kasavubu kasavubu komentáře u knih

Dcery čarodějného vrchu Dcery čarodějného vrchu Mary Sharratt

Moc smutný, ale zároveň krásný příběh, který si mě naprosto podmanil. Autorka dokázala bravurně docílit toho, že jsem s bábou Demdike, s její dcerou a vnučkou prožívala všechny jejich strasti i radosti (a těch tedy rozhodně mnoho nebylo), jako kdybych byla v knize přímo s nimi jako jedna z vedlejších postav. Jejich nelehké osudy zde byly vylíčeny na pozadí dějin raně novověké Anglie, v době nastupujícího racionalismu a osvícenství. Chválím autorku i za doslov, který vše krásně doplnil a zasadil do dobových reálií. Je vidět, že autorka si celý příběh velmi dobře nastudovala z dochovaných pramenů a nesnažila se zbytečně fabulovat. Vše to na mě působilo velmi autenticky.

30.09.2019 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Pozor, obsahuje spoiler!!! Na knihu jsem se moc těšila, ale po jejím přečtení se nemohu ubránit jistému zklamání. Dějová linie z minulosti byla perfektní, k té nemám absolutně žádné výhrady. Byla neskutečně napínavá a skvěle propračovaná. Horší už to bylo v případě linie ze současnosti, která byla dle mého soudu neskutečně překombinovaná. Uplně jsem nepochopila význam dvou bočních liniích Candice a Kathariny. Podle mě byly úplně zbytečné a vedly jen k další překombinovanosti. Snad bych ještě pochopila Katharinu, která alespoň v příběhu "zadělala" na dalšího náměsíčníka (autorka si zřejmě libuje v příbězích s otevřeným koncem), ale proč Candice? Úplně zbytečně. Navíc jsem v knize narazila na řadu nelogičností. Všechny ostatní příběhy se sice na závěr pěkně protly, ale stejně spousta věcí zůstala nevysvětlena, např. kde se řekněme více než 20 let po své domnělé smrti ukrývala tetička nebo co se dělo s Gertie po smrti její matky do doby než péči o ni převzala Alice? Našlo by se toho více, ale abych pořád jen nekritizovala. Reputaci si kniha vylepšila zajímavou zápletkou s tématem "náměsíčníků" a za neskutečnou čtivost, kdy jsem knížku zhltla doslova jak malinu. Za to nakonec přidávám jednu hvězdu navíc.

15.09.2019 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Pozor obsahuje spoilery. Byl to neuvěřitelně smutný příběh. Osud se s Emílií rozhodně nepáral. Nevím, co bylo horší, jestli nerudný tchán, s nímž byla nucena žít pod jednou střechou nebo neustále ji podvádějící manžel. K tomu všemu ústavičná dřina na poli a válečné útrapy. Je až neuvěřitelné, co všechno musela zvládnout, a že se o slovo přihlásila nemoc, se vůbec nedivím. Ta část, kdy je pro ni smrt vlastně už jen vysvobozením, ta mě dojala asi ze všeho nejvíc. Příběh dcery Jany a vnučky Johanny už mě tolik nezaujal, asi proto, že jim bylo v knize věnováno podstaně méně prostoru. Škoda. Jinak ke knize nemám výhrady. Byla skvělá.

03.09.2019 4 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tak tohle bylo hodně parádní počtení. Možná trochu překombinované, ale jinak super zápletka i rozuzlení. Postavy byly skvěle vykreslené. Jediné, co mi přišlo jako už moc velká náhoda, bylo propojení vražd, na kterých Sayer pracovala ve svém výzkumu psychopatů s vyšetřovanými vraždami dívek z klece. To už bylo i na mě moc. Další pokračování si určitě nenechám ujít.

23.08.2019 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Kniha mě vedla k hlubšímu zamyšlení nad úlohou včel (a obecně hmyzu) v přírodě. Člověk si ani neuvědomuje, jak strašně jsou důležité. Všechny tři příběhy byly moc zajímavé. Asi nejvíce se mi líbila část s Tao - to tedy byl hodně silný šálek kávy, snad to s námi takto v budoucnosti nedopadne. Co mi v knize moc nesedlo, bylo vlastní rozuzlení. Asi jsem čekala trochu víc a ani ten rádoby happy-end mi moc nesedl, i když je to vlastně dobře, když lidstvu zůstane nějaká ta naděje.

