jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

(SPOILER) Tato young adult romance se sice dobře četla, ale bohužel mi nesedl ten příběh. Nejsem fanoušek knih, ve kterých si spolu hrdinové nedokážou normálně promluvit a situaci vysvětlit. Myslela jsem, že se po přečtení budu cítit pohodově, mělo jít o oddychové čtení. Namísto toho jsem byla akorát naštvaná a zklamaná, i když kniha skončila dobře. Postavám jsem jejich role moc nevěřila, zvraty mi přišly zbytečně vyeskalované a chování nekonzistentní.

04.01.2022 1 z 5

Tajemství černé skály Tajemství černé skály Joe Todd-Stanton

Milá kniha pro malé čtenáře o odvážné hrdince. Nese v sobě poselství o tom, jak je důležité zkoumat svět kolem sebe a snažit se pochopit hlubší souvislosti světa i celých ekosystémů. Na příběhu jde dítěti ilustrovat leckteré ekologické záležitosti a souvislosti. Nicméně syn (druhá třída) příběh četl prostě jen jako takovou pohádku a bavila ho sama o sobě.
Na stránce je vždy jen minimum textu, knihu má dítě přečtené hned a převládají krásné obrázky. To znamená, že pro někoho tam může být textu až moc málo, mému synovi to ale naprosto vyhovovalo, aby neztratil motivaci číst.

03.01.2022 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Tato tetralogická dysoptie je takový oříšek. Téma mne zaujalo, vlastnost hrdinky taky, ale knihy jsem četla jen s velkými obtížemi. Příliš mnoho slangu, neznámých pojmů a nedostatečně vysvětlených abstrakcí. Ani po třetím díle pořád nechápu, co je to ten éter a co to znamená dostat se do něčí krajiny a už vůbec ne to, jak postavy používají duchy. V knize nejsou dostatečně vysvětleny souvislosti, propojení s tím světem (co ostatní státy, co svět?), prostě jsem neustále tápala. Vykreslení charakteru postavy mi přišlo takové strašně ploché. A romantická linka mezi postavami? Ta tam byla hodně na sílu. Nebylo ani jasné, proč se ti dva do sebe zamilovali a ten vztah vlastně tomu příběhu neprospíval, hrdinka ani nevěděla, co vlastně chce. Sečteno podtrženo, čtení knihy ve mne zanechalo jen pocity prázdnoty, nedorozumění, nepochopení a frustrace z toho, že pořád nechápu, o co tam vlastně šlo.

03.01.2022 1 z 5

Stínová hůlka Stínová hůlka Laurie Forest

(SPOILER) Třetí díl série Kroniky Černé čarodějky byl pro mne náročnějším čtení, především kvůli té beznaději, které se tam kolem těch hrdinů plazí. Jednotlivé kapitoly střídají pohledy nejen Ren, ale i Trystana a Tierney a objeví se i nové postavy. Bylo mi smutno z toho, že Ren musela naplnit domluvený sňatek a neměla možnost svobodné volby, stejně jako mi bylo smutno z toho, jak dopadla Aislinn. Láska a svobodná volba tam dostávají na frak, byť to pro Ren ještě dopadlo celkem obstojně, ale mrzelo mne to. A deptalo mne to tajemství elfů, které tam vyplavalo na povrch. Prostě děj je stále temnější, beznaděj je za každým krokem a Ren sama se musí potýkat se spoustou věcí a problémů. Oceňuji ale, že se z ní teď stává silnější hrdinka a už není tolik ustrašená. Už jen aby vyšly ty zbývající dva díly.

Květ železného stromu Květ železného stromu Laurie Forest

(SPOILER) Druhý díl série Kroniky Černé čarodějky plynul v pomalém tempu stejně jako první. Člověk měl dost času se ponořit do celého toho kouzelného světa a pochopit všechny ty spletité problémy, které v něm jsou. Děj je postupně temnější, nenápadně vyplouvají na povrch více a více děsivé souvislosti. A začínají umírat blízcí a rodiny. I když to kolikrát bylo smutné čtení v chmurné atmosféře, kniha za to stála.

