Kamcatak

Z Izrastiny s láskouZ Izrastiny s láskouJakub Szántó

Knihu jsem si chtěla přečíst z důvodu, že o problematice Blízkého východu a konfliktu Izrael-Palestina jsem měla téměř nulové znalosti a občas mě to trápilo vzhledem k tomu, že téma je stále aktuální a často se o něm mluví. Vzhledem k mým očekáváním musím říct, že jsem velice spokojená, dozvěděla jsem se neuvěřitelné množství informací ale hlavně jsem mohla nahlédnout "pod pokličku" a seznámit se s tím, jak tamní lidé - z obou stran - přemýšlí, jaké mají motivace, k tomu co dělají a jak se cítí... a to dělá tuto knihu výjimečnou. Málokdo se dostane k lidem, nejen těm "obyčejným", ale i k vlastním tvůrcům těchto událostí tak blízko, jako novinář.
Některé pasáže byly pro mě těžké na porozumění, vzhledem k nedostatku mého vzdělání v této oblasti. Také mi úplně nevyhovovalo, že autor přeskakuje z různých časových období do jiných a pak se k nim zase vrací... měla jsem v tom pak trochu guláš a v jednotlivých válkách se stále neorientuji.. Nicméně jsem nesmírně ráda, že jsem si tuto knihu přečetla! :)

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Naprosto skvělé, jsem zamilovaná, jak je možné, že jsem si to nepřečetla dřív?! Miluji ten pocit, kdy jedu tramvají a při čtení se najednou prostě nahlas rozesměju a až pak si všimnu, že se ohlížejí lidi... To neumí jen tak každá kniha... Děkuji!

FajaFajaPetra Stehlíková

Docela zdlouhavý začátek odehrávající se "v nížinách", popisy moderních technologií a politikaření mě docela zklamal... ale jakmile se Ilan s pětadvacítkou objevili opět na cestě a dobrodružství mohlo pokračovat, nejde se od knihy odtrhnout. Vyvstává spousta nových záhad, ale zároveň se na mnoho otázek dozvídáme velmi vzrušující odpovědi. Bohužel se hromadí počet scén a situací, které jsou velmi přitažené za vlasy a dokonce si troufám tvrdit, že se o osud Ilan při čtení už vůbec neobávám, zkušenost ukazuje, že jí se prostě nikdy nemůže nic stát... No, nicméně na další díl se neskutečně těším! :)

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Začátek byl lehce pomalejší, nicméně ta okamžitě přítomná záhada rodinné historie - co se stalo s tatínkem, že je tak životem otrávený? co se stalo s maminkou ? - čtenáře nutí pokračovat... a paralelně s tím, jak se postupně tu historii dozvídáme, tak se i mění naše pocity, které vůči tatínkovi cítíme.
Je to úžasná lekce do života - nikdy bychom neměli nikoho soudit na potkání nebo dělat závěry o tom, jaký člověk je nebo proč - protože každý z nás má něco za sebou a my už ale nevidíme co si každý z nás prožil, nebo co se nám odehrává v hlavě.

Přečteno dodatečně do čtenářské výzvy 2019 jako Kniha poprvé vydána v roce 2019.

Lord John a Bratrstvo čepeleLord John a Bratrstvo čepeleDiana Gabaldon

O kus lepší než první díl Soukromá záležitost, přesto se nemůžu zbavit dojmu, že nebýt naší všemi milované série Cizinky, tak série o lordu Johnovi tak nějak nestojí za přečtení.. Ano, příběh je čtivý, místy až napínavý, ale často dost přetažený a nerealistický. Se sodomistickými scénami problémy nemám, ale nakonec pro mě mají význam ty části knihy, ve kterých je nějaká napojenost na Cizinku..

