Kamcatak Online Kamcatak komentáře u knih

Edith Piaf Edith Piaf Simone Berteaut

Přečteno před lety ještě na střední škole, příběh Edith Piaf mě úplně uhranul, kniha je napsána neuvěřitelně poutavým jazykem a celá jsem se do něj ponořila, přestože jsem předtím tuto legendární zpěvačku vůbec neznala.

21.03.2020 5 z 5

"Lidé jsou jediný druh na planetě, kteří úmyslně okrádají sami sebe o spánek bez nějakého zvláštního důvodu. " (parafrázováno)

Povinná četba pro studenty, rodiče, řidiče, zaměstnavatele, doktory, seniory, ty, kteří si dají rádi sklenku na večer a prkticky pro každého, kdo by rád žil zdravější a delší život se sníženými šancemi úmrtí na závažné nemoci, během autonehody (nebo vlastně jakékoli nehody) a kdo by rád podpořil vývoj svých dětí (a to nejen ve škole) a samozřejmě pro ty, kteří trpí jakýmikoli poruchami spánku!

Tato kniha obsahuje několik velmi znepokojivých informací o tom, jak nedostatek spánku ovlivňuje naše životy, ale Matthew Walker vždy přichází s radami, co s tím můžeme dělat ne jen jako jednotlivci, ale také jako společnost.
Všechna svá tvrzení podporuje mnohými vědeckými výzkumy a jejich detailním vysvětlením.

Přečtení této knihy mě nejen perfektně vzdělalo ve všem, co bych mohla chtít znát o spánku, ale také o mnoha dalších věcech, které s tím souvisí a rozhodně navždy změnilo některé mé zvyky.

05.09.2019 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Obávám se, že patřím do té úzké skupiny lidí, kteří nechápou, proč touto knihou je UCHVÁCENO tolik lidí. Ano, kniha se mi moc líbila (až na zvláštní vyprávěcí styl Smrti a její neustálé prozrazování děje dopředu, to mě nehorázně rozčilovalo celou knihu). Příběh je krásný, dojemný a na konci jsem bulela, ale to můžu říct o spoustě dalších knih a příběhů a nerozumím čím je tenhle tolik vyjímečný.

16.05.2018 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

O této knize se často mluví především jako o příběhu velké lásky Heathcliffa ke Kateřině, ale mě osobně přišlo, že dominuje příběh o pomstě, zlém srdci a zkažených pohnutkách člověka, který měl těžké dětství a nenapravitelně se to na něm podepsalo. To, že byl schopen té velké lásky, samozřejmě nepopírám, však je to také na Heathcliffovi jediná dobrá věc!

Temná a tajuplná atmosféra knihy mě uhranula, přečetla jsem ji jedním dechem a věřím, že se k ní někdy ještě vrátím, neboť v sobě nese hloubku, která přetrvala již spoustu generací a jistě přetrvá i spoustu budoucích.

17.04.2017 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Poslouchala jsem jako audioknihu v angličtině, brilantně namluvenou Stephenem Fryem.
Začátek byl hodně těžký, dostat se do hodně zvláštního rytmu, smyslu pro humor a stavby příběhu. Ale po pomalejším rozjezdu mě to, přiznávám, docela chytilo. Knihu jsem si chtěla přečíst už dlouho, hlavně abych zjistila o čem je řeč, zkrátka se kulturně vzdělat vzhledem k množství odkazů na tuto knihu.
Zda budu někdy pokračovat v dalších dílech, trochu pochybuju, zas tak šíleně mě to nenadchlo. Ale uznávám, že jsem toto neprotrpěla a docela se u toho i bavila. A myslím, že něco tak absurdního jsem ještě nikdy nečetla :D

04.05.2023 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Buď kvalita Brownova vyprávění lehce upadla, a nebo jsem jako čtenář postupně trochu vyspěla (a možná obojí současně) a dívám se na obsah více kritičtěji. Vypravěčovi se nedá věřit, nebo spíše se nedá věřit Langdonovu pohledu na události, jak se ostatně dozvíme ke konci knihy a nastává velký zvrat v příběhu. Přesto děj ubíhá neskutečným tempem a není snadné se odtrhnout.
Moje hlavní výtka ale patří k několikarému detailnímu slovo od slova stejnému popisu videa (jak už bylo i zde zmíněno..), to bylo jak utrpení číst to stále dokola. Snad kvůli tomu dávám o jednu hvězdu méně.