19.08.2019 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Za mě velmi vydařená duchařina. Kdo má tenhle žánr rád, jednoznačně doporučuju. Upřímně jsem Adrienne obdivovala, já bych se k domu Ashburnů bála i jen přiblížit, natož se do něho nastěhovat...

11.08.2019 5 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Příběh jako takový vůbec nebyl špatný. Chybělo mi v něm ale něco, co by ve mě vzbudilo nějaké hlubší emoce, ať už kladné nebo záporné. Nemůžu si pomoci, ale působilo to na mě poněkud šablonovitě a kniha jako taková ve mě nezanechala hlubší dojem. Tím ale knihu nechci vůbec zatracovat. Co hodnotím velice pozitivně, a to platí obecně u všech autorčiných knih, je její výběr často kontroverzních témat, její erudovanost a snahu si danou problematiku co nejlépe nastudovat. Její knihy jsou pro mě velmi poučné a z každé se dozvím něco nového, v tomto případě o vlcích a jejich funkci ve smečce.

31.07.2019 4 z 5

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Tak to byl hodně zajímavý příběh, o kterém budu ještě asi dlouho přemýšlet. Za sebe si musím položit stěžejní otázku: Kdo na Hannině výchově nese hlavní vinu? Sama Hanna coby nadprůměrně inteligentní dítě a zdárný manipulátor nebo perfekcionistická matka, příliš lpějící na svém manželovi? Nebo možná sám otec, který přehlíží chyby svého dítěte a vše mu dovolí? Nejspíš asi souhra všech tří. Myslím, že si s námi autorka bravurně pohrála a určit, kdo za to skutečně může, tak snadno nelze. Možná, kdyby oba rodiče Hanně tak neustupovali, dokud to ještě šlo (v 7 letech je na to už poněkud pozdě)... Možná, kdyby Suzette coby matka nebyla takový puntičkář a její vztah k manželovi nebyl až chorobný. Celkově jsem neměla z jejího přístupu k Hanně moc příjemný pocit. Působila na mě, že svou dceru ve skutečnosti snad ani nikdy nemilovala a hlavně se ji ani nesnažila pochopit. Na druhou stranu na její obranu, ani ona neměla vztah se svou matkou zrovna ideální, takže i to mohlo na její výchovu Hanny zapůsobit. Každopádně po přečtení knihy vím jedno jistě, moje vlastní sedmiletá dcerka je teď pro mě největší zlatíčko:-)

22.07.2019 4 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Opět maximální spokojenost, možná dokonce o malinko lepší než předchozí díl. Tentokrát Kim a její tým odhalují zákulisí obchodu s lidmi. Je to hrozná představa, co se může dít kolem nás a my o tom nemáme ani tušení. V knize popsané osudy migrantů mě vedou k ujištění, že jsem skutečně ráda, že žiju, kde žiju.

16.07.2019 5 z 5

Moudrost lesa Moudrost lesa Peter Wohlleben

Další velice zajímavá a poučná knížka od autora. Jak už tu padlo, hodně věcí se tu opakuje, ale i tak pro mě byla kniha přínosná. Druhá polovina mě však bavila méně, proto ubírám na hodnocení.

14.07.2019 4 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Další velice vydařený příběh z pera autorky, který mě opět vedl k zamyšlení, jak málo někdy stačí, aby bylo vše úplně jinak, a že zároveň všechno špatné, může být i k něčemu dobré. Kdyby Edita nebyla nemanželským dítětem, jaký by asi tak byl její osud? Skvělá knížka. Už se těším na další.

