kachnch kachnch komentáře u knih

Papírová města Papírová města John Green

Papírová města jsou taková pohodová četba...
Co se mi moc nelíbilo, byly charakteristiky hlavních postav a to proto, že se dle mého názoru hrozně podobaly hrdinům v Hledání Aljašky. Po prvních pár stránkách jsem měla skoro pocit, že čtu další příběh Válečka a Aljašky. Celkem mě mrzelo, že autor nepřišel s nikým jiným, než s dalším obyčejným klukem, který je zamilovaný do odvázané a neposlušné holky, kterou všichni obdivují (já osobně si Margo neoblíbila, vždycky bych ji přes stránky dala nejraději facku :D). Dále jsem čekala asi o něco zajímavější konec.. Žádné překvápko se zkrátka nekonalo, i tak nějak v průběhu příběhu jsem tušila, co se stane.
Líbilo se mi téma (papírová města a opuštěné oblasti mě zaujaly), kniha je celkem vtipná a mile psaná. Ocenila jsem i takový ten detektivní nádech. :)

21.01.2015 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Knížka na mě dost zapůsobila, ale přeci jen ne asi tolik, jak bych očekávala.
Velmi se mi líbil námět i samotný příběh, ale trochu mi vadilo, že po prvotním seznámení se situací čtenáře prakticky nečeká žádné další velké překvapení či zvrat. Čekala jsem, že se dozvíme něco dalšího o životě trifidů, že pronikneme blíže do jejich "myšlení". Otevřený konec nebyl špatný, to mi přišlo celkem na místě, ale ve zkratce... na mě příběh působí tak nějak nedotaženě. Dokázala bych si ho představit na mnohem více stránkách.
I přes to však hodnotím jako velmi kvalitní sci-fi, jehož atmosféra mě dokázala vtáhnout do děje.

20.08.2015 4 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Od autora jsem dosud četla pouze jednu knihu, která mě moc nenadchla, tenhle román tak byl ideálním kandidátem na druhou šanci. Na můj vkus je čtenář v průběhu čtení seznamován se zbytečně moc charaktery, přičemž některé mi přišly i celkem zbytečné.. To samé některé zdlouhavé popisy. Dále, co si budeme povídat, byl děj občas hodně nereálný, to, že se vězeňský uprchlík vlastně neustále pohyboval v blízkém okolí a přesto nebyl lapen.. To, že policie nehlídala dům, kde vyrůstal a který byl tak ideálním místem pro jeho úkryt. I přes to se mi však kniha hodně líbila, na čemž má velký podíl i hlavní postava, Syn, která mě zkrátka od začátku do konce bavila. A samotný příběh mě téměř po celou dobu dokázal udržet v touze po rozuzlení.

13.02.2016 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

No teda!
Při každém otevření knížky jsem žila jen s Markem Watneym a jeho nepřekonatelným humorem. Knížka obsahuje tolik hlášek, u kterých jsem se opravdu od srdce zasmála. Jeho charakter i vynalézavost mě nepřestávaly překvapovat a zoufale jsem toužila po happy endu. Opravdu výborné a překvapivé čtení, jen bych možná na konci nepohrdla pár řádky o jeho návratu na Zemi.

"Připouštím, že je to smrtelně nebezpečné, ale podívej se na to takhle: letěl bych jako Iron Man!"
"Ještě zapracujeme na dalších nápadech."
"Iron Man, velitelko. Iron Man!"

11.10.2015 5 z 5

Z třetího dílu Milénia mám, podobně jako z dílu druhého, dost různorodé pocity.
Příběh mi přišel často zbytečně natahovaný, stále dokola se tam opakovaly stejné věci a často mi to přišlo akorát jako natahování předchozího dílu... Až musím říct, že mě chvílemi stránky i nudily. Objevovaly se stále nová jména, ve kterých se člověk už trochu ztrácel... A vedlejší "příběhy" mi občas přišly zcela zbytečný.
Přesto je samotná kostra příběhu skvělá, zápletka a její následné vyřešení se mi líbilo a i tak jsem chtěla vědět, jak příběh skončí. Přečtení trilogie určitě nelituji, avšak první díl byl pro mě rozhodně nejlepší. :)

24.06.2015 3 z 5

Netopýří muž Netopýří muž Jo Nesbø

Knížka mě pořádně začala bavit až v druhé polovině. První část mi občas přišla.. tak nějak o ničem. Žádná pořádná akce, zbytečné popisy. Druhá část byla fajn, líbilo se mi rozuzlení i skvěle pojatý závěr.
Bohužel mě knížka nenadchla natolik, abych se hned pustila do dalších děl od tohoto autora a to je krimi můj velice oblíbený žánr. Šanci jim však časem dám, už jen kvůli tomu, že jsou hodnoceny většinou mnohem lépe.

