde ve výsledku blbost, nebo hlavní postavy jsou děsně otravný až mě doháněj k nepříčetnosti. Tady to tak krásně plynulo, postavy se chovaly uvěřitelně... a bylo to prostě dokonalý. Určitě tomu i dost pomohlo moje aktuální rozpoložení, kdy jsem přesně něco takového potřebovala a ve Sněží, sněží jsem to úplně nedostala. Tahle kniha prostě pohladí po duši. Bavilo mě poznávat Archera a spolu s Hadley se zamilovat do něj a jeho rodiny. Hadley (konečně) nebyla otravná hlavní hrdinka a celkem jsem si jí oblíbila. No jo, bylo to dost přímočaré, konec byl očekávaný a vlastně to nepřineslo nic nového, ale to nic nemění na mých pocitech. A doufám, že u nás vyjde i pokračování...

14.11.2019 4 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Určeno spíše pro mladší ročníky, ale nedá se říct, že by to byla ztráta času. Potřebovala jsem něco na vypnutí mozkový závitů a v tom mi kniha celkem dobře posloužila.
První povídka je rozhodně nejlepší, druhá typicky greenovská a třetí nestojí ani za zmínku, ale zas hezky propojila všechny povídky. A docela mám chuť na jednu sněhovou kalamitu :-)

13.11.2019 2 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Mohl to bejt průměrnej thriller, kterej celkem i zabaví na jedno odpoledne. Jen kdyby autorka nechtěla v závěru šokovat v domnění, že to knihu posune o level výš. No nic.

10.11.2019 2 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Zpočátku jsem se cítila podobně jako hlavní hrdina a se stejným pocitem, jako má hlavní hrdina na konci, jsem to i zakončila. Povídka o plášti markýze v závěru byla taková třešnička na dortu. Stále žasnu nad Gaimanovou představivostí, která se mi vždy strefí do vkusu.

04.11.2019 5 z 5

Bestie je zvíře Bestie je zvíře Peternelle van Arsdale

Byla to taková temnější pohádka na sychravý večer. Moc jsem toho neočekávala, ale nakonec jsem byla mile překvapena. Hlavně to bylo trochu něco jiného než obvykle, což už se ne vždy podaří.

23.10.2019 3 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Není tak silná jako Tisíce planoucích sluncí, ale rozhodně vzbudit emoce umí. Hosseini je výborný vypravěč, jeho reálné vykreslení postav je úžasné. Bavily mě i ty menší odbočky za osudy "vedlejších postav".

15.10.2019 5 z 5

Příběhy z devíti světů Příběhy z devíti světů Rick Riordan

Tak předně - je to fakt o ničem...
Jedná se o krátké povídky z devíti světů ve kterých vystupují Magnusovi přátelé. Nijak se nerozvíjí příběh nikoho z vyprávěných a Magnus zde vůbec nevystupuje. Žádnou přidanou hodnotu to nemá a pokládám to de facto za zbytečnost.
Pokud ale máte zbytečnejch pár korun a chcete zavzpomínat na Magnusovu partu, tak je tohle přesně pro vás.

01.10.2019 2 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Většina bude od Artemis očekávat druhého Marťana, ale to se prostě nekoná. Andy Weir mě utvrdil v tom, že píše skvěle. Celé to mělo skvělý spád. Marťan mi akorát přišel krapet vtipnější, ale to rozhodně knize neubírá. Navzdory žánru jsem si to fakt užila. Opět se objevuje pár technikálií, ale opět to vlastně vůbec neruší. A budu hrozně ráda, když se mi dostane do ruky další Andyho knížka.

30.09.2019 4 z 5

Sídlo Blackmoore Sídlo Blackmoore Julianne Donaldson

Panství Edenbrooke se mi moc líbilo, ale tušila jsem, že to s tou Indií mě tady moc brát nebude. Krom toho mi vadily moderní výrazy, které sem rozhodně nepatří. Netuším zda je to vina překladatele a nebo autorky. Ale určité kouzlo to i tak mělo.