Kundalini: Matka SílaKundalini: Matka SílaSri Chinmoy

První část knihy se mi nečetla moc snadno, jedná se o velmi stručné popisy-vysvětlivky k jednotlivým čakrám, meditaci a dalších pojmů z jógy. Někomu, jako já, kdo se v těchto pojmech moc neorientuje, to moc nedá a zdá se to lehce komplikované, na druhou stranu jsou informace velice stručné a pro někoho, kdo se touto tematikou zabývá, tak se asi nic nového nedozví. Po přečtení této části knížečky jsem nevěděla ani o špetku víc o tom, co to vlastně kundalini je.
Druhá půlka knížky jsou mistrovy odpovědi na různé otázky jeho studentů. Díky této části jsem měla pocit, že problematice více rozumím, otázky se týkaly všeho možného, co je v první části zmíněno a odpovědi jsou mnohem více praktické.

Čtenář se dozví nějaké základní definice, minimum praktických rad ohledně meditace, zato nesčetněkrát si přečte o nebezpečích otevírání čaker..

Čas opovrženíČas opovrženíAndrzej Sapkowski

Kdyby nebylo závěrečné putování Ciri přes Plotnu přesně tak skvělé, jak bych si představovala, že by měl být celý příběh vyprávěn, dala bych o hvězdu méně...

Opět mě zklamaly zdlouhavé dialogy, z kterých si čtenář obtížně musí vybírat, jaké informace jsou pro příběh zrovna důležité, navíc neustále politikaření a nekonečné zmiňování nových jmen, u kterých člověk neví, zda je to zrovna velmi důležitá postava nebo nějaká naprosto nedůležitá, která už nikdy zmíněna znovu nebude...

Jen díky závěrečné části jsem uvolila, že si někdy přečtu další díl.. ale teď si musím dát pauzu :)

21.11.2021

Léčení baňkovánímLéčení baňkovánímHedwig Piotrowski

Celkem jsem s knihou byla spokojena.
Stručné vysvětlení základních informací o baňkování - jak funguje, kdy, jak a proč ho provádět.
Následuje rozepsání jednotlivých onemocnění, přehledně rozdělené dle jejich kategorie. O každém onemocnění je stručné vysvětlení o příznacích, rozepsaná doporučená baňkovací terapie, případně tipy na další možné alternativní terapie.
Pro začínajícího terapeuta je to výborný návod, něco od čeho se "odpíchnout".
Každá terapie je doplněna i fotografiemi, které pomůžou ujasnit si, na jaká místa na těle je třeba baňky přiložit.
- Zklamalo mne zbytečně velké množství překlepů a podobných chyb..

15.11.2021

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Jsem nadšená! Výborně čtivý originální příběh ve světě, který je hezky promyšlený a neobvyklý. Zaujalo mne i propojení se skutečnými událostmi Djatlovovy expedice. Na několika místech není příběh příliš uvěřitelný, ale nad tím jsem ochotna přimhouřit oči vzhledem k tomu, že je to fantasy a zároveň určené i pro mládež :) Těším se na pokračování :)

14.11.2021

Hvězdy nám nepřályHvězdy nám nepřályJohn Green

Příběh, který hezky plyne a čte se zvláštní kombinací lehkého úsměvu na rtech a zároveň sevřeného srdce...
Kniha nám dovoluje proniknout do mysli dospívající, umírající dívky.. obnáší to myšlenky a situace, které si mnoho z nás neumí představit.

Minispoiler:
Hodně jsem se během čtení obávala, zda kniha neskončí stejným způsobem jakým skončila oblíbená kniha hlavní hrdinky, ale autor byl s námi čtenáři o něco milosrdnější :)

14.11.2021

Tvýma očimaTvýma očimaPeter Høeg

Naprosto brilantní, dech beroucí, mysl neustále zaměstnávající příběh.. přesně můj typ knihy. Velice se těším, že si knihu v budoucnu přečtu znovu. Toto byla pecka. Děkuji autorovi za tento zážitek.

29.10.2021

Krmíme ptáky - ale správněKrmíme ptáky - ale správněPeter Berthold

Moc hezky zpracovaná kniha, jejíž tipy ocení především úplní začátečníci v krmení ptáků, či prostě lidé, co se o ptáky začínají zajímat, ale nové informace se jistě dozví i ti, kteří krmí ptáky celý život a zarytí "krmíme pouze když mrzne nebo je sníh" zjistí, jak moc se mýlí.
Já jsem knihu velmi ocenila, budu se k ní určitě vracet a mám velkou radost, že jsem ji přečetla. Další velké plus jsou nádherné fotografie, které text perfektně doplňují.

