Finální říše

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

1. kniha série Mistborn. Už přes tisíc let padá z oblohy popel a nekvetou květiny. Už přes tisíc let žijí skaatové v nelidských podmínkách a v trvalém strachu pod krutou absolutní vládou nesmrtelného Pána Vládce. Nadějí na únik z tohoto pekla se stává až Kelsier, který v sobě objeví schopnost allomancie, příslušející pouze mistbornům, schopnost „spalovat“ kovy a získávat tím krátkodobě mimořádné schopnosti – sílu, předvídavost, možnost ovlivňovat druhé. Obklopen elitou podsvětí chystá útok proti Pánu Vládci. Ten by však nebyl uskutečnitelný, kdyby se Kelsier náhodou nesetkal s dívkou jménem Vin, sirotkem z ulice, zvyklým nečekat od lidí nic než zradu. Odhalí u ní také mimořádné schopnosti mistbornů a naučí ji využívat je. Prostřednictvím Vin infiltruje okolí Pána Vládce. Kelsierův plán se ovšem začíná vyvíjet nečekaným směrem a míří k tragickému vyústění… Příběh je plný napětí, intrik, překážek, nečekaných zvratů i vtipu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19839/finalni-rise-aEi-19839.jpg 4.7317
Série:

Mistborn (1.)

Orig. název:

The Final Empire (2006)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (58)

Kniha Finální říše

Přidat komentář
Alex.Barunka
30.12.2018

Pět z pěti, tady to prostě jinak nejde. A ještě teď si nadávám, že jsem autorovi nedala šanci dřív.

kocour_mikeš
29.12.2018

Příjemné a návykové čtení :) Těším se na další díly. Dávám 85%

Mabie
28.11.2018

Hodně dobré! Líbila se mi myšlenka spalování kovů i samotný příběh a na rozdíl od většiny se mi líbila i Vin. Teprve po přečtení jsem zjistila, že se jedná o 1. díl ságy. Příběh ale působí velice uceleně a pouze kvůli “plesovým” scénám, které byly opravdu nudné, ubírám jednu hvězdičku. Určitě jdu ale shánět další díly.

Mygli
04.11.2018

To byl vpravdě nářez. Tenhle svět miluju

Jeegles
14.10.2018

Skvělá kniha, vlastně celá sága. Vtáhla mě do děje, ani jsem nevěděla jak.

hankapimi
14.10.2018

Zvládla jsem Finální říši i Pramen povýšení, ale pro nesmrtelného Pána Vládce třetí díl už nemusím.... Není to můj šálek čaje ...

acrev
01.10.2018

Zajímavý fantasy námět, se kterým jsem se ještě nesetkala. Myšlenka spalování kovů byla opravdu zajímavá, což hodnotím velmi pozitivně. I když jedinou věcí, na kterou jsem při čtení dokázala myslet bylo, že v tomto světě se musí kovy hrozně plýtvat a že přeci tímto stylem musejí brzy dojít...
Protože jsem věděla, že jsou i další díly, tak jsem se trochu bála, že kniha nebude mít v podstatě žádný konec. Ten sice byl, ale i tak bych si představovala, že bude trochu více rozpracovaný. Dle mého názoru by si to příběh zasloužil.
Další trochu nepříjemný pocit jsem měla ze stylu psaní, který na mě působil příliš jednoduše. To je ovšem způsobeno spíše překladem.
Knihu rozhodně doporučuji. Jen také doporučuji nečekat bezchybné fantasy veledílo, aby vás pak naopak nezklamala.

Eldar80
30.09.2018

Kniha je skutečně skvěle napsaná. Hned rozeznáme autorův osobitý styl. Na začátku jsem se trochu lekl, protože se to hodně podobalo Elantris. Ale jemu podobná pohádkovost velmi rychle mizí. A ve srovnání s ním má čtyřikrát rychlejší nástup děje. Vůbec to totiž nepůsobí jako první díl, ale jako samostatná kniha. Třeba sága o zaklínači je perfektní, ale Krev elfů by bez ságy neobstála. Tohle je naopak plně ucelené dílo.
Po rychlém nástupu děje kniha v polovině mírně zvolní. Je to však natolik zábavné, že klidnější prodlevy vůbec nevadí. Kdo očekává čisté fantasy bude nadšený. Kniha vyniká především čtivostí, ale přitom není nijak bezduchá. Ta pozitivní nota, na kterou Sanderson hraje je perfektní. Sice to inklinuje k černobílému pojetí dobra a zla, ale vůbec to nevadí.
Nenacházím slov. Pokud máte rádi fantasy, tohle si musíte přečíst. Snad by se dalo vytknout, že se děj se nevyplatí kriticky zkoumat. Hlavně ke konci. K tomu ostatně kniha není určená. To stejné platí pokud někdo očekává Sapkowského literární um nebo má jiná přehnaná očekávání. Podařený originální svět, perfektní pojetí magie. (Ikdyž podobnosti by se našly...) Škoda, že autor některé zvraty v ději lépe nepromyslel. Jinak skvostné. 90%

