Pramen Povýšení

2. kniha série Mistborn. Nemožné se stalo skutečností. Pán Vládce, všemi považovaný za božské ztělesnění, který celé tisíciletí brutálně utiskoval celý svět, byl svržen. Brzy se však ukázalo, že opojení svobodou a pádem totality nebude mít dlouhé trvání. Finální říše se rozpadla. Panovníci všech dominancií usilují o svržení nové vlády a dobytí hlavního města Luthadelu. Tam docházejí potraviny, bují kriminalita a neustálé pokusy připravit krále o život, a za hradbami se shromažďují vojska nejen vládců okolních domimancií, ale i vražedného kolossu, který zůstal jako obrovská ničím neregulovaná ničivá síla po Pánu Vládci… Na Vin a jejích přátelích teď je, aby nejen zachránili Luthadel, ale také aby objevili, co je vlastně Bezednost a jak ji navždy porazit, aby nezničila svět. Přeložila Milena Poláčková....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19842/big_pramen-povyseni-8Ex-19842.jpeg 4.5387

Mistborn 2.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Well of Ascension, 2007

Kniha Pramen Povýšení

ja.kordo
28.12.2021

Z prvej časti som mal rozporuplnejšie názory, no táto ma už do príbehu vtiahla naplno! Spojitosti medzi udalosťami a postavami mi začali dávať väčší zmysel a taktiež si myslím, že sa aj zlepšilo budovanie atmosféry (poväčšine - o niektorých udalostiach si stále myslím, že by mali na čitateľa väčší dopad, keby boli rozpísané podrobnejšie). Každopádne za mňa výrazné zlepšenie, tentoraz dávam o hviezdičku viac a na tretiu časť sa ozaj teším!

Kajo98
21.12.2021

Do druhej časti som sa ponáral pomalšie ako do predošlej (to ale neznamená, že ma nevtiahla) a kvôli tomu sa mi zdalo, že mi niečo uniká alebo, že je dej necelistvý. Tento problém sa na konci trocha objasnil aj keď som dúfal, že sa odhalia odpovede na viac otázok (popravde sa tu objavilo, ešte niekoľko ďalších otázok navyše).

Našťastie som sa hneď pustil do tretej knihy a tá mi napravila názor na druhu časť. Zistil som, že jej dosť krivdím + mám chuť si ju znova prečítať. Myslím si, žeby som si ju ešte viac užil...

krovacek
21.11.2021

Porad jsem mela problem se odtrhnout jako u prvniho dilu, ale bylo tam hodne nudnych pasazi, dost veci se opakovalo, treba na chvili, kdy si nekdo stezoval ze ho nekdo klidni, uz jsem byla po chvili alergicka. Neustale probirani dokolecka ruzne politiky me taky lehce ubijelo, ale prekonala jsem to a okolo toho to bylo dobre a napinave :)

03.10.2021

Za mě stejně dobré jako první díl, stále tam panuje ona skvělá mysteriózní atmosféra pátrání po pravdě, kterou ještě umocňuje postava Sazeda, která dostala snad ještě více prostoru než v prvním díle a která je naprosto perfektní.

pogmanka
08.08.2021

Původně jsem si podle komentářů myslela, že mě druhý díl nebude tak bavit, ale byl to omyl. Musím říct, že se mi četl opravdu dobře a ač je pravda, že tam aspon ze začátku není takové akce, ale spíš politika, tak to mi na tom přišlo sympatické. V jiných knihách hnedka se všechno děje a ani se pořádně nedá čas, aby se to mohlo uskutečnit, ale u těchto knih to nehrozí. Člověk si na to musí počkat, ale i tak se nenudí. Za mě skvělé pokračování a těším se na třetí díl.

Per-quiee
28.07.2021

První díl mě nalákal na pokračování série, ale bohužel druhý díl byl trošku zklamáním. Děj byl předvídatelný a hlavní hrdinka mě v některých pasážích vyloženě rozčilovala. Po dalším dílu už nesáhnu, ale musím uznat, že jako oddechovka dobré.

