Kamcatak

Přečtené 258Duna
březen - červen 2022
Duna 1988, Frank Herbert


Nasterea
červen 2022 (06.-15.)
Nasterea 2021, Petra Stehlíková


Chlapec, krtek, liška a kůň
červen 2022 (06.-13.)
Chlapec, krtek, liška a kůň 2021, Charlie Mackesy


Citový život zvířat
květen - červen 2022
Citový život zvířat 2017, Peter Wohlleben


Lord John a Ďáblovy ruce
květen - červen 2022
Lord John a Ďáblovy ruce 2019, Diana Gabaldon


Irské báje a pověsti
březen - květen 2022
Irské báje a pověsti 1996, Michael Scott


Základy teorie čínské medicíny, díl 1
duben - květen 2022
Základy teorie čínské medicíny, díl 1 2018, kolektiv autorů


Mnoho životů, mnoho mistrů
? - květen 2022
Mnoho životů, mnoho mistrů 2012, Brian L. Weiss


Základy Feng-šuej
leden - duben 2022
Základy Feng-šuej 2013, Sarah Bartlett


Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše
srpen 2021 - duben 2022
Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše 1994, John Gray


Kult stromů v zemích Koruny české
prosinec 2021 - duben 2022
Kult stromů v zemích Koruny české 2005, Marie Hrušková


Z Izrastiny s láskou
leden - duben 2022
Z Izrastiny s láskou 2020, Jakub Szántó

Knihu jsem si chtěla přečíst z důvodu, že o problematice Blízkého východu a konfliktu Izrael-Palestina jsem měla téměř nulové znalosti a občas mě to trápilo vzhledem k tomu, že téma je stále aktuální a často se o něm mluví. Vzhledem k mým očekáváním musím říct, že jsem velice spokojená, dozvěděla jsem se neuvěřitelné množství informací ale hlavně jsem mohla nahlédnout "pod pokličku" a seznámit se s tím, jak tamní lidé - z obou stran - přemýšlí, jaké mají motivace, k tomu co dělají a jak se cítí... a to dělá tuto knihu výjimečnou. Málokdo se dostane k lidem, nejen těm "obyčejným", ale i k vlastním tvůrcům těchto událostí tak blízko, jako novinář. Některé pasáže byly pro mě těžké na porozumění, vzhledem k nedostatku mého vzdělání v této oblasti. Také mi úplně nevyhovovalo, že autor přeskakuje z různých časových období do jiných a pak se k nim zase vrací... měla jsem v tom pak trochu guláš a v jednotlivých válkách se stále neorientuji.. Nicméně jsem nesmírně ráda, že jsem si tuto knihu přečetla! :)


Lži století, které znají jen zasvěcení
prosinec 2021 - únor 2022
Lži století, které znají jen zasvěcení 2017, Heiko Schrang


Duše Indiána a další zápisky Ohiyesa
únor 2022 (14.-17.)
Duše Indiána a další zápisky Ohiyesa 1998, Charles Alexander Eastman


Hon na ovci
leden - únor 2022
Hon na ovci 2016, Haruki Murakami


Vepsáno krví vlastního srdce
prosinec 2021 - leden 2022
Vepsáno krví vlastního srdce 2020, Diana Gabaldon


Kundalini: Matka Síla
prosinec 2021 - leden 2022
Kundalini: Matka Síla 2006, Sri Chinmoy

První část knihy se mi nečetla moc snadno, jedná se o velmi stručné popisy-vysvětlivky k jednotlivým čakrám, meditaci a dalších pojmů z jógy. Někomu, jako já, kdo se v těchto pojmech moc neorientuje, to moc nedá a zdá se to lehce komplikované, na druhou stranu jsou informace velice stručné a pro někoho, kdo se touto tematikou zabývá, tak se asi nic nového nedozví. Po přečtení této části knížečky jsem nevěděla ani o špetku víc o tom, co to vlastně kundalini je. Druhá půlka knížky jsou mistrovy odpovědi na různé otázky jeho studentů. Díky této části jsem měla pocit, že problematice více rozumím, otázky se týkaly všeho možného, co je v první části zmíněno a odpovědi jsou mnohem více praktické. Čtenář se dozví nějaké základní definice, minimum praktických rad ohledně meditace, zato nesčetněkrát si přečte o nebezpečích otevírání čaker..


