Poselství práva

Příběh Waxiliána Ladriana, samozvaného ochránce zákona, se odehrává ve Scadrialu, světě „mistbornské" trilogie v prostředí, které připomíná New York na počátku 20. století - v moderním světě železnic, elektrického osvětlení a prvních mrakodrapů. „Mistbornští" hrdinové Kelsier, Vin, Elend, Sazed a Špuk už patří do historie, avšak přestože moderní život ovládá technika, stará magie allomancie a feruchemie má i v novém světě stále své nezastupitelné místo a stává se nástrojem statečných, kteří se snaží zavést řád a spravedlnost v životě jak zákonem takřka nepoznamenaných divokých Burin, tak velkoměsta Elendelu. -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/155038/poselstvi-prava-155038.jpg 4.4135

Mistborn 4.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Talpress

The Alloy of Law, 2011

Kniha Poselství práva

Alex.Barunka
10. listopadu

Volné pokračování Mistbornu je úplně jiné, ve všem. Je jednodušší, lehčí a optimističtější.
Ale přesto mají něco společného - jsou obě naprosto úžasné. Jeden autor, jedno universum a dvě naprosto odlišné série. To, co postrádá původní trilogie lze lehce najít zde a naopak.

Duo Waxilián a Wayne je naprosto nepřekonatelné. Jejich neustálé škádlení do knihy vnáší tolik osobitého a charakteristického humoru, že se čtenář prostě musí přistihnout s úsměvem na tváři.

Jediná věc, která byla na překážku je absence toho, co všechno se vlastně stalo po původní trilogii. Miluji všechny reference do jednoho, ale nestačilo to. Nicméně proto máme snad ještě další dvě knihy.
No a konec? Ten je na knize opravdu nejlepší, protože odkazuje ještě dál a neuvěřitelným způsobem ponouká k přečtení dalšího dílu.

Tarja666

Jelikož mám nejraději "středověké" fantasy, úplně jsem nevěděla, jak na mě bude působit děj zasazený do prostředí 19. století. Ale i přes prvotní nedůvěru jsem si jej zamilovala. Příjemnou změnou byly hlavní postavy - oproti mladičkým Vin a Elendovi z předchozích třech dílů, nám autor naservíruje ostřílené čtyřicátníky, což ale vůbec nevadí - je to vlastně docela příjemná změna, že se čtenář nemusí prokousávat nezkušeností postav. Wax mě prostě bavil a Wayne se svými vtipnými prupovídkami tomu dodával ten správný šmrnc.
Trochu mě překvapila zápletka samotná, jelikož jsem nečekala, že příběh bude spíše detektivního rázu, ale ani to mi nevadilo.
Co zde oproti předchozím dílům postrádám, jsou klasické mistbornské souboje. Jistě, i tady si čtenář přijde na své, autor nám ukazuje nové možnosti allomancie, ale i přesto mi tu něco chybělo. Každopádně už se těším na další díl, protože mám pocit, že toto byl jen začátek :)

Metla

Sanderson, jak ho máme rádi: se sympatickými postavami, zajímavě fungujícím systémem magie (ani po čtvrté mě nenudila a překvapila novými možnostmi), atraktivním prostředím ala „Londýn v 19. století“ a detektivně-akční oddechovou zápletkou. Negativa by se také našla: občasné kulhání logiky, v závěru se o jeviště rozpleskl bůh ze stroje a příliš nepotěší ani skutečnost, že nejde o samostatnou knihu s uzavřeným dějem.
Četbu bez znalosti předchozích dílů série "Mistborn" nelze doporučit, nezasvěcený čtenář by tápal v zákonitostech allomancie, feruchemie a dalších detailech z autorova rozmanitého světa.
Sanderson mě pořád baví, přesto „Poselství práva“ nepatří mezi jeho nejsilnější knihy. 75%

Elizza
16.12.2018

Můj pohled možná trochu zkresluje, že jsem začala číst asi dva dny po hrdinovi věků, čili polovina mého mozku ještě pořád nefungovala, jak měla.
Předně je to mnohem vtipnější, než první triologie, tam se humor hledal mikroskopem. Wayne a Wax to místy úplně zabíjeli a u slečny se smlouvou jsem se válela smíchy po zemi.
Ovšem vedle původní série je to takové... divné. Hlavně když jeden den čtete o živých lidech a druhý o tom, kde jsou pohřbeni. Města pojmenovaná po postavách z první série působily divně. Ne ve špatném slova smyslu, ale bylo to takové zvláštní. Kniha není tak složitá, jako původní série, což je možná dobře, protože kdyby byla, asi bych to nepobrala.
Místy to bylo dost předvídatelné. V momentě, kdy se objevila Marasi, mi v hlavě vyskočil obří blikající nápis: Ship. Ačkoli je to Waxův život, moc nechápu jeho rozhodnutí na konci. To jako hodlá mít navěky všechno nalajnované smlouvou, nebo co?
Trochu nudily bojové scény, které byly až moc dlouhé.
Jinak kniha bavila, četla se rychle a na konci mi u slova "bratr" málem vypadly bulvy. Rozhodně se těším na další díl

yawe
08.06.2018

Překvapilo mě, že tahle druhá trilogie se odehrává tak dlouho po hlavních událostech s Vin a Elendem. Ale pravda...co by se tak asi ve zničeném světě mohlo dít. Posun v čase, průmyslová revoluce, kombinované schopnosti feruchemie a mistbornů, zbraně, život velkoměsta...Sazed mi chyběl a Star Wars taky nebyl pořád napínavý.
I tak stojí za to si navazující trilogii přečíst a zavzpomínat.

Pavla79
29.03.2018

Z prvních stránek jsem byla trochu v rozpacích a možná až zklamaná... Po první trilogii, která pro mě skončila naprosto úchvatně, se mi zdál děj takový nijaký, nezáživný a krom twinbornů, nic nového... Ovšem postupem dalších a dalších stránek se mi vracelo mé nadšení a laska jménem Mistborn pod taktovkou B. S. :) Závěr prvního dílu druhé trilogie mě omráčil.., cože?.., co tam dělá?.., jako bratr?.. Je jasné, že dokud nedočtu vše, co se zatím dá.., jiné knihy nemají šanci. A ještě bych vyzdvihla prolog...

Alvari
06.09.2017

Nejprve jsem měl strach, jestli změna prostředí a doby, světu neuškodí, ale opak byl pravdou. I v počáteční trilogii byli hlavními tahouny knih hlavně postavy, ale Wax a Wayne jsou někde úplně jinde, jsou prostě super. Navíc se příběh ničím zbytečně nezaobírá a svižně uhání ke svému cíli, kde se setkáváme i s postavou, jejíž přítomnost musí už sama o sobě každého navnadit na další pokračování. Obří palec nahoru.

geimz
16.08.2017

Poselství práva je akčnou krimi rýchlovkou zo sveta Mistbornov, ktorá neponúka zložitý dej či množstvo postáv a intríg, tak ako hlavná trilógia. Slúži na zoznámenie sa s novými postavami a so svetom, ktorý autor posunul zo stredoveku do obdobia akéhosi ekvivalentu priemyselnej revolúcie - čo v epickej fantasy naozaj často nevidím. Dej má spád, postavy sú zaujímavé (hlavne Wayne so svojím humorom), akcia spanilá a rozuzlenie uspokojivé. Výborný prológ novej trilógie.