Laskavý jed

První díl napínavé fantasy série ve stylu knih Holly Blackové Zahru sní o tom, že opustí rodnou Ateru a zažije dobrodružství, která zná jen z příběhů. Je však pouhá Zaříkávačka, takže její místo je ve stájích, kde pečuje o koně a dobytek. Vše se změní, když vládce země vyhlásí smrtící závod přes poušť, ve kterém se jeho tři potomci mají utkat o následnictví. Zahru se shodou nešťastných okolností stane tou, které budou všichni usilovat o život. Dokáže objevit záblesk naděje i v této bezvýchodné situaci?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479796/big_laskavy-jed-IWK-479796.png 4.320

Laskavý jed 1.

Literatura světová, Fantasy

Vydáno: , Fragment (ČR)

The Kinder Poison, 2020

Kniha Laskavý jed

Ketfl

Když jsem zahlédla obálku a anotaci prvního dílu této nové série, věděla jsem, že si ho určitě nenechám ujít. Navíc kniha ve stylu Holly Black? To vůbec není špatné! Až na to, že mi to teda styl Holly Black moc nepřipomnělo. Spíš mi to připomnělo sérii Rudá královna od Victorie Aveyard, ale napsané to bylo rozhodně o mnoho lépe! Plus tedy pro nás čtenáře. Co se týče knihy samotné, děj se díky anotaci může jevit zcela předvídatelně, mě se to ale stejně neskutečně líbilo. Příběhy hlavních hrdinů jsem naprosto hltala a byla jsem zvědavá, co všechno se v průběhu knihy dozvím. Navíc se mi líbil příběh a vývoj všech postav. Díky různým nástrahám a situacím jsme měli možnost nahlédnout do týmů všech následníků trůnu. Co se týče týmů, tak se mi nejvíc zamlouval ten okolo Jeta, ale nejvíce mě bavil příběh okolo nejstaršího syna následníka - Kasty. Celou dobu jsem přemýšlela, jestli je to skutečně ta temná postava v příběhu, nebo se to někde zlomí. No, první díl dopadl, tak jak dopadl a závěr byl více než překvapivý. Já se jen modlím, aby vyšel brzy další díl, protože tohle prostě musím dočíst! :-) Ač možná předvídatelné, za mě velmi čtivé a povedené.

jitka_dankova
27.12.2021

Tento půvabný dobrodružný příběh jednoho laskavého děvčete mne okouzlil. Jde o první knihu ze série. Opravdu dobře se četl, Zahru byla prostě taková svérázná a krásně se jejíma očima dívá na celý svět. Dostalo mne, že postavy v knize nejsou černobílé. Ne, jsou nádherně prokreslené a když je poznáváte, prostě blíž tak jako Zahru, začínáte je mít rádi, ať jsou jací jsou. Také mne pohltil i celý ten svět včetně problémů, které v něj jsou a nemají jednoznačné řešení a postavy se s tím budou muset nějak poprat v dalších dílech. Škoda jen ztráty jedné z postav, která mi přirostla k srci a její ztráta bolí.

zuzak82
19.12.2021

(+ SPOILER) Zahru chce podniknou se svou kamarádkou dobrodružnou cestu na slavnost, kde si budou tři možní královští nástupci trůnu vybírat společníky pro závod, jehož vítěz se stane novým vládcem země. Tito společníci jim mají díky své magické síle pomoci získat výhodu a přežít smrtící závod v poušti. Aby však získali trůn a zároveň velkou magickou moc, tak musí na konci závodu zabít lidskou oběť. Jak už anotace prozradila, tak se Zahra shodou okolností stane právě touto lidskou obětí. A tak musí vymyslet, jak se z této šlamastyky dostat. Brzy se tedy ocitne mezi třemi soupeřícími královskými sourozenci, bratry Jetem a Kastem a jejich sestrou Sakiri.

Na začátku knihy jsem se bála, že čtu jen další průměrnou YA fantasty. Ale od chvíle, co Zahru vejde do královského města a stane se z ní přímý účastník závodu, tak se vše rozjede.

Autorka podle mě skvěle zachytila pocity Zahru, která vůbec nezná královské uchazeče o trůn, ale musí se pokusit zjistit, kterému může věřit a kdo by ji mohl být ochoten pomoct. Kdo z nich by byl největším přínosem pro ni? Kdo z nich by byl největším přínosem pro její zemi? A co když se do toho zapojí její city, laskavost a zodpovědnost. A mají ji věřit oni?

Asi nejvíce se mi líbilo, že ani jeden z královských sourozenců není vyloženě jednoznačný. Oba bratři projdou určitým vývojem, stejně tak i Zahru. Rovněž pomocníci královských sourozenců jsou dobře napsaní, především Maia (pomocnice Kasta) má zajímavý příběh. Musím říci, že často jsem u některých scén nedokázala říct, jak se postava zachová v další scéně.

