karinga karinga komentáře u knih

Povědomá temnota Povědomá temnota Amy Engel

Další příjemné překvapení - před začátkem čtení jsem četla jednu ne úplně pochvalnou recenzi, takže jsem neměla valná očekávání, ale!!! Líbil se mi šťavnatý jazyk, syrovost, drsnost a zároveň bolest, něha. Hodně drsné téma smrti dvou mladých dívek a pátrání zdrcené matky po vrahovy. Proč ne. A překvapilo mě hodně, kdo to nakonec udělala a proč. :)

24.11.2020 4 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek * antologie

Povídky byly rozmanité, melancholické a takové správně zasněžené. Některé byly kupodivu i docela drsné. Byly o ztrátě, bolesti i lásce a nových příležitostech. A samozřejmě voněly perníkem, jehličím a skořicí.
Doporučuji všema deseti, protože jsou prostě výborné.
Nejvíc se mi líbila povídka Aleše Novotného, Martiny Mátlové a Kláry Novákové.

20.11.2020 5 z 5

Ztracená historie snů Ztracená historie snů Kris Waldherr

Ztracená historie snů je náročnější čtení nejen kvůli délce a hutnosti informací, ale proto, že autorka si se čtenáři hraje, nechává je domýšlet, co za danou situací asi mohlo stát a především: kde je pravda. Byla jsem opakovaně překvapována zvratem událostí a bavilo mě záhadu postupně rozklíčovávat. Nutno podotknout, že na konci se všechno dozvíte.

Postavy se vyvíjejí. Obzvlášť zajímavá pro mě byla právě Isabelle a samozřejmě Ada, femme fatale, křehká dívka s vrabčákem, které její nemoc propůjčila až andělský vzhled. Děj románu je zasazen do viktoriánské éry, takže všichni, kdo si rádi představují všechny ty nákladné róby, koňské povozy, svit svíček a dvoření... budou nadšení.

17.11.2020 4 z 5

Ti, kterým se narodíš Ti, kterým se narodíš Alžběta Bublanová

První část vypráví ukecané nemluvně a začíná s tím už v děloze. Vtipně komentuje to, co slyší a po narození i to,co vidí. Pasení koníčků se rovná mučení a později se pokouší sníst střepy z rozbitého talíře. Komentuje roztržky rodičů úžasně ironicky.

Druhá část mě moc nebavila. Vypráví o klukovi, co pije pivo,.střídá holky a fláká práci. A čeká, že něco... Do toho se rozhoduje mezi Kráskou a Princeznou, ale vlastně je mu to fuk. Jako všechno.

Třetí část je o klukově starší sestře (o 25 let dřív). Nemá kamarády, hledá sama sebe, otec je trochu cvok a máma spojenec. Holka dospívá, má první známosti. Je zamilovaná, ale dochází jí, že je to jen na teď... Že jí to vlastně nic nedává...

07.11.2020 3 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Joe Hill (p)

Úžasně různorodá povídková sbírka. Byly tam kousky, u kterých jsem se zhýrale chechtala (Stanice Wolverton - nejlepší kousek ze sbírky, Faun, Cirkus mrtvých) i ty, co vás chytnou za srdce a jen ta na ně nezapomenete (Pozdní návraty, Záleží mi jen na tobě - ta mě úplně zničila). A takové, u kterých se vám fakt udělá zle (Ve vysoké trávě - kdo četl, ví).
Kupodivu úvodní povídka, kterou napsal se Stephenem Kingem mě do extáze úplně nepřivedla a u Temného kolotoče mi zas chyběla pořádná motivace kolotočáře k tomu, aby dětičkám ublížil. Každopádně říkám jo! Tohle byla jízda.

Víc v recenzi.

23.10.2020 5 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Očekávání jsem neměla valná, protože jsem čekala určitou schematičnost a ta tam opravdu je. ALE velikým plusem a důvodem, proč číst Tajemství sídla Craven Manor, byl hlavní hrdina. Jsem strašně ráda za laskavého a téměř až romantického hrdinu Daniela, který toho moc neměl a o to víc byl ochotný rozdávat a prostě byl až Dušínovsky správnej. (Hrdinka z domu Ashburnů mě neskutečně vytáčela.)
Ačkoli pár nesrovnalostí by se tam našlo, tentokrát jsem je Darcy snadno odpustila, stejně tak i to, že mě prostě nevyděsila. Každopádně Tajemství má tu správnou atmošku, historii, zajímavej příběh i padoucha, kterej dostal co proto. Hah, shoř v pekle!
Takže proč ne. :)
Víc v recenzi.

