Finální říše

Už přes tisíc let padá z oblohy popel a nekvetou květiny. Už přes tisíc let žijí skaatové v nelidských podmínkách a v trvalém strachu pod krutou absolutní vládou nesmrtelného Pána Vládce. Nadějí na únik z tohoto pekla se stává až Kelsier, který v sobě objeví schopnost allomancie, příslušející pouze mistbornům, schopnost „spalovat“ kovy a získávat tím krátkodobě mimořádné schopnosti – sílu, předvídavost, možnost ovlivňovat druhé. Obklopen elitou podsvětí chystá útok proti Pánu Vládci. Ten by však nebyl uskutečnitelný, kdyby se Kelsier náhodou nesetkal s dívkou jménem Vin, sirotkem z ulice, zvyklým nečekat od lidí nic než zradu. Odhalí u ní také mimořádné schopnosti mistbornů a naučí ji využívat je. Prostřednictvím Vin infiltruje okolí Pána Vládce. Kelsierův plán se ovšem začíná vyvíjet nečekaným směrem a míří k tragickému vyústění… Příběh je plný napětí, intrik, překážek, nečekaných zvratů i vtipu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19839/big_finalni-rise-aEi-19839.jpg 4.6521

Mistborn 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Final Empire, 2006

Kniha Finální říše

jordys
28. listopadu

Jsem fanoušek fantasy a vysokého počtu stran. Celá série samozřejmě splňuje obojí, děj rozhodně není natahovaný. Naopak, pro pořádné vysvětlení a připomínání, jak celý ten jedinečný systém magie vlastně funguje, to je prostě potřeba.

LukyWood
27. listopadu

Naprosto dokonalé! Celou knihu jsem hltal stránku za stránkou a s vypětím očekával konec, který byl naprosto geniální. Od Brandona už jsem četl první dva díly Archivu bouřné záře a myslel jsem si, že už laťku nasadil tak vysoko, jak to jenom jde. Očividně jsem se mýlil a tohle se u mě řadí na stejnou úroveň jako Slova paprsků a tedy patří do mé síně slávy nejlepších fantasy :D

krovacek
13. listopadu

Super kniha, okamžitě mě vtáhla do děje a nemohla jsem přestat číst... bylo tam sice pro mě, co si nepamatuju jména, ze začátku trochu víc postav, ale brzy jsem se zorientovala a skoro všechny postavy si oblíbila :)

Calwen89

Dokonale propracovaný svět, charakteristiky postav, popis prostředí, svižný děj... Má to všechno, miluju to a neustále se modlím ať konečně někoho napadne udělat nové obálky !

Amole

Od série Mistborn jsem měla po přečtení Warbreakera a několika recenzích velká očekávání, ale překvapivě je, minimálně zatím tento díl, rozhodně předčil. Když sledujeme ve většině fantasy knih nějaký zvrat, je to jako kdyby někdo zkrátka přehodil vyhybku příběhu, koruna padne do ruky někomu jinému, někdo zemře, něco se pokazí. U Brandona Sandersona je zvratem ale myšlena pasáž, kdy se dílky skládačky které člověk celých 600 stran sbírá spojí dohromady, vytvoří se nový rámec celého příběhu a člověk zpětně pochopí to, nad čím už skoro přestal přemýšlet. Každou věc která trochu drhne ale jejíž nedovysvětlení přejdete, protože ve fantasy nebývá vše jasné, vám autor osvětlí, vše začne dávat smysl a vy zůstanete jen s otevřenou pusou (a pravděpodobně i slzou na krajíčku) zírat do zdi a přemýšlet, jaký mozek může něco takového vymyslet.

Šíša

Opravdu, i já jsem se trochu zalekla, když jsem uviděla obálku, ale knihu jsem dostala jako dárek, tak jsem si řekla, že jí dám šanci a uvidím.
A byla jsem velmi mile překvapena. Svět, ve kterém jsme se ocitli, se mi moc líbil; postavy jsou velmi dobře napsané, sympatické a uvěřitelné, a to včetně hlavní hrdinky, která se na její mladý věk chová racionálně. Někdo by mohl říct, že je to jen další obyčejné fantasy, ale musím odporovat. Pro mě nové, neokoukané, smysluplné, napínavé a vtipné... No, já jsem nadšená, už jsem se stihla přesunout k druhému dílu. Určitě doporučuji!

"Ženy jsou jako... bouřka. Jsou krásné na pohled, někdy se i hezky poslouchají - ale většinou jsou dost nepraktické."

pogmanka

Podle obálky jsem si vůbec nebyla jistá, že se mi bude kniha líbit, ale musím říct, že to byla pořádná jízda. Sice někde jsem si říkala, že není žádná akce, že by už mohla být, ale na druhou stranu, zase to aspoň nebylo všechno naráz a vážně tam byl znát ten čas, který všechno připravovali. Každopádně poslední třetina byla jedna velká jízda a já se nemohla dočkat, jak to dopadne. Musím říct, že jsem si postavy stihla oblíbit a jsem zvědavá na další díly.

marapavelka

Je to sice celkem čtivě napsané, ale spousta povídání okolo a hrozně málo akce. Úryvky z deníku jsou úplně zbytečné. Pán Vládce jako hlavní záporák vůbec nefunguje, celou knihu se o něm vlastně jen mluví a přestože to má být nesmrtelný bůh, je na konci celkem jednoduše zneškodněn. Zkrátka mě tahle knížka moc nenadchla. Druhý díl přesto zkusím, jen abych věděl, kam to bude pokračovat.