Bestie je zvíře

Jako dítě se Alys rýmovačkám o Bestii smála a strach, který vyvolávaly příběhy o čarodějnicích, ji mrazil jen příjemně. Pak ale jednoho dne přišly. Ty dvě. A s celou vesnicí a dosavadním bezstarostným životem byl konec. Spolu s ostatními dětmi prchá Alys do sousedního Defaidu, kde ji čeká těžké dospívání ve světě svázaném ne-úprosnými pravidly. Defaid i jeho okolí zachvacuje panika před tím, co má prý na svědomí tajemná Bestie. Jenže utrpení, které si lidé dokážou působit navzájem, si s tím nadpřirozeným v ničem nezadá. A Alys navíc cítí, že má k hvozdu a Bestii podivně blízko…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/333655/bestie-je-zvire-GMk-333655.jpg 3.679
Originální název:

The Beast Is an Animal (2017)

Žánr:
Fantasy, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Slovart (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (17)

Přidat komentář
venacava
13. listopadu

Hodnocení píší s odstupem a pořád nevím co napsat. Kniha měla zajímavý nápad, ale nebyl vůbec patřičně využitý.. Chvílemi to byla opravdu nuda... Neustálý popis toho, co už bylo jasné... Za mě to bylo mdlé.

Baru1236
26. října

Tahle kniha byla zvláštní. Na jednu stranu se jedná o klasický příběh o vyvolené dívce, která musí zachránit svět, ale na druhou mi přijde, že jsem ještě nikdy podobnou knihu nečetla. Koupila jsem si ji s myšlenkou, že se nejspíše bude jednat o retelling a navíc se mi zalíbila už jen podle obálky. Takový příběh jsem ale rozhodně nečekala. Líbí se mi, že autorka nechala nějaké věci nevysvětlené, třeba Bestii, apod. Dává to knížce jistý nádech tajemna a člověk může zapojit svoji vlastní fantazii. U některých částí jsem se až děsila, co byly lidé schopni udělat druhým, když se něčím odlišovali. A nejhorší je, že se podobné věci opravdu děli. Rozhodně se jedná o knížku k zamyšlení.
Nejsem si jistá, zda bych si knihu koupila, kdybych opravdu věděla o čem je. V tomto případě je lepší moc si o knize nezjišťovat a jít do ní "naslepo". Člověk pak nebude zklamaný z příběhu, který dostane a může si knihu vychutnat takovou jaká je.

Percabethka
17. říjnaodpad!

Tuhle knížku jsem začala číst, protože jsem si podle názvu myslela, že to bude zase nějaký retelling na Krásku a zvíře - což ale nebylo... Ten příběh byl divný, naprosto bez pointy a ani po stylistické stránce to nebylo nic moc. Navíc mi vadilo, že byla kniha plná vulgárních a nechutných slov a popisů...
ROZHODNĚ NEDOPORUČUJI

parvitas
17. října

Ako bojovať s temnotou? Ako prežiť odvrhnutie a kedy stratiť svoju ľudskosť?
Alys to má ťažké... ako 7-ročná osirela spôsobom, ktorý sa hodí skôr do hororov. Ona a ďalších 50 detí do 16 rokov prišli jednej noci o rodičov a jediní, kto sa ich neskôr ujal, boli ľudia z najbližšej dediny. Ale tá bigotnosť, zaslepenosť a strach z neznámeho urobili svoje. A keď sa navyše ozvala aj náboženská autorita, šepoty o bosoráctve bola na svete. Ich vlastné deti nezažili také necitlivé zaobchádzanie ako tieto cudzie. A rozdiely sa rokmi prehĺbili, dedinčania preniesli na deti zodpovednosť a strach, ktorý by žiadne dieťa nemalo zažívať...
S Alys sa stretávame aj neskôr, postupne dospieva a zisťuje, že je iná ako všetci ostatní. A vie, že legendy majú základ v skutočnosti. Vie, čo sa stalo vtedy pred rokmi, prečo ju požieračky ušetrili...
Ako sa vyrovná so svojím osudom a hladom, to už si prečítajte.
Ale nie je to zase až tak hrozne desivé. Od 12 rokov by som to dcéram kľudne dala prečítať. Mňa osobne príbeh zaujal, bola to jednohubka, rýchlo prečítaná, ten les(s) a zimu som si vedela živo predstaviť. A áno, je tam preklep.
A to zviera z výzvy je fakt Netvor. Desivý ako sám diabol (bu!). Ale Alys nie je Kráska, takže rozprávka ako z Disneyho sa nekoná.
Keď sa to zoberie kolom dokola, príbeh o Netvorovi nie je žiadny zázrak, ale je fajn. Rozprávka o tom, ako napraviť zlo, ktoré môže všetko zničiť...

RemiBlack
19. září

Výborné čtení, skvělý nápad. Snažila jsem se od knihy moc neočekávat - a byla jsem mile překvapená. Jako fantasy je to hodně psychologické - postavy nejsou odfláknuté, charakter a myšlenky rozvinuté; o to víc mě to bavilo. V podstatě je to i poučné, co se týče čarodějnických procesů. Je to jedna z těch knih, o kterých budete přemýšlet ještě za několik dní: co se to vlastně stalo, proč musel umřít zrovna ten či onen. V podstatě až do konce nevíte, co je cílem knihy. Pravda, konec je takový rychlý, ale u prvotiny se to snad dá přehlédnout. Za mě tedy pět hvězd. :)
Co ale musím vytknout je vztah Alys a Ciana. Nejenže je od jejich prvního setkání zcela předvídatelný, ale také se mi tam nehodí (možná by se k Alys, jakožto k jedináčkovi víc hodil sourozenecký vztah, přátelství, atd...). Jako by si autorka řekla: tak, co by se teď mělo dít? Jo, zamiluje se. Zdá se mi tam násilně vložený, knihu bych nebrala jako dívčí román. Bude-li film, mnohem snáz by se udělal horor, než romantika.
Nicméně to je vše, co se nedostatků knihy z mého pohledu týče. Ještě musím ocenit Bestii. Opravdu budu ještě týden přemýšlet, co vlastně byla zač... 5* tedy stále platí, a co dodat - kniha je nádherná. Tak krásnou obálku jsem dlouho neviděla... :)

