Kee Online Kee komentáře u knih

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Nechci se nějak vyčleňovat, ale knížky beatniků nejsou pro každého. Někdo jim přijde na chuť, jiný po pár stránkách "nesmyslů" zaklapne a znova neotevře. Mě osobně baví, možná právě proto, že beatnické životy a myšlení z jejich knížek čiší, a ačkoliv je mnohé spojuje, každý z nich je jedinečný. Zatímco Bukowského zastihla nálepka alkoholika se zálibou v ženách a provokaci, Burroughse lidé považují za milovníka opiátů a gayů, Kerouacovi se nevyhne přízvisko kočovník bez cíle, nejen doslova, ale i v životě.

Nebudu odporovat - tohle je také pravda. Jenže u beatniků nelze koukat jen na to, o čem píšou, ale proč to píšou. Nehledat v jejich činění na světě smysl nebo je měřit podle společnosti. Oni si vytvořili svou vlastní, a jestli do ní chcete prostřednictvím stránek vstoupit, musíte hrát podle jejich pravidel, jejich sociálních norem a zákonů. :-)

Možná, že v jejich knížkách poté uvidíte něco jiného.
Hodně štěstí Na cestě :-)

30.01.2017 4 z 5

Ženy, které běhaly s vlky Ženy, které běhaly s vlky Clarissa Pinkola Estés

Ne každému styl autorky sedne, píše hodně květnatě a v metaforách (přece jen jde o knížku o ženské duši, a duši konkrétněji popisovat nelze), což je poněkud náročnější na čtení i pochopení. Ale mně, jakožto milovnici starých příběhů a mytologií celého světa, tato knížka opravdu pomohla.
Každá kapitola jako by popisovala určitou etapu duševního života ženy, jíž si musí projít. Několikrát jsem knížku odložila, vrátila se k ní po delším či kratším čase.
Není jednoduchá, ale pro ty, kteří jsou ochotní přemýšlet a především naslouchat, užitečná až oči-otevírající.

19.08.2016 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Spíše než samotný příběh, mě nadchly myšlenky a pocity, krásně vepsané do slov. Autor s nesmírnou lehkostí vykreslil atmosféru Hamelnu, stejně jako Krysařovu osobnost. A mně nezbývá, než tleskat, protože tato útlá knížečka si rozhodně zaslouží pozornost.. :-)

10.01.2016 5 z 5

Uražení a ponížení Uražení a ponížení Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Nemám slov. Dech beroucí popis veškeré špíny a lesku, bídy a bohatství člověka, se všemi odstíny jeho charakteru.

15.12.2015 5 z 5

Drasticky děsivý Dexter Drasticky děsivý Dexter Jeff Lindsay (p)

Na knižním Dexterovi se mi líbí především neskutečně květnatý jazyk s výrazy, u nichž jsem se musela zamýšlet, co znamenají (například dipsofobický), který velmi umocňuje dexterovské myšlenkové pochody, jež jsou kořením příběhu. Děj je lehce zmatněný, protože se autor soustředí především na Dexovu psychiku - Dex je prostě sám sobě středobodem vesmíru.

Nevím, jestli je to plusem či mínusem, to záleží na čtenářích. Seriál si samozřejmě s rozpitváváním nitra nevystačí, a tak z her a dialogů s Temným zabijákem pouze vychází. (Televizní zpracování se mi také moc líbilo.)

Skvělé pohrávání si s otázkou, kde končí a začíná morálka společnosti a kde ta jednotlivce. A jelikož nelze tištěného Dextera srovnávat se seriálovým, za mě pět hvězdiček, já jsem se královsky bavila a stylisticky vrněla slastí.

22.08.2015 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Dítě číslo 44 je mistrně vybudované především na děsivé atmosféře stalinského režimu, syrových charakterech, které jsou ve své upřímnosti nesmírně věrohodné, a spádu, neboť jakmile se do této knížky pustíte, a osloví Vás, musíte neustále obracet stránky, jelikož Vás autor prostě nenechá ji odložit.

Líbilo se mi popisování transformace Lva Děmidova, z oddaného vykonavatele "spravedlnosti" s bezmeznou naivní vírou v chod společnosti na vyvrhele a rebela, který vidí všechny pochmurné, temné strany děsivého života ve stalinském Rusku, a hodlá s nimi něco udělat.

Ze stránek na mě doslova vál mrazivý vítr zmrzlých pustin, padal na mě sníh z větví jehličnatých stromů, když jsem utíkala společně s hrdiny, cítila jsem bezmoc v stísněných místnostech a především jsem stejně jako Lev s Raisou toužila dopadnout vraha.

Za mě pět hvězdiček, jde o opravdu inteligentní thriller s brilantním popisem prostředí, do něhož je zasazen. A motivace knižního vraha - nad tou mi zůstává rozum stát.

