karinga karinga komentáře u knih

Lískový les Lískový les Melissa Albert

Mám z knihy rozporuplné pocity. Na jednu stranu originální námět, ale musíte přečkat 2/3 knihy, než se KONEČNĚ dostanete do toho pohádkového světa. A tam je to zas jako z rychlíku... Některé postavy jednají divně a po dočtení zůstanete čučet s otevřenou pusou: A to jako proč?! Tolik nezodpovězených otázek! Zklamání...

09.12.2018 3 z 5

Modrá Modrá Maja Lunde

Autorku jsem si oblíbila už při čtení Historie včel, Modrá je druhým románem environmentální tetralogie. Dva příběhy lidí (v roce 2017 a 2041), které se nakonec nečekaně propojí napříč časem. Příběh o snaze zachránit svět, ač jedny ruce toho zmůžou pramálo. A příběh o životě ve světě, v němž má voda cenu zlata. K tomu přidejte nádherné popisy norské přírody. Těším se na třetí knihu, Lunde umí psát.

17.11.2018 5 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Tentokrát mám rozpolcené pocity - ta kniha měla všechno, co mám na Kingovi ráda (detailní popisy, humor, zajímavé lidské charaktery, dobro i zlo, silné ženské hrdinky, tajemství, mystično), vyvolala spoustu otázek a přišlo mi, že mysleli na všechny odpovědi (třeba i takové drobnosti, jako co se stane, když usne máma malého dítěte a ono ji probudí). Na druhou stranu mi vadila ta šílená přelidněnost a časté střídání kapitol. Začal o někom psát, člověk se do toho dostal, a pak naráz skok a už se zase věnuje úplně někomu jinému. Navíc v poslední třetině knihy, kdy se nahromadí lidé do skupin, jsem měla úplný chaos v tom, kdo je samozvaný strážce zákona a kdo brání vězení...

11.11.2018 4 z 5

Akademie vyvolených Akademie vyvolených K. C. Archer

Young adult pro dospělé se svéráznou hlavní hrdinkou, která dostane druhou šanci. A ve škole se musí naučit nejen ovládat své schopnosti, ale i věřit lidem kolem sebe.

24.10.2018 5 z 5

AC/DC: Ať žije rock! AC/DC: Ať žije rock! Paul Elliott

Skvěle napsané, vyvážené a plné energie. Na své si přijdou skalní fanoušci i ti, kteří se doteď o kapelu zajímali jen z čistě hudebního hlediska. Plno fotek, citací, rozhovorů, rozborů alb i jednotlivých písní. Skvělá práce.

17.09.2018 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Kniha mě velmi překvapila a užila jsem si tu jízdu až do poslední stránky. Nebylo tam hluché místo, nechybělo tomu poselství a hlavně akce akce akce. Hlavní hrdiny si každý okamžitě zamiluje.

28.06.2018 5 z 5

Divné počasí Divné počasí Joe Hill (p)

Po skvělém románu Ohnivý muž, jsem se na další knihu Joe Hilla moc těšila. Čtveřice povídek mě nezklamala, snad jen kromě jedné (u čtení "V nebi" jsem se nudila a ani "pointa" to nezachránila). Zato Déšť byl pro mě skvostným apokalyptickým zakončením! Jo, to je můj šálek kávy. Momentka a Nabito sbírku hezky doplňují, jen si nejsem jistá, jestli si je po pár týdnech vybavím.

16.06.2018 3 z 5

První život První život Gena Showalter

Z počátku mi to připadalo jako hodně ukecané YA, které jakoby vykradlo něco z Divergence a něco z Hunger games. Po asi sto stranách se konečně začalo něco dít a nakonec mě kniha úplně pohltila a já už se těším, až vyjde pokračování. Takže jí dejte šanci a nevzdávejte to hned.

10.04.2018 4 z 5

Všichni dospěli Všichni dospěli Jami Attenberg

Čekala jsem humor, nebo alespoň "životní moudra věčně svobodné ženy". Ale vypravěčka formou jakoby deníku, nebo vzpomínek hodnotí svůj život dost otráveně. Snaží se být nad věcí, ale spíš působí tak nějak zapškle.

