Jidu Jidu komentáře u knih

Kladivo na Čaroděje Kladivo na Čaroděje Alex Vigaš

Ze začátku knihy jsem si říkala, že Niky je klasický, nejvíc ublížený, pubeťák. Vše bylo špatně, všichni byli proti ní. Zkrátka klasická telecí léta.
Jenže potom kniha začala brousit na různá, temnější, témata. Niky hledala samu sebe. Svoji sexualitu, orientaci, zkrátka místo ve světě.
Z obyčejných a až vtipných situací jsem se pročetla k sebenenávisti, sebepoškozování, věčných pochybách a strachu. A k mnohem horšímu, ale to nebudu spoilerovat.
Najednou jsem Nikynu naštvanost a postoj "nenávidím všechny a všechno a oni zase mě" začala chápat. A moc jsem s ní soucítila.
Jedna pasáž knihy pro mě byla tak silná, že jsem ji oplakala. Upřímně nevím, jestli byl příběh inspirovaný skutečností, ale řeší vše, co se dneska s mladými a kolem nich děje, a já jsme ráda, že se ke mně příběh dostal.
Knihu všem moc doporučuji, je skvělá, ale neskutečně smutná. Hvězdička dolů za ten start, někdy to bylo fakt až moc a moc se nedalo věřit jedné části knihy.

22.10.2023 4 z 5

Kavárna na konci světa Kavárna na konci světa John P. Strelecky

Ve zkratce jsem zjistila, že nejsem člověk na seberozvojové knihy. Prostě mi to nesedí, že by takto někdo uvažoval, že by si toto myslel atd.
Kniha nám pojednává o tom, že nemáme čekat na "někdy" a žit teď, okamžikem, přítomností.
Pro mě je to tak samozřejmá věc, že jsem nad knihou většinu času kroutila hlavou. Je to tím, že jsem nemocná a nevnímám žádný den jako samozřejmost? Možná.
Upřímně knihu zkrátka hodnotím jako lehký nadprůměr, protože tedy dokáže asi spoustě lidem pomoct. Nečekejte, žijte, to je jasné sdělení.
Mně upřímně kniha nic moc nedala, jen to, že žiji dobře a vím to i bez tohoto díla.
Každopádně kdo na něco čeká, kdo má takové to "až budu mít kariéru, až budu mít děti z domu, až budu v důchodu" - přečtěte si to. Není nač čekat. A já to už dávno vím.
Celkově knihu i tak doporučuji. Buď si z toho něco vezmete, nebo se utvrdíte v názoru, že to děláte dobře, jako já.

22.10.2023 3 z 5

Příběh akvamarínu Příběh akvamarínu Miriam Blahová

Tohle byla zase pecka! Bylo mi řečeno, že někomu se víc líbí Slunečnice a někomu Akvamarín. No já miluju obě absolutně stejně .

Máme zde opět hlavní hrdiny s extrémně těžkým životním osudem, který by nemusel každý ustát, ale příběh nám ukazuje, že vše zlé je k něčemu dobré. Něco vede k poznání sebe, k dodání odvahy, k lásce...kdo ví!

Musím znovu obdivovat um autorky používat dobové nářečí a celkově český jazyk. Jak Joachimova mluva z první půlky 19. století, tak Jasmínina moderna, byla neskutečně povedená.

Jak už je z odstavce výše jasné, tak se nám zde zase nepravidelně střídaly kapitoly, které vyprávěl Joachim ve své době, a kapitoly Jasmíny v přítomnosti. Tohle já zkrátka můžu. Dá to příběhu nový pohled na věc, různé vnímání jednotlivých postav stejné situace atd.

Co dodat, tohle je skvost, stejně jako Slunečnice, a já se těším na další knihu od autorky. Miriam řadím k top českým autorům a rozhodně stojí za obrovskou pozornost.

Knihu samozřejmě doporučuji na 100%. Nemám jedinou výtku.

10.10.2023 5 z 5

Udělej to jako racek. Vy... se na to! Udělej to jako racek. Vy... se na to! Lea Blumenthal

Příběh nám vypráví jistá slečna Blumenthalová, která by si pro klid a harmonii nechala líbit cokoliv.

Dělá, co ji nebaví. Přetvařuje se, bere dárky, které absolutně nejsou v jejím vkusu, a to vše pro to, aby nebyla vystavena konfliktu.

Nojo, ale je to správné? Nechat někoho utrácet peníze za dárky, které vám nevyhovují, opakovaně? Lhát, že se vám něco líbí, ať už v partnerském vztahu, nebo v tom kamarádském, jen pro to, aby nebyl oheň na střeše?

