Hrdina věků

Hrdina věků https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35024/bmid_hrdina-veku-ATZ-35024.jpg 5 439 63

Mistborn série

< 3. díl >

série: Mistborn díl v sérii: 3 U Pramene Povýšení Vin nechtěně osvobodila neznámou negativní sílu, která v něm byla uvězněná tisíc let. Podobně jako se Kelsier kdysi postavil neporazitelnému nepříteli v podobě Pána Vládce, učí se teď Vin s Elendem bojovat proti abstraktní všudypřítomné ničivé moci Zmaru. Teď už bojují ne za sebe a za své vlastní přežití, ale za osud celého života na zemi. Mlhy setrvávají dlouho za dne a zabíjejí lidi. Popelečné hory chrlí kvanta popela, který dusí oblohu a hubí úrodu, na níž závisí přežití lidí. Zmar hodlá Zemi postupně zničit a Vin s Elendem a s přáteli bojují s časem, aby našli prostředek, jak ho porazit. Všechno, co zůstalo v předchozích dílech nevysvětlené, najednou začíná zapadat do souvislostí a dostává smysl…... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Talpress
Originální název:

The Hero of Ages , 2008


více info...

Přidat komentář

Da.isy
05.04.2024 5 z 5

Jsou vůbec potřeba slova?
(-----___-----)

aquarius555
18.03.2024 5 z 5

Neskutočne dobré zakončenie. Plakal som.


Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Velmi dobře zakončená trilogie. Kniha má napětí, spád, dále rozvíjí známé postavy a přidá pár nových. Opravdu mě bavilo odhalovat plány uvnitř plánů v plánech někoho jiného. Zní to sice složitě, ale kniha je napsána tak, že jsem neměl problém pochopit proč se věci dějí, jak se dějí. Ke konci možná trošku příliš filozofické, ale možná to právě pro hlubší pochopení bylo potřeba. Překvapivě dobrý konec, jsem rád, že k němu pan Sanderson našel odvahu a zbytečně nepřesladil. Na Mistborn trilogii jako celku se mi líbí, že všechny knihy se drží podobných kolejí, ale v každém dalším díle se zvyšují sázky a narůstá rozměr příběhu. Stejně tak se zvyšují i nároky na čtenáře. První díl bych doporučil jako čtení pro fantasy začátečníky, pro poslední to zdaleka neplatí. Vývoj postav během trilogie je také geniální, stejně jako systém allomancie (ačkoli mám pocit, že v posledním díle jsou zákony allomancie párkrát porušeny)

Ahmose
15.02.2024 4 z 5

Posledný diel prvej éry Mistborna je za mnou a ja sa musím priznať, že ma trošku sklamal, ale naozaj iba trošku. Tretia kniha sa odohráva dva roky od udalostí v druhej. Zobrazuje vojnu, strategické plánovanie a pokus o záchranu sveta. Rovnako ako v predchádzajúcich knihách aj tu platí, že dej je pomalý. Kým však v prvom diely je to dané tým, že autor buduje svet a v druhom nám ukazuje politiku a fungovanie dvora, tak tu svojím spôsobom stále niečo dialo, ale ako celok ten dej proste stál a miestami ma frustroval. Celé je to podľa mňa dané tým, že Sandersonov štýl písania je dobrý, ale nie dokonalý. Jeho štýl je príliš jednoduchý na typ obsahu, ktorý je v knihe zachytený. Koniec knihy je síce epický a všetky otázky sú zodpovedané, ale chýbali mi tam emócie. Ak by som to mal napísať úplne jednoducho, tak tento diel sa mi páčil, ale nezamiloval som si ho. Čo sa týka postáv, tak tie sú úžasné. Séria ako celok naozaj krásne zachytáva ich vývoj. Autor ukázal, že má výbornú predstavivosť a dokázal, že celý dej mal dobre premyslený. Pre skalných fanúšikov fantasy povinná jazda. Veľmi sa teším na ďalšie knihy od autora.