Thekingofdisco
14.08.2018

Mám rád knihy, ve kterých se objevuje motiv svržení vlády. Navíc si všichni vychvalovali Sandersona, tak jsem to rozhodl zkusit. Ze začátku mě kniha nadchla, samozřejmě zaujal originální systém "magie". Jen jsem se celou knihu nějak nemohl sžít s Vin... Někde zhruba v půlce jsem však knihu na nějakou dobu odložil, protože mě unavovaly plesové scény, měl jsem u nich víc než kde jinde pocit, že čtu young adult. Díky bohům jsem se však ke knize vrátil a strhující finále mě naprosto dostalo.

Elizza
28.07.2018

Spalování kovů je absolutně super nápad. Překlad příšerný, ale za to autor nemůže. Pasáže s plesy trochu nudily a ve jménech šlechticů mám guláš, ale jinak dobrý. Vlastně jediná zásadní vada: hlavní postavy nemají umírat!

yawe
08.06.2018

Díly 1-3 jeden velký příběh. Ze začátku mě to strááášně nebavilo, ale chce to jen vydržet. Tahle fantasy gradovala s přibývajícími díly, nakonec víc než o schopnostech hrdinů to bylo pro mě filozofické dílo o tom, co může udělat moc a zodpovědnost, lhostejnost a vlastní profit, ponižování nebo nadutost s lidskou povahou a charakterem. Schopnosti postav a svět Finální říše jen dokreslily příběh. Nic není jen černé nebo bílé...
Určitě doporučuju....

Misuri
05.06.2018

Pro Pána Vládce,
tohle je fakt dobrý. Začala jsem se sérií hned po přečtení dosavadních dílů Archivu bouřné záře. Oproti Archivu to má jednu velkou výhodu. Skoro hned ze začátku se dovíte o co de, a s čím se budou hlavní hrdinové muset poprat. Vzalo mě to díky tomu po pár stránkách a rozhodně jsem se pak do knížky nemusela nutit. Takže s chutí do toho, vřele doporučuju.

KydlochMoris
31.03.2018

Výborný první díl! Těším se na druhý a na postavy, jak se budou vyvíjet...

Pavla79
05.01.2018

Jsem mirne pokrocily ctenar fantsy.., plus mozna jeste trocha zenske krve ;) a je z toho nadseni.. Opravdu me to nadchlo a predstavovala jsem si, jak by tato fanasy mohla dopadnout v rukach dobreho rezisera.. Každopádně se jdu vrhnout na dalsi dil...

O77
29.12.2017

Rozhodně je to dobrá kniha, ačkoliv se obávám, že výtky k překladu jsou oprávněné. AJ originál jsem sice v ruce neměla, ale některé věty jako by nedávaly tak trochu smysl. Krom toho se mi styl autorova psaní jeví poněkud rozvláčný a mohlo by to být svižnější. Ale celkový nápad je kvalitní a postavy jsou dobře propracované.

hanpari
15.12.2017

Tři hvězdy. Děsivý překlad. Už jen ten titul!

pavel6466
18.10.2017

Magie dobrá, příběh vcelku zajímavý ale závěr mě až tak neuchvátil a vin mě lezla hrozně na nervy.