09.08.2014 3 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Líbilo se mi více, než první díl. Prostředí ostrova i příběhy hlavních charakterů zůstávají stejně čtivé a samotný příběh mě oslovil více, než v jedničce. Hurá do třetího dílu. :)

17.12.2015 4 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

První polovinu knížky jsem doslova zhltla, s druhou už to tak horké nebylo. Přišlo mi, jako by byla knížka rozdělená na 2 části, přičemž první se týkala především Penelope a nájemného vraha a druhá se točila skoro už jen kolem Axela a Paganiniho smlouvě. Samotný konec byl však napjatý i zajímavý.
Co mi nešlo do hlavy byla část, kdy Penelope s Björnem potkali pár na motorce - vážně pošlete zraněného a očividně naprosto k srmrti vyděšeného člověka do háje jen kvůli tomu co říkal v televizi? O situaci s Ossianem Wallenbergem ani nemluvím. ( to jsem si říkala snad jen "co to sakra je?" :D)
Hodně se mi zalíbil motiv příběhu v hudbě a houslích, to celý příběh krásně propojovalo.
Paganiniho smlouva je pro mě tak na stejné úrovni jako Hypnotizér; Svědkyně ohně i Písečný muž bylo pro mě určitě lepší čtení.

22.07.2014 3 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Styl autorova psaní se mi od prvního dílu této série líbil, ale tahle knížka už mi občas přišla až moc popisná.. popisování "každého poryvu větru a každé vlny" mě už zkrátka trošku nudilo. Příběh byl fajn, ale závěrečné rozuzlení jsem si představovala trochu zajímavější.
Každopádně mě tato románo-detektivní série zaujala a většinou i bavila, ale není to něco, k čemu bych se musela vracet. :)

24.12.2015 3 z 5

Smršť Smršť Johan Theorin

Knížka mě teda moc nenadchla.
Přiznám se, že jsem doufala, že ze všech těch nadpřirozeností dostaneme alespoň trochu reálného vysvětlení. Naopak všechno zůstalo pouze na duchařské rovině, což pro mě moc nebylo. Konec byl dle mého názoru dost nemastný neslaný, čekala jsem, že obě smrti bude obklopovat větší záhada. Nelíbilo se mi i, jakým způsobem se obě vraždy vyřešili: první vyřešil Gerlof díky jedné dírce v kapuce a druhou Joakim díky krabičce, která i po tak dlouhé době zůstala v bundě? V bundě, která předtím musela projít pod několika rukama? Aha.
Spousta otázek zůstalo nezodpovězených, v knize bylo až moc příběhových linií a z většiny z nich ve mně nic nezůstalo..

21.10.2015 2 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

! může obsahovat spoilery
Stalker je pro mě knížkou, ze které jsem v jednu chvíli nadšená a ve druhé si říkám "to jako vážně?"
Od začátku mi byla nesympatická hlavní vyšetřovatelka, její chování mě iritovalo a působila na mě až neprofesiálně (docela by mě zajímalo, v jakém zdravotním stavu se jí to dítě narodilo). O mladém kolegovi, který se při policejní akci rozhodne, že přefikne neznámou zfetovanou ženskou, protože prostě najednou musí, ani nemluvím. Když se objevil na scéně Joona, jásala jsem, avšak jeho návrat alá houmlesáka se mi docela příčil.
Samotný děj a příběh to naštěstí vyvažuje. Motiv se mi moc líbil, rozuzlení mi vyrazilo dech a konci rozhodně nechyběla akce. Možná jí bylo naopak v tu chvíli více než dost a Jackie byla až trochu moc nesmrtelná. Keplera mám ráda a i přes to, že má román pro mě několik slabin, doufám, že série Joona Linna tímto nekončí.

03.10.2015 3 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Další výborný počin od Olsena. Ačkoliv mě příběh nezaujal natolik, jako některé předchozí případy z oddělení Q, i tak jsem si celou knížku užila od první až do poslední stránky. Ke konci mi trochu vadil Marco a jeho postavení "neporazitelného hrdiny", kdy patnáctiletý kluk už poněkolikáté vyvázl trénovaným zabijákům, což na mě působilo už moc nereálně...

01.09.2015 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

"Důkazy jsou seznam těch materiálů, co jsme objevili. Co ale ty věci, které nám unikly? Jak říkáme těm?"
Dokonale komplexní příběh, jehož nenápadný začátek, který se vyvine poměrně jiným směrem, nabírá na napínavých obrátkách každou stranou. Na čtení této knížky jsem se hrozně těšila a rozhodně mě nezklamala. Ano, možná byla souvislost mezi jednotlivými příběhy protkána moc velkými náhodami, ale v tomto případě to pro mě rozhodně není na škodu.
Ačkoliv má knížka přes 700 stránek, dokázala bych si ji představit jako výřez z příběhu, který by mohl existovat na spoustě předchozích i následujících stranách. Zatím nejlepší thiller, který jsem letos četla.

11.08.2015 5 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

Zcela neotřelý způsob, jakým je kniha napsaná, mě dostal do kolen. Knížku jsem doslova hltala a Joea jsem si naprosto oblíbila i přesto, čím vším byl. Dokonce jsem byla smutná z konce a úplně jsem prosila stránky, ať to skončí jinak. Skoro jsem cítila jeho smutek a bolest.
Vytkla bych asi jen to, že některé věci byly dle mého názoru nedořečené a zůstaly tak pro čtenáře nezodpovězeným otazníkem.