Karcoolka2210
02.02.2024 5 z 5

Pre mňa bola Mistborn jazda jednou z najlepších zo všetkých knižných sérií, čo som doteraz čítala. Sanderson vytvoril jedinečný svet a mágiu, postavy, ktoré si čitateľ ľahko obľúbi a príbeh napínavý a plný prekvapení až do samého konca. Za seba môžem povedať, že to ukončil geniálne a na konci boli aj slzy. Určite odporúčam! AJ

Taťka Hraboš
04.09.2023 4 z 5

Poslední díl nezklamal, ale ani neoslnil. Znovu se mi potvrdilo, že vymyslet spletitý příběh se zajímavou zápletkou Sanderson umí, ale s realizací je to v některých ohledech slabší. Především hlavní ženskou postavu Vin ani vzájemný vztah mezi ní a Elendem se autorovi nepodařilo ztvárnit tak, aby čtenář na konci obrazně uronil slzu. I Sazedovo prvotní nadšení náboženskými směry a jeho následná ztráta víry působí nereálně, a zpětně člověk pochopí, že to byl hlavně prostředek autora, jak příběh dovést tam, kam ho dovést chtěl. Ale celkově je to určitě série, kterou lze doporučit - takové příjemné, nenáročné a poutavé čtení, ideální třeba zrovna na prázdniny.

sArKa236
21.05.2023 5 z 5

V posledních pár letech už mě v ději málo co překvapí, a ještě méně se stane, že bych zvraty neodhadla dopředu - to se prostě stává, když hodně čtete, že? V každém dílu Mistborn mě ale zvraty a vývoj překvapil, takže za to musím Sandersonovi připsat bambilion plusových bodů.
Hrdina věků je skvělé zakončení (poloviny) série, konec mě (opět) překvapil, krásně svázal dohromady kousky z obou předchozích dílů.
Doporučuji, doporučuji, doporučuji.

ja.kordo
08.02.2023 4 z 5

Veľmi prekvapivý záver trilógie! Ukázali sa spojitosti, o ktorých som predtým ani len netušil, a udiali sa veci, ktoré som vôbec nečakal. Bavilo ma to celý čas, avšak miestami ma opäť iritovalo veľmi zbežné, ba niekedy až nedostatočné vykreslenie scén - tá hviezda dole je len preto. Mám aj isté pochybnosti, či dával každý jeden zvrat zmysel, respektíve či bol aj každý dostatočne vysvetlený. Koniec koncov som však s touto časťou nadmieru spokojný - Sanderson zase raz preukázal svoju obrovskú predstavivosť a trilógiu sa mu podarilo doviesť do epického konca :)

Vera Silent
26.01.2023 4 z 5

Nejlepším dílem série je za mě rozhodně ten první.

S posledním dílem jsem měla několik problemu: Prostředek se táhl tolik, že jsem knihu na několik dní odložila a musela jsem se k ní zpátky dokopat. Děj je roztříštěný do 5 různých dějišť - Elend a armáda, Vin a Ruin, Spook a spol, kandra TenSoon, Marsh - to je prostě už moc, věčně prehopsavat mezi postavami a jejich vlastními epizodami. Kandra má málo prostoru a přitom je to tak zajímavá postava. Postavy, které se furt jenom lituji, mají až moc prostoru, už to bylo frustrující číst. Vztah Vin a Elenda je v 3 hrozně sterilní. Zase mi seňor Sanderson zmasakroval oblíbenou postavu, to je prostě k vzteku.

Ale konec je fakt dobrý, když už se k němu člověk dokope. Tím myslím fakt posledních 150 stran téhle bichle. Nečekala jsem, že mě to znova tak chytí a vše bylo zdůvodněné perfektně. Epilog byl velice uspokojující číst, opravdu krásné.

mataj
28.12.2022 5 z 5

Výborné zakončení této hrdinské fantasy, tedy alespoň její první epochy. Víceméně všechno se postupně vysvětlilo a hezky to do sebe zapadlo. Autor vymyslel zajímavý fiktivní svět a velmi sympatické postavy, které nešlo si neoblíbit. Po čase se pustím do zbytku série.

Shaxx
07.11.2022 5 z 5

Nedokážu si představit lepší zakončení první éry. Teda...dokážu, ale chápeme se. Konec byl tedy pořádně napínavá a emočně vypjatá jízda. Před druhou érou si budu muset dát chvilku oraz, protože to musím vnitřně zpracovat. Sandersone, ty jeden!

SkcSAM
22.08.2022 5 z 5

Toto je jedno z najlepších finále fantasy, ktoré som kedy čítal. Všetko to do seba zapadlo. Prvá vec okrem Kola času, čo som od Sandersona čítal a už som nakúpil celý kosmír.