whiolet
01. září

Nenáročné a velmi čtivé fantasy!
Od této knihy jsem absolutně nic neočekávala, možná proto jsem byla překvapená jako moc mě chytlo její čtení. Příběh je zajímavý, postavy sympatické a říkanky tomu všemu dodávají šmrnc.
Bohužel posledních 20 stránek na mě působilo dosti odfláknutě a to mi kazí celkový dojem.

ladyfromskye
04. srpna

Kvalitní fantasy s propracovaným příběhem, zajímavým nápadem, příjemnými postavami... a samozřejmě s naprosto úžasnou obálkou.
Proto mě mrzí, že jsem si byla natolik jistá - i když teď zpětně vlastně nevím proč -, že to bude další příběh inspirovaný Kráskou a zvířetem, že jsem si Bestie je zvíře vůbec neužila tak, jak si zaslouží.

BarBarBar
04. srpna

Oddechové čtení :) Začátek a průběh knihy se mi velmi líbil, ale ten konec mi přišel lehce odfláknutý. Jinak nic náročného.

Turmee
01. srpna

Nevím přesně čím mě tenhle příběh zaujal. Není nijak extra originální ani vtipný. Jeho atmosféra je místy plochá, místy vytváří hluboké propasti emocí. Postavy se chovají zvláštně, nikdo mi nepřilnul k srdci. Přesto jsem se u čarodějnického soudění třásle vztekem nad tou nespravedlivostí a nadávala jsem, jak mohli být ti lidé tak hloupí. Pak mě vyděsilo, že někteří takhle pořád ještě fungují. Že vlastně svět není vůbec spravedlivý a že s tím nic nenadělám.

Myslím si, že některé pasáže mohly být popsány lépe nebo jinak. Určité scény se opakovaly na můj vkus až příliš často. Stejně ale musím dát čtyři hvězdičky. Hlavně za relativně dobře popsanou situaci, kdy se dobrému člověku stanou špatné věci a on je okolnostmi donucen sám o sobě smýšlet jako o zlém. Desetinu takového sebereflexe bych přála spoustě lidí okolo.

klarinka9974
25. července

Pohltila mě hned první stránka. Zajímalo mě jak to všechno s Alys dopadne a proto mě příběh jen tak nepustil ale věřte, že to ta holka nebude mít vůbec jednoduché.... Fantazii se meze nekladou u této knihy a tak je těžké se odtrhnout a vrátit do reality. Kniha se mi moc líbila a jsem ráda, že jsem ji dala šanci.

Vikos
09. července

Nádhera, knížka se mi moooc líbila a bavila mě :D

DariDerek
25. června

Pro mě to bylo skvělé počtení, i když nějakou tu malinkatou výhradu mám, přesto jsem si knihu užila, co to šlo. Pro malé i velké, milovníky fantasy, tohle se musí líbit. :-) Více píšu tady: http://darameganknihy.blogspot.cz/2017/06/bestie-je-zvire-peternelle-van-arsdale.html

HankaL
23. června

Kniha se mi četla dobře, prakticky mi mizela pod rukama a já nevěděla kam. V knize nejsou žádné super akční momenty, ale to mi vůbec nevadilo. A jelikož nevím, co bych knize vyčetla, davám pět hvězdiček.

SeverusSnape
13. června

Zcela upřímně anotace mne upoutala,protože opravdu zněla skvěle.Příběh nic moc,ale kdyby se lépe podal,tak by mohl být lepší.Bylo zde i pár opravdu napínavých pasáží,ale jinak mi to přišlo zdlouhavé

Mishak
22. května

Když to vezmeme na závěr pěkně popořadě, tak máme skvělou anotaci, která naladí čtenáře. Po otevření knihy začnete litovat, že jste se do ní pouštěli. Příběh vás sem tam nudí a sem tam se nedá odložit. Potenciál obrovský, ale nevyužitý na maximum. Zápletku předvídáte. Celá kniha vygraduje velmi rychle, že si to ani nedokážete užít. Nakonec ji zavřete velmi rozpačití, protože nevíte, zda vám dala to, co jste od ní očekávali. Grafická úprava knihy je krásná, ale nedokáže zlepšit pokulhávající příběh.
Není bohužel knihou kterou bych někdy četla znovu...

Celá recenze k nahlédnutí zde:
http://mishykniznisvet.blogspot.cz/2017/05/peternelle-van-arsdale-bestie-je-zvire_22.html

Tofinka
29. dubna

Velmi zajímavá knížka - v dobrém slova smyslu.
Zezačátku jsem trošku litovala, že jsem si knihu koupila, ale později mě děj přeci jen začal zajímat.

Tak nějak jsem si nedokázala představit o čem knížka bude, ale popravdě jsem čekala něco úplně jiného...
I přesto se knížka četla dobře. Jednoduše řečeno tato knížka neurazí, ale ani nijak výrazně nenadchne.

Nakonec ještě musím pochválit překrásnou obálku...

frukeška
14. dubna

Dobře, tak tahle kniha mi opravdu nesedla... Pořád jsem čekala, že se něco stane, ale nic velkolepého se nestalo. Věřím, že některým se líbit bude, ale mně opravdu ne... Obálka je ale opravdu nádherná :)