SONP
29.08.2017

Když jsem přečetl druhý ze dvou dostupných dílů Archivu Bouřné Záře, rozhodl jsem se zkusit starší autorův cyklus Mistborn. Úmyslně jsem si o něm nic nepřečetl a tak jsem byl od počátku fascinován ponurým světem s padajícími sazemi, utlačovanými nevolníky a revolucí ve vzduchu. Dokonce mi to připomnělo zlatou dobu Chiny Mievilla. K tomu všemu se přidala velmi pěkně vymyšlená magie kovů a vypadalo to, že jsem odsouzen přečíst si cyklus celý. Jenže postupem času se přidaly plesy a krásné šaty a krásní sečtělí šlechtici a jejich intrikující snoubenky, zkrátka se to nějak nepozorovaně změnilo v Young Adult, jak má být. A tak jsem zbytek knihy už strávil s tímto pocitem a nějak jsem to doklepal sice bez počátečního nadšení, ale přeci jen s občasnou radostí ze čtení, protože Sanderson psát umí. K tomu všemu se využití magie v soubojích změnilo v dojem, že čtu několikastránkový popis cizího hraní hry na konzoli, kde tlačítko X=pálení cínu, A=zatlačení na minci a tak dále. Nějakou dobu jsem to ještě zvládl číst. ale nakonec přišlo na řadu přeskakování těchto pasáží. Ocenil jsem ovšem, že jde o sevřený příběh s koncem (dnes vzácné!). Tahle série ale asi nebude pro mě a tak si radši počkám na další díl Archivu. 70%

Alvari
25.07.2017

Má první kniha od Sandersona a rozhodně ne poslední. Pan Sanderson má neskutečnou schopnost doslova přikovat si čtenáře ke svému příběhu. Kdo by to byl řekl, že budu se neukojitelným zájmem číst o dění na šlechtickém bále... Celý příběh příjemně pluje dál a dál a kniha vás drží a odmítá propustit ze svých spárů. Když se k tomu přidají zajímavé postavy, fungující svět a v neposlední řadě i alomancie (a feruchemie), není co řešit.

hojkas
16.07.2017

Rčení "Nesuď knihu podle obálky" zde platí dvojnásob. I když se tato kniha tváří jako béčková fantasy, patří ve skutečnosti k vrcholu dnešní fantasy tvorby. Brandon Sanderson zde totiž, jako ostatně ve všech svých knihách, vytvořil zcela unikátní svět s do detailu propracovanou magií s funkčním logickým principem, která je jedinečná a fascinující, přitom však ne všemocná. Postavy jsou přirozené, dialogy plynou lehce a po chvíli je nemožné knihu odložit. Za mě dokonalé, už dlouho jsem nečetla tak dobrou knihu.

Polariss
27.06.2017

Sanderson nezklamal a nejspíš ani nikdy nezklame. Povinná četba.

nikolsn
06.06.2017

Mistr žánru Pan Sanderson opět nezklamal. Zcela nový svět a pojetí magie, obdivuhodně vylíčen charaktery postav a celá psychologie myšlení. Prostě bomba !!!

Jm.bazar
06.06.2017

Jedna z nejlepších fantasy serii, už proto že závěr Vás prostě překvapí

Teclaireddy
15.05.2017

Skvělá knížka. Hned ze začátku mě nadchly hlavní postavy. Vin - pozorovatelka s komplexem opuštění, docela netypická hrdinka, věrohodně napsaná (až se mi nechtělo věřit, že může muž tak dobře popsat pochody dívčí mysli) . Kelsier - nešlo si ho nezamilovat, jeho rozhovory s Vin pro mě byly vrcholem knihy, navíc oceňuji, že není černobílý. Sanderson u mě získal velké plus také tím, že zbytečně nevymýšlel moc novotvarů a vytvořil zajímavý svět, který působí tak nějak přirozeně. Méně je někdy více. Líbilo se mi téma identity, důvěry a naděje. A ač to bolelo, hodnotím kladně i nečekaný zvrat - celý příběh pak působí mnohem realističtěji.
Paradoxně se mi nejméně líbil závěr, který tu hodně lidí vyzdvihuje. Asi si obecně více užívám ty konverzační a pocitové pasáže. Popis akčních scén pro mě vlastně představuje jedinou slabší stránku knížky - to tahání a tlačení mincí mi někdy přišlo až trochu směšné. Místy jsem se trochu zarazila i nad překladem, zvlášť slovosledem (ale zase se mi líbilo, jak překladatelka pracovala s tykáním a vykáním).

TomTomis
14.04.2017

Od poloviny knihy člověk tak nějak začíná tušit, jakým směrem se kniha bude ubírat. I tak je plná akcí a peripetií. Svět zpracovaný zajímavým způsobem- od nadpřirozených schopností allomantů přes vylíčení postavení lidí ve společnosti, až k zajímavým a postupně odkrývaným skutečnostem různých národů, bytostí...
Těším se na další díl.