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

(SPOILER) Zajímavá fantasy série o černé čarodějce (zatím tři díly v češtině, celkem bude pět dílů) mne celkem rychle pohltila. Napříč knihami jde především o příběh dívky, která postupně poznává sama sebe, hledá si přátele a objevuje komplexní a propojený svět kolem sebe včetně všech jeho problémů. A to vše se děje na pokraji války. Díl od dílu byla série temnější, děsivější, smutnější. V celé knize jsou krásně nastíněny závažné problémy od rasismu, přes zneužívání žen, zotročování, domluvené sňatky v mladém věku, vězení kvůli původu, náboženské problémy, zabíjení dětí kvůli pohlaví. Jednotliví hrdinové přicházejí o své sny, o své rodiny, blízké, kamarády i své lásky, bortí se jim jejich svět, umírají lidé. Bylo až děsivé číst, jak se nenápadně a postupně dostal svět pod tyranskou nadvládu a jak to lidé dovolili. V knihách není příliš moc akce a děje, ani tak moc zvratů, spíše je to celé nenápadné pozvolné proplouvání světem, který se bortí. Kdo hledá nějakou hezkou romantickou linku nebo tak, spíš se dočká zklamání, láska tam je, ale posmutnělá. A téma milostného trojúhelníku, domluveného sňatku a ničení iluzí o svobodných vztazích. Ale knihy za přečtení rozhodně stojí, snad celá série dobře dopadne a zůstane tam většina mých oblíbených postav.

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Půvabný příběh o rodině, která umí zvednout náladu, dostat hlavní hrdinku z chmurů a ještě ji naučit najít samu sebe. Romantická linka mezi hlavní dvojicí je jen nenápadná, sledujete ji jen na pozadí těch rande, ale je to milé. Pro někoho tam bude té romantiky prostě žalostně málo, ale za sebe musím napsat, že hlavním přínosem knihy bylo především pozitivní naladění před Vánoci. To se povedlo bravurně.

27.12.2021 5 z 5

Nadechni se Nadechni se L. S. Hawker

Napínavý příběh hledání pravdy v poněkud americkém stylu. Chata, hory, zbraně, motel, rodinná tajemství... Zaujalo mne, že kluk, se kterým Petty hledá odpovědi o svém životě, vlastně vůbec není hrdina, má i špatné stránky a svoje problémy a neumí si se situací úplně dobře poradit. To bylo příjemné. Jinak je ale příběh takový hodně přitažený za vlasy. Jo a kdo hledá romantiku, tak tam tam tedy zrovna moc není. Ale oddychové čtení je to pěkné.

27.12.2021 3 z 5

Laskavý jed Laskavý jed Natalie Mae

Tento půvabný dobrodružný příběh jednoho laskavého děvčete mne okouzlil. Jde o první knihu ze série. Opravdu dobře se četl, Zahru byla prostě taková svérázná a krásně se jejíma očima dívá na celý svět. Dostalo mne, že postavy v knize nejsou černobílé. Ne, jsou nádherně prokreslené a když je poznáváte, prostě blíž tak jako Zahru, začínáte je mít rádi, ať jsou jací jsou. Také mne pohltil i celý ten svět včetně problémů, které v něj jsou a nemají jednoznačné řešení a postavy se s tím budou muset nějak poprat v dalších dílech. Škoda jen ztráty jedné z postav, která mi přirostla k srci a její ztráta bolí.

27.12.2021 5 z 5

Ledová krev Ledová krev Elly Blake

(SPOILER) Dovolím si vyjádřit se rovnou k celé trilogii Ledová krev. Tenhle příběh objevování sebe sama a svých schopností, včetně schopnosti někoho milovat, byl v prvních chvílích okouzlující a dobře se četl. Horší to bylo, jak přišly na scénu rozpory, nedorozumění, odloučení hlavní dvojice, chvilkové zakolísání ve vztahu. A velmi těžké pro mne bylo, když na scénu přišla celá ta situace s posednutím minaxi. Jak já nenávidím, když člověk není sám sebou a jedná za něj někdo jiný, ach jo. Vím, že tím získal celý příběh svou zajímavou zápletku, ale pro mne bylo těžké knihu číst. I když jsem věděla, že spěje k pěknému happyendu. Rozhodně je to ale kvalitní a zajímavý příběh lásky dvou bytostí, který stojí za přečtení.

18.12.2021 3 z 5

Dědička světla Dědička světla Emily Bold

Duologie Stříbrné perutě jsou primárně o milostném trojúhelníku, nedorozumění, bolesti, pomstě a intrikám. A hodně o nedůvěře. Při čtení jsem z knihy neměla dobrý pocit, deptala mne ponurá atmosféra, která se příběhem nesla. Romantika poznamenaná nedorozuměním, odsuzováním a nedůvěrou mne taky zrovna nedostala. Musím ale uznat, že je příběh čtivý, psaný z pohledu dvou hlavních postav na střídačku, jsou tam i akčnější části, které prokládají monology, kdy se postavy snaží vyrovnat s tím, co tedy cítí k tomu druhému a co s tím. Celkově mne ale kniha spíš zdeptala, než že bych se po přečtení cítila dobře.