20.03.2018 3 z 5

Knihkupkyně Knihkupkyně Cynthia Swanson

Jsem milovnicí knih a ještě víc miluji knihy o knihách a čtenářích. Knihkupkyně se mi zalíbila ihned po vydání a zpříjemnila mi několik odpolední. Jsem přesně cílový čtenář, protože novinka od Cynthie Swanson není jen o knihách, ale také o tom, jak jediné rozhodnutí, jediná minuta, může zcela změnit váš budoucí život. Je to příběh o tom, jak je občas těžké přijmout život takový, jaký je a vyrovnat se ztrátami, které vás dříve nebo později potkají. A samozřejmě je to příběh o lásce k rodině a přátelům.

07.03.2018 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Těší mě, že díky mým hvězdičkám se Počátek dostal zase do "červeného". Ta kniha je skvělá. Moje první setkání s Brownem (dosud jsem jen pasivně konzumovala filmová zpracování a audioknihy - hanba mi!). Bála jsem se, že to bude přemoudřelé nebo plné odkazů na minulé knihy, což by zdržovalo. Nic z toho tam nebylo. Jsem prostě unešená! Možná to není tak dobré jako Inferno (Itálie je moje láska), ale má to všechny aspekty, které od knih s Langdonem očekáváme a zároveň to není předvídatelné ani nudné.

27.02.2018 5 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Skvostný příběh se skvostnou obálkou.
Je to tajemné, strašidelné, studené, temné. Vyvolává v průběhu čtení hodně otázek a pár jich zůstává i po dočtení. Tři vypravěčky propojuje bolest, ztráta někoho blízkého, tajemný dům na samotě a jeden deník. A v lesích můžou být příšery...
Víc najdete v recenzi: http://karinga.blog.cz/1711/zimni-lide-namesicnici-z-druhe-strany

20.11.2017 5 z 5

Tenkrát Svět Tenkrát Svět Lukáš Vincour

Kniha učí děti (i rodiče) úctu k živým bytostem i neživým věcem, učí toleranci a odměnou za ni je láska. Poselství knihy je nádherné - když se budeme snažit, můžeme žít v dokonale harmonizovaném světě. (A vidět víly!♥).
V knihách pro děti a mládež jsou důležité ILUSTRACE. Vyobrazení Tenkrát světa se ujala Dominika Nováková a vytvořila nádherné, jemňoulinké obrázky. Tak jemné, že se skoro až bojíte víly dotknout, abyste jí neublížili. Doporučuji číst :) a ideálně s celou rodinou.

16.11.2017 5 z 5

Strom lží Strom lží Frances Hardinge

Kniha je označena jako young adult, ale rozhodně to není čtivo naivní, nebo předvídatelné. Je to jako závan čerstvého vzduchu. Autorka využívá netradiční látku, kniha je zasazena do druhé poloviny 19. století, s čímž se ale popasovala bravurně (všechna ta přetvářka, šeptaná tajemství, korzety, rukavičky, povýšenost!) Dokonce se na scéně objeví mladý muž, u kterého tak trochu čekáte ono klasické: "já ho tak nesnáším! Proč ho teda líbám!". Ale ono to nepřijde! Opět jedete mimo vyjeté koleje. Motiv záhadného stromu je spíše okrajovým prostředkem. Daleko větší důraz je kladen na vztahy a rozdíl mezi tím, co je vyřčeno nahlas a co je šeptáno za zavřenými dveřmi. Důležitá jsou tajemství, která si v sobě nosíme. A Faith je velmi překvapena, kolik tajemství se díky stromu lží dozví na své nejbližší. Ale dovede najít takovou lež, aby vypátrala vraha? A kolik lží je schopno malé ostrovní městečko snést?
(Více v recenzi:http://karinga.blog.cz/1710/frances-hardinge-strom-lzi)

28.10.2017 5 z 5

Danse Macabre - Svět hororu Danse Macabre - Svět hororu Stephen King

Mám dočteno, dotančeno, světla zhasla a musím říct, že pan King je prostě skvělý tanečník.
Kniha vyžaduje hodiny a hodiny pečlivého čtení s tužkou v ruce. Už po pár stranách budete za horlivého přikyvování podtrhávat (ti otrlejší), nebo opisovat (ti vychovanější) výroky/díla, které vás pobavily a zaujaly. Danse Macabre je výborná příručka pro čtenáře, kteří jsou s hororem dobře seznámeni a touží si rozšířit obzory. Možná i vám pomůže King najít to, co hledáte. A dost často obdivně povzdechnete: Je to prostě král.