Cari
26.12.2016

Ještě nemám dočteno, ale musím říct, že je to vážně skvělá kniha! Úžasné postavy, spousty tajemna... a je to vážně napínavé! Jsem z příběhu nadšená, že ani nevím, co dřív napsat. Škoda jen, že Mistborn nemá lepší obálku, aby si téhle knihy všimlo víc lidí... Já jsem z lidí, kteří moc na obálku nedají, ale jak tak koukám, tak většina ano. Podle toho, co má na poli fantasy úspěch... Ty YA romantické příběhy s větší dávkou fantazie se vůbec Finální říši nemůžou rovnat. Jak říkám, sice ještě nemám dočteno, ale už ted vím, že tuhle knihu zařadím mezi své TOP čtení.

Etule
21.12.2016

Po dlouhé době kniha, co mě opravdu dostala. Nápad s pálením kovů je naprosto geniální. Jak má autor vše promyšlené, určené, co který kov dělá. Žádné mávání hůlkami či jiné používání "klasické" magie.
Jeho říše mě okouzlila, jeho postavy mě okouzlily. Chci znát jejich další příběhy.
Jen se mi samozřejmě opět podařilo oblíbit si postavu, která nepřežila. :( Za to autorovi asi ublížím.

Janičta
11.12.2016

Skvělé čtení.
Oceňuji velmi zajímavý nápad s "kovovou magií". Postavy se vyvíjely, nebyly černobílé. Vykreslení celé Finální říše její fungování se autorovi moc povedlo.
No co dodat... snad jen to, že jsem zvědavá jak to půjde dál..

bezzink
23.11.2016

Snad se musim i omluvit obdivovatelum Sandersona za sve 3 hvezdy, ale ja zkratka nemuzu jinak. No kdybych nebyla byvala precetla Archiv bourne zare v cele s Kaladinem, tuto knizku bych nedocetla. Porad jsem se do toho nutila a to i u 300ste strany. Za normalnich okolnosti bych to uz vzdala, ale kdyz ten Kaladin je tak strasne dobry! Porad jsem cekala na ten zlom, kdy se poradne zactu a knihu nepustim z ruky. Stalo se to, kdyz mi zbyvalo 50 stran do konce.
Ja vlastne ani nevim, proc me to tak nechytlo jako vas vsechny tady. Napady tam byly opet neotrele, spisovatelsky um Andersona dokonaly, zrejme to proste nebylo tak dobre jako Kaladin. Ale do dalsiho dilu se pustim, treba to uz bude neco, co prectu jednim dechem. :)

vlado0065
01.11.2016

Čítať čokoľvek od Sandersona je zážitok. A Mistborn, počnúc Finální říší, nie je výnimkou.

Pre mňa najsilnejšou Sandersonou črtou sú svety, v ktorých sa jeho príbehy odvívajú. Finální říše je úžasne vykreslené prostredie. Časovo i priestorovo síce trocha vytrhnuté z kontextu, napriek tomu pre príbeh dostačne široké a najmä, vynikajúco funguje. Iskru mu dodáva systém allomancie a feruchemie, ktoré sú viac kombináciou vedy a alchýmie, ako mágiou.

Príbehovo je Finální říše spočiatku ľahko čitateľná, ale s postupom času sa odkrývajú aj politické kľučky rôznych postáv a dej sa začína vetviť. Netreba sa ale báť, že by sa roztrieštil do chaosu, iba už nie je tak predvídateľný a začina čoraz viac pozitívne prekvapovať.

Postavy sú prijemné a aj keď ich je dosť, nemáte pocit, že by boli nedokončené, prípadne sa nelogicky strácali, alebo z ničoho nič znova objavovali. Skvelé je, že nie sú čiernobiele a ich motívy správania vychádzajú z ich minulosti (tá našťastie nie je čitateľovi rovno chrstnutá do tváre, ale postupne dávkovaná, takže je priestor na úvahy "prečo tá, ktorá postava koná tak, ako koná"). Stále však ide o young adult, takže žiadneho filozofického bolehlavu sa netreba báť (občas sú postavy dokonca vtipne naivné).

Finální říše je výborná kniha a som zvedavý, aké budú ostatné dva diely z pôvodnej Mistborn série.


Štítky

hrdinská fantasy

Autor a jeho další knihy

Brandon Sanderson

Brandon Sanderson
americká, 1975

všechny knihy autora

Podobné knihy

Kniha Finální říše je:

v Právě čtených15x
v Přečtených424x
v Čtenářské výzvě13x
v Doporučených62x
v Knihotéce129x
v Chystám se číst297x
v Chci si koupit48x
v dalších seznamech7x