17.12.2021 3 z 5

Temné a osamělé prokletí Temné a osamělé prokletí Brigid Kemmerer

Jde o pohádku s hrdinkou postiženou obrnou. To samo o sobě způsobilo, že jsem knihu poměrně dlouho odkládala, protože jsem se bála číst o postiženém děvčeti. Bála jsem se, že mne kniha rozhodí. Rozhozená jsem nakonec po čtení byla, ale z jiného důvodu. Kniha se mi pod kůži zrovna moc nedostala. Je psána pohádkovým stylem, postavy se nechovají uvěřitelně, jsou takové ploché, nevykreslené. I když je kniha psána z pohledu obou postav, nedokázala jsem se do nich vžít. Kombinace moderní mluvy (hrdinka pochází z moderní doby) a rádoby starodávnější pohádkové mluvy (princ) mi nesedla. Romantická linka mi nesedla už vůbec. A téma obrny mi tam přišlo takové jakoby navíc, nebylo dostatečně podané, abych si z toho něco mohla vzít a dokázala třeba pochopit, jak se lidé s obrnou cítí apod. Druhý díl už číst nebudu. Myslím, že autorce víc sedí psát příběhy z moderního světa, než pohádky.

17.12.2021 3 z 5

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Sérii Stříbrných knih snů hodnotím celou velmi vysoko, protože ve svém žánru jsou knihy opravdu na vynikající úrovni. I když já sama se k nim vracet už nebudu. Jde o spletitý příběh, ve kterém středoškoláci odhalují jednu velkou záhadu ze svých životů a snaží se rozklíčovat jeden spletitý záhadný svět. Obvykle se těžko věří tomu, že by děti bez pomoci mohly takto něco řešit a vyšetřovat, ale tady je to krásně podané. Prostě v tom podivném snovém světě to dává dokonale smysl. Kdo by tomu taky z dospělých věřil... Samotný způsob psaní z pohledu hlavní hrdinky je takový, no, dost ukecaný. Řekne všechno, co má na jazyku a co ji k tomu napadne. Text dost bobtná, člověk zjistí i to, co nechce, ale je to svým způsobem roztomilé a je to prostě jasný rukopis té postavy a odhaluje se tím její osobnost.
Proč už se ke knize nebudu vracet? Reálně jsem se fakt bála. A to jsem mamka od dětí. Prostě knížka je fakt strašidelná, nenápadně, ale je. A taky mi vůbec nevyhovovala romantická linka v knize - ta nedorozumění, ta nejistota, to jak chtěli budovat ten vztah, její pocity. Prostě toto mne po stránce dívčího románku zrovna neoslovilo.

12.12.2021 5 z 5

Dávná kletba Dávná kletba Marianne Curley

Půvabný příběh na téma hledání ztraceného sebevědomí a přijetí sebe sama. Je působivě popsaný právě pro cílovou skupinu cca patnáctiletých a věkově to hezky sedí. Jak tématy, rozhovory, popisy pocitů i jen jemnou a nežnou úrovní romantiky a vztahů. Dokázala jsem si z něj ale něco vzít, i když už dávno cílovou skupinou nejsem. Příběh je psán střídavě z pohledu obou osob a mezi řádky opravdu silně vidíte to nadšení, které sálá z Kate a to naprosté popírání a odmítání seba sama ze strany Jarroda. I když se v knize objeví i téma cestování v čase, myslím, že je pěkně zpracované (s ohledem na věk cílové skupiny) a zjednodušení problému se změnami v čase tentokrát nijak nevadí a neruší.

10.12.2021 5 z 5

Zavržený Zavržený Becca Fitzpatrick

Série Zavržený má být především romantickým příběhem dvou osob, které se potýkaly s neustálými strašáky z její minulosti a oba se jim snažili spolu nějak čelit. Příběh má rozhodně zajímavý potenciál, je psán z pohledu hrdinky (to mi vyhovuje), ale musím přiznat, že pro mne to moc nebylo. Nedokázala jsem se začít, rozhovory pro mne byly nedospělé a kostrbaté, romantická linka nešla moc do hloubky a lásku jsem postavám nějak prostě nevěřila. Navíc je mi krajně nepříjemné téma pronikání do mysli a předkládání nepravdivých představ, stejně jako téma vymazávání vzpomínek.