Na můj vkus v knize ale bylo až příliš mnoho statistik, historie a odkazů, které se týkaly především Německa. Líbilo by se mi nějaké doplnění statistik z ČR pro české čtenáře.

29.10.2021

V srdci šumavských hvozdůV srdci šumavských hvozdůKarel Klostermann

Má první kniha od KK, nelituji. Čiší z ní převážně obrazy chudoby, bídy a těžkého údělu, které nesl život v šumavských horách, dědinách a samotách. Spousta příběhů v sobě nese smutné konce životů těchto lidí, ale jsou velice důležitou výpovědí pro nás o tom, jak se dříve žilo v těchto končinách.

20.03.2021

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

Naprosto výborný, nadčasový příběh. Kniha se velmi dobře čte a dává mnoho podnětů k zamyšlení.
Kdysi dávno jsem viděla film, ten oproti knize opravdu nestojí za nic...:)

11.03.2021

Paměť kostíPaměť kostíDiana Gabaldon

Opět výborné :)
Zpráva těm, kterým se kniha nelíbila: Pokud vám vadí zdlouhavé popisy děje, místy, kde se ani nic moc neděje; popis historických událostí, o kterých toho moc nevíte; neustále nerealistické potkávání hlavních postav a stejně nerealistické přežití všelijakých nástrah, bitev, zranění a přepadení, tak PROČ TO ČTETE??? :D

Mě to bavilo protože:
- Hlavní postavy prostě miluju, nevadí mi tedy je pozorovat při běžných i opakujících se činnostech nebo nesmyslných scénářích :D
- Historické pozadí z války o nezávislost mě sice nejdříve poněkud nudilo, ale to jen ze začátku. A naopak mě bavilo si v průběhu čtení vyhledávat informace o zmíněných historických postavách a bitvách a vyhledávat na mapě zmíněná místa a pevnosti - hold nejsme Američani, abychom se ve škole učili veškeré detaily této války, ale já si užívala, že si můžu i takto rozšířit obzory.
- Postava Williama mě občas dost rozčilovala, ale bylo důležité ho čtenářovi více představit, jelikož jistě bude do budoucna hrát v příběhu důležitou roli. Konec knihy pro něj musel být hodně těžký :)
- No a ten závěr, všechny ty otevřené dějové linky, to je přece paráda ! :) Prostě dobrodružství.

Nyní si dávám trochu pauzu, mezi kterou si budu číst příběhy Lorda Johna a povídky Sedm kamenů lásky a ztráty a až za nějakou dobu se pustím do zatím posledního vydaného, 8. dílu :)

08.03.2021

Lord John a důvěrná záležitostLord John a důvěrná záležitostDiana Gabaldon

S většinou zdejší kritiky se neztotožňuji, četla jsem novější vydání, tam jsem problémy s korekturou nezaznamenala. Téma homosexuality mi vůbec nevadí a navíc znám postavu Lorda Johna ze série Cizinky, odkud jsem už na jeho orientaci zvyklá :)
Kniha se četla dobře, příběh mi hezky plynul. Detektivní příběh zaujal, ale nebylo to takové to, že člověk nemůže přestat číst.
Celkově hodnotím knihu jako ucházející, ale není to hold žádný klenot. I tak se těším v budoucnu na další knihy z této série :)

08.03.2021

Meč osuduMeč osuduAndrzej Sapkowski

Četla jsem v minulosti knihy "Meč osudu a Věčný oheň", které byly později vydány souhrnně jako toto vydání. Hodnotím 4,5* - což je průměr mých hodnocení těch dvou knih.