25.09.2019 2 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Shakespearovského Macbetha jsem nečetla a možná právě díky tomu jsem narazila. Kdybych předlohu četla, tak bych si možná tuhle knihu ani nekoupila a bylo by mi lépe. Mlhavou představu o McBethovi jsem měla, takže jak se to bude vyvíjet jsem tak nějak čekala. Vlastně na téhle knize mě bavil jen začátek. Pak jsem si už jen přála aby už byl konec. Nejsem si jistá do jaké míry za to může Nesbø, ale mimo jiné drogové prostředí (tuto tématiku obecně nemusím) a charakter hlavního hrdiny (vlastně těžko se hledá s kým sympatizovat) z toho udělali pro mě těžko stravitelný kousek.

23.09.2019 2 z 5

Strom duchů Strom duchů Barbara Erskine

Nejsem úplně čtenářka Erskinové, ale četla jsem dvě její knížky (Žila jsem již před staletími, Dům ozvěn) a celkem se mi i líbily. Líbí se mi hlavně to propojení mezi současností a historií a je to prostě takové milé oddechové čtení. Proto mě tahle novinka zaujala. Bohužel těm dvěma, co jsem četla, nešlape ani na paty. Příběh se neskutečně vleče a obě příběhové linie byly nudné. Konec vyústí ve velké nic. Tohle byla více méně ztráta času.

07.09.2019 1 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

První díl jsem četla někdy v roce 2015 a teď konečně jsem tohle úžasné dobrodružství dočetla. Co se týče vztahů je sice autorka trochu (dost) předvídatelná, ale to už jsem jí dávno odpustila. Taky mi přišlo, že ač mám pocit, že v tomto ohledu mám celkem dobrou paměť, tak některé události pro mě už byly trochu nejasné. Ono při tom množství stránek předcházejících dílů a toho co všechno ty postavy (a taky kolik těch postav je) musely podstoupit to asi jinak nejde a pravda je, že před posledním dílem bych i možná snesla drobný rereading. Sarah mimo jiné dokazuje, že rozhodně umí napsat dechberoucí epický závěr (ač ve třetím díle Dvůru trnů a růží to moc nevypadalo, i když pravda je, že to nebyl tak úplně závěr série).
Jedny z nejlepších příběhových linií měl Dorian, Manon a Elide. Aelin se vzácně podařilo mě moc nerozčilovat. A zamilovala jsem si i samozřejmě Jeřába (jen mě pořád rozčiluje překlad jeho jména) a ostatní vílí válečníky.
Zbývá už jen jedno, smířit se s tím, že je defintivní konec. Ač by se i dalo pár věcí vytknout, tak se zavřeným okem těch 5 hvězd dám.

Menší SPOILER na závěr: A to drobné pomrknutí ke Dvoru trnů a růží v podobě okřídleného vílího muže v jiném světě mě fakt potěšilo :-)

02.09.2019 5 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Mělo to všechno co si u odpočinkové krimi představuju. Lincolna a Amélii si nešlo neoblíbit. Vrah byl taky dost dobrej magor s věrohodnou motivací. Dojem mi trochu kazilo to, že jsem celkem nedávno viděla film a tak jsem asi nebyla dostatečně napjatá, i když se samozřejmě kniha v něčem přeci jen lišila. A taky mám dojem, že kniha je skutečnému vyšetřování doslova na hony vzdálená, ale v rámci příběhu to neruší... takže dobrý.

28.08.2019 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Je fajn si připomenout, že oběťmi války byli leckdy i sami Němci a to je to hlavní poselství, které Eoin Dempsey popisuje na stránkách své knihy. Překvapilo mě, že většinu knihy zabírá příběh Franky, respektive co všechno zažila před tím než našla tajemného parašutistu. "Současnost" je popsaná během pár stran, což mě mírně zklamalo. Na druhou stranu se autor zbytečně nezdržuje a celé to velmi rychle spěje k tak nějak očekávanému závěru.

