kikies kikies komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Nějak moc netuším, co napsat, abych se neopakovala :-)
Strašně příjemné čtení, nádherné postavy a srdceryvně podané válečné dění na německém území očima Smrti... a snad jedna z těch knih, které přispějí k otevření očí a ukončení dogmatického nahlížení na pořád ještě poměrně nedávnou válečnou historii. Co člověk to odstín na škále mezi dobrým a zlým, co Němec to jiný postoj k Führerově válce... Nesuďme, poučme se a nezapomeňme...
PS: Vřele doporučuji Vyhnání Gerty Schnirch - jiné téma, podobná myšlenka ;-)

25.08.2015 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Ideální podzimní čtení :-) Napínavé až do konce, dostatečně brutální a zvrhlé, zajímavá dvojice vyšetřovatelů, na jejichž vývoj se docela těším. Nápaditý motiv kaštanového panáčka chválím a aktuální tematika zneužívání dětí je také perfektní volbou.

07.11.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Skvělá kompilace mnoha závažných témat podaná velice čtivou formou s dotykem milého humoru a zabalená do pochmurného až depresivního prostředí malého města kdesi na konci světa. Velké množství pestrobarevných postav, z nichž těžko říct, která je hlavní - zpočátku to možná ztěžuje orientaci, ale ke konci se chytne každý a za podrobný popis vývoje každé z nich bude vděčný. Množství otázek "Co bych na jeho/jejím místě udělal já?", se kterými je čtenář konfrontován a které po sobě zanechávají pachuť až moc reálných témat, se kterými se v životě chtě nechtě setkáváme... Za mě výborné, chvátám pro další díl a doporučuji...
"K vítězství zla stačí, když dobří lidé budou sedět se založenýma rukama." Edmund Burke

27.06.2019 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Do poslední chvíle napínavý děj s horkou a vyprahlou australskou krajinou na pozadí. Vhodně zakomponované vyprávění o dávném neštěstí a trefně vykreslené charaktery nicnezapomínajících spoluobčanů. To horko člověk při čtení skoro i cítí... a vygradovaný závěr mě ke knize úplně přikoval. Doporučuji - a filmové zpracování bude nepochybně také koukatelné ;-)

17.07.2017 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Velice obsáhlé, bohaté a do detailu propracované dílo... Je to kniha, která vám utrhne uši na kabelce, velice těžko se přenáší a častěji než obvykle budete mít namoženou ruku, lze ji použít v sebeobraně a když vám náhodou vypadne z ruky, můžete si vážně poškodit prsty na noze... Ale jinak je to skvělá výzva pro všechny, které neodradí množství stran. Rozsah odpovídá popisovaným dvěma velice důkladně provedeným a famózně vyšetřovaným zločinům probarveným pohledy do minulosti hrdinů a exotickým prostředím. Ideální pro čtenáře prahnoucí po inteligentních padouších (alá Zmizelá) a téměř nesmrtelných agentech tajných zpravodajských služeb.

17.03.2015 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Průměrně dobré, už byly v sérii i lepší. Linka o Eričině soukromí byla super, v tomhle směru se člověk rád něco dozví, ale vyšetřování bylo nějak odfláknuté. Každopádně čtivé a zajímavé jako vždy, jen to autor umí i o trochu líp.

10.11.2023 4 z 5

Třináctkrát proto Třináctkrát proto Jay Asher

Knížka je moc příjemně napsaná a je velice čtivá, i nápad lze pochválit. A to není málo. Ale vzápětí je třeba zamyslet se nad samotným sdělením, o čem to vlastně je? ... O holce, které zřejmě nikdy nikdo nevysvětlil, že svět není pohádka, že se v něm vyskytují problémy a zlí lidé? A že když nevyřeším jeden problém, může se k němu přidat další a pak už se to zdá stále jen horší a horší? A že je v pořádku spáchat sebevraždu a pak "ze záhrobí" ukazovat na ty, kteří za to údajně mohli? Je tohle to, co má kniha předat mladým čtenářkám? Jestli ano, tak si dovoluji označit ji za nebezpečný blud, protože Hannah Bakerová měla jen jediný důvod, a to sice k zamyšlení, nikoli k sebevraždě! A ze své sebevraždy může obvinit leda tak sebe! Potkalo ji dost nepěkných věcí (očima puberťáka viděno samozřejmě jako konec světa!), měla fakt smůlu, několik hodně blbých dnů a černé svědomí, protože se k některým věcem měla postavit jinak. Ovšem to, co provedla nebylo řešení, ale zbabělý a nezodpovědný útěk. Sebevražda mladé holky, která ještě nic nezažila, ví prd o opravdových problémech a neohlíží se na své blízké, je jen sobeckým a slabošským jednáním.
Ale věřím tomu, že seriál to mohl být pěkný...