03.03.2021

Krev elfůKrev elfůAndrzej Sapkowski

Jako "strhující" bych tuto knihu zrovna nepopsala. Opět převládají především dialogy, v kterých se dozvídáme většinu děje a příliš akce se nedočkáme. Kniha se čte vcelku snadno a plyne rychle, ale předchozí povídkové díly mne zaujaly více.
Krev elfů je jednoznačně předehrou pro události, které nastanou v příštích dílech, na které se určitě těším a doufám, že více naplní moje očekávání :)

01.03.2021

Klasická čínská medicína - Základy teorie I.Klasická čínská medicína - Základy teorie I.Vladimír Ando

Výborný základ pro studium teorie TČM. Autor uceleně a srozumitelně popisuje a vysvětluje daná témata. Pomohlo mi to vyjasnit si některé nesrovnalosti, doplnit chybějící informace a zopakovat si to, co jsem již věděla. Kniha je psaná čtivě, není to vyloženě učebnice, dá se tedy číst jako normální knížka.
V prvním dílu se autor věnuje stručné historii TČM, základům jako yin a yang, pěti hybatelům a většinu knihu zabírá učení o orgánech a jejich vztazích. Text doplňují přeložené úryvky z původních čínských textů.

24.12.2020

Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učiteleÚterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učiteleMitch Albom

Příběh se může z celkového pohledu zdát, že je o umírání a o smrti. Ale je především o životě. Dává každému podněty k přemýšlení a přehodnocení našeho vlastního života, našich aktivit a hlavně našich vztahů.
Kniha se četla i přes závažnost tématu lehce a rychle. Zasmála jsem se a i mi ukápla slza. A hlavně mi bylo opět připomenuto, že to nejvíc, co máme, je láska.

24.12.2020

Cyklická žena aneb Jak využívat svůj lunární cyklus k dosažení úspěchu a naplněníCyklická žena aneb Jak využívat svůj lunární cyklus k dosažení úspěchu a naplněníMiranda Gray

Velice důležité téma, nejen pro ženy. Jak je možné, že o tomto v dnešní době spousta dívek a žen stále neví? Kniha obsahuje naprosto zásadní informace o ženském cyklu.
Bohužel by se našla i spousta kritiky, ale nebudu to moc rozebírat, jelikož i přes všechna negativa a slabé stránky si každá žena může odnést to důležité pro sebe, stačí jen odfiltrovat, jakým tónem je kniha psána a že je psána především pro jeden určitý typ žen. To nevadí, ignorujte to a vemte si to důležité pro sebe! Já děkuji za otevření očí v tomto směru a těším se na další poznávání sama sebe.

24.12.2020

Smrt krásných srncůSmrt krásných srncůOta Pavel

Miluji, jak mě knihy, o jejichž existenci vím spoustu let, ale nikdy jsem neměla chuť si je přečíst, dokážou okouzlit. Jak je přečtu jedním dechem a pak se směju sama sobě, že jsem měla jakési nesmyslné předsudky vůči dané knize nebo autorovi, které většinou pramení ze školy. Hold "Povinná četba je nudná četba" neplatí! Děkuji moc za tento silný zážitek, ke kterému patřily pocity z celé škály emocí, slzy i smích. Někdy příště si rozhodně přečtu další knihy od Oty Pavla.

Američtí bohovéAmeričtí bohovéNeil Gaiman

Bohužel velké zklamání.. Nejčtivější pasáže byly ty z časů minulých, které vyprávěly o původním příchodu bohů do Ameriky, příp. Stínovy sny. Hlavní linka ovšem byla nudná, roztříštěná, jakoby čtenář neustále čekal, kdy už se začne dít hlavní děj a furt ne se tam dostat. Vzhledem k délce knihy to bylo docela dlouhé čekání, které jsem překousla jen díky tomu, že knihu jsem měla do čtenářské výzvy a ke konci roku už jsem neměla čas začínat jinou knihu. Jinak bych snad (jako jednu z hodně mála knih) nedočetla.