Na to je jednoduchá odpověď - ne, není! Ono to totiž jednou na povrch vyplave a z případné malé hádky je uragán výčitek, který ten druhý absolutně nemohl zaznamenat, protože dotyčný dělal, že je vše sluncem zalité, a nebo je druhá varianta - zničí to danou osobu.

A přesně to se nám tady Lea snaží ukázat. Máme zde spoustu psychologických rad. Na konci každé kapitoly je buď test, nebo nějaké cvičení či doporučení, které pomůže nejen závislákům na harmonii.

Bohužel právě za to strhávám jednu hvězdičku. Ne vždy se mi tam povedlo najít nějaké řešení pro mě. Konkrétně v testu jsem se setkala s otázkami, kde bych nevybrala ani jednu odpověď, a kvůli tomu jsem neměla příslušný výsledek.

Ale celkově knihu určitě doporučuji. Kdo s tímto máte problém a víte to o sobě - jděte do toho! Fakt vám to pomůže.

10.10.2023 4 z 5

Justina a Julietta Justina a Julietta Donatien Alphonse François de Sade

No, jestli tohle poznamenalo vývoj světové literatury, to úplně nevím, ale moji duši to poznamenalo 100%.
Fuj, co jsem to zase četla! Justina ještě dobrý, to mělo aspoň příběh a celkově to tak nějak dávalo hlavu a patu. Konec povedený.
Nojo, ale co Julietta? To už bylo zase jen o odpornostech, příběh nikde, zase žrali vše možné i nemožné, znásilňovali na všechny způsoby. Co si z tohohle mám asi tak vzít, kromě toho, že Sade byl fakt čuně?
Vůbec se nedivím, že podle tohohle pána vznikl pojem sadismus, protože tohle opravdu sadistické bylo. Kromě 120 dnů Sodomy jsem nečetla větší hnus, a doufám, že už se ke mně nikdy žádná podobná kniha nedostane.
Hodnotím o hvězdičku lépe, než 120 dnů Sodomy, protože tady aspoň první část opravdu měla příběh (woow!)
Celkově knihu rozhodně nedoporučuji slabším povahám, ale kdo chce náhlednou do mysli extrémního sadisty - směle do toho. Na tuty budete překvapeni.

30.09.2023 3 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Já musím říct, že toto byl parádní oddych. Zkrátka přesně to, co jsem po 120 dnech Sodomy potřebovala.
Opravdu očekávejte absolutní odpočinkové čtení. Příběh orkyně nás zavede do voňavé kavárny, plné různých bytostí.
Rozhodně zde není nijak extrémně propracovaný svět. Neobjevíte v tomto příběhu nic, o čem byste dávno neslyšeli. Nicméně příběh vás vtáhne, pohltí a nepustí. Zkrátka vás bude zajímat, jak to celé dopadne, i když nejde o žádnou vědu.
Za co uberu jednu hvězdičku je zbytečná erotická linka a těžká předvídatelnost. Ano, čekala jsem to, ale přeci jen pár zvratů být mohlo.
Trend nových knih (nemůžu říct úplně přesně jaký), co se týká erotických scén, mě už upřímně vytáčí. Z 99% to tam nesedí a je to na sílu. Tady tomu nebylo jinak. Odendat to, tak je to prostě top.
Celkově knihu hodnotím velmi kladně. Pokud si chcete odpočinout a mít pocit, že jste prosyceni vůní kávy, čokolády a všeho možného - jděte do toho.

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Tak už i na mě došlo a já si konečně přečetla svoji první KINGOVKU! No a musím říct, že jsem se asi zamilovala.
Příběh Johna Coffeyho, co se píše skoro jako kafe, vás dostane na lopatky.
Zkrátka King absolutně dokonale vykresluje emoce, zabíhá do nejmenších detailů a opravdu ve vás vyvolá salvu pocitů.
Musím říct, že při otevření knihy jsem si řekla "no potěš." Neskutečně dlouhé odstavce, kapitoly, které končí jen odsazením dvou řádků a pak hned další + úplně bílé stránky. Zkrátka vše, co bytostně nesnáším.
Nojo, jenže pak jsem jsem se začetla.
Jsem velká ostuda, ale neviděla jsem ani film, takže jsem příběh opravdu prožívala, a co budu povídat, na konci i slzička ukápla.
Kniha je veledílo a autor mistr. Takhle bravurně zahrnout víru, rasismus, násilí na lidech a nikoho ve své podstatě neurazit?
Vlastně jsem někdy nevěděla, co cítit a autor mě donutil soucítit s vrahem tím, jak popsal jeho něžnou stránku atd.
Jednu hvězdičku strhávám za opakování scén, někdy to bylo fakt až doslovně, a za místy mi to okecávání trochu překáželo. Já vím, je to King, je to u něj normální, ale mně to vadilo.
Celkově knihu rozhodně doporučuji a jako start s ním jsem si asi nemohla vybrat lépe. Tohle je skvost.