10.08.2015 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Stieg Larsson to dokázal.
Nejen, že jsem si zamilovala nový literární typ v podobě Lisbeth Salanderové, která je napsaná naprosto realisticky a zcela přirozeně, ale po jejím nástupu na scénu jsem se od knihy nedokázala odtrhnout - i po přečtení poslední stránky ve mne dozrávaly dojmy.
Příběh je skvěle promyšlený, autor Vás vodí za nos, a Vy se necháte. Z úplné temnoty začíná zářit tenký pruh světla, za nímž se spolu s Mikaelem vydáváme, a je to opravdu dlouhá cesta za světlem, a bůhví, co se skrývá ve stínech.
Za mne stoprocentní doporučení pro všechny milovníky drsnějších detektivek - tato knížka je zřejmě to nejlepší, co se za poslední dobu v tomto žánru urodilo.

28.03.2015 5 z 5

Města rudých nocí Města rudých nocí William Seward Burroughs

Burroughs je neuvěřitelný.
Naprosto unikátní ve svém vyjadřování, geniální a prorocký ve svém cynismu, s jakým nahlíží na naší dekadentní společnost.
Příběhy vypráví suše, s jakýmsi chladným odstupem, ale jakmile ho prohlédnete, zjistíte, že jeho knihy odráží duši svého stvořitele téměř zrcadlově. Obsahem.

08.03.2015 4 z 5

Dům duchů Dům duchů Isabel Allende

Není důležité, co život udělá s námi, ale to, co my uděláme s naším životem.

Rozhodně nejbohatší a nejhlubší knížka, kterou jsem za poslední půlrok četla.

26.01.2015 5 z 5

Výbor z poezie Výbor z poezie Leonard Cohen

Špinavě uhlazené verše, sklenka vína a cigaretový kouř. Roztrhané cáry papíru, nebo vzkaz, který chce něco říct? To posuďte sami.

Mně básnické umění Leonarda Cohena uchvátilo, zvlášť některá jeho díla - např. Jak zacházet s poezií. :-)

Není nutné všechno pochopit. Snažit se najít skrytý smysl v každém verši nemá cenu. Spíš nechte slova volně plynout, a až se dostanete k tečce, najednou k Vám báseň sama promluví.

17.12.2014 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Silný děj o vině, trestu, spáse a zatracení.

Stephen King stvořil nezapomenutelný příběh, odehrávající se ve velice zvláštním prostředí, přesto mu však vězeňský blok dodává potřebnou atmosféru. Do vyprávění hlavní postavy dozorce jsem se okamžitě vžila, nechala se vtáhnout do jeho života, sledovala ho při vykonávání neobvyklé práce, a cítila k němu respekt, protože nezapomínal, že ať už člověk spáchal cokoliv, stále je v něm kousek něčeho dobrého. Protože v temnotě vždy svítí alespoň jedna svíčka. Zároveň si však uvědomoval, čeho je ona temnější stránka schopná. Myslím, že se snažil být spravedlivým, a právě tento jeho pohled na svět ho sblížil s Johnem Coffeym.

John Coffey je naprosto unikátní postava - s žádnou podobnou jsem se dosud nesetkala. Přes všechnu svou očividnou "tupost, hloupost" byl v mnoha ohledech citlivější a vnímavější než většina charakterů. (Nesmím opomenout pochválit skvěle napsané záporáky - zlomyslného, sadistického Percyho a správného psychopata Billyho Kida.) Jeho dar v kombinaci s jeho vzezřením, to vše se mi spolu s větou "Píše se to jako kafe, jen změníte jedno písmenko." vryly do paměti.

Zároveň se mi líbilo, že příběh směřuje ke konci na dvou rovinách. Vzpomínání na rok 1932, pobyt v domově důchodců. Na obou koncích čeká smrt.

Otázkou zůstává - dokážete na lidi upřít zrak a zahlédnout ono světlo?
Vřele doporučuji.

17.12.2014 5 z 5

K majáku K majáku Virginia Woolf

Četla pomalu, s klidem a otevřenou myslí - a doufala, že se jí před očima zjeví nejen obraz mistrně a citlivě popsaného prostředí, ale hlavně onen nádech, lehké zabarvení, tolik odlišné v pohledu každého z nás, který patřil autorce. A povedlo se. Myšlenky plynuly, obrazy pomíjely. Ale slova, slova se jí vryla do paměti.

Možná právě to je skryté v doufání každého píšícího jedince.
Ne každého cesta k majáku osloví. Spíš bych se odvažovala tvrdit, že méně, než více človíčků.

Virginiiny knihy nemůžete správně uchopit rukama. Jedině srdcem.