19.08.2019 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Menší zklamání. Kniha byla napsaná dobře. Jen mi prostě nesedl příběh jako takový. Ne že bych se bála, jen jsem cítila jakési znechucení nad tím vším. Asi už chápu, proč se Kingovi do vydání knihy moc nechtělo.

05.08.2019 3 z 5

Pouto Pouto Anna Todd

Tak tahle série je definitivně moje guilty pleasure. Nejde jí dočíst, aby se vám nedostala pod kůži.

Většinu času to sice bylo utrpení, ale i tak má člověk opravdu pocit, že s postavami i dýchá. Závěr byl jednim slovem divnej. Skáče se v ději po rocích. A neni to úplně to, co po tom všem čekáte... Trochu to vypadá, že autorka už pospíchala, aby to měla z krku. Po tom nespočtu stránek nějak nechápu proč (myšleno předchozí díly). Tohle bylo minimálně na 1 hvězdu dolu.

A trochu to vypadá, že autorka si připravila půdu pro Londonův příběh. Jinak totiž nechápu, co ten konec měl znamenat. Uvidíme.

Taky se tu dá objevit dost blbostí, ale na druhou stranu se tu dá najít i, a to chybí spoustě knih podobného ražení, určitá reálnost a to platí pro celou sérii. A rozhodně se mi tahle série líbila víc, než celý 50 Shades...

21.07.2019 1 z 5

Tajemství Tajemství Anna Todd

Můj masochismus pokračuje... Jako celkem dost pochybuji o svym duševnim zdraví, ale nedá se nic dělat.

Dost jsem se zamýšlela nad oběma postavami a co se mi líbilo, že Hardin, jako bad guy jím více méně zůstal. Autorka ho po prvnim díle nevykastrovala a neudělala z něj zamilovaný štěně. Tesse bych občas dala po hubě... A i když se točí v kruhu, je i vidět mírnej posun kupředu de facto u obou.

Je to k nevíře, ale vim, že s touhle sérií prostě nemůžu jen tak skončit a i když už vim, jak to skončí, musim to prostě dočíst. A co mi fakt hlava nebere, tak ta dýlka. Jako jo, dalo by se to brutálně zkrátit, ale co je nejhorší, člověku to ani nepřijde a jen hltá další a další stránky.

21.07.2019 2 z 5

Přiznání Přiznání Anna Todd

Jo jsem masochista a evidentně dost velkej. Neskutečný, jak ty stránky odsejpaj. To, že to ve mě podněcuje násilnický sklony ani nemluvě. Ale jak se ukazuje, nemám dost. Hardina ani nejde mít dost.

18.07.2019 1 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Tak ani já jsem neodolala. Takže ve zkratce. Jo, Hardin je kretén. Jo, Tessa je naivní blbka. A jo, něco na tom fakt je, co vás nutí číst dál. Takže proto už vzdychám a protáčim oči u druhýho dílu. Chvílema mě napadne, že už jsem na tohle možná vážně dost stará, ale na odreagování v době dovolených si to vlastně celkem užívám. I když ve mě hlavní hrdinové probouzejí chuť mlátit hlavou o zeď. Asi jsem šílenec.

17.07.2019 2 z 5

Hrdina věků Hrdina věků Brandon Sanderson

Naprosto luxusní zakončení příběhu Vin a její party. Konec jsem hltala s otevřenou pusou. Brandon Sanderson je král. Tohle celé setkání s Mistborny bylo vážně neskutečné. Tušila jsem, že to bude hodně dobré, ale že až tak... Není nic co bych mu mohla vytknout, co by mě štvalo. Všechny možné teorie mi autor vždy dokonale vyhodil z okna. A všechno to nakonec geniálně zapadlo do sebe.

Myslím, že na další pokračování si dám pauzu, abych to mohla všechno vstřebat.

17.07.2019 5 z 5