30.09.2020 4 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Dvě třetiny knihy byly plné překvapení, akce a hrůzy, destrukce s probleskávajícími paprsky naděje, poslední třetina se trochu víc táhla a tehdy se Snow proměnil... no ve Snowa. Název knihy dokonale vystihuje život v Panemu - jsou tam ptáci, volnomyšlenkáři, snílci toužící po rovnosti a hadi.
Těch pět set stran jsem přečetla za tři dny a některé myšlenky ve mně budou ještě dlouho rezonovat. Víc najdete v recenzi.

21.09.2020 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Neuvěřitelné! Tohle byl pro mě opravdu zážitek. Postapo svět mě neskutečně baví, i když mi z něj běhá husí kůže po rukou. Dobře, Ilan v sobě trochu bojuje s tím, koho obdivuje a nenávidí zároveň a přesto se mi zatím nezprotivila, jako mnohé jiné hrdinky. Vždyť je jí teprve třináct. A pětadvacítka neohrožených hrdinů, jezdců, zachránců... zejména Vargas si mě získal velmi rychle na svoji stranu. Bylo to napínavé a pro mě byl velmi silný moment při vyprávění o pařížské horečce, no co si budeme... Líbí se mi, že vina je vlastně na obou stranách. Jsme jen lidé a o tom to je. O kontrastu lidství a nelidství. Po dočtení jsem hned sáhla po druhém dílu.

29.08.2020 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Celaena byla skvělá! Měla šmrnc, vtip, krásu a inteligenci. I když jsem tušila, že to všechno dobře dopadne, protože série pokračuje, místy jsem lapala po dechu a říkala si, že z toho přece nemůže vyváznout.
Jsem moc zvědavá, jak bude série pokračovat.

23.07.2020 4 z 5

Na hraně temnoty Na hraně temnoty Theodora Stonewall

Zakhar, chlapec odložen na prahu sirotčince a "opečováván" otcem představeným nepatřičným způsobem se dostává do učení čaroděje Azarova. Po tři roky mu byl po ruce a zároveň se ho stranil a spoustu času věnoval samostudiu... Dokud mu cestu nezkřížil démon.

Hlavní hrdina je dost netradiční. Chlapec, který vyrůstal bez rodičů a bez lásky. Otec Horin a jeho velké ruce v něm vypěstoval fóbii z fyzického kontaktu. Byl přemýšlivý, ambiciózní a zkažený.

Přiznám se, že se mi hlavní hrdina dostal pod kůži a otevřel některé staré rány nebo chcete-li dveře, které měly zůstat zavřené.
První polovina knihy je hodně dějová a ohromě mě bavila. Druhá už míň a místy tam byly stránky plné až psychadelických úvah a retrospektivních pasáží.

"Zvláštní pocit, slyšet plynout zrnka z přesýpacích hodin pozpátku."
Hodnocení: 4/5

Slibně našlápnutá TEMNÁ série.
Škoda toho pomalejšího tempa od událostí s Božidarem, ale konec mi to vynahradil. Líbil se mi malý formát i grafické zpracování, ani k typografii nemám výtky. A hlavně se klaním jazykovému mistrovství autorů, to je slast! Jsem zvědavá, co bude dál.

05.07.2020 4 z 5

Ještě jeden croissant na cestu Ještě jeden croissant na cestu Felicity Cloake

Vtipné (ale ne přemrštěně) čtení o šílené cestě Francií po stopách nejfamóznějších jídel. Na kole! Autorka přespávala pod stanem nebo v nejlevnějších motelech, aby si za ušetřené peníze dopřála opravdu kvalitní jídlo.
Je to skvělá sonda nejen do francouzské kuchyně, ale i mentality. Podobných knih jsem četla víc, ale je znát, že F. Cloake je vypsaná a text pak plyne neuvěřitelně lehce.
Recepty jsou samozřejmě povinnou součástí. A bez zásoby čokolády a cideru tu knihu ani neotvírejte.

01.07.2020 4 z 5

Růže a čokoláda Růže a čokoláda Teresa Simon (p)

Růžová vila, ty nejlepší čokoládové pralinky a krabička ukrývající rodinná tajemství.
Přečetla jsem ji na tři zátahy. Nemohla jsem se od příběhů Anny, Charlotte, Emmy a Heleny odtrhnout. A teď mám pocit, jako bych je znala.

Vyprávění prolínaly deníkové zápisky plné lásky, bolesti, naděje, zklamání... Bylo to dojemné čtení. Víc v recenzi.

