Finální říše

1. kniha série Mistborn. Už přes tisíc let padá z oblohy popel a nekvetou květiny. Už přes tisíc let žijí skaatové v nelidských podmínkách a v trvalém strachu pod krutou absolutní vládou nesmrtelného Pána Vládce. Nadějí na únik z tohoto pekla se stává až Kelsier, který v sobě objeví schopnost allomancie, příslušející pouze mistbornům, schopnost „spalovat“ kovy a získávat tím krátkodobě mimořádné schopnosti – sílu, předvídavost, možnost ovlivňovat druhé. Obklopen elitou podsvětí chystá útok proti Pánu Vládci. Ten by však nebyl uskutečnitelný, kdyby se Kelsier náhodou nesetkal s dívkou jménem Vin, sirotkem z ulice, zvyklým nečekat od lidí nic než zradu. Odhalí u ní také mimořádné schopnosti mistbornů a naučí ji využívat je. Prostřednictvím Vin infiltruje okolí Pána Vládce. Kelsierův plán se ovšem začíná vyvíjet nečekaným směrem a míří k tragickému vyústění… Příběh je plný napětí, intrik, překážek, nečekaných zvratů i vtipu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19839/finalni-rise-aEi-19839.jpg 4.6429

Mistborn 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Talpress

The Final Empire, 2006

Kniha Finální říše

pat4157
předevčírem

Deset hvězdiček z pěti :-D Takhle úžasné to bylo. Skvělá magie, skvělá zápletka a skvělé zakončení. Musela jsem dočíst, spát jsem šla o půl třetí ráno. Tohle mám ráda. To, že vás kniha chytí a nemůžete ji odložit.

jakub0399
23. listopadu

Velmi naivní YA fantasy, nápady s kovy dobré, ale celkově je to velmi natahované a vlastně se polovinu času nic neděje....3 z 5....

Keyance

Kniha mě chytila v podstatě od začátku. Četlo se mi to velmi dobře, byly viditelné prvky YA. Zbožňovala jsem motiv vzpoury proti si říši, proti vládci. Hlavní postava mi byla sympatická a fandila jsem jí celou dobu.

Hodnotím: 9/10 Skoro dokonalé a nemůžu se dočkat dalšího dílu.

Mášenka31

Nebojím se těch pěti hvězdiček, protože Sanderson si je (i přes pár drobností) zaslouží. Četla jsem několik recenzí a překvapilo mě, že si spousta lidí stěžuje na pomalý děj. Já to naopak oceňuji. Dle mého názoru by správná fantasy měla gradovat, seznámit člověka se světem, ve kterém se ocitl, vykreslit postavy a jejich motivace, splétat několik dějových linek dohromady - a pak vyvrcholit závěrečnou bitvou. Tohle všechno jsem dostala.

Knížka má své mouchy - třeba zvolení hlavní postavy, která má sklony chovat se trochu hloupě a moc dětsky. Prvky YA se sem spíše nehodí. Alomancie a feruchemie jsou skvělé prvky magie a nebýt sem tam zmatečných popisů, člověk by si je užil do poslední kapky.

Bráno celkem, kniha mě mile překvapila a chystám se pokračovat v dalších dílech (přestože první je vcelku uzavřený a tedy by to ani nebylo nutné, když by člověk nebyl příliš zvědavý). Ale loučit se s tímhle propracovaným světem se mi ještě nechce, takže jedeme dál.

sel123

Škoda. Zajímavé nápady i děj. Bohužel psáno s velkou porcí naivity a plno logickych nesrovnalostí. Nejspíše určeno pro méně sečtělé náctileté. Snad dám ještě další díl a uvidí se.

Shira27

Přiznám se, že začátek mě moc nebavil. Bylo to pomalé, spousta postav, nový svět... Ale jak jsem tomu začala víc rozumět, lépe jsem se začetla. Moc mě bavilo sledovat romantickou linku, která byla spíše takové zpestření celé knihy, ale pro mě je to celkem důležité kritérium, aby mě kniha bavila.
Nečekané zvraty byly fakt nečekané, posledních 150 stran jsem se od knihy nedokázala odtrhnout. Napětí v posledních stranách postupně gradovalo a finále bylo opravdu velkolepé.
Rozhodně se pustím do dalších dílů, i když počet stran mě trochu děsí, snad se nezaseknu na začátku knihy, jako tomu bylo v prvním díle. :D

Roscata

Sanderson je právem považován za jednoho z nejlepších spisovatelů fantasy, protože svět který nám ve Finální říši představuje, je propracovaný, má zajímavou mytologii a postavy. Stejně výborná je i magie. Její principy a mechanismy mě fascinovali.
Co jsem nečekala, byla předvídavost osudu u některých postav. Už ve chvíli, kdy jsme se seznámili s Vin, mi bylo jasné jakou roli v přiběhu sehraje. Dokonce už i tuším jak se bude příběh dál vyvíjet a jsem zvědavá jestli se aspoň trochu trefím.
Co jsem naopak netušila, byl osud Kelsiera. V tom Sanderson překvapil a uznávám že to vymyslel opravdu výborně.
Naopak mě zase překvapila slabost hlavního zaporáka, ale tuším že to bylo záměrné a víc se odhalí v pokračování.
Zkrátka a dobře, celá kniha je napsaná velmi poutavě a já se těším až se pustím do dalších dílů.

Skyer

Kniha je pomalejší, a to já moc nemusím. Bavilo mě to, ale ne dostatečně (kvůli méně nabitému ději), aby mě to neustále nutilo číst dál.
Ze začátku mě Vin hodně štvala, ale díky jejímu vývoji už to pak nebylo tak hrozné. Neříkám ale, že je nějakou mou oblíbenou postavou. Všechno jí šlo rychleji než ostatním a já tyhle speciální sněhové vločky, co jsou prostě lepší a nemusí proto tolik dřít a učit se, nesnáším.

Všichni se tváří, jak je to kdovíjaká adult fantasy, ale když je hlavní hrdinka puberťák řešící puberťácké věci, tak je to prostě YA bez ohledu na to, že vedlejší postavy jsou dospěláci.

Kůň a jeho chlapec
Kůň a jeho chlapec