karinga karinga komentáře u knih

Tatínkova holčička Tatínkova holčička Mary Higgins Clark

Tatínkova holčička bylo opravdu napínavé čtení, jak už se to na správný detektivní thriller sluší. Než konečně odhalíte, KDO je vrahem, musíte se proplést pěkně zamotanými uličkami a na chvíli přesvědčila i mně, že za tím vším stojí někdo jiný. Tomu tleskám.
Hlavní hrdinka Ellie některé čtenáře (i postavy knihy) štvala svým šťouralstvím, což mi ale nevadilo, protože jí někdo sakra zabil sestru, ke které vzhlížela a ona se přes to prostě nedokázala ani po letech přenést, což se klidně může stát.
Co ale štvalo mě bylo přespříliš zbytečných detailů. Jednou, dvakrát si klidně přečtu, co nemilá Ellie zrovna jí a pije v jakém podniku, ale třikrát sedět nad jehněčím, to už se někomu zají.
(Víc v recenzi.)

06.01.2020 4 z 5

Kafe v pět Kafe v pět * antologie

Osm poutavých příběhů bylo skvělých! Každý jiný stejně jako to kafe, které je spojovalo - hořké, jemné, sladké... Každému dle jeho gusta.
Hned úvodní povídka Fika Radky Sloukové mě dojala. Vypráví příběh mladé učitelky češtiny ve Švédsku, která dává lekce i osmdesátileté "Marušce", původem Češce, která přežila Osvětim.

Druhou povídku s názvem Nespavost napsal dnes už známý autor románu #Kaziměsti, tehdy píšící jako Martin Maniaque. Povídka začíná akcí a tajemstvím: vypravěč míří do kavárny na schůzku s tajemným Kryšpínem, který se mu nedávno snažil špinavý a promočený dobít do bytu. Nutno říct, že mají kus společné historie.

Kouzelný byl i humorný a zároveň docela smutný příběh Jak broky od Terezy Dobšovičové, ve kterém vám své myšlenky zprostředkovává holčička, dcera podnikatele dobrodružství, které nikdo není sto vysvětlit, kde má tatínka. Nelžete dětem, nevyplácí se to.

A ještě si dovolím vychválit Rituál o páté od Martiny Perlíkové - to byla povídka dle mého gusta. Stařenka chystá kávu na stůl i pro dávno mrtvého manžela a bojuje o svá práva s chamtivou dcerou a synem zajímavým způsobem. Tak pozor na stařenky ;). Do sbírky přispěly i dvě populární autorky, ale s rukou na srdci musím poznamenat, že popularita nutně neznamená, že jste v něčem nejlepší.

22.12.2019 5 z 5

Co padá z nebe Co padá z nebe Selja Ahava

Dětský vypravěč byl docela osvěžující a myslím, že díky němu to nebylo až zas tak ponuré, dusivé čtení. Je to plné úvah a melancholie, ale hezké. Ideální čtení na zimní večery.

11.12.2019 4 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

Srovnáno se zemí není kniha plná duchů, ale není o nic méně děsivá, protože tady je strašákem rakovina. Zhruba rok před napsáním románu byl Stephen King svědkem, jak mu nemoc vzala matku a ze stránek cítíte jeho bolest a především marnost. Hlavní hrdina truchlí po synovi, zatímco jeho manželka dokáže jít dál, on se utápí v alkoholu a sobě samém.

Byly tam pasáže, které jsem si opravdu užívala. Například Bartův halucinogenní trip během Silvestra. Závěr jak vystřižený z akčního filmu a na jedničku, ačkoli čtenář už od začátku předpokládal, že to tak dopadne. I pár vedlejších postav se mi dostalo pod kůži, protože byly tak uvěřitelné a lidské, že byste je klidně zítra mohli potkat… vedle silnice.
(Víc v recenzi).

22.11.2019 4 z 5

Vegan recepty – hravě a zdravě Vegan recepty – hravě a zdravě Monika Brýdová

Moc hezká kuchařka plná receptů, které zaujmou i běžné strávníky a návštěvy. A ty obrázky vám probudí chuťové buňky.

