Hrdina věků

série: Mistborn díl v sérii: 3 U Pramene Povýšení Vin nechtěně osvobodila neznámou negativní sílu, která v něm byla uvězněná tisíc let. Podobně jako se Kelsier kdysi postavil neporazitelnému nepříteli v podobě Pána Vládce, učí se teď Vin s Elendem bojovat proti abstraktní všudypřítomné ničivé moci Zmaru. Teď už bojují ne za sebe a za své vlastní přežití, ale za osud celého života na zemi. Mlhy setrvávají dlouho za dne a zabíjejí lidi. Popelečné hory chrlí kvanta popela, který dusí oblohu a hubí úrodu, na níž závisí přežití lidí. Zmar hodlá Zemi postupně zničit a Vin s Elendem a s přáteli bojují s časem, aby našli prostředek, jak ho porazit. Všechno, co zůstalo v předchozích dílech nevysvětlené, najednou začíná zapadat do souvislostí a dostává smysl…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35024/hrdina-veku-35024.jpg 4.6219

Mistborn (3.)

The Hero of Ages (2008)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Kniha Hrdina věků

tlackacka

Závěrečný díl bylo parádní finále. Když se všechny události točily s koncem světa v pohybu, tak se mi nikdy nechtělo přestat číst. Ještě že je kniha tak členěná - pasáže z pohledu různých osob jsou navíc prokládané "komentáři" z budoucnosti, které ale nic neodhalují, spíš dobře rekapitulují. Prostě skvělé dílo :)
Mám chuť si rovnou rozečíst další trilogii, ale po přečtení recenzí nejspíš nebude na škodu si dát menší odstup.

Eldar80
24.10.2018

Je to úplně jednoduché. Pokud přistoupíte na Sandersonovu hru, tak budete naprosto nadšení. Děj vás bude unášet dál a zároveň uvidíte jak se celý příběh uzavírá. Jen zas nesmíte nad dějem příliš přemýšlet. Druhý Sandersonův nedostatek je, že neumí sám sebe proškrtat. Příběh je sice perfektní, ale je přeplněn přemírou dějových zvratů.
Začátek připomínal předchozí díly, kdy byl čtenář rychle vtažen do děje. Ten jako obvykle později zvolní. Každý díl má totiž stejnou strukturu jako celá trilogie. Dobrý začátek, zvolnění uprostřed a překombinovaný závěr. Proto je první díl uzavřený příběh, druhý pokračováním děje a Hrdina věků překombinovaným závěrem. Jenže není.
Kopíruje sice strukturu předchozích knih, ale závěrem je překonává. Kde dříve nastoupil pocit překombinovanosti, zde do sebe všechno přirozeně zapadá. Náhle začneme vidět souvislosti mezi mlhami, allomancií a Vin. Některé zdánlivě nepodstatné skutečnosti mají nakonec rozhodující vliv.
Sanderson umí stále překvapit. Nejenom dějovými zvraty, ale i důvtipem. S některými dějovými linkami si vyloženě vyhrál. Jiné jsou slabší. Nápad a potenciál to však mělo větší. Měl se víc zaměřit na využití originálních myšlenek než na spoustu událostí.
Žádný pocit umělosti se naštěstí nekoná. Velkou nevýhodou je, že čtenář promyšlenost celé trilogie ocení prakticky až na konci. Dějové linie zdánlivě běžící svou cestou, se začnou stáčet jedním směrem.
Hlavní hrdinové prohrávají boj se Zmarem a nakonec jsou donuceni svěřit svůj osud víře. Ochrání nás Hrdina z Hathsinu? Spasí nás Hrdina věků? Nebo je to jen marná naděje, jak zjišťuje Sazed při svém pátrání? 90%

Thekingofdisco
02.09.2018

Epické. Z původní trilogie se mi třetí díl líbil nejvíc. Vše do sebe zapadlo. Věci, které mi v prvním díle připadaly nedotažené zde byly dotažené k dokonalosti.
Jelikož si nejspíše rád sám sobě škodím, nevyhýbám se spoilerům, a i když jsem přibližně věděl, jak kniha dopadne, stejně jsem měl husí kůži, když šla do finále.

Celou první trilogii tedy hodnotím jako výbornou, svižnou, nenáročnou fantasy, po které určitě ještě někdy sáhnu.

Pavla79
25.02.2018

Závěr třetího dílu mě úplně dostal.. Super vše zapadlo! A co bude dál..?? Rozhodně jdu na to!

O77
15.01.2018

Sice si stále myslím, že tak třetina textu by tam nemusela být, ale příběh je to vážně dobrý.

Alvari
01.09.2017

Završení trilogie bylo, dle mého názoru, skvělým zážitkem. Opět bych rád vyzdvihl postavy, ze kterých pro mě tentoktát byl asi nejzajímavější Špuk. Poslední zhruba třetina knihy pak ukázala, jak měl Sanderson všechno promyšlené a krásně mu vše zapadalo do sebe.

Mike95
02.06.2017

Skvělá kniha. Ten konec byl epickej.

Nathanielka
31.05.2017

Celá trilogie mě naprosto uchvátila. Všechno do sebe krásně zapadá, je to narvané akcí k prasknutí a všechny postavy si zamilujete. Mistborn je dokonalost!

magie kovy kouzla mince, mincovny hrdinská fantasy

Brandon Sanderson

Brandon Sanderson