Hořící kříž

Píše se rok 1771 a válka je na spadnutí. Manželka Jamieho to tvrdí také. A Jamie jí chtě nechtě musí věřit, neboť jeho žena ví to, co mohou znát jen cestovatelé časem. Claire se narodila v roce 1918 a během druhé světové války pracovala jako zdravotní sestra a jako Cizinka putovala drsnou skotskou vysočinou. Anglická dáma se ocitla na místě, kde by žádná lady v roce 1743 neměla být. Jedinými Angličany ve Skotsku totiž tehdy byli pouze vojáci armády krále Jiřího. Claire – manželka, matka a sestra – je stále cizinkou, putující časem, a jejím jediným záchytným bodem je láska k milovanému Jamiemu. Její znalost budoucnosti už Jamiemu několikrát pomohla, ale uvrhla ho i do mnoha nebezpečí. A revoluce se blíží... Shoří jejich životy jako papír, nebo budou dál plát jak velký oheň?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391964/big_horici-kriz-nQf-391964.jpg 4.1148

Cizinka / Outlander 5.

Vydáno: , Omega

The Fiery Cross, 2001

Kniha Hořící kříž

Kni-holka
10.12.2021

(+ SPOILER) Dáváte přednost knižní nebo filmové verzi? Nikdy mi rozdíly nevadily tak jako u páté knihy/série Cizinka - Hořící kříž.
Smekám před spisovatelčiným vypravěčským uměním. Ješte snad nikdy jsem nečetla knížku, kde by se události jednoho dne popisovaly na 200 stránkách. Opravdu vypravěčské umění, které obdivuji.
Kdo četl tyto knížky, ví, že Diana Gabaldon se vyžívá v podrobném popisování lidských emocí a myšlenkových pochodů. Právě proto mají knihy takový objem, ale mě to vyhovuje. Ale uvědomila jsem si, že i když knihu napsal jeden člověk, lépe se mi čtou pasáže z pohledu Claire či Bree než z pohledu Rogera .
Kniha je to opravdu obsáhlá, ale plná vzrušení, dobrodružství, zvratů i dojemných chvil, kdy se mi buď chťelo plakat, nebo jsem chtěla přeskočit stránku, abych konečně zjistila, jak to dopadne. Vychutnala jsem si ji do poslední stránky a těším se, až se pustím do dalšího pokračování

A nyní k seriálu. Ano, je plný napětí a skvělých scén a chápu, že občas se musí něco vynechat či poupravit. Ale tohle? Hned na úvod zmíním opětovné shledání Jamieho a jeho kmotra Murtagha, který se v knize vůbec neobjevuje. Vznikají tak nové pasáže příběhu zcela rozporující s knihou. A co finální zbavení se Stephena Boneta? V knize je otázka, zda je opravdu mrtvý. Kdežto v seriálu je odsouzen k smrti utopením a Bree ho nakonec střelí do hlavy. A co otázka, zda se Bree, Roger a Jemmy vrátí do své doby? V knize je dojemná scéna, že Roger sám od sebe, i když ví, že Jemmy může cestovat, rozhodne, že tu zústanou. Ale v seriálu hned, jak mají možnost, jdou ke kamenům a chtějí se vrátit. Sice je dojemné, že sice zmizeli, ale opět se vrátili zpět, protože když oba mysleli, že se chtějí vrátit domů, vrátilo je to tam, kde opravdu cítili, že mají domov. Ale to je vedlejší. Seriál, i když plný napětí, byl pro mě zklamáním.

Ale poslední věta, jež pronesl Jamie, byla stejná : "Až přijde den, kdy se budeme muset rozdělit, pokud má slova nebudou miluji tě, tak jen proto, že jsem neměl čas je vyslovit."

Luciska13
20.03.2021

Za mě asi nejslabší a nejzdlouhavější díl. Přišlo mi, že je hrozný nepoměr v popisech různě důležitých událostí. Na začátku byl popsány každý krok a každá minuta a to i přes to, že se nejednalo až o tolik zajímavé a pro mě celkem neatraktivní události, oproti tomu ke konci, kdy si události zasluhovaly více příprav popisu a trpělivosti se o nich autorka kolikrát jen zmínila, nebo přišly bez příprav jako blesk z čistého nebe. I tak mě ale fascinuje propracovanost příběhu, kdy do sebe věci krásně zapadají, v minulosti se vysvětlují události budoucnosti apod.

Kniholenka9
07.02.2021

Tento díl, nebo spíš jeho první polovina byla taková zdlouhavější, ale potom má už zase spád. Moc se těším jak bude příběh pokračovat a jak to dopadne s Jamiem, Claire, Briannou a Rogerem.

Lennuse
01.02.2021

Hořící kříž je náročnější na čtení, vzhledem k množství detailních popisů a různých politických témat. Je ale nedílnou součástí celé série a nic mu neubírá na kvalitě - Diana Gabaldon to prostě umí. Miluju rozhovory Jamieho a Claire, baví mě sledovat, kam se s přibývajícím věkem ubírá jejich vztah, jaká pohroma je zase potká a kdo koho bude zachraňovat. Autorka se stále více zaměřuje také na Rogera s Briannou, takže se je na co těšit...

Mája777
09.01.2021

I já musím tuto knihu hodnotit jako nejslabší - prozatím. Snad budou další lepší, ale zatím se žádný nevyrovnal prvnímu dílu.
(9. 1. 21 - 2 408 - 4)

minde
13.08.2020

Tato kniha byla asi zatím nejslabší, některé věci zdlouhavé, ale i tak jsem si Cizinku jako celek opět užila, a už se těším na Ledový dech.

Kamcatak
10.04.2020

Tak tuto knihu jsem prozatím četla nejdéle ze všech :D Začala jsem už před několika lety, ale moc mě to nebavilo, zdlouhavý popis jednoho jediného dne jsem moc nedávala :D A pak jsem knihu musela vrátit do knihovny. Tentokrát jsem zkusila znovu, pokračovala jsem přibližně v místě, kde jsem tenkrát skončila a za pár týdnů jsem dočetla. Zbytek knihy jsem si už užila, druhá část mě bavila více.
Přesto hodnotím prozatím jako nejslabší díl série. Těším se na Ledový dech :)

Páájinka
08.04.2020

Zpočátku jsem si nemohla zvyknout na tento překlad. Příběh je opravdu propracovaný. Líbí se mi, jak se postupně dozvídáme podrobnosti k příběhu.