Otcova oběť Otcova oběť Santiago Díaz

Na tuhle španělskou detektivku jsem se opravdu těšila, ale musím říct, že nakonec má očekávání úplně nepředčila a pár výtek mám. Hned se k nim dostaneme.
Prvně musím říct, že námět knihy je fakt originální a skvělý. Otec, který se chce pomstít za nespravedlnost, to mě fakt bavilo.
JENŽE! Jsem se v knize často "zasekla" a řekla si: "No jasně, to by se tak asi stalo, samozřejmě." Zkrátka a dobře to autor přepískl s náhodami tak, až to nepůsobilo vůbec věrohodně.
Další velké minus je, za mě, množství erotických scén. Chápejte dobře, já proti těmto scénám nic nemám, ale tolik a v detektivce? A opět hlavně zase dodržet nový trend! Fláknout to tam a totálně na sílu a prapodivně.
Bohužel se z detektivky často stávala španělská telenovela, která byla plná sexu a absurdních situací.
Nicméně když už jsme se dostali k vyšetřování, tak mě bavilo a konec překvapil.
Celkově knihu hodnotím jako lehký nadprůměr a doporučuji ji těm, co hledají spíše oddychové čtení, ač se jedná o detektivku.

29.09.2023 3 z 5

Kráva a kretén Kráva a kretén Jana Slaninová

Musím říct, že tenhle prcek mě velmi překvapil. Čekala jsem jen vtipný román, ale já si na konci poplakala!!
Co dokáže jedna srážka krávy a kreténa? No to byste koukali! Opravdu mnohé.
Prví část knihy jsem se smála vtipným přirovnání, že mě bolelo břicho a měla jsem škytavku, a druhou část knihy jsem měla těžké srdíčko a slzy na krajíčku.
Jana nám opravdu bravurně ukazuje životní cesty, osudy a nespravedlnosti, které se zkrátka a bohužel dějí.
Jediná má výtka je, že kniha měla dost stylistických chyb. Pravé stránky byly mnohdy o řádek až dva kratší úplně beze smyslu, a taky mě štvalo oslovení "Klárko". Hlavní hrdinka byla třicetiletá žena, ne žádný puberťák, a toto mnohdy nepůsobilo dobře.
Celkově knihu doporučuji a moc se mi líbila! A obrovská výhoda je, že ji slupnete jako nic!

Horší než smrt Horší než smrt Susan Walter

Myslím si, že tato kniha je to pravé ořechové pro ty, co chtějí objevit žánr thriller.
Nechybí zde napětí, mrazení, takové ty otázky "Co se stalo? Proč se děje toto?" apod.
Námět je opravdu originální, úplně jsem ho ještě v žádné knize neviděla.
ALE! Máme tu pár nelogických věcí. Zvláštní, nepochopitelné chování dcery, a i všech kolem. To mi zkrátka dost vadí. Je pravda, že thriller je můj hlavní žánr a už mám načtené opravdu perfektní, tak jsem asi hnidopich, ale něco bylo fakt moc.
Celkově je kniha zajímavá, hodnotím na 70% a opravdu - kdo chcete tento žánr objevit a nechcete mít na konci víc otázek než na začátku? To je kniha pro vás.

Ten, co kráčí se Smrtí Ten, co kráčí se Smrtí Barb Rýdl

Musím říct, že tohle byla fakt jízda! Kniha mě opravdu neskutečně překvapila, a to je skvělé, protože jsem to nečekala.

Nádherně vykreslený svět, kde je jasná hierarchie jednotlivých stvoření, úžasná podaná postava Smrti a celkově všech ostatních. Fakt pecka.

Moc se mi líbilo, že i když mě ze Smrti mrazilo, tak zároveň dokázala být pěkný střeštěnec a dělala bláznoviny, až jsem se někdy nahlas smála.

Další obrovské plus je, že hl. hrdina není žádný puberťák, takže zde máme temnější témata, životní osudy atd. Prostě vyzrálý padesátník! Neobvyklé.

Neskutečně moc zároveň oceňuji autorčiny ilustrace, které mi vyloženě vyrazily dech. Takové nadání, to je úžasné.

Těším se na autorčinu další tvorbu, protože tohle mě fakt vystřelilo z gatí.

Určitě knihu DOPRUČUJI!!