Nejvíce mě asi bavil děj okolo Kasta. Protože my ho uvidíme ze začátku jako někoho, kdo tvrdí, že je očerňován Jetem, aby vypadal horší než je. Ale pak stále více ukazuje svou temnější a paranoidní tvář. Přitom však postupně zjišťujete, že takový v minulosti nebyl.
Nejvíce se mi líbily scény, kdy si k němu snažila najít cestu Zahru, přestože se choval jak se choval, protože v něm ještě viděla světlo. Rovněž vztah mezi Kastem a jeho pomocnicí Maii byl mnohem hlubší a bolestivější, než to na začátku knihy vypadalo, což vyvrcholilo v Epilogu.
Kaste se tak zařadí mezi ty antihrdiny, kteří jsou temní a svými činy si hloubí díru, do které padají víc a víc. A Vy přesto s ním určitým způsobem soucítíte a doufáte, že mu někdo pomůže nahoru, než to s ním vzdáte i Vy.

Hodnotím 90% a těším se na další díl. Snad vyjde i u nás.

KristieSpacil
13.12.2021

Ve spolupráci s Albatros Media.

Já osobně jsem měla velkou radost, když jsem se dozvěděla, že Laskavý jed od Natalie Mae vyjde česky, jelikož jsem na ni u zahraničních účtů zaregistrovala celou řadu pozitivních hodnocení. Takže... Jsem se na ni i dost těšila. Proto mě docela mrzí, že jsem získala poněkud průměrnější čtení, než jsem čekala.
Nechápejte mě špatně, ta knížka není zlá. Naopak pokud hledáte typické YA fantasy plné dobrodružství s větším důrazem na romantickou linku a s hrdinkou, co je na pohled obyčejná, ale ve skutečnosti výjimečná, našli jste to pravé čtení pro vás. Tady je fajn bonus, že to pojetí magie je tu zajímavé, a že se ta knížka výborně čte. Ono i mě to vlastně bavilo. Jenže...
Já už mám to YA fantasy dost načtený na to, abych chtěla už něco víc. Třeba originálnější příběh, kvalitněji zpracované postavy, nějaká hlubší myšlenka či poselství by taky nebylo na škodu. Nebo kdyby tu aspoň byla ta menší míra klišé. Hlavně když vím, že i v dnešní době, kdy je to YA fantasy fakt provařené, je stále možné napsat něco, co mě dostane.
Jako jestli hledáte zábavné čtení k odpočinku, klidně to zkuste. Ale jestli chcete něco, z čeho si sednete na zadek, hledejte jinde.

ZekeBezKočky
16.11.2021

S touhle knížkou asi budu mít trochu problém. Na jednu stranu je vlastě velmi předvídatelná, dokonce tak moc, že jsem si vyloženě přála, aby tam byl nějaký strašlivý zvrat, na stranu druhou... já nevím. Tak nějak jsem ji otevřela a skoro jsem plakala pokaždé, když jsem ji z nějakého důvodu musela zavřít. Naštěstí to netrvalo moc dlouho, protože jsem ji prolétla na svoje poměry celkem svižně až do konce. Četlo se to prostě výborně. Strašlivě se mi líbil svět inspirovaný Blízkým východem, kouzla a postavy a i když se vlastně dalo čekat, jak to skončí, stejně mě to naštvalo natolik, že jsem se začala okamžitě ohlížet po dalším díle (v angličtině, samozřejmě) :D

teer.h
14.11.2021

Tahle knížka se mi dostala do rukou v podobě recenzního výtisku na humbookfestu ve VIP tašce a já děkuji za skvělý vyber knížky.

Tahle kniha mě neskutečně bavila! Naprosto mi sedla. Příběh jsme hltala od začátku téměř do konce. Na knize se mi líbí, že hned od začátku je akce a není tam zbytečný “seznamovací” úvod, který téměř všichni stejně skoro cely zapomeneme, jelikož nás to na začátku moc nezajímá, či nebaví.

Velice se mi líbil svět, ve kterém se příběh odehrává. Naprosto jsem si ho oblíbila. Kniha má celkem známé a často používané téma v YA knihách, ale mě to nevadilo. To jak to podala autorka bylo velmi příjemné, i když některé věci se mi nelíbily.

V knize máme opět lidi, co mají magii a ty, co ji nemají. Ovšem ne všichni jsou na tom s magií stejně a tak se ještě dělí na ty lepší a ty horší.

No nicméně i když byl příběh předvídatelný, tak mě se to líbilo a užila jsem si ho! Jsem zvědavá na další díl:)