10.12.2021 2 z 5

Na dvore zo strieborných plameňov Na dvore zo strieborných plameňov Sarah J. Maas

Kniha je volným pokračováním série Dvorů a popisuje příběh dvou vedlejších postav. Měla jsem od příběhu přílišná očekávání, myslela jsem, že se v něm vyřeší a vysvětlí spousta věcí, které se rozhodně k pokračování nabízely už ve třetím dílu série. Bohužel mne zklamalo, že tam tyto původní linky dořešeny nebyly a vlastně jsem se nedozvěděla nic moc jiného ze světa Dvorů. To na tom bylo nejsmutnější. Zbyl totiž potom jen samostatný příběh Nesty a Cassiana, který tak zajímavý není. Rozhodně bledne ve světle celé série Dvorů. Cesta změny Nesty z úplného dna až znovu nahoru by sama o sobě nemusela být špatná, ale rozhodně nedokáže oslovit všechny čtenáře a je prostě spíš okrajovou záležitostí. Chybí tam větší výzvy, hloubka, i tomu vztahu a jiskření mezi těma dvěma chybí určité kouzlo. K hlavním třem dílům série dvorů se rozhodně budu vracet, k tomuto však ne.

08.12.2021 2 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Tuto novelu ze světa Dvorů jsem sice přečetla, ale v podstatě ve mne nic nezanechala. Sérii dvorů jsem si oblíbila kvůli akci, kvůli tomu pocitu z překonávání překážek, kvůli té bojovnosti. A taky kvůli krásným částem o přátelství a věrnosti. Jenže v této novele jsem v podstatě nic z toho nenašla. Nebyl tu zajímavý děj a zvraty (ty jsem ale ani nečekala, ne v novele). Jenže tu nebyla zachycena ani ta krásná atmosféra přátelských setkání (tu jsem v této knížce očekávala především). Číst o vybírání dárků a pocitech, co dál se sebou a s pocity, ... nechávalo to ve mně spíš pocit stresu.

08.12.2021 2 z 5

Dvůr trnů a růží 1–3 (box) Dvůr trnů a růží 1–3 (box) Sarah J. Maas

Fantasy série Dvory (myslím ty 3 knihy, další knihy už netvoří ten hlavní příběh) je něčím, co jsem dlouho hledala. Příběh o odvážné dívce, která poznává samu sebe, lásku, vztahy, přátele. Velice dobře jsem se začetla do všech těch jejích pocitů, toho, co musela prožít, snášet. Jasně, v knize je i dost míst, kde se hlavní postavy musejí vyrovnat s bolestí a starostmi, ale obvykle se to postupně promění v něco dobrého, posílí je to. I když bylo pár témat těžších (v dalších dílech), velice dobře se to četlo a byla jsem z celé série pozitivně naladěná. Tak trochu bojovně. Protože celé je to vlastně o cestě za svými sny. A úplně nejvíc oceňuji, že mi autorka ponechala všechny mé oblíbené postavy naživu. Už čtu celou sérii podruhé a stále mne baví některé části prožívat znovu a bavit se vtípky a některými scénami. S naprostou jistotou vím, že se budu ke knize hodně často vracet i v budoucnu.

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Třetí (a defacto finální) díl fantasy série Dvory pokračuje v příběhu odvážné dívky, která poznává sama sebe. S hrdostí jsem se začetla do stránek, kdy už z hlavní hrdinky sálá sebevědomí, ví, co dokáže. V knize se protínají témata přátelství, vztahů, věrnosti, ale taky pomsty. Oceňuji, že i když v knize bylo potřeba probírat politiku a souvislosti se vztahy mezi jednotlivými dvory atd., bylo to většinou formou vyprávění různých příběhů. Ke knize, vlastně k celé sérii (jen ty hlavní tři díly) se budu velmi ráda často vracet.

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Druhý díl fantasy série Dvory pokračuje v příběhu odvážné dívky, která poznává sama sebe. Naprosto zbožňuji cestu po postupném získávání zkušeností, mám ráda příběhy o plnění úkolů, a to vše tady bylo plnými doušky. A taky nádherné chvíle o poznávání přítel, budování vztahů. I když pro mne bylo ze začátku trochu těžké zvládnout tu bolest, co si s sebou hlavní hrdinka musela nést a s čím se musela vyrovnat, nijak nelituji, že to v knize bylo. Cesta, kterou se z toho dostávala, byla plná naděje.
Tuším, že některé z vás můžou trochu vyvést z míry několikastránkové (fakt několikastránkové) popisy o sexu a erotice, což u fantasy knih nebývá obvyklé. Ale toto je víc román o ženě pro ženy, než fantasy knížka jako taková. Mně vyhovovalo, že to je tak trochu protipólem ke scénám, kdy se někomu usekávají hlavy apod. (a to se ve fantasy knihách obvykle probírá na hodně stránkách... tak proč ne i ten sex)