Za zdmi

Kristy má pocit, že uvízla na mrtvém bodě. Aby uživila dospívajícího syna Ryana a nemocného otce, zůstává v práci, která ji čím dál víc vyčerpává: coby zaměstnankyně texaské věznice je totiž dennodenně v kontaktu s lidmi, kteří spáchali ty nejhůře představitelné věci a jsou odsouzeni k trestu smrti. Když se seznámí s Lancem, který Ryana učí džudo, věří, že by se její život mohl konečně obrátit k lepšímu. Naneštěstí se záhy ukáže, že Lance je monstrum; začne ji týrat jak psychicky, tak fyzicky. Pro Kristy je nemyslitelné, že by své trápení přiznala synovi nebo otci, a její jedinou oporou se paradoxně stává Clifton, vězeň čekající na popravu za zabití svých dvou dětí. Jenže ten toho zpoza zdí své cely zmůže jen pramálo. A Kristy se sama musí rozhodnout, kolik si toho ještě nechá líbit …...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387997/big_za-zdmi-uUR-387997.jpg 4.4302
Literatura světová, Pro ženy, Thrillery

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Walls, 2017

Kniha Za zdmi

evik_svistik

Naprosto senzační psychothriller! Četlo se to samo, velice napínavé, můžu jen doporučit.

moudivlacek

Ještě teď se chvěju a třesu! Pschologické drama nejvyšší úrovně. Od prvního slova do posledního jsem se bála, třásla, doufala a věřila. O domácím násilí bylo napsáno mnohé, přesto jsem už dlouho nepřečetla tak drsně vylíčený příběh. Plno lidí nechápe, proč takové oběti to nikomu neřekli, oni by to tak udělali, nebo by to prostě hned zarazili. Takovým lidem bych doporučila si tuhle knihu přečíst povinně. Hlavní hrdinka si také myslela, že se jí to nemůže stát - a ouvej! Obava z odsouzení okolí, z trapnosti situace, z odsouzení, že si za to asi může sama, ale HLAVNĚ strach o své blízké - to jsou jedni z hlavních příčin, proč tolik obětí (dle mého) mlčí. A i když hlavní hrdinka to nakonec vyřeší rázným způsobem, přesto ji odmítám soudit. Nikdy jsem v téhle situaci nebyla, a doufám, že nebudu, a tak nemohu dát ruku do ohně, jak bych zareagovala já. Závěrem nutno říci, že bohužel takových obětí přibývá a je to hodně smutné. Příběh je ještě vygradován příběhem vězně odsouzeného k trestu smrti, který celou dobu tvrdí, že je nevinen. Hlavní hrdinka začne pochybovat, zda je vinen. Je tu nadhozena i otázka trestů smrti.
Milovníkům thrillerů a hlavně psychologických dramat tuhle knihu DOPORUČUJI!!!

DeWom

Tuhle knihu jsem přečetla za den, a to se mi stává jen u těch, které mě doopravdy zaujmou.

K přečtení mě kromě pozitivních recenzí nalákala anotace – příběh se měl točit kolem domácího násilí, což je téma, na které je nutné upozorňovat ve všech možných formách, protože tady bylo odjakživa a k úplnému vymýcení bohužel nikdy nedojde. Mohu říct, že toto téma bylo zpracované až bolestně realisticky. Chování postav působilo věrohodně (vzhledem k tomu, jak se oběti a násilníci obvykle chovají) a vyvolávalo přesně takové pocity, jaké vyvolávat mělo.

Další plusový bod si příběh zasloužil díky tomu, že jsem od začátku do poslední strany nemohla předvídat, jak to nakonec celé dopadne, což oceňuji, protože jsem se díky tomu nedokázala od knihy odtrhnout. Je pravda, že se jednalo o poměrně lineární příběh, ale neškodilo to – alespoň nebyl tolik roztahaný.

Nějaké mušky by se našly; třeba to, že jsme se nedozvěděli víc o Cliftonovi, ale soustředili jsme se na příběh jiného člověka, takže je to pochopitelné. Ne že bych si knihu přečetla znovu, ale celkový dojem hodnotím jako pozitivní.

Youn@n

(+ SPOILER) Knížka se mi moc líbila. Ale čekala jsem, že na konci bude rozuzlení ohledně Cliftona a bude nevinen. Myslím si, že knížka si zasloužila lepší konec. I vražda Lance byla velmi rychlá. Čekala jsem nějaké drama, ale smrt byla v rámci jedné strany.

Květ

S hlavní hrdinkou Kristy se svět nemazlil, sama vychovává dospívajícího syna, stará se o těžce nemocného otce a má psychicky náročnou práci ve věznici. Když do jejího života vstoupí pan Božský, zdá se, že se na ni usmálo štěstí. Jenže je to opravdu jenom zdání.... Za zdmi je román na téma domácího násilí, je čtivý, místy lehce rozvláčný. Chyběla mi tam větší hloubka a rozpracování postav i děje, autorka nevyužila úplně potenciál knížky, ale celkový dojem je dobrý. (3,5*)

Vknihách

Začiatok bol taký nemastný- neslaný. Hlavná hrdinka Kristy má chorého otca a dospievajúceho syna Ryana, ktorý má nejaké problémy v škole. Doteraz bol skvelým, bezproblémovým študentom. Kristy sa zoznámi s Ryanovým trénerom karate a v dosť krátkom čase sa dajú dokopy, vezmú sa a začne sa nová, šťastná etapa života. Alebo nie?
Veru,niekedy sa šťastie zvrhne v pár okamihoch a Kristy ani nevie ako,je z nej utiahnutá pretvarujúca sa živá troska. Pred otcom a synom sa tvári ako je všetko v poriadku, pretože Lance vie kedy a kam udrieť aby to nebolo vidno…
Kristy pracuje vo väznici a "stará" sa o ľudí odsúdených na smrť. Spriatelí sa s Cliftonom, väzňom, ktorý si ako jediný všimne zmeny v Kristynom správaní. Zdôverí sa mu. To, ako Kristy nakoniec naloží so svojim životom je naozaj zaujímavé. Záverečná tretina knihy sa mi páčila najviac. Príbeh Kristy bol doplnený o Cliftonovu "spoveď" za akých okolností bol odsúdený. Vďaka poslednej tretine knihy som vylepšila hodnotenie. Chcela som ju ohodnotiť ako priemer…

FoxFox

(+ SPOILER) Po knížce jsem sáhla na základě doporučení, ale nadšení jsem tak úplně nesdílela. Vůbec jsem se nemohla do hlavní hrdinky Kristy vcítit, její příběh se mi zdál hrozně neuvěřitelný. Při čtení se mi honily hlavou myšlenky, že by přeci něco takového neudělala, když před sebou měla každý den odstrašující příklady. Pak jsem ale o její situaci začala víc přemýšlet a musí to být opravdu velice těžké. Především strach, že jí okolí neuvěří, pachateli se nic nestane a naopak se ještě pomstí. Kniha skončila happy endem, ale ve skutečnosti to bude asi pravdou málokdy.

Majulle

(+ SPOILER) Knížka skvělá, moc dobře se četla. Bohužel jsem čekala že se trošku víc rozvine ohledně Cliftona. Je vinnen? Není? Co se tehdy tedy stalo? Dost to v knize postrádám :(