Podrobné popisy míst, památek a uměleckých děl mi nevadily předtím a nevadily mi ani teď, ráda si při četbě konkrétní místa a památky hledám na googlu a dodávám si tak vizuálního průvodce.

Téma přelidnění a jak zachránit lidstvo mi přišlo moc zajímavé a důležité. Ať to může být sebevíce kontroverzní - data o populaci zmíněná v knize jsou skutečná a my jako lidstvo tomuto problému budeme pravděpodobně opravdu muset čelit. A jak řekla Sienna: "Zabil bys dnes polovinu lidstva, kdybys věděl, že to náš druh zachrání před vymřením?"
Nic není černobílé...

16.01.2023 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Docela zdlouhavý začátek odehrávající se "v nížinách", popisy moderních technologií a politikaření mě docela zklamal... ale jakmile se Ilan s pětadvacítkou objevili opět na cestě a dobrodružství mohlo pokračovat, nejde se od knihy odtrhnout. Vyvstává spousta nových záhad, ale zároveň se na mnoho otázek dozvídáme velmi vzrušující odpovědi. Bohužel se hromadí počet scén a situací, které jsou velmi přitažené za vlasy a dokonce si troufám tvrdit, že se o osud Ilan při čtení už vůbec neobávám, zkušenost ukazuje, že jí se prostě nikdy nemůže nic stát... No, nicméně na další díl se neskutečně těším! :)

08.01.2022 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Příběh, který hezky plyne a čte se zvláštní kombinací lehkého úsměvu na rtech a zároveň sevřeného srdce...
Kniha nám dovoluje proniknout do mysli dospívající, umírající dívky.. obnáší to myšlenky a situace, které si mnoho z nás neumí představit.

Minispoiler:
Hodně jsem se během čtení obávala, zda kniha neskončí stejným způsobem jakým skončila oblíbená kniha hlavní hrdinky, ale autor byl s námi čtenáři o něco milosrdnější :)

14.11.2021 4 z 5

Paměť kostí Paměť kostí Diana Gabaldon

Opět výborné :)
Zpráva těm, kterým se kniha nelíbila: Pokud vám vadí zdlouhavé popisy děje, místy, kde se ani nic moc neděje; popis historických událostí, o kterých toho moc nevíte; neustále nerealistické potkávání hlavních postav a stejně nerealistické přežití všelijakých nástrah, bitev, zranění a přepadení, tak PROČ TO ČTETE??? :D

Mě to bavilo protože:
- Hlavní postavy prostě miluju, nevadí mi tedy je pozorovat při běžných i opakujících se činnostech nebo nesmyslných scénářích :D
- Historické pozadí z války o nezávislost mě sice nejdříve poněkud nudilo, ale to jen ze začátku. A naopak mě bavilo si v průběhu čtení vyhledávat informace o zmíněných historických postavách a bitvách a vyhledávat na mapě zmíněná místa a pevnosti - hold nejsme Američani, abychom se ve škole učili veškeré detaily této války, ale já si užívala, že si můžu i takto rozšířit obzory.
- Postava Williama mě občas dost rozčilovala, ale bylo důležité ho čtenářovi více představit, jelikož jistě bude do budoucna hrát v příběhu důležitou roli. Konec knihy pro něj musel být hodně těžký :)
- No a ten závěr, všechny ty otevřené dějové linky, to je přece paráda ! :) Prostě dobrodružství.