Lord John a Bratrstvo čepele
prosinec 2021 (08.-31.)
Lord John a Bratrstvo čepele 2018, Diana Gabaldon

O kus lepší než první díl Soukromá záležitost, přesto se nemůžu zbavit dojmu, že nebýt naší všemi milované série Cizinky, tak série o lordu Johnovi tak nějak nestojí za přečtení.. Ano, příběh je čtivý, místy až napínavý, ale často dost přetažený a nerealistický. Se sodomistickými scénami problémy nemám, ale nakonec pro mě mají význam ty části knihy, ve kterých je nějaká napojenost na Cizinku..


Tiché roky
listopad - prosinec 2021
Tiché roky 2019, Alena Mornštajnová

Začátek byl lehce pomalejší, nicméně ta okamžitě přítomná záhada rodinné historie - co se stalo s tatínkem, že je tak životem otrávený? co se stalo s maminkou ? - čtenáře nutí pokračovat... a paralelně s tím, jak se postupně tu historii dozvídáme, tak se i mění naše pocity, které vůči tatínkovi cítíme. Je to úžasná lekce do života - nikdy bychom neměli nikoho soudit na potkání nebo dělat závěry o tom, jaký člověk je nebo proč - protože každý z nás má něco za sebou a my už ale nevidíme co si každý z nás prožil, nebo co se nám odehrává v hlavě. Přečteno dodatečně do čtenářské výzvy 2019 jako Kniha poprvé vydána v roce 2019.


Faja
listopad - prosinec 2021
Faja 2017, Petra Stehlíková

Docela zdlouhavý začátek odehrávající se "v nížinách", popisy moderních technologií a politikaření mě docela zklamal... ale jakmile se Ilan s pětadvacítkou objevili opět na cestě a dobrodružství mohlo pokračovat, nejde se od knihy odtrhnout. Vyvstává spousta nových záhad, ale zároveň se na mnoho otázek dozvídáme velmi vzrušující odpovědi. Bohužel se hromadí počet scén a situací, které jsou velmi přitažené za vlasy a dokonce si troufám tvrdit, že se o osud Ilan při čtení už vůbec neobávám, zkušenost ukazuje, že jí se prostě nikdy nemůže nic stát... No, nicméně na další díl se neskutečně těším! :)


Čas opovržení
listopad 2021 (05.-21.)
Čas opovržení 1998, Andrzej Sapkowski

Kdyby nebylo závěrečné putování Ciri přes Plotnu přesně tak skvělé, jak bych si představovala, že by měl být celý příběh vyprávěn, dala bych o hvězdu méně... Opět mě zklamaly zdlouhavé dialogy, z kterých si čtenář obtížně musí vybírat, jaké informace jsou pro příběh zrovna důležité, navíc neustále politikaření a nekonečné zmiňování nových jmen, u kterých člověk neví, zda je to zrovna velmi důležitá postava nebo nějaká naprosto nedůležitá, která už nikdy zmíněna znovu nebude... Jen díky závěrečné části jsem uvolila, že si někdy přečtu další díl.. ale teď si musím dát pauzu :)


Moje peníze – aneb Chudoba není ctnost, ale nemoc
říjen - listopad 2021
Moje peníze – aneb Chudoba není ctnost, ale nemoc 2004, Zdeňka Jordánová