17.11.2019

Od všeho trochu Od všeho trochu Lucie Ortega (Navrátilová)

Svěží, mystické povídky s různorodými hrdiny kostlivce a egyptské bohy nevyjímaje. Pointy vás překvapí, jen jazyk je místy až zbytečně moc květnatý. Ale zas kdo umí, umí :)

12.11.2019 4 z 5

Naděje pro Fleetwood Naděje pro Fleetwood Stacey Halls

Pro čtenářky je kniha jasná volba - ukazuje odvahu a boj mladé ženy o život a za spravedlnost ve světě, kterému vládnou muži. Ve světě plném intrik, klepů a veřejných tajemství. Když už je řeč o tajemstvích - zaručeně vás dostane i atmosféra lesů, vřesovišť a putování po rozbahněných cestách.
Naděje pro Fleetwood si mě získala a s klidným svědomím ji hodnotím jako jeden z nejlepších historických románů, jaké jsem dosud četla.
(Víc v recenzi)

04.11.2019 5 z 5

Poslední vlak do Helsingøru Poslední vlak do Helsingøru Heidi Amsinck

Devatenáct noirových povídek oceňované dánské autorky splnilo mé očekávání temné a melancholické četby, propojení děsu a černého humoru. Knihu mohu směle doporučit každému, koho lákají chladné večery v Dánsku, křupání sněhu pod nohama a tajemný pláč dítěte uprostřed noci vycházející z bytu nad vámi.

11.08.2019 4 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Hanit ji moc nebudu - sice je to oddechovka na dva večery, strašidelné to určitě není, dialogy jsou šroubované a literární ceny asi taky neposbírá, ALE když milujete seriál, lačníte po každé informaci navíc.
Krásně dotváří příběh sester z vědecké laboratoře v Hawkins, pár postav si oblíbíte a Terry budete fandit do posledního řádku, aby toho úlisného doktora Brennera přechytračila, i když vlastně víte, že v tomhle světě i padouši vyhrávají.

28.07.2019 4 z 5

Léon a Louise Léon a Louise Alex Capus

Nakonec to ani tak nebyl příběh o lásce mezi Léonem a Louise, ale o obyčejném životě v Paříži před a během války. O manželství a jeho proměnách časem. Krásné vyprávění provoněné kávou :)

22.07.2019 5 z 5

Cestující Cestující Ulrich Alexander Boschwitz

V Cestujícím je důraz kladen na Silbermannovy vnitřní monology a také dialogy, které vede s neznámými lidmi ve vlaku a několika přáteli po kavárnách. Autorovi se podařilo stvořit dokonale vnitřně rozervaného hrdinu, který není schopen se rozumově vypořádat s absurdností situace, do které se spolu s celým židovským národem dostal. Mísí se v něm pocity beznaděje, které hned střídá naděje nebo vztek. Žene se napříč městy hledajíc řešení svých problémů a hned zase prchá na nádraží a jede hledat bezpečí dál, ale nakonec se jen točí v kruhu, ze kterého není útěku.
Víc v recenzi.

14.06.2019 5 z 5

Dívka ve věži Dívka ve věži Katherine Arden

Medvěd a Slavík byla nejlepší kniha, kterou jsem za posledních pět let četla.
Dívka ve věži je úplně stejně dobrá/skvělá/ohromující/okouzlující.

Vyprávění je strhující, postavy si zamilujete i znepřátelíte. Vasja je sice hrdinka, ale má svoje chyby. A jaké!
Tentokrát stojí démoni trochu stranou, protože se Vasja dostává do srdce Ruska, nádherné Moskvy, kde lidé uctívají ikony namísto čjortů. Místo nich čelí přetvářce a falši lidí a zároveň zažívá úžasná dobrodružství, ze kterých ji většinou musí zachránit vlastní odvaha nebo Démon Mrazu.

02.05.2019 5 z 5

Na začátku byl rýč Na začátku byl rýč Pavel Chlouba

Milé čtení o lásce k zahradničení, posedlosti květinami, důležitosti žížal a laviček. Kniha je plná moudrosti a úsměvných historek, nechybí ani zdařilé pointy. Líbily se mi i ilustrace.

19.03.2019 4 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Izolace, chaos, boj o přežití.
Seberte lidem jistoty a promění se ve zvířata. Ba hůř. Z knížky jsem měla husí kůži, jednak proto, že i my jsme zcela odkázaní na to, že si jednou za týden zajedeme do supermarketu na pořádný nákup, a jednak proto, že k rozpoutání chaosu (nebo fašismu) stačí tak málo. Ostrov je hodně zdařilou sondou do temných hlubin "lidství".