28.09.2023 5 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

No, co vám mám jako asi tak říct. Chtěla jsem si knihu přečíst, takže nad odporností moc fňukat nemohu, ale tohle jsem nečekala. Exkrementy lítaly, kam se člověk koukl, někdy z nich byla večeře, někdy pomáda. Reálně se mi navalilo asi tak 20x.

S klidem prohlašuji, že jsem odpornější knihu nikdy nečetla. Fakt, tohle se nikomu normálnímu nemůže líbit. Přehled nejdivnějších a nejodpornějších praktik, kam se člověk podívá.

Při první půlce mi bylo opravdu zle, ale druhá půlka byla těžká nuda. Už jste čekali, co za humus kdo kde zbaští, čím se namatle, co vypije, ale příběh na bodu mrazu.

Nikdy neříkám, že kniha neměla vyjít, ale toto je výjimka. Fakt je to hnus a hodnocení, jaké jsem udělila, je jen za první půlku knihy a s vědomím, že jsem toto zkrátka měla čekat. Byla jsem varována dostatečně.

Knihu nedoporučuji, slabším povahám opravdu ublíží.

30.08.2023 1 z 5

Najdu tě Najdu tě Haylen Beck (p)

Tak tohle bych shrnula jako příběh dvou magorek. To fakt nejde říct jinak. Jedna víc na ránu, jak druhá.

Samotný příběh mě moc zaujal. Dvě ženy, matky, dítě...zkrátka klasický thriller s úžasnými zvraty, který vám nedá spát.

Střídání postav já zkrátka můžu. Ty různé úhly pohledu mě baví a dávají příběhu tu správnou šťávu, takže další plus.

Konec byl zajímavý, pro mě nečekaný, zkrátka spokojenost.

Asi opět nemám co vytknout, je to super thriller a doporučuji na 100%.

25.08.2023 5 z 5

Mezi krásou a ošklivostí Mezi krásou a ošklivostí Bryn Greenwood

Tyjo, kde začít... Opravdu se mi běžně recenze píšou lehce, ale tady je to náročné.

"Rodiče" byli na ránu. Jak vidíte dle anotace, tak jeden lepší, jak druhý. Wavy viděla to, co by správně neměl vidět ani dospělý, natož dítě, a mně ji bylo neskutečně líto a vzbuzovalo to ve mně VZTEK a LÍTOST.

Vztah mezi Wavy a Kellenem ve mně často vzbuzoval RADOST, ale také ROZPORUPLNOST, protože to vážně není žádný svatoušek.

Tetin přístup byl ze začátku pln VDĚKU, ale potom HNĚVU...vidíte těch emocí?!

Samotný konec knihy byl RADOSTNÝ, ale i SMUTNÝ. Všechny emoce máte velkým písmem, abyste viděli, co vše se ve mně pralo na cca 350. stránkách.

Opravdu nemám slov a příběh Wavy řádím k top knihám a doporučuji ji na 100%

25.08.2023 5 z 5

Hadí královna Hadí královna Zuzana Štorková

Musím říct, že tohle bylo velmi originální YA fantasy! Žádná škola, žádní nepřátelé v podobě spolužačky, ale krásně vykreslený svět, vesnice a život Lilien. I když je zde romantická linka, tak jen velmi jemně, decentně a hezky.

Lilien si zamilujete. Půvabná dívka s těžkým životem, která je ochotná pomoct všem, i když se k ní chovají hrozně, to se vám zkrátka dostane pod kůži.

Já jsem se dost bála toho, jak budu brát hady. Jak je o mně známo, tak jsem ofidiofob až hrůza. Nesnáším popisy pohybování hadů atd. Fakt je mi to hodně nepříjemné. No joo, jenže tady sloužili jako strážci a oddaní přátele a Mia si mě prostě získala.

Nemám absolutně žádnou výtku, knihu doporučuji na 100% a paní autorku mooc prosím o pokračování! Vždyť já nutně potřebuji vědět, jak to vše dopadne!

22.08.2023 5 z 5

Dívky, které slyšely plakat moře Dívky, které slyšely plakat moře Elizabeth Blackwell

Titanic je téma a historická událost, která mě neskutečně zajímá a děsí zároveň, takže tento historický román byla jasná volba pro start v novém žánru.

Bylo neskutečně zajímavé ocitnout se na lodi, tentokrát z jiného úhlu pohledu, než jaký známe z našeho slavného filmu. Tři ženy, každá s jiným osudem, nás provází příběhem, kde se ve vyprávění střídají každou kapitolu. To mě bavilo moc, mám tyto různé úhly pohledu na danou situaci moc ráda.

