Hrdina věků

série: Mistborn díl v sérii: 3 U Pramene Povýšení Vin nechtěně osvobodila neznámou negativní sílu, která v něm byla uvězněná tisíc let. Podobně jako se Kelsier kdysi postavil neporazitelnému nepříteli v podobě Pána Vládce, učí se teď Vin s Elendem bojovat proti abstraktní všudypřítomné ničivé moci Zmaru. Teď už bojují ne za sebe a za své vlastní přežití, ale za osud celého života na zemi. Mlhy setrvávají dlouho za dne a zabíjejí lidi. Popelečné hory chrlí kvanta popela, který dusí oblohu a hubí úrodu, na níž závisí přežití lidí. Zmar hodlá Zemi postupně zničit a Vin s Elendem a s přáteli bojují s časem, aby našli prostředek, jak ho porazit. Všechno, co zůstalo v předchozích dílech nevysvětlené, najednou začíná zapadat do souvislostí a dostává smysl…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35024/big_hrdina-veku-ATZ-35024.jpg 4.6349

Mistborn 3.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Hero of Ages, 2008

Kniha Hrdina věků

pogmanka

Mně se tenhle díl moc líbil po celou dobu, postavy jsem si zamilovala už v minulém díle, ale ten konec mě prostě za srdce nechytil. Vymyšlený byl určitě zajímavě a nečekaně, ale mě prostě nedokázal zaujmout. Spíš mě zamrzel. To je však holt tím, že jsem měla jiné očekávání a doufala jsem v něco jiného. Toužila jsem pro postavy po něčem jiném. Každopádně autor umí skvěle psát, vymyslel skvělý svět a všechny postavy se mi moc líbily a i konec byl promyšlený, jen mě osobně nesedl. Každopádně po nějaké době určitě budu v sérii pokračovat, ale prozatím si dám menší pauzu.

Verulesa

Tenhle díl byl taaak natahovanej, že ani závěr knížky moje hodnocení nevylepší. Každá kapitola mě bolela.

MatoPalkes

Krásne a dojemné zakončenie, skvelý komentár od denniys, ktorá to vystihla do bodky vrátane úžasných úryvkov z knihy.

Rudla333

Třikrát sláva. Vypadá to, že velký úpadek kvality se týkal pouze druhého dílu, což bývá u trilogií časté.

Pro třetí díl platí vlastně všechna chvála, kterou jsem psal k prvnímu dílu + se mi líbila temnější atmosféra a celkové dokreslení světa, které odpovědělo na všechny důležité otázky.

Na konec jsem byl hodně zvědavý, protože finále předchozích dvou knih se mi líbilo hlavně tím, jak krásně dokázalo navnadit na pokračování, takže jsem měl obavy, aby to Sanderson celé uspokojivě uzavřel. Ty ale nebyly na místě, s koncem jsem opravdu hodně spokojen a popravdě ani necítím potřebu si přečíst knihy druhé éry - i když po nich určitě časem sáhnu.

Abych to nějak shrnul, Hrdina věků je za mě nejlepší díl série, moje výtky se týkají jen pro mě nezajímavých postav a toho, že byl děj trochu repetetivní. Jinak ale pořád platí to, co jsem vytkl celé sérii, a to je fakt, že mám zkrátka radši rozsáhlejší, epičtější fantasy série, věnující se více různorodým POV postavám a ideálně se nesoucím v temnějším duchu.

Za mě tedy 80% pro Hrdinu věků, stejně jako pro celou Mistborn trilogii. Sice to není "můj typ fantasy", ale je to snad nejlepší fantasy série, která pod onu záštitu nespadá, kterou jsem četl.

Slyšel jsem navíc, že Archiv Bouřné záře by se mému vkusu měl blížit víc, takže ve čtení Sandersona budu určitě pokračovat.