18.12.2020

Smrt na NiluSmrt na NiluAgatha Christie

Skvěle vypracované postavy a motivy, knížku jsem měla přečtenou za pár dnů. Bohužel mě skoro celá první půlka knihy téměř vůbec nebavila. Trvalo dlouho, než byly představeny všechny postavy, jejich pozadí, vztahy a také prostředí, kde se příběh odehrává.
Zároveň nebylo až tak těžké domnívat se, kdo je skutečným vrahem. Mé už druhé rozporuplné pocity z knihy od Agathy, nevím, zda se v budoucnu budu pouštět do další :)

03.09.2020

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Po prvních pár desítkách stran jsem knihu odložila a uvažovala, že se k ní už nevrátím. Vadil mi způsob vyprávění, jako kdyby čtenář byl úplně hloupý a nedokázal si některé věci domyslet jen z chování postav a jejich rozhovorů. Vše bylo až příliš detailně a zbytečně vysvětlováno a dokonce i opakovaně. Proto dávám o hvězdičku méně.

!!! Pokud někdo sdílíte mé pocity, PROSÍM nevzdávejte to a pokračujte! Protože to absolutně stojí za to. Dala jsem tomu druhou šanci a už jsem se od knihy nedokázala odpoutat. Osudy hrdinů a hrdinek jsou drsné a pro nás v dnešní době nepředstavitelné, co si museli naši předci prožít.
Děkuji za toto velice emotivní dobrodružství i historickou lekci. A těším se na pokračování!

24.08.2020

Ledový dechLedový dechDiana Gabaldon

Pokud by nebyla tak dlouhá, mohla bych snad říct, že jsem knihu přečetla jedním dechem :D
Díky jarní karanténě byl čas opět začít číst a nebát se pustit se i do větších projektů, jako tento. Tenhle díl byl krok zpátky k lepšímu oproti předchozímu Hořícímu kříži, z čehož mám velkou radost. Těším se na pokračování :)

13.08.2020

Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeEgypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeMika Waltari

Čtení této knihy pro mne bylo jako jízda skrze údolí a hory, skrze nudné jednotvárné vesničky i přes výhledy, které člověku berou dech. Jízda byla místy pomalá a zdlouhavá a jinde tak rychlá, že jsem nevnímala okolí a řítila se kupředu. Byla to vskutku cesta podivuhodná, poučná, krásná, vtipná i smutná a hlavně nezapomenutelná.

30.07.2020

Bytosti přírodyBytosti přírodyMargot Ruis

Toto je má 200. přečtená kniha zde na Databázi, a nemohla bych si přát lepší titul na této milníkové pozici. Ať sem napíšu cokoliv, nedokáže to vystihnout pocity, které jsem prožívala během čtení nebo obohacení, které mi přečtení dalo.
Od knihy jsem očekávala především představení vybraných bytostí, kdo jsou, proč jsou a možná i to, jak se s nimi mohu setkat já. Ale kniha mi dala mnohem víc. Je psána s velikou láskou a pokorou ke všemu živému a k naší planetě a to stejné i předává dál čtenáři.

Kéž co nejvíce lidí otevře své vnitřní oči a svá srdce nejen těmto bytostem, ale celé přírodě a vlastně i sobě samému a jeden druhému. Protože prostě láska je nejvíc a je to to hlavní a jediné co potřebujeme.
Děkuji.

03.05.2020

Hořící kříž 1Hořící kříž 1Diana Gabaldon

Hodnocení celé knihy Hořící kříž:
Tak tuto knihu jsem prozatím četla nejdéle ze všech :D Začala jsem už před několika lety, ale moc mě to nebavilo, zdlouhavý popis jednoho jediného dne jsem moc nedávala :D A pak jsem knihu musela vrátit do knihovny. Tentokrát jsem zkusila znovu, pokračovala jsem přibližně v místě, kde jsem tenkrát skončila a za pár týdnů jsem dočetla. Zbytek knihy jsem si už užila, druhá část mě bavila více.
Přesto hodnotím prozatím jako nejslabší díl série. Těším se na Ledový dech :)

10.04.2020

Hořící kříž 2Hořící kříž 2Diana Gabaldon

Hodnocení celé knihy Hořící kříž:
Přesto hodnotím prozatím jako nejslabší díl série. Těším se na Ledový dech :)

10.04.2020