Přiznám se, že první část, kde byly na Titanicu a seznamovali jsme se s jejich životem, mě bavila o maličko víc. Setkání po dvaceti letech maličko pokulhávalo, ale celkově hodnotím velmi vysoko.

Co víc dodat, kdo chce zkusit tento žánr a má obavu z rozsáhlých děl, které to většinou skýtá, tak zkuste toto. Na méně než 300 stránkách mnoho okecávek není a je to zase něco jiného.

Celkově knihu doporučuji, moc se mi líbila a milovníci tohoto žánru budou určitě nadšeni. Začátečníky to třeba naláká k dalším podobným knihám, tak jako mě.

17.08.2023 4 z 5

Spoutej mě Spoutej mě Hope Marks

Musím říct, že první třetina knihy pro mě byla trošku utrpení, a říkala jsem si, že fakt musím být všude! (Myšleno v každé štafetě).

Ale pak přišla druhá část, a z plochého erotického románu se vyklubal zajímavý příběh s detektivní zápletkou.

Na konci knihy už jsem ani nedýchala. Fakt se to vyvrbilo dokonale.

Myslím, že kdyby byl jiný začátek, tak si kniha zaslouží maximální počet bodů, ale i takhle mě překvapila.

Zaručuji vám, že kromě erotiky zažijte drama, napětí a emotivní situace.
No, co víc dodat! Nenechte se odradit začátkem ani délkou knihy a čeká vás super příběh.

Knihu hodnotím na 80% a rozhodně ji doporučuji. Obzvláště milovníkům tohoto žánru, co už nechtějí číst standardní klišé. Budete nadšeni.

16.08.2023 4 z 5

Kláru si chce koupit každý Kláru si chce koupit každý Heliodor Šimanik

Myslím, že je lehce dobře, že jsem před čtením neviděla anotaci. Asi bych se bála, že půjde o velmi feministické dílo, a to já nemusím. Nicméně tato kniha mi dala úplně něco jiného.

Klára měla a má těžký život, vůbec se s ní nemazal, a ona musí zvednout hlavu a hledat tu nejlepší cestu ke štěstí. Postupně na ní potkává lidi, kteří ji radikálně změní život. V každém slova smyslu, dobrém i zlém.

Tato kniha obsahuje neskutečnou moudrost, cit a ukázku, že i když je člověk někdy temný, tak to neznamená, že je zlý. Zároveň to není jen oslava ženského pohlaví a ženskosti, neuráží se zde muži, toho se vážně nemusíte bát.

Zkrátka a dobře vám Klářina cesta otevře oči, něco vás naučí, v něčem vás poučí a zaručeně vás dojme. Je to nádherná kniha a nemám co vytknout.

Doporučuji na 100%

10.08.2023 5 z 5

Tajemství obsidiánu Tajemství obsidiánu Petra Martišková

Já se prostě čím dál tím víc přesvědčuji, že jsem byla pěkná trubka, když jsem se vyhýbala českým autorům. Takhle zpětně absolutně nechápu, proč jsem to dělala. Tohle byla taková paráda!

Originální a neskutečně krásně vykreslený svět démonů a zaklínačů vás zkrátka pohltí. Hlavní hrdinka je klasická nanynka, která vám zaručeně bude pít krev svojí naivitou, ale to k tomu zkrátka patří. No a Damiena budete milovat, to nejde jinak.

Oceňuji, že to není klasická upířina, že si autorka opravdu dala práci s vymyšlením světa, v kterém se děj odehrává. Je to fakt něco jiného a neskutečně se mi to líbí. I samotná elitní soukromá škola se povedla, není to ledajaká střední.

Zkrátka a dobře nemám co vytknout. Je to dokonalé a já nutně potřebuji další díl, protože konec je teda neskutečně otevřený!

03.08.2023 5 z 5

Drahá Avo Drahá Avo Ilsa Madden-Mills

Vidíte tu poslední větu? Znásilnění. A jak vypadá obálka? Ano, jako plochá erotika. Vůbec nevím, co komu šiblo, že tam dal polonahého šampóna. Vůbec se to nehodí a reálně jsem kvůli tomu knihu odkládala.

Nicméně jsem udělala chybu a zde opravdu platí přísloví "Nesuď knihu dle obalu". Jde totiž o smutný a srdceryvný příběh.

Hlavní hrdinka znovu objevuje sama sebe, svoji jistotu, svoji sexualitu. Totálně mě to dostalo a na samém konci jsem si poplakala jako želva.

Nádherný romantický příběh, kterému mohu vytknout jen obálku, za kterou autorka nemůže, takže doporučuji všemi deseti. Opravdu povedený příběh.

31.07.2023 5 z 5