Nyní si dávám trochu pauzu, mezi kterou si budu číst příběhy Lorda Johna a povídky Sedm kamenů lásky a ztráty a až za nějakou dobu se pustím do zatím posledního vydaného, 8. dílu :)

08.03.2021 4 z 5

Příběh se může z celkového pohledu zdát, že je o umírání a o smrti. Ale je především o životě. Dává každému podněty k přemýšlení a přehodnocení našeho vlastního života, našich aktivit a hlavně našich vztahů.
Kniha se četla i přes závažnost tématu lehce a rychle. Zasmála jsem se a i mi ukápla slza. A hlavně mi bylo opět připomenuto, že to nejvíc, co máme, je láska.

24.12.2020 3 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Lehce (čti: pro Brity extrémně) kontroverzní memoár a zpověď člena královské rodiny. Spousta lidí si stěžuje, že Harry v něm sdílí takové detaily ze svého života, které opravdu vědět nechtěli (obzvlášť ty, co se týkají jeho intimity). Ale on je autorem knihy, a on si do ní přeci může napsat co chce.

Na mnoha scénách (ať už se jedná o královské rodiny, politiku, filmový průmysl, vrcholový sport, ) se odehrávají věci, o kterých zbytek světa neví. Věřím, že jsou tyto memoáry (a obecně výpovědi lidí) nesmírně důležité, protože skrze ně se může dělat osvěta a tudíž i nějaká změna. Už nežijeme v době, kdy je akceptovatelné držet věci pod pokličkou a zavírat oči před nepříjemnými informacemi. I tak vysoce postavená osoba, jakou je princ, je přeci jen člověk a má svá práva. Nesmírně mu fandím a má můj respekt.

Náhradníka jsem poslouchala jako audioknihu v originále namluvenou přímo Harrym. Opět se mi potvrdilo, jak jsou audioknihy namluvené samotným autorem nový level. Je to intimnější. Máte pocit, jako by seděl na sedačce před vámi a všechno vám vyprávěl z očí do očí.

28.09.2023

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Miluji, jak mě knihy, o jejichž existenci vím spoustu let, ale nikdy jsem neměla chuť si je přečíst, dokážou okouzlit. Jak je přečtu jedním dechem a pak se směju sama sobě, že jsem měla jakési nesmyslné předsudky vůči dané knize nebo autorovi, které většinou pramení ze školy. Hold "Povinná četba je nudná četba" neplatí! Děkuji moc za tento silný zážitek, ke kterému patřily pocity z celé škály emocí, slzy i smích. Někdy příště si rozhodně přečtu další knihy od Oty Pavla.

24.12.2020 5 z 5

Bytosti přírody Bytosti přírody Margot Ruis

Toto je má 200. přečtená kniha zde na Databázi, a nemohla bych si přát lepší titul na této milníkové pozici. Ať sem napíšu cokoliv, nedokáže to vystihnout pocity, které jsem prožívala během čtení nebo obohacení, které mi přečtení dalo.
Od knihy jsem očekávala především představení vybraných bytostí, kdo jsou, proč jsou a možná i to, jak se s nimi mohu setkat já. Ale kniha mi dala mnohem víc. Je psána s velikou láskou a pokorou ke všemu živému a k naší planetě a to stejné i předává dál čtenáři.

Kéž co nejvíce lidí otevře své vnitřní oči a svá srdce nejen těmto bytostem, ale celé přírodě a vlastně i sobě samému a jeden druhému. Protože prostě láska je nejvíc a je to to hlavní a jediné co potřebujeme.
Děkuji.