25.10.2017 5 z 5

Pod toskánským sluncem Pod toskánským sluncem Frances Mayes

Kniha připomíná deník, z něhož vzešla, zahrnující pětileté období zžívání se s novou zemí i kulturou. Na počátku knihy jsme seznámeni se starou, rozpadlou usedlostí s krásným názvem Bramasole, která je třicet let opuštěná a autorka se rozhodla ji zachránit - zrekonstruovat. Jsme svědky náročných stavebních úprav a bavíme se u popisu italské "pracovitosti". Obdivujeme půvaby toskánské krajiny, objevujeme památky a učíme se italská slovíčka, která autorka do zápisů zakomponovala. Čteme o trzích, svátcích a dost často o dobrém jídle, kávě a víně. Jsme poučeni o tom, co všechno se dá na italských terasách pěstovat a cítíme vůni bylinek, které tam rostou. Kniha v nás zanechává pocit míru a chuť na cokoli italského. Autorka naštěstí uvádí i recepty na toskánské speciality, které si můžeme připravit doma (takže zítra budou lasagne s houbami).
Kniha je plná slunce, radosti, klidu, léta, všemožných vůní. Ale není to jen letní, odpočinkové čtení. Uvědomila jsem si, že štěstí spočívá v trpělivosti a střídmosti. Nemusíme mít všechno nové a perfektní, to po nás chce doba! Zalíbilo se mi, jak popisuje, co všechno se dá využít a jak lehce lze jakýkoli kus starého nábytku proměnit v něco nádherného, vdechnout mu život. Jak se dá i těžká práce na zahradě, nebo v domě pojmout jako zábava. A jak si lze užít výsledky všeho toho snažení, jde jen o to vydržet, nevzdávat se a usmívat.
A že život stojí za to žít, trochu riskovat a vychutnávat krásy přírody.

23.06.2016 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Mistrovsky napsané fantasy o nadaném chlapci, který ztratil vše a přesto to nevzdal. O chlapci, který toužil poznat jméno větru a našel nejen jej. Když čtete, je to jako byste stáli vedle Kvotha. Při čtení zapojíte všechny smysly a nejen vidíte to, co on, ale slyšíte šumění větru v korunách stromu, vychutnáváte si hru na loutnu, ovoníte si vlasy jeho krásné femme fatale, budete mít hlad a bude vám zima, když se budete krčit v uličkách špinavého města... Zamilujete se, budete nenávidět a mnohdy tajit dech nad tou krásou, kterou ucítíte až do morku kostí. Tiše budete naslouchat příběhům starším, než sám svět i pohádkám. Je to neuvěřitelný příběh, obrovské dobrodružství v ničem se nepodobající klasickým fantasy.

28.02.2016

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Další úžasný příběh nejen o cestování mezi světy, minulostí a současností, ale i o příšerách, které ty světy skrývají. O děsivých chechtácích, které King nemusel ani pořádně popsat a stejně se mi ježily chlupy na rukách, o NĚKOM s grošovaným bokem, o famagorech a magorech z našeho světa. Kniha má pomalejší začátek, ale pak už je to neuvěřitelná jízda. Díky sai Kingu.

07.04.2015 5 z 5

Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Joe Hill (p)

Většina povídek mě překvapila, vtáhla, jen pár z nich bylo slabších, ale to se stává. Nemusely mě vyděsit, aby mě čtení bavilo. Joe Hill se evidentně potatil a pěkně si se čtenářem dokáže hrát, aby ho zavedl tam, kam chce a pak mu ukázal, že je to všechno stejně úplně jinak. Svět není jen černobílý.

08.07.2014 4 z 5

Kniha elfů a víl Kniha elfů a víl Ditte Bandini

Dokonalá kniha pro každého, kdo se o tyto bytosti zajímá. V knize naleznete průřez zahraniční literaturou a zjistíte, kdo a jak o vílách psal, kde a kdy je najít, jak je kdo popsal.. a navíc je to celé doplněno ilustracemi :) zatím nejlepší kniha o vílách, jakou jsem četla.

26.05.2014 5 z 5