Kde zpívají raci
listopad 2021 (09.-17.)
Kde zpívají raci 2020, Delia Owens


Hvězdy nám nepřály
říjen - listopad 2021
Hvězdy nám nepřály 2013, John Green

Příběh, který hezky plyne a čte se zvláštní kombinací lehkého úsměvu na rtech a zároveň sevřeného srdce... Kniha nám dovoluje proniknout do mysli dospívající, umírající dívky.. obnáší to myšlenky a situace, které si mnoho z nás neumí představit. Minispoiler: Hodně jsem se během čtení obávala, zda kniha neskončí stejným způsobem jakým skončila oblíbená kniha hlavní hrdinky, ale autor byl s námi čtenáři o něco milosrdnější :)


Naslouchač
říjen 2021 (20.-27.)
Naslouchač 2016, Petra Stehlíková

Jsem nadšená! Výborně čtivý originální příběh ve světě, který je hezky promyšlený a neobvyklý. Zaujalo mne i propojení se skutečnými událostmi Djatlovovy expedice. Na několika místech není příběh příliš uvěřitelný, ale nad tím jsem ochotna přimhouřit oči vzhledem k tomu, že je to fantasy a zároveň určené i pro mládež :) Těším se na pokračování :)


Moc bezmocných
srpen - říjen 2021
Moc bezmocných 1990, Václav Havel


Elementární bytosti - Paralelní světy kolem nás
srpen - říjen 2021
Elementární bytosti - Paralelní světy kolem nás 1999, Marko Pogačnik


Léčení baňkováním
březen - září 2021
Léčení baňkováním 2014, Hedwig Piotrowski

Celkem jsem s knihou byla spokojena. + Stručné vysvětlení základních informací o baňkování - jak funguje, kdy, jak a proč ho provádět. Následuje rozepsání jednotlivých onemocnění, přehledně rozdělené dle jejich kategorie. O každém onemocnění je stručné vysvětlení o příznacích, rozepsaná doporučená baňkovací terapie, případně tipy na další možné alternativní terapie. Pro začínajícího terapeuta je to výborný návod, něco od čeho se "odpíchnout". Každá terapie je doplněna i fotografiemi, které pomůžou ujasnit si, na jaká místa na těle je třeba baňky přiložit. - Zklamalo mne zbytečně velké množství překlepů a podobných chyb..


Muzikantská Liduška
? - září 2021
Muzikantská Liduška 1957, Vítězslav Hálek


Listopád
srpen 2021 (19.-24.)
Listopád 2021, Alena Mornštajnová


Ztracený symbol
srpen 2021 (04.-15.)
Ztracený symbol 2010, Dan Brown


Saturnin
? - červenec 2021
Saturnin 2008, Zdeněk Jirotka

Naprosto skvělé, jsem zamilovaná, jak je možné, že jsem si to nepřečetla dřív?! Miluji ten pocit, kdy jedu tramvají a při čtení se najednou prostě nahlas rozesměju a až pak si všimnu, že se ohlížejí lidi... To neumí jen tak každá kniha... Děkuji!


Krmíme ptáky - ale správně
březen - červenec 2021
Krmíme ptáky - ale správně 2018, Peter Berthold

Moc hezky zpracovaná kniha, jejíž tipy ocení především úplní začátečníci v krmení ptáků, či prostě lidé, co se o ptáky začínají zajímat, ale nové informace se jistě dozví i ti, kteří krmí ptáky celý život a zarytí "krmíme pouze když mrzne nebo je sníh" zjistí, jak moc se mýlí. Já jsem knihu velmi ocenila, budu se k ní určitě vracet a mám velkou radost, že jsem ji přečetla. Další velké plus jsou nádherné fotografie, které text perfektně doplňují. Na můj vkus v knize ale bylo až příliš mnoho statistik, historie a odkazů, které se týkaly především Německa. Líbilo by se mi nějaké doplnění statistik z ČR pro české čtenáře.


