Hrdina věků

série: Mistborn díl v sérii: 3 U Pramene Povýšení Vin nechtěně osvobodila neznámou negativní sílu, která v něm byla uvězněná tisíc let. Podobně jako se Kelsier kdysi postavil neporazitelnému nepříteli v podobě Pána Vládce, učí se teď Vin s Elendem bojovat proti abstraktní všudypřítomné ničivé moci Zmaru. Teď už bojují ne za sebe a za své vlastní přežití, ale za osud celého života na zemi. Mlhy setrvávají dlouho za dne a zabíjejí lidi. Popelečné hory chrlí kvanta popela, který dusí oblohu a hubí úrodu, na níž závisí přežití lidí. Zmar hodlá Zemi postupně zničit a Vin s Elendem a s přáteli bojují s časem, aby našli prostředek, jak ho porazit. Všechno, co zůstalo v předchozích dílech nevysvětlené, najednou začíná zapadat do souvislostí a dostává smysl…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35024/hrdina-veku-ATZ-35024.jpg 4.6297

Mistborn 3.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Talpress

The Hero of Ages, 2008

Kniha Hrdina věků

Mášenka31

Brandon Sanderson je pán příběhu. Už dlouho jsem se necítila tak, jako po dočtení závěru této úžasné trilogie. Chtělo se mi plakat a chtělo se mi smát. Takhle se chci cítit, když dočtu knihu.

Nevím, čím to je, ale tohle je první série, kde to opravdu působí, že naprosto všechno do sebe zapadá. A vůbec mi nevadí přenést se přes pár náhod, které přivedly příběh k tomu správnému zakončení. Mistborn ukazuje úžasný svět, který má fungující pravidla, zajímavou mytologii a rozličné postavy, z nichž každá je dobrá v něčem.

Ano, co se spisovatelského umu týče, Sanderson nevyniká jazykově nebo dialogově, vnitřní pohnutky postav jsou občas přehnané, skoro až na obtíž. Ale to všechno mu odpustíte díky dokonalému příběhu a skvělým postavám. Navíc třeba popisy bojů a používání alomancie jsou promyšlené a srozumitelně podané.

Sečteno a podtrženo, Mistborn je fantasy série, kterou by správný fanda neměl vynechat. Jen málokteré sérii se podaří takový konec - konec se nepovedl třeba v Eragonovi nebo Zaklínači (můj názor). Ale Mistborn vás nezklame.

tanuki

Příběh je koncipován tak, aby především všechno dopodrobna vysvětlil. Klíče k tajemstvím, které jsou v prvím díle jen naznačeny, a které lechtají a dráždí čtenářovu představivost, jsou zde detailně odhaleny a popsány. Ne že by to přinášelo to pravé uspokojení. Vyskytuje se zde pár nelogičností a příliš urputná snaha všechno propojit a dovést k závěru. Možná je někdy lepší, když některé věci zůstanou nevyřčeny, protože příliš doslovné závěry a odhalení mohou napáchat víc škody než užitku. První díl zůstává stále tím nejlepším z první trilogie.

Peskal

No teda! Ako to už niekto píše - táto séria ma úplne odrovnala. Výborný svet, prepracované postavy... Veci, ktoré na začiatku knihy nedávajú zmysel sa na konci krásne vyjasnia...

Mimochodom, pred Mistbornom som čítal Naslouchače a myslel som, že tento rok už lepšiu fantazy čitať nebudem. Plietol som sa... Mistborn je za 6 hviezdičiek!

Mygli

Tak todlenc je fakt brutálně dobré. Vymazlené to je jak blázen. Celičká serie Mistborn se v mých očích dost přibližuje kvalitě "bouřné záře". No nekeke. Parkrát jsem si sedl na šunky s povislou bradou jak mešuge:-)

Ilirea25
09.11.2019

Konec mě úplně odrovnal..
Na celou sérii nenalézám ta správná slova. Dokonalé. Kdyby bylo možno hodnotit více hvězdičkami, neváhala bych. Nutnost každého, kdo miluje promyšlené fantasy.

petrulka
05.11.2019

Nádherná série, se vzestupnou tendencí, příběh graduje, zápletky se rozplétají logicky a postupně. Sazedovy poznámky zapadnou přesně tam, kde mají být a v tu správnou chvíli. Fascinující kandry, nápad s bodci - bravo Marshale!, depresivní umírající svět vykreslený tak, jak to jednou možná i bude. Závěr je výstřel do jiné dimenze. Něco podobného dokázal snad jen Tolkien (pro mě král) a jeho Silmarilion, pokud jde o pochopení božské podstaty. Tohle čtení pro mě bylo krásným zážitkem.

Tarja666
04.10.2019

(Může obsahovat spoilery)

Opět musím hodnotit velice kladně, zejména to, jak dokonale má Sanderson vše promyšlené a jak do sebe vše postupně zapadá jako skládačka (dostala mě např. ta Vinina naušnice). Člověk si také nikdy nemůže být jistý, jestli neumře nějaká z hlavních postav a nebo rovnou zabije skoro všechny...Nicméně trochu mi na knize vadilo, že všechno dorostlo až do takových epických rozměrů. A to jak souboje, tak i samotný závěr... Jistě, svět už byl v takové fázi rozpadu, že to snad jinak než epicky nešlo zakončit, ale bylo to na mě tak trochu moc. Také mě mrzela dějová linka TenSoona a kander, která vypadala velice slibně, ale bohužel nakonec dospěla do takového slepého konce...alespoň tedy pro mě. V předchozích dílech jsem si Vin a TenSoona hodně oblíbila a tak jsem se těšila, že se nakonec sejdou a má oblíbená dějová linka bude pokračovat. Nakonec se tak nestalo.
I tak jsem si však tento díl velmi užila a svět mitbornů jsem si zamilovala - i když spíše předtím, než se začal totálně rozpadat.
Brzy se chystám na další díly Mistborn, tak jsem tedy zvědavá, co nám přinesou. Snad trochu méně epičnosti :)

Sabulep
24.09.2019

To byla jízda, skvělý, dynamicky, originální, překvapeni i možnost si domyslet. Konec mě dostal až k slzám..

Jméno větru I.
Jméno větru I.