Mikus
05.04.2021

Asi bych si těžko mohl říkat fanoušek Hry o trůny, kdybych druhému Mistbornovi vyčítal, že se od akcí nabité jedničky přehoupl do desítek stran politikaření. Přesně takový totiž Pramen Povýšení je. Přestože mu akce nechybí, hlavní úlohu tady hraje politika v Luthadelu plná kliček a intrik. A já to vítám. Obzvlášť když je celé to šachování tak hezky zvládnuté. Sanderson už od začátku působí nesmírně jistě, svůj příběh má vypilovaný do detailu a navíc pro čtenáře klade různá vodítka. I díky tomu mu jeho "wow momenty" skvěle fungují. Závěr byl opět velmi silný. S prázdnou a vyčištěnou hlavou vás to rozhodně neponechá. Naopak to ve vás bude ještě pár dní šrotovat.
Přesto všechno se na začátku knihy děj až moc často točí v kruhu s občasným rozptýlením v podobě akce. Některá fakta i fráze se zbytečně opakují (a tím nemyslím jen "seděl na hýždích", i když to tam bylo minimálně desetkrát). Na druhou stranu vítám prostor věnovaný vývoji postav. Nesmírně oceňuji, že se postavy nepřizpůsobují ději. Elend na mě sice nepůsobil tak dobře jako v jedničce, ale i tak jsem si jeho linku užíval. Jeho prostřednictvím Sanderson nadhazuje solidní dilemata. Jeho vztah s Vin (se kterou stále nesympatizuji tak jak bych si přál) se ale přeci jen honil za vlastním ocasem a nejsem si jistý, do jaké míry ho tahle kniha reálně změnila. Také upřímně doufám, že Zaneova linka bude mít v trojce nějaký dopad, protože jinak se mi jeví jako úplně zbytečná.
Co ještě v téhle sérii postrádám je víc informací o světě za zdmi hlavního města. První dva díly ho dějově prakticky vůbec neopouští, ale jsou tu náznaky, které bych rád viděl rozvinuté. Víc světa prosím! Snad se ještě dočkám. Hrdina věků už na mě čeká a já se sakra těším!

Maggy
15.03.2021

3,5*

No, tohle byla nuda. Což říkám jako někdo, koho politické zápletky baví. Stovky stránek ubíhaly a člověk měl pocit, že jsou vlastně prázdné, protože se na nich neděje - přitom děje. V knize se skrývalo spoustu zákrutů a podrazů a zvratů, ale nic z toho mě neoslovilo.

Spousta scén se v knize opakovala. Vin létá po venku, Elend vládne, nebo se o to aspoň pokouší, a vy máte pocit, že tu samou scénu čtete už napotřetí. Závoj tajemna, který se prolínal minulým dílem, zkrátka zmizel.

Žádná z nových postav zvlášť nezaujmula - snad krom Tindwyl. Všichni ostatní nováčci měli zhruba tak jednu charakterovou vlastnost. Ze známých postav byl Sazed jako obvykle malé světýlko na konci tunelu. A dalším postavám krom Vin a Elenda nebyl věnován skoro žádný prostor, nic nového jsme se o nich nedozvěděli, což je prostoru skoro 800 stran skoro neuvěřitelné. (Ještě teda OreSeur byl super.)

Významná část Well of Ascension se věnovala vztahům mezi hlavní dvojicí, což se dalo očekávat a bylo by nerealistické, kdyby se tomu Sanderson vyhnul, ale... místy se to táhlo a taky se myšlenkové pochody postav neustále opakovaly a jejich pocity se nikam neposouvaly. Bylo frustrující pozorovat, jak si ti dva spolu nechtějí promluvit. Ale nebylo to tak moc teen angsty jak to mohlo být.

Celá kniha jaksi klouzala po povrchu. Žádný rozhovor nebyl dost hluboký a upřímný, žádná atmosféra dost uchvacující, žádné ohrožení dost vážné. Přitom k tomu měl Sanderson všechny podklady! Ale to je něco, čeho jsem si všimla už při četbě minulého dílu. Možná jenom Sanderson nezachycuje Momenty™ tak, jak já ráda. Kniha byla plná nenaplněného potenciálu.

Ale na konci příběhu nechybělo skvělé vyústění, které knihu trochu zvedlo, ale zase nemělo na to, aby se tím vynulovalo trápení se přechozími šesti sty stránkami. Každopádně to navnadilo na poslední díl trilogie, na který se hned vrhnu.

Takže výsledem jsou tři a půl hvězdy znamená, že se mi to líbilo. Bylo to v pohodě. Ale nebylo to nic víc.

PS: Vím, že informace z předchozího dílu se musí na začátku knih opakovat, aby si čtenář, který po dílech série sahá ve větších časových rozestupech osvěžil pamět, ale fakt mi Sanderson ve dvou třetinách osmi set stránkové knihy nemusí připomínat, kdo je takhle postava, když se v knize objevila už popáté. Dík.