11.10.2014 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Velmi věrohodný a živý obraz, z něhož na Vás přímo dýchne atmosféra nedávných problémů společnosti.

Autorka se nepostavila ani na jednu stranu, a to knížce propůjčuje ještě větší kouzlo. Nebere příběh do svých rukou, spíš nechává postavy, aby samy vyprávěly své zkušenosti, nepodstrkuje Vám názory, jen ukazuje na skutečnosti, jež by nejraději někteří zamlčeli. Jenže minulost se s námi táhne i do dnešních dob. Možná právě proto se nedaří vymýtit xenofobii a rasismus, neboť na nás stále ulpívá skvrna. Jen doufám, že se nedostaneme do takového bodu, abychom si přivodili další rasovou segregaci...

Velké plus je jazyk, jímž autorka píše. Kapitoly jsou vyprávěné z pohledu několika osob, a ona dokázala jejich mluvu a myšlení rozlišit natolik, že si je okamžitě oblíbíte a spojíte s jejich povahovými rysy. Aibileen, Minny i Skeeter, všechny se snaží najít své místo v černobílém světě, který je však paradoxně plný stínů.

Upřímná, srdcem psaná záležitost.
Doporučuji všem, kteří se zajímají o lidský charakter.

23.09.2014 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Ranhojič mě vzal na místa, na něž jsem se chtěla vždycky podívat. :-)
Rozsáhlý román, který s citem a láskou jemně vypráví příběh chlapce, který se rozhodl jít za svým posláním téměř přes půl světa, aby nalezl svého učitele.

Líbí se mi, jak jsou zde popsáni židé, jelikož jde o velice věrný obraz, jenž se dá použít i na dnešní dobu. Díky tomu, že část mé rodiny žije v Izraeli vím moc dobře, jak si tento národ cení vědomostí, studia, dětí, svých bližních i historie. Neříkám, že všichni, ale opravdu jsou přátelští a nesmírně hodní.

Nevím, co dodat, protože hodnota této knížky je nevyslovitelná. Popisuje život jednoho, a přitom mnoha.
Je v něm tolik...

20.08.2014 5 z 5

Probuzení ďábla Probuzení ďábla Mike Mignola

Hellboy není superhrdina. Hellboy není ani antihrdina. Hellboy je totiž jenom jeden.
Vřele doporučuju všem, kteří ví, do čeho jdou. :-)

Tahle postava - shodou okolností jedna z mých nejoblíbenějších z komiksů - si jednoduše zasloužila své vlastní jeviště v podobě neuvěřitelně vymazlené série knih, které jsou opojnou směsicí mytologie, folklóru, akce, vybroušených dialogů a silných postav. Kreslířské podání je skvělé, osobité a výrazné.

Přemýšlela jsem nad tím, proč mě tenhle rohatý, červený a hlášky chrlící týpek tolik přitahuje. Možná proto, že si na nic nehraje. Ví, co je jeho podstatou, kvůli čemu byl stvořen, s čím vržen do našeho světa, a přijímá to. Jeho síla tkví v jeho odlišnosti, která mu poskytuje určitý odstup od všech, v jejichž obklopení žije - těžko říct, zda jde o prokletí nebo výhodu. Má specifické chápání, a přestože je vnímavý, sám zůstává nepochopen.

Na superhrdinech mi vadí jejich dokonalost, určitá účelovost. I když má někdo (například Batman) jisté charakterové nedostatky, nebo (Superman) pochybnosti, či (Wolverine) se vyžívá v násilí, stále je to jen jedna strana mince. Čeká se od nich, že budou zachraňovat svět. Vždyť kvůli tomu byli stvořeni.

Hellboy je živoucí osobnost. Vyvíjí se, chybuje. Jeho tvůrce mu dal prostor, možnost výběru, aby se stal tím, čím chce.
A on zůstal sám sebou. :-)

20.08.2014 5 z 5

Zaklínač: Věčný oheň Zaklínač: Věčný oheň Andrzej Sapkowski

Mým problémem je, že mnoho knížek nedočtu do konce. Už mám za sebou knihomolství stylu "přečti všechno, co má písmenka" a požaduji od vyprávění nějakou úroveň. Když mám dost hledání v popelu, sáhnu po mých oblíbencích, jako třeba po panu Sapkowském.
Syrové příběhy, s postavami, které si na nic nehrají, znají se a ví, co chtějí (a jsou tím pádem úžasně napsané), dialogy ostřejší než čepel meče, humor, při němž vrním slastí (sarkasmus, ironie, lehké sebeparodování a také Yarpenovy hlášky), snaha přežít ve světě, do něhož byli vrženi, plus sem tam nějaká ta příšerka - co víc si můžu přát? Baví mě, že v příběhu nenajdete jediný "klišoidní vzorec".
A proto se "neočte". :)

Doporučuji - knížky, jež mi zvednou náladu, a Geralt mým mlčenlivým průvodcem ponurými náladami. :) Díky, díky.