16.03.2019 5 z 5

Poslední číslo Poslední číslo Hayley Barker

K napsání Posledního čísla inspirovala Hayley Barker vzrůstající vlna nenávisti proti etnickým menšinám v Anglii. Poselství knihy je tedy zřejmé: zrůdu z člověka nedělá barva kůže nebo původ, ale jeho chování. Očekávajte velmi dojemný příběh o síle lidskosti přežívající i v nelidských podmínkách a zároveň o zaslepení propagandou, která dovede pokřivit vnímání normálnosti, dobra. Při čtení o všem tom týrání a strádání účinkujících v cirkuse (všichni, až na pár vyjímek, to byly děti!) jsem se neubránila pocitu, že je to takový blyštivý koncentrační tábor. Až tak drastické to je. Kdykoli máte pocit, že už to nemůže být horší, stane se něco, co vám opět vyrazí dech. Ale je to young adult, takže nemůže chybět osudová velká láska, v tomto případě hned na první pohled. Musím poznamenat, že romance mezi hlavními hrdiny (nečekaně) nepůsobí ani trapně ani šroubovaně. Moc se těším na další díl. (Víc v recenzi).

08.03.2019 5 z 5

Pradědova válka - Dopisy z fronty (1914-1918) Pradědova válka - Dopisy z fronty (1914-1918) Libor Michalec

Kniha pro mě byla velmi příjemným překvapením. Opravdu zajímavé byly dobové fotografie zachycující všední radosti i starosti vojáků u zásobovacího oddílu. Kniha mi přišla vyvážená - dopisy doplňovaly informační pasáže plné zajímavostí a krátké pasáže popisující putování po stopách pradědečka. Knihu můžu s klidným svědomím doporučit nejen fanouškům literatury o Velké válce, ale i těm, kteří toho o první světové válce ví jen tolik, kolik do nich natloukli učitelé dějepisu. Na webu nakladatelství Triton najdete i zajímavou ukázku z knihy. Více v recenzi (http://karinga.blog.cz/1903/pradedova-valka-dopisy-z-fronty-1914-1918).

01.03.2019 5 z 5

Stopem na konec světa Stopem na konec světa Petr Bobek

V kraťoučké knížce čítající deset povídek a několik černobílých, snově působících ilustrací, najdete příběhy obyčejných lidí, kterým do běžného života zasáhne náhoda a změní jejich nazírání na svět. Jednou je to setkání s inspirativním člověkem, jindy těžká nemoc, nebo smrt blízké osoby. Povídky jsou humorné i smutné, psané s nadhledem, s vírou v zázraky číhající na vás na krajnici u silnice. Častým motivem je, jak už z názvu vyplývá, cesta. A také útěk. Hrdinové příběhů utíkají od svých jednotvárných životů, od skutků, kterých se dopustili. A po pár stránkách jejich příběh končí. Tedy končí vyprávění, ale autor vás už zdatně nasměroval tak, aby vaše fantazie běžela dál.
(Více v recenzi http://karinga.blog.cz/1902/stopem-na-konec-sveta-a-neni-to-cestopis)

01.03.2019 4 z 5

Krtek a jeho svět Krtek a jeho svět Jiří Žáček

Kniha je u nás už 2 a půl roku favorit :) teď do ní nakukuje i sedmiměsíční dcerka. Nádherné verše i obrázky. Navíc má 120 stran, takže to nejsou stále stejné veršovánky dokola, ale každý den můžete číst s dětmi kousek.

14.02.2019

Gregor a město pod městem Gregor a město pod městem Suzanne Collins

Kniha je pro čtenáře od deseti let a pevně věřím, že i ti se u čtení budou trochu bát. Titulní hrdina je správňácký a jeho dvouletá sestřička vás bude rozesmávat. Rozhodně v knize není nouze o akci a napětí, ačkoli se občas konflikty vyřeší až podivuhodně jednoduše. Na druhou stranu - konečně YA, ve které to není zbytečně užvaněné a nacpané pocity (snad proto, že je Gregorovi teprve jedenáct). Kdybych ji četla v těch -nácti, určitě by patřila mezi moje TOP knihy a čekala bych nadšeně na pokračování. Ideální způsob, jak přivést děti k četbě.

27.12.2018 5 z 5

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Naprosto skvostné čtení do zimy. Jedna z knih, kterou jsem snad ani nechtěla dočíst, protože se mi tolik líbila. Je dokonale vyvážená - silný příběh, který vás okouzlí, napne a i dospěláka vyděsí. To není čtení pro malé děti, ačkoli vychází z ruské legendy.

18.12.2018 5 z 5