Pramen povýšení

2. kniha série Mistborn. Nemožné se stalo skutečností. Pán Vládce, všemi považovaný za božské ztělesnění, který celé tisíciletí brutálně utiskoval celý svět, byl svržen. Brzy se však ukázalo, že opojení svobodou a pádem totality nebude mít dlouhé trvání. Finální říše se rozpadla. Panovníci všech dominancií usilují o svržení nové vlády a dobytí hlavního města Luthadelu. Tam docházejí potraviny, bují kriminalita a neustálé pokusy připravit krále o život, a za hradbami se shromažďují vojska nejen vládců okolních domimancií, ale i vražedného kolossu, který zůstal jako obrovská ničím neregulovaná ničivá síla po Pánu Vládci… Na Vin a jejích přátelích teď je, aby nejen zachránili Luthadel, ale také aby objevili, co je vlastně Bezednost a jak ji navždy porazit, aby nezničila svět. Přeložila Milena Poláčková....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19842/pramen-povyseni-19842.jpg 4.5261

Mistborn 2.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Talpress

The Well of Ascension, 2007

Kniha Pramen povýšení

marta3736

Po dvojce jsem trochu na rozpacích. Emočně mě příběh docela odrovnal, přesto jsem na vážkách, jestli jsem s tím vůbec spokojená. Úplně nejde říct, jestli byl Pramen povýšení lepší než Finální říše - řekla bych, že každá kniha má něco do sebe. K dějové lince nemám žádnou výtku, jsem s ní spoko, ale co mě fakt vytáčelo - opakování informací.

Myslím si o sobě, že důležité informace k postavám, jejich pohnutky a úmysly si zapamatuji celkem snadno (a nejen já). Je fajn, když vám něco autor připomene tak dvakrát, třikrát v celé knize - ale třeba dvakrát v jedné kapitole? Hah.

Dalším mínusem je taky neustálé předhazování čtenářům faktu, že se daná osoba změnila (případně jakým (drsným) vývojem si prošla, v jakých podmínkách vyrůstala a podobně). To mám začít všechny litovat? Jako pardon mno, ale tohle není nic pro mě. Určitě na druhou stranu nehaním to, že se postavy vyvíjejí (to vůbec), ale fakt nepotřebuji v druhém díle číst litující odstavce toho, jak to měla hlavní hrdinka v dětství těžké.

3,5/5 hvězdiček

petrulka

Výborné a to všechno. Autorův styl mám ráda, se svými hrdiny to umí. Trefa do černého bylo převtělení OreSeura, rázem se z něj stal můj oblíbenec. Celkově kandry vypadají hodně slibně, co do rozvinutí děje v dalším pokračování. Hodně oceňuji to, že ač hlavní hrdinka je mladinká a klaďačka skrz naskrz, neleze na nervy, ani svojí zamilovaností, ani tím, jak výborný je Mistborn, ani svými názory. A na závěr tajemná síla, nepopsatelné cosi, "hlavní záporák" jako třešnička na dortu. Těším se dál.

Ilirea25

Nechápu, nepobírám, nemám slov. Když se mě někdo zeptá na dobrou fantasy, neváhám. Mistborn. Skvělý. Nikdo nedokáže psát o politice, aniž by člověka nenudila. Sanderson to dokázal. Hltáte každé slovo.

*** SPOILERY***
Ten konec, jako halo? Ještě teď nepobírám. Chce to chvíli přemýšlet, než se dám na další díl.

Tarja666

Moc pěkné - dávám jednoznačně 5 hvězd. U prvního dílu jsem váhala, zda si 5 hvězd kniha zaslouží, ale tady už ne :)

Pozor, obsahuje spoilery:
Jelikož už tentokrát nastupuje čtenář do "rozjetého vlaku", tak kniha byla celkově akčnější a musím říct, že jsem si doslova užívala skvělé dialogy mezi postavami. Co jednoznačně na Sandersonovi oceňuji, je fakt, že klidně nechá zemřít hlavní postavy (i když zrovna Zane byl pro mě dost zajímavou postavou, takže škoda :( ). Člověk tak nemůže předvídat, co se stane a jak se bude celá situace vyvíjet. Rovněž to, jak jsou jednotlivé skutečnosti v knize provázané (viz jednání Zana) a postupně se čtenář dozvídá, že věci na první pohled nejsou tak, jak se zdají. Dodává to knize prvek překvapení a člověk pak vidí, jak hluboce nad dějem a jednotlivými maličkostmi autor přemýšlel.
Z postav musím vyzvednout především OreSeura, kterého jsem si hodně oblíbila a zajímavým prvkem byl také Zane, ale toho už si bohužel moc neužijeme :(

No nic, vrhám se na další díl a jsem zvědavá, jak to všechno dopadne.

LadyMichelle

Jak to jen ten Sanderson dělá, že má ty své světy tak dokonalý? :-D
Opět skvělé počtení, tajil se mi dech při akčních pasážích a byla jsem zvědavá, jak to všechno dopadne.
Takže, huraaaa na další díl :-))

Mabie

Děj je hodně překombinovaný, celkově je druhý díl výrazně slabší než ten první. Na rozdíl od prvního dílu se vytrácí pocit fantaskního světa a celé je to trochu jalové. Škoda. Velká škoda.

Sabulep

Kniha byla fajn, ale docela se děj táhl, autor to mohl klidně zkrátit. I tak se četla snadno a rychle.

kklepkaa

A já to vlastně všechno stále vstřebávám. Tahle série je prostě luxus. To jak autor dokáže pracovat s postavami je něco naprosto úžasného a ta neskutečná propracovanost. Klobouk dolů.

A stále patí, že vždycky je nějaké další tajemství...