Pramen povýšení

2. kniha série Mistborn. Nemožné se stalo skutečností. Pán Vládce, všemi považovaný za božské ztělesnění, který celé tisíciletí brutálně utiskoval celý svět, byl svržen. Brzy se však ukázalo, že opojení svobodou a pádem totality nebude mít dlouhé trvání. Finální říše se rozpadla. Panovníci všech dominancií usilují o svržení nové vlády a dobytí hlavního města Luthadelu. Tam docházejí potraviny, bují kriminalita a neustálé pokusy připravit krále o život, a za hradbami se shromažďují vojska nejen vládců okolních domimancií, ale i vražedného kolossu, který zůstal jako obrovská ničím neregulovaná ničivá síla po Pánu Vládci… Na Vin a jejích přátelích teď je, aby nejen zachránili Luthadel, ale také aby objevili, co je vlastně Bezednost a jak ji navždy porazit, aby nezničila svět. Přeložila Milena Poláčková....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19842/pramen-povyseni-8Ex-19842.jpeg 4.5315

Mistborn 2.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Talpress

The Well of Ascension, 2007

Kniha Pramen povýšení

Mášenka31

Tak ty drobnosti, kterých jsem si všimla v první dílu, se trochu znásobily a rozšířily... a proto "jen" čtyři hvězdičky. Připadá mi, že Sandersonovi se povedlo napsat skvělý příběh zasazený v úžasném a originálním světě, s vývojem událostí, který se opravdu snaží přinést něco nového a neobvyklého. Za to všechno mu jdou plusové body. Příběh se nikam nežene, v podstatě reflektuje, jak by to zhruba vypadalo "ve skutečnosti". Protože realita je podobná, čas se táhne a není to jedna akce za druhou, šup sem šup tam. To se mi na Mistbornovi líbí, plyne přirozeným tempem, má dost času rozvíjet postavy, budovat napětí a vysvětlovat.

Opakování je v knize sem tam až příliš. Jako by se Sanderson snažil uvést čtenáře, kteří se vrhli rovnou na druhý díl, občas mi připadalo zbytečné znovu zmiňovat minulost postav, když jsme se jí nabažili v prvním díle. Ale budiž. Co mi na Mistbornech vadí asi nejvíc je fakt, že se nedokáže rozhodnout, jakou knihou vlastně je. Moc bych si přála dospělé fantasy s postavami, kterými méně cloumají hormony.

Celkově však vůbec nelituji, že jsem se do knihy pustila, a pokračuji v dalším díle. Mistborn má skvělý temný příběh, skvěle fungující magii a druhý díl ukázal nové možnosti tohoto světa, třeba kandry a kollosy. Nadšený čtenář se nezalekne pomalu plynoucího příběhu, naopak ho bude fascinovat a bavit.

robinoza

Skvělý Sanderson. Příšerná obálka.

sel123

Tak bohužel moje mínění ani druhý díl nevyvrátil. Naopak je ještě naivnější a hůře napsaný než první. Mám rád politické debaty a uvahy jednotlivých postav. Ale těmto zde se prostě musí jeden jen pousmát. Vážně v podstatě červená knihovna. Postavy jednají naivně až směšně a jejich reakce prostě nejsou uvěřitelné. Mrzí mne, že s celkem zajímavě navrženého světa je uděláno tohle. No nevím jestli budu mít odvahu na další díl.

tanuki

Nalákán naprosto dokonalým prvním dílem jsem zběsile uháněl do knihovny pro pokračování. Přinesl si ho domů, pohodlně se usadil a pln očekávání se pustil do čtení. Čtu a čtu, ale pořád to není ono. Dobře, některé úvody bývají zdlouhavé, stačí si počkat, vydržet a ono se to rozjede. Žádný spěch. Strana 100, 200, 300, 400, 500 a pořád je to neuvěřitelně utahané. Jediná světlá linka příběhu zatím tkví v ukázce toho, jak revoluce požírá své vlastní děti, jak dlouho očekávaná změna režimu nakonec vede k rozčarování, vystřízlivění a nespokojenosti. Systém je na zhroucení, k městu přitáhly tři armády, postavily si stany a všichni vyčkávají na první tah těch druhých. Mezitím Ona se trápí tím, jestli je pro Něj dost dobrá. On se hrabe ve stovkách knih, aby z nich vyčetl (poměrně neúspěšně), jak být dobrým a uznávaný králem. Samozřejmě i On stráví desítky stran hloubáním nad tím, jestli se s Ní k sobě hodí. Všichni příčinlivě něco čtou, přemýšlí, radí se, kujou pikle, 500 stran. A nic se děje, ani lísteček na stromě se nepohne. Občas stojatou hladinu rozčeří drobná událost, historka, souboj, ale je to příšerně PO....MA....LÉ... Závěrečné kapitoly konečně dostávají sílu a atmosféru prvního dílu, události se rozletí vpřed, čtenář zapomene na všechny své dosavadní výhrady a nechvává se strhnout napínavým vyprávěním. Škoda, že musel před tím vytrpět tolik duchaplné nudy...

Tiny24

Tohle je Sanderson, jak ho znám a jak jej mám nejraději. Dočetl jsem a jen sedím s otevřenými ústy.

marta3736
28.10.2019

Po dvojce jsem trochu na rozpacích. Emočně mě příběh docela odrovnal, přesto jsem na vážkách, jestli jsem s tím vůbec spokojená. Úplně nejde říct, jestli byl Pramen povýšení lepší než Finální říše - řekla bych, že každá kniha má něco do sebe. K dějové lince nemám žádnou výtku, jsem s ní spoko, ale co mě fakt vytáčelo - opakování informací.

Myslím si o sobě, že důležité informace k postavám, jejich pohnutky a úmysly si zapamatuji celkem snadno (a nejen já). Je fajn, když vám něco autor připomene tak dvakrát, třikrát v celé knize - ale třeba dvakrát v jedné kapitole? Hah.

Dalším mínusem je taky neustálé předhazování čtenářům faktu, že se daná osoba změnila (případně jakým (drsným) vývojem si prošla, v jakých podmínkách vyrůstala a podobně). To mám začít všechny litovat? Jako pardon mno, ale tohle není nic pro mě. Určitě na druhou stranu nehaním to, že se postavy vyvíjejí (to vůbec), ale fakt nepotřebuji v druhém díle číst litující odstavce toho, jak to měla hlavní hrdinka v dětství těžké.

3,5/5 hvězdiček

petrulka
16.10.2019

Výborné a to všechno. Autorův styl mám ráda, se svými hrdiny to umí. Trefa do černého bylo převtělení OreSeura, rázem se z něj stal můj oblíbenec. Celkově kandry vypadají hodně slibně, co do rozvinutí děje v dalším pokračování. Hodně oceňuji to, že ač hlavní hrdinka je mladinká a klaďačka skrz naskrz, neleze na nervy, ani svojí zamilovaností, ani tím, jak výborný je Mistborn, ani svými názory. A na závěr tajemná síla, nepopsatelné cosi, "hlavní záporák" jako třešnička na dortu. Těším se dál.

Ilirea25
17.09.2019

Nechápu, nepobírám, nemám slov. Když se mě někdo zeptá na dobrou fantasy, neváhám. Mistborn. Skvělý. Nikdo nedokáže psát o politice, aniž by člověka nenudila. Sanderson to dokázal. Hltáte každé slovo.

*** SPOILERY***
Ten konec, jako halo? Ještě teď nepobírám. Chce to chvíli přemýšlet, než se dám na další díl.

Nová hlídka
Nová hlídka