27.06.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Úžasné. Bála jsem se, že to bude jedna z těch depresivních knih o těžkém údělu, ale tady pořád probleskovalo světýlko naděje a především se ti lidi tenkrát měli tak nesobecky rádi... Postavy jsou propracované tak, že brzy máte pocit, jako by to byli vaši přátelé nebo sousedé. Lednická dokázala, že je skvělá vypravěčka a pracuje s historickými prameny i výpověďmi místních. Napsat komentář je málo, napsat recenzi je málo. Prostě si to přečtěte, prožijte těch třicet let spolu s hrdiny a pak si zhluboka oddechněte, že teď máte úplně směšné starosti a dost času i na to, si číst.

13.06.2020 5 z 5

Hříšní světci Hříšní světci Emily A. Duncan

Hříšní světci jsou autorčinou prvotinou a já věřím, že jak bude série pokračovat, bude se její styl vybrušovat. Je tomu tak většinou.
Především oceňuji originální nápad náboženské rozdílnosti - magie krve proti magii bohů. Nečisté proti zdánlivě čistému. Autorka nás s tím vším seznamovala postupně a moc se mi to líbilo.
Bavila mě i postava svatodějky a temnotou obestřeného chlapce, jen ten princ mě nechával chladnou. Asi mám slabost pro zlý kluky ;-).

10.06.2020 4 z 5

Dolanův cadillac Dolanův cadillac Stephen King

11 vesměs hororových povídek se mi sice nelíbilo tolik, jako ty v Noční směně, ALE!!! našly se tam klenoty, na které se jen tak nezapomíná. Takže pro mě je číslem jedna Prst, dvojka Zuby a trojka Tenisky. Možná jsou na podobné téma, ale já jsem zřejmě cílovka ♥ Nočního letce jsem četla už pětkrát v různých sbírkách, takže mě zas tak nepřekvapil. A Víte, že tam mají pekelně dobrou kapelu, to byla královská třešnička na konec :)

17.04.2020 3 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Rozhodně nejlepší díl série. Trochu temnější a zároveň procítěnější. Nenechte se odradit začátkem, rozjede se to a nebudete chtít přestat číst. A Rhysanda si zamilujete.

11.04.2020 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Retelling Krásky a zvířete mě příjemně překvapil. Bála jsem se, že to bude kýčovité nebo naivní, ale Maasová mi už během prvních kapitol dokázala, že je zručná vypravěčka a při čtení scény s vlkem jsem měla pocit, jako bych se dívala na film se zpomalenými záběry. Dvůr trnů a růží byl dokonale vyvážený: akční, romantický, vášnivý, smutný, tajemný, temný, zářivý, kouzelný. Tak akorát.

Hlavní hrdinka mě občas trochu štvala a zasloužila by si, aby ji něco sežralo, ale to k tomu asi patří :)

22.03.2020 5 z 5

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Anna Musilová píše krásně a opravdově, nejspíš o tom, co sama zná. O strachu a nejistotě, které pojí s obdobím dospívání. O tom, jak se v mladé hrdince pere to, co chce sama s tím, co od ní očekává otec. O lásce. Nádherná kniha.

25.02.2020 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Kniha splnila moje očekávání: nenudila, postrašila, napnula (zejména na konci jsem u ní seděla jako přikovaná). Jedna hvězda dolů za tupou hlavní hrdinku a předvídatelnost.
Poznatek: Když někdo vyryje do stěny ŽÁDNÁ ZRCADLA, tak je tam krucinál nevěším! ;-)

23.01.2020 4 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Beznaděj jsem četla už podruhé a má v sobě několik velmi silných míst, které jsem si i po letech pamatovala. Atmosféra je tísnivá, napětí se dalo krájet a popisy jsou tak detailní, že za okny slyšíte kutálející se chomáče laskavce ačkoli je leden.
Pravděpodobně budu muset přehodnotit svůj výběr top Kingovek a přidat mezi deset nejlepších právě Beznaděj. Takže pokud s Kingem začínáte, klidně sáhněte právě po Beznaději.

King i tentokrát stvořil silné charaktery, které si vás získají (už teď mi chybí Cynthia, kterou můžete znát z knihy Rose Madder, správňák Steve a Johnny, jehož vnitřní souboje mě fascinovaly). Obrovský policista byl ohromující. A jako vždycky začíná vyprávění pořádnou akcí. Znáte ten pocit, když dočtete dobrou knihu a nemůžete pak pár hodin mluvit, myslet, dýchat? Druhou polovinu knihy jsem zhltla/prožila za dva dny a když jsem pozdě večer dočetla poslední stránku, byla jsem doslova rozbitá. King mě ještě pořád umí převálcovat.

19.01.2020 4 z 5