14.07.2019 5 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Tak to bylo hodně depresivní čtení. Když se tak zpětně zamýšlím nad celou Eliščinou rodinou, byl v ní vůbec někdo, kdo byl šťastný a vedl normální život? Eliščina matka, otec, tety, já osobně jsem tedy nikoho nenašla. Jako by to bylo snad nějaké rodinné prokletí, které zřejmě nakonec dostihlo i hlavní hrdinku. Jinak to bylo moc pěkné počtení. Knížka se perfektně četla a krásně mě vtáhla do děje. Jediné, co mě trochu mrzelo, je, že nevyšlo najevo, zda skutečně vraždila matka Elišky a nedozvíme se ani důvod, proč to vůbec udělala (i když možných vysvětletní tu bylo dost). Na otevřené konce u Hanišové jsem si už tak nějak zvykla a řekla bych, že každé její knize dodávají vyšší rozměr, který nás nutí k hlubšímu zamyšlení nad sebou samými. Můžeme jen doufat, že se své posedlosti Eliška nakonec zbavila, ale já osobně si myslím, že u ní převážily dědičné dispozice, které se zřejmě naplno projevily po porodu prvního dítěte (stejně jako u matky?). O knize budu ještě dlouho přemýšlet.

12.06.2019 4 z 5

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Vzhledem k vysokému hodnocení zde na DK jsem od knihy očekávala víc. Rozhodně nebyla špatná a moc pěkně se četla. Vadilo mi u ní ale hned několik věcí. Dějová linie odehrávající se v minulosti mohla být podle mě obsáhlejší. Ač jsem o pronásledování Židů ve vichistické Francii vůbec nic nevěděla (a to považuji za největší přínos celé knihy), v porovnání s jinými knihami o holocaustu, to na mě úplně tak nezapůsobilo, třebaže příběh malé Sarah byl otřesný a to, co zažila, nepopsatelné. Daleko více mi však vadila dějová linie ze současnosti. Už jak tu padlo u některých komentářů, přišlo mi to zbytečně emočně vypjaté. Asi jsem úplně nepochopila to ztotožnění hlavní hrdinky s osudy Sarah. Přišlo mi přehnané. Chápu, že odhalení, že se mají stěhovat do bytu, kde se stala taková tragédie, ji asi hodně ovlivnilo, i to, že šlo o tajemství manželovy rodiny. Ale ta její posledlost vypátrat Sarah za každou cenu mi přišla zbytečně přehnaná. A to, jak snadno se jí povedlo vystopovat Sarah (resp. jejího manžela) v USA, to tedy byla hodně velká souhra náhod. Ve výsledku ale knihu určitě hodnotím kladně a nelituji, že jsem si ji přečetla. Rozšířila mi obzory v tom, že i v zemích, do kterých bychom to na první pohled vůbec neřekli, docházelo k pronásledování Židů a holocaustu.

05.06.2019 3 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Tak zase jsem se nedozvěděla, jak to všechno s Bishopem bylo a budu teď napnutá jak kšandy až do vydání dalšího dílu. Bylo to opět dobré počteníčko, i když Čtvrtá opice mě zaujala díky deníkové formě přece jen o trochu víc. Do Páté oběti jsem se nemohla dlouho začítst a osobně si myslím, že celá kniha mohla být klidně i o čtvrtinu kratší. Občas to bylo zbytečně zdlouhavé. Od poloviny se ale vše zlomilo a nemám jedinou výtku. Pokračování si určitě přečtu, jsem zvědavá, jak to všechno dopadne.

21.05.2019 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Další skvělá knížka od Aleny Mornštajnové, která rozesmutní, ale i pohladí po duši. Je mi záhadou, jak to tahle autorka dělá, že dokáže tak úžasně vystihnout lidské charaktery se všemi svými klady i nedostatky. Všechny autorčiny knížky jsou neuvěřitelně lidské a mají úžasně propracované postavy. Ani v případě Bohdany, Svatopluka či Běly tomu není jinak. Hana se mi sice líbila víc, ale slíbila jsem, že už další autorčiny knížky s ní nebudu srovnávat. Jediné, co mě u knihy trochu zamrzelo, byl utnutý konec. Čekala jsem, že Svatopluk Bohdaně vysvětlí, proč se k ní celý život choval, tak jak se choval a snad že se jí i omluví...