07.06.2014 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Tuto knihu je velmi těžké objektivně zhodnotit, jelikož jde o dílo, které je určeno k subjektivnímu vnímání. Sám autor spoustu věcí neprozrazuje, Pistolník též moc nenamluví, a tak čtenáři většinou nezbude nic jiného, než přistoupit na hru, kterou Stephen King ve svém pochmurném, pokřiveném světě rozehrál. Vtipné však je, že jakmile se přestanete snažit orientovat v příběhu, přestanete si říkat - “jak to sakra myslel?" - najednou z Vás něco spadne a Vy víte, ba co víc - dokonale se orientujete.
Málokdy se mi stalo, aby na mne při čtení ze stránek úplně sálalo nesnesitelné horko nekonečných pouštních plání, abych pociťovala zkaženost přeživšího světa, jenž zapomněl svůj smysl a účel, abych byla svědkem jeho posledních chroptících, smrtelných nádechů, než se odporoučí do nicoty. Forma na mne tedy udělala maximální dojem, přestože místy byla nesmírně nepříjemná a zároveň fascinující, jako žiletky ukryté v černém sametu.
Příběh sám o sobě je silný. Je o člověku. Zapůsobí na Vás tak hluboce, jak jen jste schopni se ponořit do lidské podstaty a pitvat se v ní. Jak dlouho se dokážete podívat na sebe, aniž byste sklopili zrak? Je o pochybách, o rozervanosti, možnostech, o pocitu zmaru, ale i světlých emocí, jež se v Rolandově světě občas vynoří, jako osamělá farma uprostřed písků.
Ne, Pistolník nelze hodnotit klasickým způsobem.
Na to je až příliš osobní.

17.04.2014 4 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Mlčení jehňátek mě nenechalo vydechnout.

Tak nějak mi přišel styl psaní pana Harrise celkem úsporný. I když to není to správné slovo - spíše strohý. A taková je celá kniha. Strohá. Pokud nejste člověk, jehož fascinuje psychologie, přemýšlení lidí (či sériových vrahů), pravděpodobně Vás ta strohost odradí. Jestliže se přenesete přes vraždy, zůstane Vám pouze holé uvažování postav. A to mne zaujalo.
Atmosféra knihy je stísněná, tlačí Vás jako špatně zvolená velikost bot, a stejně v nich chcete zůstat, dokud nepřečtete poslední řádku. Clarice Starlingová v sobě má velkou vnitřní sílu a tím podle mne zaujala dr. Lectera asi nejvíce. Spolu s jemu podobným vnímáním světa, přestože ona zůstává v hranicích zákona.
Pomalu jsem zapomínala, čeho je Hannibal schopen, dokud mi to znovu nepřipomněl.
Tato knížka čeká, dokud nezapomenete (či se zostřené smysly trošku neotupí), a poté udeří v plné síle.

Pro všechny, kteří se nebojí podívat do hlubin i temnoty lidské duše.

30.12.2013 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Všimla jsem si Charlieho, útlé, podivně zelené knížečky v knihkupectví a koupila si jeden výtisk.

Knížka má své jemné kouzlo, podpořené hrdinou, který je pravděpodobně jednou z nejrealističtějších postav, s nimiž jsem měla tu čest. Protože Charlie, trpící mnou nazvaným mocpřemýšlivým syndromem, je člověkem, jenž se nebojí nahlédnout pod povrch věcí, častokrát udivuje vyspělými názory (ale pouze dospělé ;), spisovatel celým svým srdcem a hlavně osoba, která Vám učaruje svou tichou silou, tím, že pozoruje, soucítí, ví - a mlčí. Nepoví nic, co byste nechtěli. A i to řekne jemně, tichým hlasem.

A taková je i kniha. Tichým, zároveň však podmanivým způsobem otvírá čtenářovo srdce, uvolňuje vzpomínky (a v mém případě hlavně připomíná nedávné situace :) a než se nadějete, jste vtaženi do rytmu písniček, spontánních nápadů, ale i melancholie a Charlieho úvahy Vám pomáhají lépe uchopit svět - aspoň na chvilku. Konec jsem malinko odtušila, přesto mě lehce překvapil, ale pouze podtrhl celkové vyznění. Doporučuji všem čistokrevným introvertům a vnímavým lidem - neboť tohle je důkaz, že nejste sami. :)

Chtěla jsem přidat citaci, ale on celý příběh je velkým citátem - běžte si ho přečíst. Je to jedno z mála vzácných dílek, kde si každý něco najde. :)

26.10.2013 5 z 5