Luicy
16.04.2022 5 z 5

První třetinou jsem se poměrně dlouho prokousávala. Obléhání měst a Sazedovo nekonečné filozofování mě časem přestalo bavit a zbytečně se tak děj natahoval. Nicméně poté začala opravdová jízda, od které jsem nedokázala odvrátit zrak. Brandon Sanderson je bezesporu talentovaný spisovatel, který měl svůj svět promyšlený již od samého začátku. Postupně vám odhaloval veškerá tajemství a všechno do sebe začalo krásně zapadat. Víceméně na vše jsem dostala uspokojující odpověď (Sapkowski by se mohl učit). Závěr, alespoň co se osudu světa týče, se dal očekávat, nicméně ta cesta k onomu konci rázně hnula s mými emocemi a já si zase trochu na závěr pobrečela. Bylo to zkrátka strhující a celou Mistborn trilogii všem fanouškům fantasy vřele doporučuju!

Brandon Sanderson si tímto určitě získal mou pozornost a těším se na další autorova díla.

ChodzikCZ
05.04.2022 3 z 5

Pro mě celkové dílo slabší a po dočtení této knihy jsem myslel, že už je konec (na posledních 100 stranách se uzavřou příběhy víceméně všech hlavních postav), takže jsem překvapen, že existují ještě další 3 díly, do kterých se možná někdy pustím, ale teď si dám od světa Mistbornů delší přestávku...

Kajo98
21.12.2021 5 z 5

Na konci knihy sa mi do očí dokonca vliali slzy a priateľka sa mi smiala... Po dočítaní som mal pocit celistvosti v ktorý som dúfal. Všetko do seba zapadlo a netrebalo dodávať už nič viac... Jedným slovom? SPOKOJNOSŤ

pogmanka
20.08.2021 4 z 5

Mně se tenhle díl moc líbil po celou dobu, postavy jsem si zamilovala už v minulém díle, ale ten konec mě prostě za srdce nechytil. Vymyšlený byl určitě zajímavě a nečekaně, ale mě prostě nedokázal zaujmout. Spíš mě zamrzel. To je však holt tím, že jsem měla jiné očekávání a doufala jsem v něco jiného. Toužila jsem pro postavy po něčem jiném. Každopádně autor umí skvěle psát, vymyslel skvělý svět a všechny postavy se mi moc líbily a i konec byl promyšlený, jen mě osobně nesedl. Každopádně po nějaké době určitě budu v sérii pokračovat, ale prozatím si dám menší pauzu.

Verulesa
03.04.2021 3 z 5

Tenhle díl byl taaak natahovanej, že ani závěr knížky moje hodnocení nevylepší. Každá kapitola mě bolela.

MatoPalkes
09.03.2021 5 z 5

Krásne a dojemné zakončenie, skvelý komentár od denniys, ktorá to vystihla do bodky vrátane úžasných úryvkov z knihy.

Rudla333
02.03.2021 4 z 5

Třikrát sláva. Vypadá to, že velký úpadek kvality se týkal pouze druhého dílu, což bývá u trilogií časté.

Pro třetí díl platí vlastně všechna chvála, kterou jsem psal k prvnímu dílu + se mi líbila temnější atmosféra a celkové dokreslení světa, které odpovědělo na všechny důležité otázky.

Na konec jsem byl hodně zvědavý, protože finále předchozích dvou knih se mi líbilo hlavně tím, jak krásně dokázalo navnadit na pokračování, takže jsem měl obavy, aby to Sanderson celé uspokojivě uzavřel. Ty ale nebyly na místě, s koncem jsem opravdu hodně spokojen a popravdě ani necítím potřebu si přečíst knihy druhé éry - i když po nich určitě časem sáhnu.

Abych to nějak shrnul, Hrdina věků je za mě nejlepší díl série, moje výtky se týkají jen pro mě nezajímavých postav a toho, že byl děj trochu repetetivní. Jinak ale pořád platí to, co jsem vytkl celé sérii, a to je fakt, že mám zkrátka radši rozsáhlejší, epičtější fantasy série, věnující se více různorodým POV postavám a ideálně se nesoucím v temnějším duchu.

Za mě tedy 80% pro Hrdinu věků, stejně jako pro celou Mistborn trilogii. Sice to není "můj typ fantasy", ale je to snad nejlepší fantasy série, která pod onu záštitu nespadá, kterou jsem četl.

Slyšel jsem navíc, že Archiv Bouřné záře by se mému vkusu měl blížit víc, takže ve čtení Sandersona budu určitě pokračovat.

Hilda_
01.03.2021 5 z 5

Zrovna jsem dočetla a měla jsem slzy v očích. Takhle mají příběhy končit.
Kdybych věděla, jak mě nadchne i tato série, nechala bych si ji od mistra také podepsat. Ale jen to, že jsem se se Sandersonem viděla, mám s ním fotku a podepsané dvě knihy pro mě má s každou jeho přečtenou knihou větší a větší význam!.