Finální říše

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Už přes tisíc let padá z oblohy popel a nekvetou květiny. Už přes tisíc let žijí skaatové v nelidských podmínkách a v trvalém strachu pod krutou absolutní vládou nesmrtelného Pána Vládce. Nadějí na únik z tohoto pekla se stává až Kelsier, který v sobě objeví schopnost allomancie, příslušející pouze mistbornům, schopnost „spalovat“ kovy a získávat tím krátkodobě mimořádné schopnosti – sílu, předvídavost, možnost ovlivňovat druhé. Obklopen elitou podsvětí chystá útok proti Pánu Vládci. Ten by však nebyl uskutečnitelný, kdyby se Kelsier náhodou nesetkal s dívkou jménem Vin, sirotkem z ulice, zvyklým nečekat od lidí nic než zradu. Odhalí u ní také mimořádné schopnosti mistbornů a naučí ji využívat je. Prostřednictvím Vin infiltruje okolí Pána Vládce. Kelsierův plán se ovšem začíná vyvíjet nečekaným směrem a míří k tragickému vyústění… Příběh je plný napětí, intrik, překážek, nečekaných zvratů i vtipu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19839/big_finalni-rise-aEi-19839.jpg 4.6611
Série:

Mistborn 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Talpress
Originální název:

The Final Empire, 2006


více info...
Nahrávám...

Komentáře (116)

Kniha Finální říše

sArKa236
21. května

O Mistborn jsem slyšela hlavně od zahraničních influencerů, česká vlna, pokud nějaká byla kolem vydání knih, mě zcela minula. Do čtení jsem se dala se zvědavostí a vysokým očekáváním, a byla jsem více než spokojená. Svět, ve kterém se nacházíme je nesmírně zajímavý a originální, stejně jako magický systém. Postavy super, děj super, svět super, všechno super.
Doporučují těm, do mají rádi zajímavé magické systémy, trochu politikaření a bandu kriminálníků, kteří se snaží svrhnout vládu.

Vera Silent
27.12.2022

Někdo mi říkal, že Sandersonovi knihy jsou dobré. Tak jsem zkusila tuhle... Tož bylo to fenomenální! Děj má skvělé tempo, magický systém a svět příběhu jsou velice originální. Když člověk čte hodně fantasy, tak se moc často nestává, že by narazil na úplně nové originální podání tak jako v Mistborn. Naprostá většina postav je sympatická a člověk o nich rád čte. Děj má zajímavé zvraty a za celou dobu nenastal hluchý moment, kdy bych se musela prokousavat stránkami silou vůle. Akorát mi nemuseli zabít mou oblíbenou postavu, to mi ti autoři dělají naschvál.

Až se někdo zas bude divit, jak můžu tak nadpřirozeně rychle přečíst bichli o 600 stránkách, zatímco on se už půl roku moří s knížkou o 150, tak knihy jako tato jsou odpověď.


mataj
07.12.2022

Velice ráda si při čtení odskočím do světa fantasy a v tomto případě jsem určitě nešlápla vedla. První díl mě okouzlil svou atmosférou, originálním fungováním i sympatickými hrdiny. Příběh je bezesporu velmi zajímavý a nechybí ani správná dávka napětí. Těším se na další dobrodružství Vin, Sazeda, Marshe a ostatních členů této výjimečné bandy.

SkcSAM
07.08.2022

Svet po tom ako vyhrá záporák. Originálne postavy a skvelý príbeh. Magický systém dáva zmysel. Jeden z najlepších fantasy autorov nám dodal neskutočnú knihu.

Christo
06.07.2022

Čekal jsme nadšení jako jsme měl u Cesty králů, ale bohužel očekávání předčilo toto fantasy :-). Sanderson je určitě talent, ale na mě příliš dětinsky laděné a kvůli tomu dalšímu dílu už šanci nedám.

Teruberu
05.05.2022

Zatím nejlepší fantasy, co jsem kdy četla.

HermanekB
20.03.2022

(+ SPOILER) ...

...

Když jsem dočetla poslední kapitolu, zůstala jsem dlouho civět na zeď s jedinou myšlenkou. Tohle je všechno?
Při čtení knížky jsem si prošla záchvaty smíchu, culení a především pláčem. Ten konec mě úplně a naprosto odzbrojil, brada mi spadla snad až na zem. Takhle roztříštěné emoce jsem neměla od doby, kdy jsem dočetla Zaklínání světla.
Ten svět je naprosto úžasný. Skvěle vymyšlené originální prostředí. Mlhy a červené slunce. A magie? Pálení kovů, tahání a tlačení za ně a co všechno dokáží dohromady způsobit? Úžasné.
Způsob jejího využití, postavení lidí ve společnosti. A inkvizitoři a obligátoři? Geniální.
Hlavní postavy se staly mou srdcovkou. Vin, Sazed, Ham, Marsh... ale především Kelsier.
Jak si mohl Sanderson dovolit ho zabít?! I přestože je to pro vyšší dobro! JAK JEN MOHL?! Takto úžasná postava a on ji prostě nechá zabít a k tomu ještě ani neublíží Panu Vládci, když má konečně tu možnost.... Přesto tak nějak vím, že zabít ho, bylo dobré pro příběh, ale to není důvod, proč bych měla Sandersonovi odpustit, že se ho takto zbavil. Kelsier je prostě správný hrdina s touhou napravit svět, bránit své milované a i přes všechno, co si zažil, stále věřil lidem a smál se. K tomu jako správná postava měl spoustu špatných vlastností, například se bezhlavě pouštěl do akcí, šlechtice nenáviděl bez rozdílu.

Já zkrátka nemám slov a asi nedokážu úplně objektivně posoudit knížku, protože tohle bylo závaží na mé emoce. Pokud máte rádi dobře promyšlené fantasy, neměli byste knihu minout.

Luicy
06.03.2022

No tak tohle byla parádní jízda od začátku až do konce. Sanderson vytvořil originální temný svět plný charismatických postav, které si okamžitě zamilujete. Magický systém v podobě allomancie je bezesporu zajímavý a hlavně má hlavu a patu i co se týče fyzikálních zákonitostí (i když je pravda, že jsem se v tom zatahování a odtahování kovů v bojích místy ztrácela). Hrozně se mi líbilo, že příběh je jedna velká skládačka, která vám postupně začne odhalovat různá tajemství a vše najednou začne dávat větší smysl. Děj byl napínavý, odsýpal a zajímavě vygradoval v konec, u kterého jsem měla otevřenou držku a ani jedno oko suché. Dokonce s recenzí jsem si potřebovala dát načas, abych to celé vstřebala. Okamžitě jsem však sáhla po druhé knize. Určitě doporučuju.

Co však musím vytknout jsou ty obálky od talpressu, to je fakt příšerný. Britské vydání vypadá mnohem lépe.

1