Atlas mraků
březen - červenec 2021
Atlas mraků 2012, David Mitchell


V srdci šumavských hvozdů
duben 2019 - březen 2021
V srdci šumavských hvozdů 1971, Karel Klostermann

Má první kniha od KK, nelituji. Čiší z ní převážně obrazy chudoby, bídy a těžkého údělu, které nesl život v šumavských horách, dědinách a samotách. Spousta příběhů v sobě nese smutné konce životů těchto lidí, ale jsou velice důležitou výpovědí pro nás o tom, jak se dříve žilo v těchto končinách.


Krev elfů
leden - březen 2021
Krev elfů 2011, Andrzej Sapkowski

Jako "strhující" bych tuto knihu zrovna nepopsala. Opět převládají především dialogy, v kterých se dozvídáme většinu děje a příliš akce se nedočkáme. Kniha se čte vcelku snadno a plyne rychle, ale předchozí povídkové díly mne zaujaly více. Krev elfů je jednoznačně předehrou pro události, které nastanou v příštích dílech, na které se určitě těším a doufám, že více naplní moje očekávání :)


Lord John a důvěrná záležitost
únor 2021 (15.-27.)
Lord John a důvěrná záležitost 2017, Diana Gabaldon

S většinou zdejší kritiky se neztotožňuji, četla jsem novější vydání, tam jsem problémy s korekturou nezaznamenala. Téma homosexuality mi vůbec nevadí a navíc znám postavu Lorda Johna ze série Cizinky, odkud jsem už na jeho orientaci zvyklá :) Kniha se četla dobře, příběh mi hezky plynul. Detektivní příběh zaujal, ale nebylo to takové to, že člověk nemůže přestat číst. Celkově hodnotím knihu jako ucházející, ale není to hold žádný klenot. I tak se těším v budoucnu na další knihy z této série :)


Paměť kostí
? - únor 2021
Paměť kostí 2019, Diana Gabaldon

Opět výborné :) Zpráva těm, kterým se kniha nelíbila: Pokud vám vadí zdlouhavé popisy děje, místy, kde se ani nic moc neděje; popis historických událostí, o kterých toho moc nevíte; neustále nerealistické potkávání hlavních postav a stejně nerealistické přežití všelijakých nástrah, bitev, zranění a přepadení, tak PROČ TO ČTETE??? :D Mě to bavilo protože: - Hlavní postavy prostě miluju, nevadí mi tedy je pozorovat při běžných i opakujících se činnostech nebo nesmyslných scénářích :D - Historické pozadí z války o nezávislost mě sice nejdříve poněkud nudilo, ale to jen ze začátku. A naopak mě bavilo si v průběhu čtení vyhledávat informace o zmíněných historických postavách a bitvách a vyhledávat na mapě zmíněná místa a pevnosti - hold nejsme Američani, abychom se ve škole učili veškeré detaily této války, ale já si užívala, že si můžu i takto rozšířit obzory. - Postava Williama mě občas dost rozčilovala, ale bylo důležité ho čtenářovi více představit, jelikož jistě bude do budoucna hrát v příběhu důležitou roli. Konec knihy pro něj musel být hodně těžký :) - No a ten závěr, všechny ty otevřené dějové linky, to je přece paráda ! :) Prostě dobrodružství. Nyní si dávám trochu pauzu, mezi kterou si budu číst příběhy Lorda Johna a povídky Sedm kamenů lásky a ztráty a až za nějakou dobu se pustím do zatím posledního vydaného, 8. dílu :)


Dům duchů
leden 2021 (01.-16.)
Dům duchů 2002, Isabel Allende


Den Trifidů
prosinec 2020 (26.-29.)
Den Trifidů 1999, J. Wyndham (pseudonym)

Naprosto výborný, nadčasový příběh. Kniha se velmi dobře čte a dává mnoho podnětů k zamyšlení. Kdysi dávno jsem viděla film, ten oproti knize opravdu nestojí za nic...:)


1 ...