12.06.2018 4 z 5

Šifra mistra Leonarda Šifra mistra Leonarda Dan Brown

Perfektní! Napínavý děj, nabitý informacemi a bravurně propracovanými konspiračními teoriemi. Moc dobře se to čte, doporučuji.

29.01.2018 5 z 5

Stopy v krvi Stopy v krvi Steve Robinson

Nejradši čtu historické romány a současné thrillery, takže když mi to někdo spojí dohromady, jsem nadšena. A Stopy v krvi mě nezklamaly. Upřímně bych se nepozastavovala nad tím, komu resp. čemu se dílo podobá nebo nepodobá, podle mě je to zase jednou něco trochu nového - ale ano, strhující a originální mix to je, je to jeden z dalších thrillerů, který vyniká originálním námětem a prolínáním s historií. Velice nápadité, velmi dobře propracované, děj mě vyloženě vtáhl a rozuzlení mě překvapilo stejně jako hlavního hrdinu. Že je děj zmatený kvůli většímu množství postav a prolínání dějových rovin? To už se bohužel stává v knihách čítajících více než 250 stran a pojednávajících o dvousetleté rodinné historii :-) Mně to problém nečiní. Spíše mě zaráží, že to někdo nečeká :D

15.06.2016 5 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Velice podařené dílo. Odlišné od předchozích, ovšem dokonalosti dosahuje na jiných frontách. V příběhu je opravdu velice příjemně a překvapivě skloubeno mnoho závažných a aktuálních společenských témat, je přeplněna psychologickým pohledem na věc, je nesmírně obohacující v prezentaci možných náhledů, řešení ... podle mého názoru by sem žádný výraznější zvrat (jak po něm volá mnoho předchozích komentujících) nezapadl. Drama tohoto příběhu je v plíživém narůstání problému, k němuž je nutné se postavit, v úvahách o tom, co už je moc a kdy už je to moc.

02.05.2016 5 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Asi bych nedala tolik hvězdiček, nebýt našich nedávných zkušeností s pandemií, kvůli tomu ve mně při čtení pořádně zatrnulo.... takže kniha přišla v pravou chvíli (minimálně z pohledu propagace a prodejnosti). Bylo tam dost míst, které byly dost neuvěřitelné a člověku díky nim povylezlo obočí o pár centimetrů výš, ale jinak hodnotím kladně - hlavní postavy, ponuré prostředí, neustálé nebezpečí a v neposlední řadě i ta paralela s aktuálním děním.. dodává to čtení šťávu, ne že ne. :-)

28.04.2022 4 z 5

Katova dcera a ďábel z Bamberku Katova dcera a ďábel z Bamberku Oliver Pötzsch

Perfektní! Čtivé, napínavé, akční... nemůžu neopakovat po ostatních - rozhodně jeden z nejlepších dílů série! Příjemná změna prostředí, exkurz do další neméně zajímavé kapitoly dějin, detektivní a nebezpečné pátrání Kuislovy rodiny se zapojením všech členů rodiny a rozšíření rodiny o nové a dosud neznámé postavy. Moc dobré čtení!

17.01.2022 5 z 5

Výborná záležitost. Spousta aktuálních témat, o kterých je třeba se bavit mnohem hlasitěji a na mnohem více úrovních. Otázky, které je třeba klást a hledat na ně odpovědi. Kniha čtenáři otevírá oči, vytváří praskliny na jeho sociální bublině a snaží se jej protáhnout ven a ukázat mu realitu "tam venku". Oceňuji nejen výběr většiny "bolavých" témat, ale i nastíněná řešení. A přesně, jak bylo řečeno v jednom z komentářů níže, kdyby se tato kniha dostala do povolaných rukou, ke kterým by se přidala i schopná hlava a nebojácné srdce, to by se děly věci! (Takže nereálné, bohužel...). Pro mě osobně byly docela dost hutné a nezáživné pasáže o problematice metodiky průzkumů, ovšem chápu, že i tomuto je třeba se věnovat. Ale jinak se mi to četlo skvěle a asi mi to i dost přineslo. Nedá se samozřejmě souhlasit se vším, ale rozhodně se dá o všem přemýšlet. Doporučuji!

17.05.2021 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Perfektně zamotané, čtivé a napínavé. Skvělé vykreslení všemožných charakterů a takových těch typických maloměšťáckých vztahů. Ovšem právě propletenost vztahů mě trochu vytáčela - bylo až nereálné, když se postupně přišlo na to, kdo všechno s kým vším spal, lhal a podváděl. I to neustálé docházení na policie typu "Jo a ještě jsem Vám zapomněl/a říct tohle..." - těch policajtů mi bylo fakt líto.