03.05.2020 5 z 5

Hořící kříž Hořící kříž Diana Gabaldon

Tak tuto knihu jsem prozatím četla nejdéle ze všech :D Začala jsem už před několika lety, ale moc mě to nebavilo, zdlouhavý popis jednoho jediného dne jsem moc nedávala :D A pak jsem knihu musela vrátit do knihovny. Tentokrát jsem zkusila znovu, pokračovala jsem přibližně v místě, kde jsem tenkrát skončila a za pár týdnů jsem dočetla. Zbytek knihy jsem si už užila, druhá část mě bavila více.
Přesto hodnotím prozatím jako nejslabší díl série. Těším se na Ledový dech :)

10.04.2020 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Až na to, že to bylo místy opravdu přitažené za vlasy, bylo to super :) Přečteno jedním dechem, rozuzlení opravdu neočekávané až do posledních pár scén a souhlasím s ostatními, že popis uměleckých děl a staveb a všech míst v Římě byl skutečně super :)

26.06.2018 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Přečetla jsem povídku během dvou dnů a jsem z ní totálně mimo. Nechápu jak jsem mohla tento příběh ignorovat takovou dobu a přečíst si to až teď.

Je to velice silný příběh, nebudu psát víc, všechno už bylo řečeno :) :)

18.05.2018 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Tak toto je pořádná dávka solidního fantasy :)

Úžasně napsané povídky a mistrně sestavené do jedné knihy, kde tvoří jeden ucelený příběh.

12.11.2017 4 z 5

Nankingský masakr Nankingský masakr Iris Chang

Nankingský masakr byla jedna z nejpříšernějších válečných událostí, ktera se stala během druhé světové války, a přesto má o ní ponětí tak málo lidí.

Tato kniha popisuje masakr se všemi neuvěritelnými a děsivými detaily (z kterých mi někdy bylo opravdu špatně), popisuje možné motivy japonců ke spáchání této genocidy na civilistech tehdejšího čínského hlavního města a snaží se přijít na kloub, jak k něčemu takovému vůbec mohlo dojít s takovou brutalitou.
Japonci zacházeli s číňany nepředstavitelně krutým způsobem a to bez výčitek. Jeden z nich prohlásil: "Prase má teď větší cenu než život nějakého Číňana. Prase je totiž k jídlu."

Kniha ale také stručně popisuje příběhy hrdinů, zahraničních obyvatelů města, kteří přes všechna nebezpečí odmítli opustit Nanking a odjet do bezpečí a rozhodli se zůstat a pomáhat. Riskovali své životy každý den, aby zachránili životy tisícům číňanů.

Pokud chcete znát detaily a fakta o této události, toto je určitě kniha pro vás, ale rozhodně nedoporučuji slabým žaludkům.. Já ten svůj vždy považovala za silný, ale kniha o "znásilnění Nankingu" mě přesvědčila o opaku. Často jsem knihu musela odložit po 10 minutách čtení, ale nevolnosti jsem se stejně nezbavila po celý den..

18.04.2017 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

V celé první polovině knihy jsem opravdu měla problém orientovat se mezi desítkami postav a i mi nevyhovovalo časté přeskakování mezi jejich liniemi, ale i tak jsem se od knihy nemohla odtrhnout, bavilo mě sledovat, co se s lidmi děje v takové situaci, King z této knihy udělal tak trochu děsivou psychologicko-sociologickou studii z izolovaného prostředí, kde jsou lidé odkázání sami na sebe a jak je toho kdo schopný zneužívat.

K seriálu:
Před časem jsem viděla seriál, který mě opravdu bavil, ale po přečtení knihy jen žasnu, co to v tom seriálu natropili.. Nejen, že předělali osudy a jména spousty postav (to je samozřejmě vcelku i pochopitelné), ale oni úplně předělali původ a důvod Kupole, což změnilo jednu ze základních myšlenek a poselství této knihy... Nyní mi seriál přijde jako odpad, který vůbec nedává smysl :D

17.04.2017 3 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Kniha se mi líbila asi tak jen co se týče stránky brilantního jazyka a skvělé formy vyprávění a popisů. Dostává se nám živého obrazu života před více než sto lety na jiném kontinentu. I přes skvělou formu a styl mám ale výhrady k samotnému obsahu knihy. Hlavní postavy jsou vcelku nezajímavé a nudné. To jediné, co ve čtenáři vyvolává silnější emoce, je Florentino a jeho opovrženíhodné chování.

28.09.2023 3 z 5