Mr.Elmo

Zrovna jsem dočetla a měla jsem slzy v očích. Takhle mají příběhy končit.
Kdybych věděla, jak mě nadchne i tato série, nechala bych si ji od mistra také podepsat. Ale jen to, že jsem se se Sandersonem viděla, mám s ním fotku a podepsané dvě knihy pro mě má s každou jeho přečtenou knihou větší a větší význam!.

farys_books

Opět tleskám Brandonovi Sandersonovi!
Opravdu. Protože třetí díl Mistbornu byl jedním slovem epický.
Opět je tu plno akce, ale i intrik a politikaření, zkrátka toho, co jsem si oblíbila na předchozích částech.
Hodně se mi líbilo, že tady dostala prostor jedna z mých oblíbených vedlejších postav - Špuk. Jeho dějová linka byla jedna velká jízda. Ale ani ostatní postavy nezaostávaly. Vtipné - a obdivuhodné - mi přijde to, že autor dokáže i jednu konkrétní postavu, která je mrtvá, udržet přítomnou a důležitou.
No a úplný závěr? To bylo to nejuspokojivější zakončení, jaké jsem kdy četla!

denniys

Chtěla jsem toho strašně moc napsat - o allomancii, feruchemii i hemalurgii... o Vin, Elendovi, Sazedovi, Rashekovi, TenSoonovi, Špukovi a ostatních.. o celém světě Mistbornu.. ale zmůžu se jen na to, že tato série je jednoduše skvost, který by žádný milovník fantasy neměl přehlédnout..

Varuji, že následující vypsané úryvky SPOILERUJÍ děj knihy a zásadní momenty příběhu !!!

... Tančili, jako by si chtěli vynahradit celé ty čtyři roky, jako by chtěli mrštit svou radost do tváře celému apokalyptickému světu a nepřátelskému městu...
... " Já jsem člověk. " pravilo velké monstrum tiše. ( koloss Human )
... Nebo ho možná viděl klečet v popelu a věděl, že císař nemá daleko k tomu, se z toho popela už nikdy nezvednout...
... Rád bych věděl, jak by se Elend zachoval, kdyby tušil, že stojí před umírajícím bohem? že je posledním svědkem momentu, kdy se Růst objevil...
... Svět umíral a jeho božstvo muselo zemřít s ním..
... " Rychle, memoristo, " pobídl ho TenSoon. " Byl jsem připravený odejít bez tebe, protože mi všichni říkali, že už jsi o tyhle věci ztratil zájem. "
... Vy nevíte, co všechno pro lidstvo dělám, řekl Pán Vládce. Opravdu jsem to nevěděla, pomyslela si. Děkuju.
... Udělaly to. Dodržely svůj slib, a než by se nechaly ovládat Zmarem, raději zahodily bodce. Sazed si je prohlížel s lítostí v očích, s údivem a s úctou.
... " Nakonec nás zabijou, " pravil Elend a jeho hlas se rozléhal jeskyní. " Ale ještě předtím se nás budou bát. "
... Prozatím jen chci poděkovat ženě, která ji držela přede mnou. Ze všech, kteří se té síly dotkli, si to zasloužila nejvíc.

...Uprostřed květin leželi dva lidé. Vin ve svém obvyklém mistplášti, kalhotách a košili a Elend ve sněhobílé uniformě s kapucí. Leželi v trávě a drželi se za ruce........

ydnac

Jak mi tak dlouho mohla unikat tahle skvělá série to fakt nechápu..
V každém díle mě něco překvapilo a tenhle to dovršil..
(+spoiler)
Na konci jsem zůstala jen koukat jestli čtu, to co čtu...
Vlastně to autor mistrovsky vymyslel, smekám, byla jsem překvapená, dojatá a nakonec i smířená, že to tak musí být...ale chtěla jsem přeci jen nechat mé oblíbené postavy žít.
No ještě se s Mistborny neloučím, čeká na mě 4,5 a 6 :-)
Moc doporučuji!!! :-)