30.06.2015 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

- komentář obsahuje spoilery -
Z druhého dílu Milénia mám poněkud smíšené pocity.
První polovina knížky pro mě byla zklamáním. Začátek mi přišel zbytečný, poměrně obsáhlá část o něčem, co vůbec nesouviselo s hlavním příběhem.. mělo to asi poukázat na Lisbethinu nenávist k mužům, kteří nenávidí ženy, ale přišlo mi to zkrátka zbytečné. Vývoj hlavního příběhu na mě pak působil až nepřirozeně náhodně - Mikaelovo a Lisbethino setkání ve 3 hodiny ráno, Lisbeth naštívila Daga a Miu zrovna ve chvíli, kdy tam jel Mikael, Lisbeth náhodou narazila na Bjurmana, když měl schůzi s blonďarým obrem... Bylo tu dle mého názoru až moc náhod, které příběh utvářely hrozně uměle.
Druhá část knihy to však vylepšila, po hlavním zlomu se mi líbilo, že pořád a pořád nepřicházela kapitola z Lisbethina pohledu, to čtenáře donutí číst a číst. Závěr se mi líbil, ale Lisbethino "vstaní z mrtvých" mi přišlo trošku moc - se třemi kulkami v těle (z toho jedna v lebce) a ještě se dokázala sama vyhrabat ze země a napadnout jiného člověka? No, nevím.
Nakonec se mi líbil trochu otevřený konec, který mě donutil sáhnout po dalším dílu.

04.06.2015 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Konečně jsem se dostala k přečtení tohoto vychvalovaného literárního kousku.
Příběh je výborný, vyšetřování staré záhady zcela vtáhne do děje a je opravdu výborně propracované. Co mě však trochu zklamalo, bylo nakonec rozuzlení. Čekala jsem, že za 40letou záhadou, kterou dosud nikdo nerozluštil, se bude skrývat něco... překvapivějšího. Neříkám, že konec nebyl překvapující, ale čekala jsem něco více zamotaného, něco, co mi zkrátka vyrazí dech. Tohle byla taková "klasika". (asi jsem už přečetla moc krimi románů :D)
I tak dávám 4 * z 5, protože knížka rozhodně stojí za přečetní.

26.05.2015 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tuto knížku řadím k opravdu kvalitnímu čtení. Na začátku může čtenáři chvíli trvat, než se zorientuje v charakterech a možná si i zvykne na styl psaní, ale pak lze příběh přečíst jedním dechem. Po celou dobu jsem dychtila zjistit, kdo je vrahem, měla jsem pár teorií, ale výsledek byl nakonec zcela překvapující. :) Chvílemi to na mě působilo možná až moc nereálně, ale od toho knižní příběhy existují.

07.04.2015 4 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Ze začátku mě knížka moc nenadchla, přišla mi zbytečně popisná a chvílemi mě i nudila. Postupně se to však zlomilo a začal se z toho klubat hezký příběh. Knížka mě však opravdu dostala až ve chvíli, kdy vyšel najevo příběh Lisy a Hanny. To celé dějové linii přidalo opravdu na váze. Konec byl takový... no, řekněme, že milovníci velkých happy endů si zde přijdou na své. :) Na mě působil asi až moc pohádkově a v průběhu děje mě i napadlo, že by to tak dost možná mohlo dopadnout.
Velké plus dávám za prostředí, ve kterém se příběh odehrává. V hlavě jsem si dokázala vykreslit každičký detail toho překrásného místa. :)

01.04.2015 4 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Kniha je ještě lepší, než předchozí dva díly. Nádech tajemna a dávné minulosti naprosto vtáhne do děje. Charakter hlavního protivníka je tak skvěle propracován, že jsem jeho příběh i přes všechnu nelidskost hltala.
Brilantní počin.

23.03.2015 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Na tuhle knížku jsem se hodně těšila a krátce po přečtení se rozhoduji, jak na mě vlastně působí.
Z jedné strany mě zklamala a to především proto, že jsme se zápletku a obsah dopisu dozvěděli v první polovině knihy. Říkala jsem si, co může být v té druhé překvapujícího? Pravdou je, že právě nic moc nebylo. Do poslední chvíle jsem čekala, chtěla jsem!, aby to bylo nakonec vše jinak, aby přišlo ještě nějaké překvapení. Ano, závěr byl zajímavý, "osudný", ale dalo se očekávat, že nějaké vyúčtování autorka přichystá.
Na druhou stranu se mi líbily samotné příběhy, jak se vše propojovalo. Bylo to čtivé, samotný děj mě bavil, některé myšlenky byly obzvlášť krásně pojaté.
Pomalu si připouštím, že knížka je spíše o silných životních příbězích, než o překvapivém konci.
Krutá tvář života v hezky napsané knize - myslím, že už jsem se rozhodla, jak na mě kniha působí.

16.02.2015 3 z 5