13.08.2020 5 z 5

Osvětimský proces Osvětimský proces Annette Hess

Pokud bych měla zvolit jedno slovo, které pro mě vystihuje pocit ze čtení, tak řeknu SMUTEK. Celý příběh na mě působil neuvěřitelně smutně. Smutně z toho, jak rychle se lidé po válce oklepali z hrůz, jak se snažili (a snaží) zapomenout, jak bylo vůbec možné, že zodpovědní si nepřipouštěli žádnou vinu, že německý národ si možná nikdy pořádně neuvědomil (a těžko říct, jestli se o to vůbec pokoušel), co všechno se za války vlastně dělo jeho jménem. Nejsem příznivcem paušalizování a házení všech Němců do jednoho pytle, to v žádném případě. Jenže zrovna ze vzpomínek a chyb - zejména z těch obrovských - bychom se měli všichni poučit, takže pro zatajování válečných hrůz před dětmi jsem nikdy pochopení neměla. Román není až tak moc o procesu (zde je český název opravdu zavádějící) - ač zprostředkovaně se samozřejmě dozvídáme o některých hrůzách v táboře, není ani tak o rodině tlumočnice Evy, i když zde se také sešly zajímavé exempláře. Je to především o vině. O vině a o jejím zpracování. O tom, jak se netrápí ti, co by měli, jak se s výčitkami perou ti nepraví, jak se neslavná minulost zatajuje a jak taková špinavá tajemství ničí životy a rozvracejí rodiny. Příběh nebyl tak brutální, jak příběhy o Osvětimi většinou bývají, ale byl silný a důležitý. Jeďte se všichni podívat do Osvětimi a čtěte příběhy o ní, jinak se lidstvo nikdy nepoučí.

20.07.2020 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Moc příjemné a napínavé. Ze začátku pozvolnější, ale rozuzlení je ohromné. Je to trochu jiné, oproti předchozím dílům, ne nutné lepší nebo horší, ale prostě jiné. Sem tam (hlavně ze začátku) se vyskytují hlušší místa, ale celkově a s odstupem lze hodnotit vysoce a doporučit.

20.05.2020 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Jsem nadšená! Upřímně jsem vůbec nevěřila tomu, že se dá napsat něco zajímavého o vyšetřování zločinu starého 26 let. A už vůbec jsem nebylo schopná pochopit, co všechno jsou někteří lidé schopni udělat pro to, aby zamaskovali dávnou chybu, notabene (SPOILER!), jedná-li se o nehodu! Takže skvělá práce - Eriku Fosterovou začínám mít hodně ráda a určitě jejím případům budu ještě věnovat hodně času.

07.11.2019 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Výborné, čtivé, napínavé a nabité informacemi a vědomostmi. O kus lepší než filmové zpracování (ale to moc čtenářů zřejmě nepřekvapí). Opět se člověk dozví něco nového o historických společenstvích, o umění, o náboženství, o spikleneckých teoriích a zde i o vědě. Já osobně vyloženě miluji ty detektivky, ve kterých se v určitém zlomu vše, co se dosud rýsovalo jasně, celé převrátí vzhůru nohama... takový ten WAU moment, kdy je vše náhle úplně jinak. Tleskám, Dan Brown prostě umí!

16.02.2019 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Předchůdce Stoletého staříka... :D Musím podotknout, že kniha na mě působí jinak než ten notoricky známý film. A není to jen tím, že do filmu se nevlezlo zdaleka všechno, co prožil knižní Forest! Je to ujeté, místy přitažené za vlasy, někdy vtipné, někdy zoufale trapné, ale výsledkem je parádní a docela ironický pohled nejen na americkou historii a americký sen. Myslím, že Forest Gump v původní knižní podobě by prospěl kdekomu - jen ho někde na té lavičce potkat! :-)

28.10.2018 4 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Dala jsem autorce druhou šanci, ale třetí už nejspíš nedostane. Není to jen tím, že je kniha neslaná, nemastná, prostě taková nijaká - podobně jako Dívka ve vlaku. Tahle je navrch ještě neúnosně ponurá, s nezajímavou zápletkou, se zmateným dějem a plná nesympatických postav. Postrádá jakékoli napětí a když už dojde k nějakému zvratu, je setsakramentsky kostrbatý a na pár dalších stránkách zase vyvrácený. Ani nevím, jestli je na konci zřejmé, co se vlastně stalo?!? Prostě jsem se nudila a fakt mě to čtení nebavilo, asi tak. Mám-li vyzvednout nějaké pozitivum, pak je to fakt pěkná, zajímavá a pozornost vzbuzující obálka.

08.05.2018 2 z 5