Klíč k minulosti

Paříž, červenec 1942: do bytu, v němž bydlí desetiletá Sára společně s bratříčkem a rodiči, vtrhne francouzská policie. Malý Michel odmítne s muži odejít a schová se do skříně, jejíž intimitu se sestrou často sdílejí. Sára Michela ve skříni zamkne v domnění, že se za pár hodin zase vrátí. Netuší, že slib, který mu na odchodu dala, nikdy nesplní. Francouzská policie Sáru i její rodiče dopraví do prostorů Vélodrome d'Hiver, nedaleko Eiffelovy věže, kde se v průběhu jednoho dne shromáždí na třináct tisíc Židů. Po týdnu, který masa lidí stráví v nelidských podmínkách, policie Židy odešle do tábora v Beaune-la-Rolande a později do Osvětimi. Sáře se ale z Beaune-la-Rolande podaří utéct, v kapse stále uchovává klíč od skříně... Paříž, květen 2002: americká novinářka Julia Jarmondová, která léta žije v Paříži, píše článek o událostech, které se tu před šedesáti roky odehrály. Během shromažďování informací si uvědomí, že o tom, co se ve Francii za války dělo, vlastně nic neví, a zarazí ji podivná neochota Francouzů o Vélodrome d'Hiver mluvit. Julia objeví příběh malé Sarah, a aby se zbavila myšlenek na rozpadající se manželství, vydává se po stopách Sáry v naději, že zjistí, co se s ní stalo. Vélodrome d'Hiver je nejznámějším aktem francouzské kolaborace s nacisty....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403756/klic-k-minulosti-OOP-403756.jpg 4.5345

Vydáno: , Ikar (ČR)

Elle s'appelait Sarah, 2006

Kniha Klíč k minulosti

Radka1727
dnes

Smutná, krásná kniha ...... líbilo se mi i filmové zpracování se skvělou Kristin Scott Thomas v hlavní roli.

1alena1

Nádherná kniha, o které jsem netušila, ale dostala jsem ji jako dárek. Díky obrovské. Připomenutí hrůz druhé světové, tentokrát dle skutečné události z Paříže - nejznámější akt francouzské kolaborace s nacisty. Židé si prošli opravdu neskutečnými hrůzami, již nikdy víc se nesmí nic takového dít !!! Neřešme blbosti.

Heyhey

Zajímavé téma zpracované prvoplánově a tak nějak lajdácky. Laciný příběh znevažující realitu událostí z roku 1942.

lucie9998

Knížka je úžasná! Četla jsem ji v poslední fázi těhotenství a dokonce jsem si ji s sebou vzala i na vyvolávání do porodnice, kde jsem si ji šetřila. Bála jsem se totiž, že bych ji při té nudě v nemocnici přečetla moc rychle a já nechtěla, aby skončila. Kniha se mě osobně dotkla a je opravdu nezapomenutelná.
Jedna se o velmi zajímavý příběh o dalších hrůzných činech za druhé světové války (tentokrát z Paříže), o kterých jsem doteď neměla ani ponětí. Vřele doporučuji!!!

Dendyna

(+ SPOILER) Tak tohle bylo zajímavé a především smutné. Dějová linie z období války - čtivá a dobrodružná. Pořád jsem však doufala že Michel bude mít lepší osud a z konečného vyústění v polovině knihy mi bylo fyzicky zle, obzvlášť proto, že mám malé děti. Na mrtvého chlapečka zavřeného ve skříni jsem myslela i v obchodě. Autorka, napůl Angličanka, napůl Francouzska, zvolila mimořádně tvrdý a realistický námět který koresponduje s dobou, tragédii tisíců židovských rodin, především matek a dětí, které byly během německé okupace zavlečeny do koncentračních táborů, ve spolupráci s francouzskou policíí. ( 16.-17. 7. 1942, Rafle du Vélodrome d'Hiver, Paris )
Druhá linie o novinářce Julii se pomalu rozjížděla, ale místy ve mně chování Julie evokovalo určitou posedlost příběhem Sarah. Konec urychlený a vcelku očekávaný. Film jsem neviděla, zajímalo by mě nakolik se drží dějové linie. Knížku doporučuji.

1casper

Moc hezky napsaná kniha.
O holocaustu jsem jich přečetla hodně, ale o téhle akci ve Francii jsem neměla ani tušení.
Jedná se o zatýkání Židů v červenci 1942 ve francouzském Vel' d'Hiv.
Na základě tohoto příběhu jsem hodně googlila, co že to vlastně bylo...vůbec se o tom nemluví.

Příběh se odehrává v roce 1942, odehrává se především kolem Sarah a její rodiny. Když zatkli rodinu Sarah a ta zamkla svého bratříčka ve skříni, intuitivně jsem tušila co se stane.

Kniha má dvě dějové linky, tu z roku 1942 a současnost, nijak se navzájem neruší.
Děj má spád, vtáhl mě do děje, přečteno jsem měla během pár večerů.
Jen ten konec...jakoby ho psal někdo jiný. Byl uspěchaný, neuvěřitelný...

I tak doporučuji.

nikola5193

Velice doporučuji přečist. Kniha mě natolik vtáhla, že jsem ji měla za necelé 2 dny přečtenou. Smutný příběh který chytl za srdce. Každy by si ji měl přečist. Moc doporučuji!

evineckY

Moc pěkně napsaná, i když smutná kniha, v níž se prolínají dva příběhy - z minulosti a přítomnosti. Ale ten konec ? ! To jako vážně? Chybí mi doslov ...a žili šťastně :-)