03.05.2019 5 z 5

Za zdmi Za zdmi Hollie Overton

Vydařený, velice čtivý příběh ženy dohnané na pokraj svých sil, kdy je jediným východiskem zoufalství vražda. Popis prostředí věznice a její správy byl moc zajímavý a dává nám nahlédnout pod pokličku legislativy ohledně trestu smrti. Docela mě mrazilo při představě, že takových Clifftonů může být více a že skutečným vrahům jejich zločiny prochází. Vždy jsem byla spíš zastáncem trestu smrti, ale těch případů, kdy se vražda stoprocentně neprokáže, a přesto dojde k odsouzení, je zřejmě stále docela dost. Závěr knihy a celkové vyústění mi přišly trochu nevěrohodné. Nechci prozrazovat více, ale prostě jsem úplně neuvěřila tomu, jak to dopadlo. Proto jsem asi i závěr čekala jiný, ale nevadí, i tak se mi kniha moc líbila.

29.04.2019 4 z 5

Odpusť, že jsem se vrátil Odpusť, že jsem se vrátil Iva Tajovská

Velice krásná, poetická knížka, která mě pohladila po duši. Ukazuje, že hrdiny nebyli za války jen ti, co bojovali na frontě, ale i úplně obyčejní lidé, zejména ženy, jež musely zvládnout uživit sebe a své rodiny namísto mužů, kteří narukovali. Anna si mě získala hned od samého začátku. Musela jsem obdivovat její nezdolnou sílu a také to, s jakou odvahou se postavila svému muži v době, kdy ještě ženy nebyly tak emancipované jako dnes. Příběh není jen o válce a o dopadech války na lidi, kteří ji přežili, ale i obecně o vztahu mužů k ženám na začátku 20. století. Je zde krásně vykreslena představa muže o své ženě, jaká má být jako manželka a matka. Ač byla chyba na obou stranách a Anna byla občas ke svému muži zbytečně nespravedlivá, přesto si právě ona získala moje větší sympatie. Vojtův postoj nerespektující jakýkoli jiný názor než jeho vlastní mi přišel jako velice sobecký. V závěru knihy ale na mě dýchla naděje, že se snad změní… Více nechci prozrazovat.

17.04.2019 5 z 5

Andělíčkářka Andělíčkářka Camilla Läckberg

Další vydařený příběh z pera mé oblíbené autorky, i když tentokrát bych řekla trochu slabší. Celá první polovina knihy se tak nějak vlekla a navíc jsem se ztrácela v osudech bývalých spolužáků studujících na ostrově Valö. Ke druhé polovině knihy, kdy se děj rozjel naplno, už nemám žádné výhrady a vlastní rozuzlení příběhu bylo opět vynikající a perfektně promyšlené, jak to ostatně autorka umí.

12.04.2019 4 z 5

Vykupitel duší Vykupitel duší Iveta Pačutová

Vesnické romány odehrávající se v 19. století to je moje srdeční záležitost a tenhle se moc vydařil. Kniha mě úplně pohltila. Je až neuvěřitelné, jak bravurně dokázala autorka vylíčit osudy jednotlivých hrdinů a vůbec nelehkého života vesničanů. Knížka měla neuvěřitelnou atmosféru, skoro jako by autorka psala o něčem, co sama zažila. A motiv "vykupitele" duší mi vůbec nevadil, tak nějak zapadal do folklóru a myšlení tehdejších lidí plného víry v různé nadpřirozené bytosti. Závěr knihy byl neuvěřitelně smutný, ale takový je život, něco končí a něco začíná. Jediné, co mi trochu vadilo, byl zbytečně utnutý konec. Ale možná to byl autorčin záměr, každý ať už si domyslí, jaké byly další osudy Rózy, Idy i obou bratrů.

31.03.2019 5 z 5

V úkrytu V úkrytu Liz Nugent

Hodně vydařený thriller, který se četl jedna báseň. Psychologie jednotlivých postav byla skvěle vykreslená. S tak velkou manipulátorkou, jako byla Lydie, jsem se snad ještě nesetkala. Je až neuvěřitelné, co všechno jí mohlo projít. Závěr byl malinko předvídatelný, přesto jako celek hodnotím velmi kladně.

26.03.2019 5 z 5